Δημιουργία Home Studio

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
θεώρησα ότι 3 δρόμων ηχεία θα μπορούσαν να παίξουν καλύτερα μεσαία - ψηλά
Δεν ισχύει.

Μην τρως τζάμπα χρόνο.
Δες τις επιλογές που σου έδωσα.
Εκεί τελειώνει το θέμα σου, όσον αφορά τους δορυφόρους.
Δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε, αλήθεια.

Μετά, για τα σαμπ, είναι μια άλλη κουβέντα. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ζευγάρι σαμπ της dynaudio, 18s, εκτός κι αν αντέχεις οικονομικά να πας σε genelec, που είναι ακριβότερα.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Παρέλαβα το stage piano, είναι πολύ καλό.

Προβλήματα σύνδεσης με pc και audio interface

Σα MIDI μέσω του usb ανταποκρίνεται πολύ καλά.

Το πιάνο δεν έχει ηχεία, μόνο 2 output 6.3, 2 AUX output 6.3, headphone output, midi in/out.

Τους ήχους του πιάνο μπορώ να τους ακούσω κατευθείαν από το output σε ενεργό ηχείο. Στο pc μόνο με σύνδεση από το output πιάνου σε line in του pc.



Θόρυβος

Το pc παράγει πολλούς θορύβους. Όσο είναι συνδεδεμένο το πιάνο μαζί του είτε με audio cable είτε με usb από το ηχείο παράγονται θόρυβοι, που σταματάνε αν αποσυνδεθεί το pc. Υπάρχει τρόπος να σταματήσουν αυτοί οι θόρυβοι από το pc; Είδα κάτι usb isolator δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά. Aν πάρω interface αυτοί οι θόρυβοι εξαλείφονται;



Συνδεσμολογία

Γενικά επειδή με έχει μπερδέψει η συνδεσμολογία με το interface μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν 2 ηχεία σε interface που θα ελέγχει τους ήχους και του πιάνο και του pc ταυτόχρονα ή εναλλάξ. Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι τα ηχητικά σήματα του pc ακυρώνονται με την ύπαρξη interface, άρα και όποιοι θόρυβοι κάνει το pc. Και νομίζω ότι τους input/mic ήχους το interface τους παίζει direct, δεν χρειάζεται η ύπαρξη pc, δεν περνάνε πρώτα από το pc και ύστερα επιστρέφουν στα ηχεία. Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό αυτό που λέω.

Το πιάνο έχει και δύο AUX output. Αυτές οι έξοδοι σε τι συσκευές πηγαίνουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια διευκρίνιση στις απορίες.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Αν και στο πρώτο post σου μιλούσες για ακριβά interfaces (και πρότεινα και γω ανάλογα), τώρα θα σου προτείνω το πιο φτηνό-σοβαρό.... έτσι κι αλλιώς την ιδέα θέλω να σου μεταδώσω, εσύ μετά ξόδεψε όσα θες.


Στα input 1 & input 2 θα βάλεις τα 2 κανάλια του πιάνου.
Με τα gain 1 & gain 2 θα ρυθμίσεις την ένταση του.
Το stereo ενεργοποιημένο για να θεωρεί τα 2 κανάλια σαν τα 2 κανάλια ενός stereo σήματος και όχι σαν 2 διαφορετικά όργανα.
Με το Mix ακούς το πιάνο σου χωρίς να περνάει από το PC και ταυτόχρονα ρυθμίζεις τη σχετική ένταση του με ότι άλλο παίζει στο PC.
Με το main out ρυθμίζεις γενική ένταση.
Τι άλλο θες; :p τα έχει όλα και συμφέρει.

Aααα! και μην αρχίσεις να κοιτάς τίποτα πανάκριβα dac και κουραφέξαλα....
Παίζεις μουσική => παίρνεις audio interface.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Αν και στο πρώτο post σου μιλούσες για ακριβά interfaces (και πρότεινα και γω ανάλογα), τώρα θα σου προτείνω το πιο φτηνό-σοβαρό.... έτσι κι αλλιώς την ιδέα θέλω να σου μεταδώσω, εσύ μετά ξόδεψε όσα θες.
Ευχαριστώ wnet, αξιόλογες οι παρεμβάσεις σου.
Εφ όσο το πιάνο πιάνει δύο εξόδους στο interface (μπερδεύτηκα με ένα midi keys που έχω και νόμιζα ότι θα περνάει ο ήχος μέσω usb, αλλά αυτό δε γίνεται) τότε χρειάζομαι τουλάχιστον 4 input για να έχω και είσοδο μικροφώνου. Έτσι προφανώς θα χρειάζομαι κάτι πιο μεγάλο από αυτά που έχουν 2in.

Μέσω καλωδίου MIDI 5pin, μεταφέρεται ο ήχος από το πιάνο στο interface, να κοιτάξω αυτά με midi inputs και έτσι να είναι ελεύθερες οι xlr input; Ή δε γίνεται;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ευχαριστώ wnet, αξιόλογες οι παρεμβάσεις σου.
Εφ όσο το πιάνο πιάνει δύο εξόδους στο interface (μπερδεύτηκα με ένα midi keys που έχω και νόμιζα ότι θα περνάει ο ήχος μέσω usb, αλλά αυτό δε γίνεται) τότε χρειάζομαι τουλάχιστον 4 input για να έχω και είσοδο μικροφώνου. Έτσι προφανώς θα χρειάζομαι κάτι πιο μεγάλο από αυτά που έχουν 2in.

Μέσω καλωδίου MIDI 5pin, μεταφέρεται ο ήχος από το πιάνο στο interface, να κοιτάξω αυτά με midi inputs και έτσι να είναι ελεύθερες οι xlr input; Ή δε γίνεται;
Με λίγα παραπάνω χρήματα είσαι άρχοντας.


Το Midi δε μεταφέρει ήχο αλλά "εντολές", ποια νότα θα παίξει, πότε, με τι αξία, σε ποια ένταση κλπ
Αν χρησιμοποιήσεις Midi θα πρέπει τους ήχους να τους παράγει το PC με κάποιο πρόγραμμα που θα δέχεται τις εντολές midi.

Το παραπάνω interface έχει και τις 2 παραπάνω εισόδους που θες για μικρόφωνα και Midi in/out οπότε θα έχεις να πειραματίζεσαι ή να τα συνδέεις διαφορετικά ανάλογα με το τι θες να κάνεις.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
5
Σωστά, το MIDI δεν μεταφέρει ήχο, άρα δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα εφ όσο η σύνδεση του μουσικού οργάνου γίνεται με usb, όπως στην περίπτωση των πιάνων.
Αλλά έτσι χρειάζονται 4xlr inputs, 2 instr. για το πιάνο, ένα το mic, ένα ελεύθερο.
Θα κοιτάω με 4 τουλάχιστον inputs. Θα ανέβει το κόστος.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
To KH80 που σου γράφει ο Κώστας μέχρι το 175cm ειναι άριστο, μην βλέπεις το 4αρη γουφεράκη και τρομάζεις ! Θα σου φύγουν τα σφραγίσματα απο την ένταση που μπορεί να βγάλει το σκατό ... Εχει DSP, έχει auto calibration αμα βαριέσαι ή δεν καταλαβαίνεις πολλά, έχει και φτηνό σαμπγουφερ (το 750).

Βγαίνει και σε λευκο (7 τετχια θέλω να πάρω για gaming) !
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.575
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top