Διάφορα (Βιντεοπροβολείς)

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065

Αναλυτική παρουσίαση εχω δημοσιευσει στο νεο τευχος του ΗΧΟΥ σε συνδιασμό με την οθονη που συνιστα η εταιρεία.
Θα το ανεβασω συντομα και στο www.perfectimage.gr.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Πρόταση για βιντεοπροβολέα που ψάχνει φίλος. Full hd γύρω στα 1000€. Θεωρώ 4k και άνωθεν υπερβολή και δεν μου αρέσει και οπτικά χάνει στον ρεαλισμό της ταινίας κλπ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
αφού
Πρόταση για βιντεοπροβολέα που ψάχνει φίλος.
γιατί
Θεωρώ 4k και άνωθεν υπερβολή και δεν μου αρέσει και οπτικά χάνει στον ρεαλισμό της ταινίας κλπ
θεωρείς?

μην χαντακώνεις τον φίλο σου.....

άφησε τον να πάρει 4Κ
και όταν πηγαίνεις εσύ σπίτι του....πες του να στο γυρνά σε 1080 :biggrin:


Υ.Γ. Καλό είναι να ανοίξεις νέο νήμα για τον προβολέα που ψάχνεις... ;)
 




Μηνύματα
205
Reaction score
290
αφού

γιατί


θεωρείς?

μην χαντακώνεις τον φίλο σου.....

άφησε τον να πάρει 4Κ
και όταν πηγαίνεις εσύ σπίτι του....πες του να στο γυρνά σε 1080 :biggrin:


Υ.Γ. Καλό είναι να ανοίξεις νέο νήμα για τον προβολέα που ψάχνεις... ;)
Καλά ας βρει ταινία σε 4k πρώτα και μετά βλέπουμε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Καλά ας βρει ταινία σε 4k πρώτα και μετά βλέπουμε.
άλλο το ένα...άλλο
Θεωρώ 4k και άνωθεν υπερβολή και δεν μου αρέσει και οπτικά χάνει στον ρεαλισμό της ταινίας κλπ
το άλλο :rolleyes:
 

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Με ποιό μηχάνημα το έχεις δει να συμβαίνει αυτό το τραγικό γεγονός;
Και με ποια ταινία;
Η αίσθηση του βιντεοπροβολέα πρέπει να είναι σινεμά και κατ
Με ποιό μηχάνημα το έχεις δει να συμβαίνει αυτό το τραγικό γεγονός;
Και με ποια ταινία;
Ότι ταινία έχω δει από τηλεόραση 4k δεν μου αρέσει δείχνει μη ρεαλιστική...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Η αίσθηση του βιντεοπροβολέα για εμένα δεν έχει να κάνει τόσο με την ανάλυση αλλά με αυτήν την αίσθηση που σου δίνει ο κινηματογράφος επίσης το πανί δεν έχει καμία σχέση με το γυαλί.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πρόταση για βιντεοπροβολέα που ψάχνει φίλος. Full hd γύρω στα 1000€. Θεωρώ 4k και άνωθεν υπερβολή και δεν μου αρέσει και οπτικά χάνει στον ρεαλισμό της ταινίας κλπ
Καλά ας βρει ταινία σε 4k πρώτα και μετά βλέπουμε.
Η αίσθηση του βιντεοπροβολέα πρέπει να είναι σινεμά και κατ

Ότι ταινία έχω δει από τηλεόραση 4k δεν μου αρέσει δείχνει μη ρεαλιστική...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Η αίσθηση του βιντεοπροβολέα για εμένα δεν έχει να κάνει τόσο με την ανάλυση αλλά με αυτήν την αίσθηση που σου δίνει ο κινηματογράφος επίσης το πανί δεν έχει καμία σχέση με το γυαλί.
Μάλλον δεν πρέπει να έχεις σχέση με προβολή 4Κ από προβολέα 4Κ. Και πολύ υλικό 4Κ υπάρχει και προβολείς ικανότατοι να προβάλουν αυτό το υλικό. Προφανώς αυτό δεν γίνεται με προβολέα του χιλιάρικου, οπότε μια χαρά είναι το full hd.

Τα υπόλοιπα όμως ότι η προβολή 4Κ χάνει οπτικά από τον ρεαλισμό είναι αυτά που λέμε για αλεπού και κρεμαστάρια.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ότι ταινία έχω δει από τηλεόραση 4k δεν μου αρέσει δείχνει μη ρεαλιστική...δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Η αίσθηση του βιντεοπροβολέα για εμένα δεν έχει να κάνει τόσο με την ανάλυση αλλά με αυτήν την αίσθηση που σου δίνει ο κινηματογράφος επίσης το πανί δεν έχει καμία σχέση με το γυαλί.
Όπως είναι ρυθμισμένο το 95% των τηλεοράσεων, καταλαβαίνω τι εννοείς. Δες όμως σε ρυθμισμένη τηλεόραση/προβολέα και τα ξαναλέμε.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Οι περισσότερες τηλεοράσεις είναι over saturated από το εργοστάσιο, πολλές φορές με το sharpness στο Θεό και γενικά στα καταστήματα τα demos όλα είναι στο Θεό για να είναι "εντυπωσιακές" και να πουλάνε.

Αυτό δεν είναι εικόνα έχεις δίκιο. Είναι κάτι άλλο, έχει ξεπεράσει και τα όρια της βιντεΐλας.

Η σωστά ρυθμιζόμενη εικόνα, είτε είναι TV είτε προτζέκτορας, δεν έχει κανένα θέμα. Σπάνια θα βρεις ρυθμιζόμενη εικόνα σε σπίτι.

Ο προτζέκτορας out of the box και χωρίς κανένα calibration, και σε αυτή την κατηγορία τιμής και ακόμα παραπάνω, δεν έχει την δυνατότητα να "τεντώσει" την παλέτα όσο δεν πάει σαν μια TV.
Οπότε η εικόνα του σου φαίνεται πιό "φυσική" ή "κινηματογραφική".
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Ο προτζέκτορας out of the box και χωρίς κανένα calibration, και σε αυτή την κατηγορία τιμής και ακόμα παραπάνω, δεν έχει την δυνατότητα να "τεντώσει" την παλέτα...
Με 16€ λάμπα να δεις... 8-)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Να δούμε πότε θα έρθει Ελλάδα και πόσο, ο PW με έχει ψήσει άσχημα.Πηρα τηλέφωνο την LG Hellas αλλά δεν ξέρουν τπτ..
Επικοινωνησε εαν ακομη ενδιαφερεσαι φυσικα ...
Eδω και οποτε θα παιζει πανω απο 3κ.


Εχουμε νεα κολπα αναμενεται κατω απο 3κ σε λιανικη...
VAVA 3LASER UST.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aυτοι εβγαλαν τον Ηisense εγω θα επερνα τον lg :whistling: ...


Mεχρι να βγει καποιο προσιτο πλειερ με ικανοποιητικο tone mapping...σιγα την επεξεργαστικη ισχυ που εχει δηλαδη o lg στον προβολεα ή το παρα πολυ φτηνο πλειερ της panasonic 424 ...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top