Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Το σχόλιο πήγαινε στο ποσό σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση. ;)
Δεν είναι ψηλά στην προσωπική μου λίστα και πολύ κάτω απ΄την εσωτερική την οποία βλέπω και χρησιμοποιώ, ιδίως αν δεν συνοδεύεται απο άλλα ουσιώδη, αλλά εκτιμώ την άρτια εξωτερική εμφάνιση στα αυτοκίνητα. Των άλλων, που φαίνονται όταν οδηγώ. :D Αυτό δεν είναι εμφανίσιμο.-

Ακόμα και στην A250, οι διπλές εξατμίσεις, είναι μαϊμού.
Είναι χαρακτηριστικό σχεδόν όλων των Mercedes αυτό το αίσχος.
 


D

Deleted member 23222

Guest
Το σχόλιο πήγαινε στο ποσό σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση. ;)

Εμένα πάντως μού αρέσει.

Το status symbol χάνει τη σημασία του όταν οι συμβιβασμοί της απόκτησης είναι περισσότεροι από τα θετικά. Θεωρώ δηλαδή ανοησία να πιστεύει ο κάτοχος ενός αυτοκινήτου αυτής της κατηγορίας ότι οδηγεί ένα status symbol. Μου θυμίζει τους βλάχους άλλων δεκαετιών που έπαιρναν 200άρα Mercedes για μόστρα στο χωριό.
Πολύ σωστά.
Είναι σαν το...ρούχο, που κάποιοι το φοράνε, κάποιους τους φοράει.

Βέβαια στην κοινωνία μας έχουμε στερεότυπα.
Καλό αμάξι και επιστήμονας, άρα καλός
Καλό αμάξι και αγράμματος, άρα λαμόγιο.
Καλό αμάξι και Αλβανός, κάνε σβέλτα δεξιά να περάσει...
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Πολύ ενδιαφέρον τεχνολογικά, αισθητικά όμως...
...ακόμα πιο ενδιαφέρον. :p

Το σχόλιο πήγαινε στο ποσό σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση. ;)

Εμένα πάντως μού αρέσει.
Κι εμένα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.226
Reaction score
11.516
«Επενδύστε τα χρήματά σας σε κλασικές Porsche», λένε οι τραπεζίτες



http://www.gazzetta.gr/in-motion/ne...ta-sas-se-klasikes-porsche-lene-oi-trapezites
Όπως μου έχει πει και ο ¨φίλος με πρόσβαση¨ @Zizik, όταν τα επιτόκια καταθέσεων είναι 0% υπάρχουν άλλες αναδυόμενες επενδύσεις όπως η αγορά κλασικών αυτοκινήτων.
Το να προτείνουν οι Γερμανοί τραπεζίτες Πορσε είναι προφανές αλλά άμα ήμουν πελάτης κάποιου από αυτούς δεν θα τον συμβουλευομουνα με τίποτα για πιθανή αγορά κλασικού οχήματος :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.800
Είναι λίγες οι απείραχτες Porsche με πραγματική αξία. Οι περισσότερες είναι ποιοσξερειτιέκαναν* "restored" που απευθύνονται σε κοτσύφια "επενδυτές" με χρήματα. Το ίδιο ισχύει για τις παλιές Alfa ενώ σε άλλες ιταλικές και όχι μόνο (ιαπωνικές, γαλλικές, λίγες αγγλικές) εταιρείες τα ποσοστά unrestored ή σωστά ανακατασκευασμένων είναι ψηλά.

Πρέπει φυσικά να συνυπολογίζουμε πόσες Porsche (πολλές) ή Alfa (πάρα πολλές) κατασκευάστηκαν απο κάθε μοντέλο σε σχέση με μικρότερες σε πωλήσεις εταιρείες με αποτέλεσμα μεγαλύτερο πλήθος προσφορών.



*Κάποιοι παλιότεροι θα θυμούνται τις δεκάδες Porsche του '70 που έρχονταν εδώ και μετατρέπονταν σε μοντέλα '80-'90... :o Αυτά δεν έγιναν μόνο στην Ελλάδα. ;)
 

Μηνύματα
29.297
Reaction score
23.385
*Κάποιοι παλιότεροι θα θυμούνται τις δεκάδες Porsche του '70 που έρχονταν εδώ και μετατρέπονταν σε μοντέλα '80-'90... :o Αυτά δεν έγιναν μόνο στην Ελλάδα. ;)
912 ΗΤΑΝ 1600 ΚΥΒΙΚΑ....

ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΥΡΜΠΟ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΘΟΤΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΛΑΙΣΙΟ.

ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΕ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ RUF 740HP.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.790
...ακόμα πιο ενδιαφέρον. :p


Κι εμένα.
Εγώ όταν την πρωτοείδα, ενθουσιάστηκα κατευθείαν από την εμφάνιση πριν διαβάσω το οτιδήποτε για τα τεχνικά της. Ειδικά με το μπροστά τμήμα. :)
Είναι εντελώς υποκειμενικό αφού μου αρέσουν οι 9 στις 10 Mercedes. Όπως και πολύ πιθανό αυτή που δεν μου αρέσει να τη γουστάρει ο zizik. :D

Για παράδειγμα, με "χαλάει" η CLA Coupe:

mercedes-benz_cla_class_coupe_78534.jpg
 


Μηνύματα
29.297
Reaction score
23.385
4 πόρτες ≠ Coupé. :p
"ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΝ ΓΕΝΙΑ" ΟΠΩΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ ΟΙ

ΚΡΗΤΙΚΟΙ......

ΚΟΝΤΟΛΟΓΙΣ ΔΕΝ ΠΑ ΝΑΧΕΙ 10 ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΩΣΤΑ.....

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΕ 381ΗΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΣΤΟΝ

ΚΟΣΜΟ!!!!

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΣΠΟΡ ΤΕΤΡΑΘΥΡΑ ΚΑΙ ΣΤΕΣΙΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ

ΚΑΙ ΕΠΙΤΟΜΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
[DOUBLEPOST=1531832515][/DOUBLEPOST]ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ Η ΝΕΑ Μ5 ΜΕ 610ΗΡ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΕΣ......:D:D
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Το απρόσμενο δώρο που έκανε Ιάπωνας στην αστυνομία
Ο «Godzilla» θα χρησιμοποιηθεί ως περιπολικό







Ένα απρόσμενο δώρο παρέλαβε εσχάτως η αστυνομία της περιφέρειας του Τοτσίγκι, στην Ιαπωνία.

Ένας κάτοικος της περιφέρειας αποφάσισε να δωρίσει ένα supercar προκειμένου να συμβάλλει στο έργο της αστυνομίας.



Το ιαπωνικό supercar των 565 hp που χρειάζεται μόλις 2,7 δευτερόλεπτα για τη διαδικασία 0-96 χλμ/ώρα, παρέμεινε σε εργοστασιακή κατάσταση χωρίς να υποστεί αλλαγές στα μηχανικά του μέρη. Οι μοναδικές τροποποιήσεις έγιναν στην «περιβολή» του καθώς χρειάστηκε να βαφτεί και να αποκτήσει αστυνομική σειρήνα.

Τα αποκαλυπτήριά του πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια επίσημης τελετής, στην οποία ο κόσμος είχε την ευκαιρία να θαυμάσει από κοντά το νέο απόκτημα της αστυνομίας.
Ο «Godzilla», όπως έχει γίνει ευρύτερα γνωστό το εν λόγω μοντέλο, θα χρησιμοποιηθεί ως περιπολικό, σύμφωνα με ανακοίνωση της τοπικής αστυνομίας.



Αξίζει να σημειωθεί πως είναι το δεύτερο GT-R που έχει στη διάθεσή της η αστυνομία της Ιαπωνίας, καθώς υπάρχει και ένα παλιότερο R34 που κυκλοφορεί στους δρόμους της χώρας...

Nissan GT-R Police Car For Japan
https://www.newsbeast.gr/car/arthro/3721646/to-aprosmeno-doro-pou-ekane-iaponas-stin-astinomia
 






indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.054
Reaction score
4.029
The all-new BMW X5. Official Launchfilm (G05, 2018).


Το νέο πάντως είναι αλλιώς. Το δε xDrive35i αντικαθίσταται με το xDrive40i και έναν 3.0λιτρο εξάρι 335 ίππους και 332 λίβρες ροπής

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.088
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top