Δημιουργία νέου χώρου ακροάσεων.

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Καλησπέρα.
Σκέφτομαι να φτιάξω την αποθήκη που έχω στο σπίτι σε χώρο αποκλειστικά μουσικής.
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι δεν έχει καλό πλάτος.
Οι διαστάσεις της είναι 3μ πλάτος, 5μ μήκος, 3 ύψος.
Το ύψος μπορεί να μειωθεί να πάρει κλίση κλπ με γυψοσανιδα ή ότι άλλο αξίζει.
Το μέγεθος πως σας φαίνεται.
Να πω ότι θα φτιαχτεί από το 0.
Δλδ δεν έχει τίποτα μέσα.
Αξίζει τον κόπο;
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Αξίζει τον κόπο;
ναι , και το υψηλο κοστος (και αναφερομαι μονο στην ηχητικη φροντιδα ).
απο εκει και περα, ειναι στο χερι σου μεχρι που θα το φτασεις.
-οκ ειναι ο χωρος, μπορουν να ξεπεραστουν τα οποια θεματα.
Εχεις καποιο χειρουργο/εμπορο οργανων σχετικα ? (μιας και το εφερε η κουβεντα σε διπλανο θεμα). 🐒
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Νομιζω οτι περισσοτερο ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων παρα οτι αλλο...
Τι να σου πω , εγω θελω παραθυρα , θεα , θελω τα γυρω μου να μου φτιαχνουν τη διαθεση ,την επιθυμια να ακουσω να δω κατι , εαν αυτα για σενα δεν ειναι προβλημα τοτε ουτε και ολα ταλλα δεν ειναι προβλημα... ολα γινονται...
Εντωμεταξυ ο pankrok μπηκε δυνατα, ή μπαινεις ή δε μπαινεις ...:D
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
μεγάλη υπόθεση.

τι θα μπει μέσα;
έχεις σκεφτεί την λύση του εντοιχισμού στην πλευρά των 3 μέτρων ;
Δε θα ήθελα να αλλάξω σύστημα.
Εχω τα atc40v2 και ένα SVS sub 2000 pro.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
είμαι σχεδόν σίγουρος οτι εντοιχίζονται τα 40άρια άλλα αν δεν φτάσεις μέχρι εκεί ίσως να έχει νόημα το στήσιμο στον μεγάλο τοίχο (κολλητά) σε αποστάσεις τύπου 1.9-2.1μ ώστε να έχεις και απόσταση από τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Νομιζω οτι περισσοτερο ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων παρα οτι αλλο...
Τι να σου πω , εγω θελω παραθυρα , θεα , θελω τα γυρω μου να μου φτιαχνουν τη διαθεση ,την επιθυμια να ακουσω να δω κατι , εαν αυτα για σενα δεν ειναι προβλημα τοτε ουτε και ολα ταλλα δεν ειναι προβλημα... ολα γινονται...
Εντωμεταξυ ο pankrok μπηκε δυνατα, ή μπαινεις ή δε μπαινεις ...:D
Συμφωνώ απόλυτα.
Απλά ο χώρος που είναι τώρα είναι τελείως λάθος.
Από το αριστερό ηχειο δεν υπάρχει τοίχος, από το δεξί υπάρχει.
Τηλεόραση κ τζάκι ενεργειακό ακριβώς στο κέντρο πάνω και κάτω τζαμί δλδ ανάμεσα στα ηχεια.
Ακούω με Dirac μήπως το συμμαζέψει λίγο.
είμαι σχεδόν σίγουρος οτι εντοιχίζονται τα 40άρια άλλα αν δεν φτάσεις μέχρι εκεί ίσως να έχει νόημα το στήσιμο στον μεγάλο τοίχο (κολλητά) σε αποστάσεις τύπου 1.9-2.1μ ώστε να έχεις και απόσταση από τον πίσω τοίχο.
Εκεί θα κάθομαι κολλημένος στον πίσω τοίχο.
Γιατί το λες;
Λόγο μικρης απόστασης από τους πλαϊνούς τοίχους αν μπουν στα 3μ.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Σε ένα τρίγωνο 2 μέτρων με τα ηχεία μέγιστο 40εκ από τον τοίχο η θέση ακρόασης θα είναι σπάταλο μετρό μπροστά από τον πίσω τοίχο.
Αυτή η διάταξη δίνει επιπλέον μια αίσθηση απλας στο χώρο που θεωρώ ότι είναι σημαντική .
 

Μηνύματα
286
Reaction score
66
Νομιζω οτι περισσοτερο ειναι θεμα γουστου και προτεραιοτητων παρα οτι αλλο...
Τι να σου πω , εγω θελω παραθυρα , θεα , θελω τα γυρω μου να μου φτιαχνουν τη διαθεση ,την επιθυμια να ακουσω να δω κατι , εαν αυτα για σενα δεν ειναι προβλημα τοτε ουτε και ολα ταλλα δεν ειναι προβλημα... ολα γινονται...
Εντωμεταξυ ο pankrok μπηκε δυνατα, ή μπαινεις ή δε μπαινεις ...:D
συμφωνω σε αυτο. παντα σκεφτομαι τι μπορει να κανει καποιος που να θεωρειται ενα βασικο ηχητικο "συμμαζεμα"
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Έχεις δίκιο ,έχετε τρομοκρατηθεί από τα βασικά όπως
οπωσδήποτε 2+ σαμπ, καναπέδες στη μέση του χωρου μην μας χαλάσει το ισόπλευρο 2μετρο τρίγωνο ,καμπυλες και στάθμες αναφοράς και τέτοια...
Όχι ότι είναι λάθος ...
Βασικά δεν είναι σε ένα 🏡 πάντως...
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Έχεις δίκιο ,έχετε τρομοκρατηθεί από τα βασικά όπως
οπωσδήποτε 2+ σαμπ, καναπέδες στη μέση του χωρου μην μας χαλάσει το ισόπλευρο 2μετρο τρίγωνο ,καμπυλες και στάθμες αναφοράς και τέτοια...
Όχι ότι είναι λάθος ...
Βασικά δεν είναι σε ένα 🏡 πάντως...
Ισχύει.
Επειδή όμως έχω την επιλογή της αποθήκης νομίζω αξίζει μια προσπάθεια αν το 3 μ πλάτος δεν είναι λίγα.
Μια πολυθρόνα στη θέση ακρόασης και τίποτα άλλο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.351
To 3 μετρα πλατος ειναι οριακο (ειχα 3,15) αν υπολογισεις 2 μετρα (τουλαχιστον) αναμεσα στα ηχεια, μενει μισο και μισο απο τους πλαινους κεντρο τουητερ. Αν και τα 40αρια θα παρουν λιγο παραπανω χαμηλο κοντα στους πλαινους τοιχους και αν βαλεις αρκετο toe-in παλεύεται.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
@Adventure Αφού έχεις τον χώρο που θα φιλοξενήσει το δωμάτιο ακρόασης έτοιμο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, για μένα, είναι να επικοινωνήσεις με μια εταιρεία που θα αναλάβει να κάνει τη σχετική ακουστική μελέτη του χώρου σου και θα σου δώσει οδηγίες κατασκευής και διαμόρφωσης.

Έχοντας τη μελέτη στα χέρια, θα μπορείς να λάβεις τις σωστές αποφάσεις και να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές για το χώρο. Ό,τι και να σου πούμε εδώ, θα είναι "λόγια του αέρα" χωρίς τη μελέτη.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
@Adventure Αφού έχεις τον χώρο που θα φιλοξενήσει το δωμάτιο ακρόασης έτοιμο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις, για μένα, είναι να επικοινωνήσεις με μια εταιρεία που θα αναλάβει να κάνει τη σχετική ακουστική μελέτη του χώρου σου και θα σου δώσει οδηγίες κατασκευής και διαμόρφωσης.

Έχοντας τη μελέτη στα χέρια, θα μπορείς να λάβεις τις σωστές αποφάσεις και να κάνεις τις κατάλληλες επιλογές για το χώρο. Ό,τι και να σου πούμε εδώ, θα είναι "λόγια του αέρα" χωρίς τη μελέτη.
Το θέμα είναι ότι η εταιρία θα μου πει στο φτιάχνω…
Δε ξέρω αν μου πουν δεν αξίζει μην ασχοληθείς λόγω διαστάσεων.
Αν οι διαστάσεις είναι οκ το προχωράω…
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
άμα δεις του wizzy τον χώρο παίζει να είναι και μικρότερος.
στοιχειωδώς σωστή δουλειά να γίνει αξίζει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Το θέμα είναι ότι η εταιρία θα μου πει στο φτιάχνω…
Δε ξέρω αν μου πουν δεν αξίζει μην ασχοληθείς λόγω διαστάσεων.
Αν οι διαστάσεις είναι οκ το προχωράω…
Βασικά, ό,τι σου είπε ο @pankrok.
Ο χώρος μου είναι μικρότερος από το δικό σου (χοντρικά 3μ * 5μ * δεν θυμάμαι ύψος - αλλά δεν έχει σημασία) και μια χαρά μετατράπηκε σε χώρο ακρόασης, στον οποίο χώρεσαν δύο (2) (πολύ) μεγάλα ηχεία για το χώρο και με δύο (2) μεγάλα subwoofers.

Η εταιρία δεν θα σου πει "στο φτιάχνω" επειδή θέλει τα λεφτά σου. Για αυτό υπάρχουν οι μελέτες. Θα γίνει η μελέτη και θα βγει το πόρισμα, μετά από μετρήσεις, οι οποίες θα τεθούν στη διάθεσή σου. Εάν αξίζει θα φανεί εκεί, όχι επειδή το λέω εγώ ή εσύ ή ο οποιοσδήποτε.

Ναι, η μελέτη δεν είναι δωρεάν, προφανώς και θα πληρώσεις. Απλώς, η αντίθετη πορεία, π.χ. να ξεκινήσεις τις επεμβάσεις στο χώρο μόνος σου κτλ, προϋποθέτει πολύ διαθέσιμο χρόνο για διάβασμα πριν να ξεκινήσεις τις επεμβάσεις, αγορά εξοπλισμού μετρήσεων και διάφορα άλλα, άσε που εάν δεν τα κάνεις όλα αυτά, απλώς θα πετάξεις τα λεφτά σου. Σου περισσεύουν; Πέτα τα. Δεν σου περισσεύουν; Μελέτη από εταιρία. :)
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Βασικά, ό,τι σου είπε ο @pankrok.
Ο χώρος μου είναι μικρότερος από το δικό σου (χοντρικά 3μ * 5μ * δεν θυμάμαι ύψος - αλλά δεν έχει σημασία) και μια χαρά μετατράπηκε σε χώρο ακρόασης, στον οποίο χώρεσαν δύο (2) (πολύ) μεγάλα ηχεία για το χώρο και με δύο (2) μεγάλα subwoofers.

Η εταιρία δεν θα σου πει "στο φτιάχνω" επειδή θέλει τα λεφτά σου. Για αυτό υπάρχουν οι μελέτες. Θα γίνει η μελέτη και θα βγει το πόρισμα, μετά από μετρήσεις, οι οποίες θα τεθούν στη διάθεσή σου. Εάν αξίζει θα φανεί εκεί, όχι επειδή το λέω εγώ ή εσύ ή ο οποιοσδήποτε.

Ναι, η μελέτη δεν είναι δωρεάν, προφανώς και θα πληρώσεις. Απλώς, η αντίθετη πορεία, π.χ. να ξεκινήσεις τις επεμβάσεις στο χώρο μόνος σου κτλ, προϋποθέτει πολύ διαθέσιμο χρόνο για διάβασμα πριν να ξεκινήσεις τις επεμβάσεις, αγορά εξοπλισμού μετρήσεων και διάφορα άλλα, άσε που εάν δεν τα κάνεις όλα αυτά, απλώς θα πετάξεις τα λεφτά σου. Σου περισσεύουν; Πέτα τα. Δεν σου περισσεύουν; Μελέτη από εταιρία. :)
Ωραία χαίρομαι με αυτά που ακούω.
Έχουμε καμία εταιρία;
 



Μηνύματα
155
Reaction score
117
χαχα, βαλε ενα 4k προβολεα στη μια ακρη , βαψε ασπρο τον τοιχο απεναντι και ενα logitech 5.1 surround, και sony bd 4k player, με μια πολυθρονα μασαζ στη μεση να βρεις την υγεια σου. συνολο 2-3 χιλιαρικα. αντε και καλη χρονιά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top