Διάφορα για ταινίες (νέα, φήμες, trailers που δεν υπάρχουν σε άλλο θέμα)













Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.438
Reaction score
50.516
1597298435656.png


Στις 15 Μαρτίου 2010 κυκλοφόρησε η ταινία τρόμου «Α Serbian Film», η οποία προκάλεσε πολλές αντιδράσεις, αποσύρθηκε από τα φεστιβάλ και απαγορεύτηκε σε 46 χώρες...

1597298478826.png


Τη χαρακτήρισαν ως «ταινία-φρίκη», καθώς περιείχε ακραίες σκηνές βίας και σαδισμού. Ο Σέρβος σκηνοθέτης Σρνταν Σπασόγιεβιτς είχε δηλώσει ότι η ταινία ήταν «ένα ημερολόγιό για την κακοποίησή μας από τη σερβική κυβέρνηση». «Δείχνει τη μονολιθική δύναμη των ηγετών που σε υπνωτίζουν και σε αναγκάζουν να κάνεις πράγματα που δεν θέλεις. Πρέπει να αισθανθείς τη βία για να καταλάβεις τι είναι», είχε αναφέρει...

1597298536117.png


Στην Ελλάδα συμπεριλήφθηκε στις «Νύχτες Πρεμιέρας» με τον ελληνικό τίτλο «Χασαπο-σέρβικο» και προκάλεσε πολλές αντιδράσεις από κοινωνικούς φορείς που ζητούσαν από τον τότε Υπουργό Πολιτισμού να την αποσύρει. Παρά τη δημόσια κατακραυγή ο σκηνοθέτης δήλωσε: «Εύχομαι να την είχα κάνει ακόμα πιο σκληρή, πιο ακραία»...

http://www.mixanitouxronou.gr/xasap...ofilias-kai-paidofilias-alla-o-skinothetis-i/


- δεν την έχω δεί , ούτε είναι στις βλέψεις μου , και ορθώς κρίνω την απαγόρευσή της , αν και θα την προτιμούσα καθολική . . . ακόμα και στην τέχνη (τέχη ; χμμμ ), θα πρέπει να υπάρχου απαραβίαστα όρια , ειδικά όταν αγγίζουν τρυφερές ηλικίες

- δεν ξέρω τι με έπιασε πρωινιάτικα , αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αποστροφή μου για αυτό το τερατούργημα . . . συγνώμη εάν λέρωσα το νήμα , και εάν κριθεί απαραίτητο . . . ας ανακυκλωθεί η ανάρτησή μου
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.667
Γυναίκα και μαύρη, 2 σε 1, ο ορισμός της πολιτικής ορθότητας...
 

Μηνύματα
863
Reaction score
2.990
Warner Bros. to Debut Entire 2021 Film Slate, Including ‘Dune’ and ‘Matrix 4,’ Both on HBO Max and In Theaters

"In a surprising break from industry standards, Warner Bros.’ entire 2021 slate — a list of 17 films that includes “The Matrix 4,” Denis Villeneuve’s “Dune” remake, Lin-Manuel Miranda’s musical adaptation of “In the Heights,” the “Sopranos” prequel “The Many Saints of Newark” and “The Suicide Squad” — will debut both on HBO Max and in theaters on their respective release dates."
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.267
Reaction score
93.667
Όταν η μλκία πάει Κίνα...


Οι πρωταγωνιστές της ταινίας έκαναν έναν λογοπαίγνιο με τις λέξεις «knees» (γόνατα) και «Chinese» (κινέζικα), το οποίο θεωρήθηκε προσβλητικό.

Σύμφωνα με το Variety, το προσβλητικό κλιπ απεικονίζει δύο χαρακτήρες, έναν λευκό και έναν Ασιάτη, που υποδύεται ο Jin Au-Yeung, να οδηγούν μαζί. Ο Jin λέει «Κοίτα τα γόνατά μου!» και ο συμπρωταγωνιστής του απαντά αστειευόμενος «Τι γόνατα είναι αυτά; Κινέζικα;» (What kind of knees are these?" "Chi-nese!»).
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.435
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top