Διάφορα (Βιντεοπροβολείς)

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.595
Προφανώς δεν έχετε ασχοληθεί ποτέ σας με προβολέα.
εννιάιντσο CRT (έχεις δει ποτέ σου
Άχρηστο φόρουμ, τι περίμενες!

Εσύ γράφτηκες στο avsite για να τους τα μάθεις;

Για κατέβα κάτω κάτω, γιατί μάλλον δεν έχεις κατέβει:


Βιντεοπροβολείς Άρθρα

Βιντεοπροβολείς Δοκιμές - Συζητήσεις
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Άχρηστο φόρουμ, τι περίμενες!

Εσύ γράφτηκες στο avsite για να τους τα μάθεις;

Για κατέβα κάτω κάτω, γιατί μάλλον δεν έχεις κατέβει:


Βιντεοπροβολείς Άρθρα

Βιντεοπροβολείς Δοκιμές - Συζητήσεις
Μιλάω για τους συγκεκριμένους!!!!!! Πολλοί παλαιότεροι είχαν έρθει και σε παρουσίαση στο σπίτι μου :gamer:
Σπίνουλας, Φωτιάδης, Τηλέμαχος κτλ...........
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Είχες 2000 ANSI Lumens και 10,000:1 High Contrast Ratio σε φουλ specs. Με σωστή ρύθμιση τα μισά! Με Epson πήγες στα 2600 με πολύ καλύτερο contrast. Μιλάς για σχετικά χαμηλής κατηγορίας προβολείς, μέτρησες ποτέ φωτεινότητα: με νέα λάμπα, 300 ώρες, 1000 ώρες, μισή ζωή λάμπας; Εκεί θα καταλάβεις τη λάμπα. Αν πάς στο μισό σε οποιαδήποτε από τις προηγούμενες φάσεις, τότε κάτι πάει λάθος! Όσο γρηγορότερα φθίνει φωτεινότητα, τόσο χειρότερη είναι η ΟΕΜ λάμπα.
Και φυσικά αν σκάσει κάποια κινεζιά, τότε πάνε τα πάνελ!
Η ερώτηση πάει στο πόσο φως χάνει το laser με την χρήση.Τα bare bulbs αυτά που έχω δοκιμάσει είχαν απόδοση ίδια με την original λάμπα μετρημένη κ μια φορά που μου έσκασε λάμπα πριν την ώρα της ήταν της benq από την αντιπροσωπεία
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Η ερώτηση πάει στο πόσο φως χάνει το laser με την χρήση.Τα bare bulbs αυτά που έχω δοκιμάσει είχαν απόδοση ίδια με την original λάμπα μετρημένη κ μια φορά που μου έσκασε λάμπα πριν την ώρα της ήταν της benq από την αντιπροσωπεία
Θεωρητικά, οι Laser δε φθίνουν! Και λέω θεωρητικά γιατί είναι πολύ νέοι στην αγορά και με διάρκεια ζωής μερικών δεκάδων χιλιάδων ωρών, δεν έχει φτάσει κάποιος που να ξέρω έστω στο 1/5 της ζωής τους.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Προφανώς δεν έχετε ασχοληθεί ποτέ σας με προβολέα. Και κάθε φορά δικαιολογείτε την έκφραση: IQ...........
Μιλάς σε κάποιον που αποσυναρμολογούσε εννιάιντσο CRT (έχεις δει ποτέ σου;), έφερε τον πρώτο 1080p στην Ελλάδα, τον πρώτο Dila, τον πρώτο επεξεργαστή DUNE και του κάνεις και μάθημα. Έ ρε γλέντια !!!!
Δε μιλάμε για παιχνίδι, για κανονικό προβολέα DATA μιλάμε να μπορεί να παίξει με φώτα και δίχως συσκότιση, έτσι είναι στα σχολεία και σε παρουσιάσεις γραφείων. Με decent ποιότητα εικόνας. Εκτός αν νομίζεις ότι ένας κινέζικος προβολέας των 280 ευρώ με ηχεία είναι κανονικός. Θα είχαν όλοι τότε από 2 αντί να τα χώνουν σε τηλεοράσεις.
Όσοι μεγάλωσαν με view-master ίσως μπορούν να ανεχθούν τέτοια εικόνα. Όσοι κάνουν παρουσιάσεις σε ακροατήριο και θέλουν να φαίνονται καθαρά τα μικρά γράμματα, άρα μιλάμε για πάνω από 2500 Lumens και υψηλή ανάλυση, όχι.
Και στα 3.000 αναφερόμουν σε αντίστοιχο αξιοπρεπή Home Cinema προβολέα που σήμερα βρίσκεις με 1500-1800 ευρώ. Το πρόβλημα βλέπεις των LED είναι η πολύ χαμηλότερη φωτεινότητα σε σχέση με τους Metal halide and UHP.
Προφανώς δεν μιλάμε για προβολάκια του 300εύρου. Είχα βάλει φίλτρα αλλά δεν τα κράτησε.
Υπάρχουν προβολείς, καλοί για τα χρήματα τους. Και όλοι LED και 4Κ. Υπάρχουν και άλλοι που δεν τους έχει το Skroutz. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι άριστοι, αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν ψάχνεις το άριστο. Όμως, ο Viewsonic στο 1000άρικο για παράδειγμα, τον λες και αστεράκι.

Από εκεί και πέρα για τα σχολεία - φροντιστήρια που λες, υπάρχουν LED που θα κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους. Εξάλλου και οι ίδιοι δεν δίνουν πολλά, κυρίως επειδή έχουν να καλύψουν πολλές αίθουσες. Και φτάνουν να δίνουν χιλιάρικα ακόμα και με αυτούς τους απλούς προτζέκτορες. Γνωρίζεις ότι στο παρελθόν έχω βάλει αρκετούς προτζέκτορες σε φροντιστήρια. Όλοι μα όλοι δεν ξεπερνούσαν το χιλιάρικο. Η δε πλειοψηφία δεν ξεπερνούσε τα 500-600 ευρώ. Και προβάλουν πάνω σε άσπρο γυαλιστερό πίνακα. Οπότε τι συζητάμε; Έτοιμα πακέτα παίρνουν από τις εταιρίες που πουλάνε εκπαιδευτικά προγράμματα. Μετά έπαιρναν και την αναβάθμιση του ίδιου προγράμματος, και με μια μπάρα που κολλά με βεντούζες ο πίνακας γινόταν διαδραστικός. Πήγαινα να βάλω τους προτζέκτορες και γελούσα με τις βάσεις. Ξέρεις πόσους ιμάντες ή συρματόσκοινα έχω βάλει για να είμαι ήσυχος ότι δεν θα έρθει στο κεφάλι των παιδιών; Να βάζω γάντζους στο ταβάνι για να τους πιάσω από το μέταλλο που είχα βάλει κάτω από τον προβολέα. Για πια ποιότητα εικόνας μιλάμε όταν υπήρχαν άλλα σοβαρότερα προβλήματα που αφορούσαν την ασφάλεια των μαθητών. Αλλά πέρα από αυτά, μια χαρά έδειχναν για όσα πλήρωσαν και για όσα ήθελαν να κάνουν. Και μη μου πεις για ρύθμιση εικόνας γιατί θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Για την ιστορία, όντως είχες SONY G90, και Dune Vigatec, και Disk Player με SDI, και άλλα. Τα θυμάμαι.
Μιλάω για τους συγκεκριμένους!!!!!! Πολλοί παλαιότεροι είχαν έρθει και σε παρουσίαση στο σπίτι μου :gamer:
Σπίνουλας, Φωτιάδης, Τηλέμαχος κτλ...........
Και εγώ μάστορα :). Πωωωω, πόσο μιλάμε; 20 χρόνια πίσω; Τουλάχιστον. Να δούμε πρώτη φορά 1080 σε Digital VHS. Το οποίο περνούσε από τον Dune αν τα θυμάμαι καλά και έστελνε στον G90. Είχαμε πάθει σοκ.
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Για την ιστορία, όντως είχες SONY G90, και Dune Vigatec, και Disk Player με SDI, και άλλα. Τα θυμάμαι.

Και εγώ μάστορα :). Πωωωω, πόσο μιλάμε; 20 χρόνια πίσω; Τουλάχιστον. Να δούμε πρώτη φορά 1080 σε Digital VHS. Το οποίο περνούσε από τον Dune αν τα θυμάμαι καλά και έστελνε στον G90. Είχαμε πάθει σοκ.
Τότε το 480i ήταν το μέγιστο και εγώ είχα 2Κ από Dune!! Αλλά 120 κιλά με 30 εκατομμύρια τότε ήταν αδιανόητα νούμερα!!! Να φανταστεις οι υπότιτλοι φαινόταν όπως σήμερα το blu ray!! Και κάθε κασσέτα απο digital vhs κόστιζε 150 ευρώ σημερινά λεφτά!!! Αλλά άμα είσαι τρελός.........
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Τότε το 480i ήταν το μέγιστο και εγώ είχα 2Κ από Dune!! Αλλά 120 κιλά με 30 εκατομμύρια τότε ήταν αδιανόητα νούμερα!!! Να φανταστεις οι υπότιτλοι φαινόταν όπως σήμερα το blu ray!! Και κάθε κασσέτα απο digital vhs κόστιζε 150 ευρώ σημερινά λεφτά!!! Αλλά άμα είσαι τρελός.........
Και αυτά θυμάμαι, και το 6.2 τότε κατά το 2000. 6 ηχεία bed όλα με ενεργά διπλά woofers, συν δύο subwoofers με διπλές μονάδες στο καθένα. Από που νομίζεις κόλλησα το μικρόβιο τότε. :) 😅
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Τότε το 480i ήταν το μέγιστο και εγώ είχα 2Κ από Dune!! Αλλά 120 κιλά με 30 εκατομμύρια τότε ήταν αδιανόητα νούμερα!!! Να φανταστεις οι υπότιτλοι φαινόταν όπως σήμερα το blu ray!! Και κάθε κασσέτα απο digital vhs κόστιζε 150 ευρώ σημερινά λεφτά!!! Αλλά άμα είσαι τρελός.........
Και αυτά θυμάμαι, και το 6.2 τότε κατά το 2000. 6 ηχεία bed όλα με ενεργά διπλά woofers, συν δύο subwoofers με διπλές μονάδες στο καθένα. Από που νομίζεις κόλλησα το μικρόβιο. :) 😅
Ωραίες εποχές με πολλούς τρελούς φίλους! Τώρα ψόφια πράγματα, έκλεισαν οι μισές εταιρείες, οι εδώ αντιπρόσωποι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο με μερικές εξαιρέσεις, η νέα γενιά Ζ δεν ξέρει καν τι είναι το CD και ακούει τράπ από το κινητό. Θυμάμαι τότε ότι κάθε Σαβ/κο ήμουν επίσκεψη σε κάποιο τρελό να ακούσουμε μουσική ή να δούμε ταινία. Τώρα η γενιά του λάπτοπ δεν έχει ιδέα από τίποτε. Και δεν τολμάς να προτείνεις έξοδο με τη χωριάτικη στα 12 ευρώ! Κατα τα άλλα πάμε με χίλια σαν κράτος.........
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ μήπως η "γενιά Ζ" ακούει από όπου ακούει και βλέπει από όπου βλέπει κυρίως για οικονομικούς λόγους;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.595
χωριάτικη στα 12 ευρώ
Ξεκόλλα με τα πολιτικά και σε θέματα τεχνολογίας! >:(

Σε νορμάλ μαγαζιά η χωριάτικη έχει 8-9€.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Έχετε αναρωτηθεί ποτέ μήπως η "γενιά Ζ" ακούει από όπου ακούει και βλέπει από όπου βλέπει κυρίως για οικονομικούς λόγους;
Δεν συμφωνώ. Και εμείς ξεκινήσαμε με λιγότερα από όσα παίρνουν σήμερα, λιγότερα και από τον σημερινό βασικό, και φτιάξαμε αξιοπρεπή πολυκάναλα συστήματα. Εκείνοι ούτε δικάναλο δεν έχουν. Και εμείς και εκείνοι με τους δικούς μας μέναμε. Μάλιστα, τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο, τα συστήματα τα στήσαμε στο σαλόνι. Ούτε καν στο δωμάτιο.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον ο τρόπος έρχεται. Απλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Έχει μεταφερθεί σε κινητά των +1000€ με βασικό μισθό και αλλαγή και 2-3 χρόνια, κ.α.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.514
Reaction score
5.695
Δεν συμφωνώ. Και εμείς ξεκινήσαμε με λιγότερα από όσα παίρνουν σήμερα, λιγότερα και από τον σημερινό βασικό, και φτιάξαμε αξιοπρεπή πολυκάναλα συστήματα. Εκείνοι ούτε δικάναλο δεν έχουν. Και εμείς και εκείνοι με τους δικούς μας μέναμε. Μάλιστα, τουλάχιστον στον δικό μου κύκλο, τα συστήματα τα στήσαμε στο σαλόνι. Ούτε καν στο δωμάτιο.

Αν υπάρχει ενδιαφέρον ο τρόπος έρχεται. Απλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Έχει μεταφερθεί σε κινητά των +1000€ με βασικό μισθό και αλλαγή και 2-3 χρόνια, κ.α.
Όταν μπαίνουν σε κατάστημα και ο πωλητής τους ράβει με το καλημέρα κουστούμι 2-3-4 χιλιάρικα πως να μην αποθαρυνθούν;
Ή άλλοι που τους λένε π.χ. "μην πάρεις ηχεία του 500αρικου, είναι σκουπίδια"... και τελικά τους στέλνουν στα Bluetooth και λοιπά ηχειάκια;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Όταν μπαίνουν σε κατάστημα και ο πωλητής τους ράβει με το καλημέρα κουστούμι 2-3-4 χιλιάρικα πως να μην αποθαρυνθούν;
Ή άλλοι που τους λένε π.χ. "μην πάρεις ηχεία του 500αρικου, είναι σκουπίδια"... και τελικά τους στέλνουν στα Bluetooth και λοιπά ηχειάκια;
Όταν θες θα το κάνεις. Εμείς με 150.000 δρχ μισθό αγοράζαμε δύο ηχεία των 500 και των 700 χιλιάδων δρχ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.518
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top