Δημοφιλή τραγούδια που όμως "δεν είναι αυτό που νομίζεις"

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όχι ο τίτλος δεν είναι παραπλανητικός, το θέμα είναι ακριβώς αυτό. Τραγούδια που όλοι γνωρίζουμε αλλά οι περισσότεροι έχουμε λανθασμένη εντύπωση για το που αναφέρονται.

Θα αναφέρω για αρχή δύο πολύ χαρακτηριστικά παραδείγματα.

1. Golden Brown - The Stranglers


Το πιο αναγνωρίσιμο κομμάτι του συγκροτήματος και φυσικά η μεγαλύτερη επιτυχία τους (έφτασε μέχρι το νο2 των τσαρτς στη Μ. Βρετανία). Μπορεί ο περισσότερος κόσμος να το θεωρεί ένα ερωτικό ή ένα ρομαντικό τραγούδι όμως "φίλε μου δεν είναι αυτό που νομίζεις". Το golden brown είναι μία ωδή στην ηρωίνη και ο τίτλος αναφέρεται στο χαρακτηριστικό χρώμα αυτής. Μάλιστα με αυτή την "αποκάλυψη" όλοι οι στίχοι αποκτούν πλέον νόημα πχ: Golden brown texture like sun, lays me down with my mind she runs και ακόμα πιο χαρακτηριστικό το through the ages she's heading west που τονίζει το πανάρχαιο ταξίδι της από τις φυτείες όπιου της άπω ανατολής στην Ευρώπη.

2. Dance me to the end of love - Leonard Cohen


Εδώ όλοι την πατάνε, τι άλλο θα μπορούσε να είναι από ένα ερωτικό, βαθιά ερωτικό τραγούδι. Κι όμως το κομμάτι είναι εμπνευσμένο από το ολοκαύτωμα όπου συχνά οι ναζί χρησιμοποιούσαν εβραίους μουσικούς για να "διασκεδάζουν" όσους βάδιζαν προς την καταναγκαστική εργασία ή την εκτέλεση. Έτσι κι εδώ οι στίχοι αποκτούν άλλο νόημα κάτω από αυτό το πρίσμα πχ: Dance me through the panic till I'm gathered safely in ή let me see your beauty when the witnesses are gone .

Τα τραγούδια είναι ζωντανοί οργανισμοί. Δεν έχει και τόση σημασία το τι είχε στο μυαλό του ο δημιουργός, η πορεία ενός τραγουδιού μπορεί να είναι διαφορετική και για τον καθένα μας να σημαίνει κάτι άλλο. Αν το νήμα έχει ενδιαφέρον θα επανέλθω και με άλλες περιπτώσεις.
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ΘΕΜΗΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΡΖΑΝ








. . . το τραγούδαγαν στα ταβερνεία οι τακτικοί θαμώνες στη ΕΑΤ-ΕΣΑ , μετά την ''προπόνηση''


Κι έτσι αποκτά νόημα ο στίχος "παρέα με τον ελέφαντα, να μη μου ρίχνουν ξύλο".
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
1597063294791.png


- πολλά acapella blues ( διάσημα αργότερα ) , γραμμένα και τραγουδισμένα στις φυλακές των μαύρων του νότου , έχουν συγκεκαλυμμένους στοίχους , πού λειτουργούν ως οδηγίες εξέγερσης , απόδρασης , αλλά και απλής διαβίωσης εντός των τοίχων . . .


. . . https://info-war.gr/ta-blouz-ton-sklavon/
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
που μπρος μου θα σε ξαναδώ
το φως του ήλιου θα ραγίσει
και συ θα τρέχεις προς τα δω

Θε να σκορπά το μέτωπό σου
χρυσή βροχή στον ουρανό
και θα ‘ναι τ’ ωραίο πρόσωπό σου
κι απ’ το φεγγάρι πιο χλωμό

Κι όταν θα σμίξουν οι καρδιές μας
όλα θα λάμψουνε αλλιώς
και θα χαθεί μες τις σκιές μας
όλος ο κόσμος ο παλιός

Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
κυνηγημένο μου πουλί
σε πήρε κάποτε η δύση
σε ξαναφέρνει η ανατολή.

"Η μέρα εκείνη δε θ' αργήσει" σε μουσική Μάνου Λοΐζου και στίχους Φώντα Λάδη.
Αν και ακούγεται σαν ένα εξόχως ερωτικό τραγούδι, τα υπόλοιπα δείγματα στιχουργικής γραφής του Λάδη αφήνουν πολλά περιθώρια ερμηνείας του στίχου
"και θα χαθεί μες τις σκιές μας
όλος ο κόσμος ο παλιός",
καθώς και ολόκληρης της στροφής
"Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
κυνηγημένο μου πουλί
σε πήρε κάποτε η δύση
σε ξαναφέρνει η ανατολή."

 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594

"Stipe related in 1987 to Rolling Stone, "I've always left myself pretty open to interpretation. It's probably better that they just think it's a love song at this point." However, in an interview in the January 1988 issue of Musician magazine, he said that the song was "incredibly violent" and added, "It's very clear that it's about using people over and over again"."
Στο "πνεύμα" του thread ταιριάζουν το "Every breath you take" των Police και το "With or without you" των U2. Εάν βρω τις σχετικές αναφορές, θα τις αναρτήσω.
Το Every breath you take είναι γραμμένο για έναν stalker αν δεν κάνω λάθος (και μέσα στην άγνοιά τους, είναι πολύ επιτυχημένη η επιλογή πολλών νιόπαντρων ζευγαριών για πρώτο χορό γάμου).
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Elton John "Rocket Man"...

Εκ πρώτης όψεως ωδή σ'έναν φανταστικό κοσμοναύτη - ήταν τότε και της μόδας - που θυσίαζε κάθε προσωπική θαλπωρή για να έφτανε η ανθρωπότητα ΄΄ακόμα μακρύτερα΄΄...Κάτω από την επιφάνεια ο ενδοσκοπικός θρήνος ενός εθισμένου σε ουσίες για όση πραγματική ζωή έχανε από τους δαίμονές του.

Το πιο φημισμένο όμως κομμάτι με διπλά νοήματα είναι το περίφημο "Stairway to Heaven" των Led Zeppelin...
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξύπνησα μες τον ύπνο μου
κι άκουσα δυο φωνές.
Η μια μου είπε ξέχνα την
κι πάψε πια να κλαις.
Μα η άλλη ήταν η δική σου
μες απ' του ύπνου του εφιάλτη τις γραμμές.
Μου λεγε αγάπη μου κοιμήσου
Θα μαι κοντά σου όταν με θες
Τα χρόνια είναι αμέτρητα
μα είν' η ζωή μικρή.
Συνήθισα να σ' αγαπώ
συνήθισες κι εσύ.
Μα είναι τα χρόνια ένα δοχείο
ένα φθηνό ξενοδοχείο για δυο στιγμές.
Για να χωράει κάπου ο πόνος
τις νύχτες όταν μένω μόνος.
Τις σιωπές μου να μετράω
να σε θυμάμαι όταν πονάω να μου λες
Θα μαι κοντά σου όταν με θες
Το παραμύθι τέλειωσε
κι αρχίζει η ζωή.
Αχ να ταν η αλήθεια σου
σαν ψέμα αληθινή.
Τι να την κάνω τη ζωή μου
στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί.
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου,
να σε πιστέψει πάλι από την αρχή.
Να σε πιστεύει όταν μ' αγγίζεις,
τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις όταν λες
Θα μαι κοντά σου όταν με θες


Ένα ερωτικό τραγούδι του Αλκίνοου Ιωαννιδη, που σε μια δεύτερη ανάγνωση θα μπορούσε να περιέγραφε την εσωτερική πάλη κάποιου που προσπαθεί να απεξαρτηθεί. Από τη μια η φωνή που τον προτρέπει να την "ξεχάσει" και από την άλλη η πρέζα που τον καθησυχάζει λέγοντάς του να "κοιμηθεί" αφού θα είναι κοντά του όταν τη θέλει.
Στη δεύτερη αυτή ανάγνωση διακρίνουμε αναφορές στον εθισμό (συνήθισα να σ'αγαπω), στους πιθανούς χώρους χρήσης (ένα φτηνό ξενοδοχείο για δύο στιγμές), στα στερητικα (για να χωράει κάπου ο πόνος), ενώ το πιο χαρακτηριστικό σημείο που δικαιολογεί αυτή την ανάγνωση είναι η επαναλαμβανόμενη χρήση της λέξης παραμύθι (το παραμύθι τέλειωσε, να παραμυθιαστει η ψυχή μου κλπ), η οποία παραπέμπει στην "παραμύθα" που στην αργκό πολλών χρηστών σημαίνει πρέζα.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. ειμουν απλα η προφαση ...🙊🙉🙈
... στην αργκο αλογο ειναι η ηρωινη. 🐒
-
monkey on one's back ειναι τα κουσούρια σχετιζομενα με χρηση .. ασχιετο .. ειμαι ανεκαθεν στρειτετζ .. μονο νικοτινη καταναλονω και καποια καφεινη και πολυ λιγο αλκοολ.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Απορώ πώς και δεν έχει πέσει ακόμα στην...αρένα το περιβόητο Hotel California των Eagles...
Εδώ ακόμα δεν έχουμε καταλήξει αν το "Σπίτι του Ανατέλλοντος Ηλιου" ήταν ξενοδοχείο, πορνείο ή φυλακή!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
[...] «Μπορεί να το ‘χουν πλανέψει» ή «Ακρογαλιές – δειλινά», γραμμένο το 1948. Στο τραγούδι αυτό, ο στίχος «Βραδιάζει γύρω κι η νύχτα απλώνει σκοτάδι βαθύ» είναι χαρακτηριστικός του συναισθηματικού κλίματος που προκαλεί η εμφύλια σύγκρουση και η λαϊκή διαίσθηση πως ο αγώνας χάνεται. Η αναφορά στον «ήλιο που έχει χαθεί» και αναζητείται «στα σκοτάδια» από μια «σκλαβωμένη… δόλια καρδιά», δεν αφήνει περιθώρια αμφιβολίας ως προς τον βαθύ πολιτικό χαρακτήρα του τραγουδιού. [...] (από εδώ)
Βασίλης Τσιτσάνης
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
που μπρος μου θα σε ξαναδώ
το φως του ήλιου θα ραγίσει
και συ θα τρέχεις προς τα δω

Θε να σκορπά το μέτωπό σου
χρυσή βροχή στον ουρανό
και θα ‘ναι τ’ ωραίο πρόσωπό σου
κι απ’ το φεγγάρι πιο χλωμό

Κι όταν θα σμίξουν οι καρδιές μας
όλα θα λάμψουνε αλλιώς
και θα χαθεί μες τις σκιές μας
όλος ο κόσμος ο παλιός

Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
κυνηγημένο μου πουλί
σε πήρε κάποτε η δύση
σε ξαναφέρνει η ανατολή.

"Η μέρα εκείνη δε θ' αργήσει" σε μουσική Μάνου Λοΐζου και στίχους Φώντα Λάδη.
Αν και ακούγεται σαν ένα εξόχως ερωτικό τραγούδι, τα υπόλοιπα δείγματα στιχουργικής γραφής του Λάδη αφήνουν πολλά περιθώρια ερμηνείας του στίχου
"και θα χαθεί μες τις σκιές μας
όλος ο κόσμος ο παλιός",
καθώς και ολόκληρης της στροφής
"Η μέρα κείνη δε θ’ αργήσει
κυνηγημένο μου πουλί
σε πήρε κάποτε η δύση
σε ξαναφέρνει η ανατολή."

Για να είμαστε ειλικρινείς δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερα κρυφό μήνυμα στο συγκεκριμένο κομμάτι, ούτε για παράδειγμα στο "στην Αθήνα μες στο κέντρο φύτρωσε καινούργιο δέντρο". Μόνο κάποιος χαζός δε μπορεί να το καταλάβει. Για παράδειγμα ο Σφακιανάκης που νομίζει πως η μπαλάντα του κυρ Μέντιου είναι εθνοπατριωτικό άσμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top