Διάφορα για TVs

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Όλες οι τηλεοράσεις της Samsung ενσωματώνουν τεχνολογία απομακρυσμένης απενεργοποίησης. Σε περίπτωση κλοπής, η εταιρεία μέσω του σειριακού αριθμού μπορεί να εντοπίσει τις τηλεοράσεις που μπήκαν online και να τις "κλειδώσει".

 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Ναι υπάρχουν πολλά σαλόνια που χωράνε 400 ίντσες , και πολλές τσέπες που αντέχουν τα 1,7 εκατομμύρια δολάρια.
 


Μηνύματα
760
Reaction score
949
Παιδιά να ρωτήσω την γνώμη σας σε κάτι?Σχετικα με την επιλογή μιας τηλεόρασης που θέλει ο αδελφός μου, η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 3-3.30μ.Η τηλεόραση θα είναι σίγουρα OLED κ θα κρεμαστεί στον τοιχο.Τωρα η ερώτηση μου είναι ως προς το εξής.Επειδη έχει ένα ρακ του οποίου το ύψος ειναι 80cm κ πάνω σε αυτό θα μπει ένα πικάπ που θα υπολογιστεί ένα ύψος ακόμα 25 εκατοστά.Αρα η κάτω μεριά της τηλεόρασης θα μπορεί να ξεκινάει από το 1.05μ-1.10μ από το πάτωμα.
Βάση απόστασης θέασης (3-3.30μ) ξέρω ότι μπορεί κάλλιστα να επιλέξει 65' άρα.Ο προβληματισμός είναι ο εξής, δεδομένου ότι η κάτω μεριά της τηλεόρασης θα ξεκινάει από το 1.10μ από το πάτωμα κ το ύψος της τηλεόρασης είναι 83 εκατοστά, το "οφελημο" ύψος θέασης θα είναι από το ύψος 1.10μ που θα ξεκινάει το κάτω μέρος της τηλεόρασης έως το 1.93μ που θα φτάνει η επάνω της πλευρά.Φοβαμαι λοιπόν ότι η τηλεόραση θα είναι πολύ ψηλά στον τοίχο κ θα είναι κουραστικό για το κεφάλι, ενώ αν πχ πήγαινε σε μια OLED 55" που το ύψος της είναι 73 εκατοστά ,δεν θα φτάνει τόσο ψηλά σε ύψος κ κατ'επεκταση θα είναι πιο ξεκούραστη στη θέαση.
Θα παρακαλούσα για τις γνώμες σας
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Κι εγώ την δική μου 55" την έχω ψηλά. Θα προτιμούσα να έχω μια 65" το ίδιο ψηλά, παρά την 55" χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Η 55αρα όμως δεν θα φτάσει το ίδιο ψηλά , μιας και είναι χαμηλότερη κατά 10 εκατοστά στο ύψος...Απλά φοβάμαι ότι λόγω του υπάρχοντος Ρακ, ήδη το 1.05-1.10μ που θα είναι το κάτω μέρος της τηλεόρασης είναι ήδη ψηλα κ φοβάμαι αν φτάσει στο ύψος 1.93μ η επάνω μεριά της 65αρας , θα είναι πάρα πολύ ψηλά...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Αν δεν έχει lazyboy καρέκλα/καναπέ που να ξαπλώνει αρκετά πίσω για να μειώνεται η γωνία, σε λίγα χρόνια εγγυημένο αυχενικό.
Πάνω από 10* (είτε πρός τα πάνω που είναι καταστροφικότερο, είτε πρός τα κάτω που και αυτό κακό κάνει) δεν συνιστώνται με τίποτα.
Αλλάξτε την βόλη σας, για να μην αλλάξετε την κατάσταση της υγείας σας (σύντομα ή μακροπρόθεσμα)
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
"MiniLED is bad for eye health
LG Display's vice president also had some harsh words to say about miniLED, which is making its way into many LCD TVs including TCL LCD TVs and Samsung "Neo QLED" LCD TV – even high-end "QNED" LCD models from LG Electronics.

- "The brightness of an LCD panel using LEDs depends on how bright the backlight is," he said. "It is a device that deteriorates human eye health."

He did not elaborate on his position but it is possible that he is referring to flicker (due to PWM control) and excessive levels of blue light that some claim can damage the human eye.

As mentioned in FlatpanelsHD's review of Samsung's QN95A/QN90A with miniLED, "we experienced some eye strain after a long day in front of the TV", which we ascribed to the combination of always-on backlight scanning and PWM (Pulse Width Modulation) control of the miniLED backlight's luminance level."


 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βρέθηκε μια LG πλάσμα τηλεόραση ξεχασμένη στην αποθήκη στο χωριό.
Απροστατευτη από σκόνες κτλ

Δουλεύει κανονικότατα αλλά έχει ένα θέματακι με τα hdmi (2 στον αριθμό), θέλουν κούνημα για να παίξουν και γενικά αν είναι συνδεμένο και τα 2 δεν δουλεύει κανένα τους!!

Σεφτόμουν ότι μπορεί να είναι λογω σκόνης κτλ.

Μπορώ να ρίξω σπρέι επαφών εκεί να καθαρίσει η θα την καταστρέψω?
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σας, ξέρει κάποιος να μου πει τι φταίει για αυτό το πρόβλημα και αν αξίζει να προχωρήσω σε επισκευή.
Ευχαριστώ
IMG_20220518_184037.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105

The newly-unveiled 97-inch OLED.EX display boasts the company’s special ‘Film CSO (Cinematic Sound OLED)’ technology, which allows the display to vibrate and generate the sound directly from the display without separate speakers. A 5.1 channel sound system is embedded into the widescreen, creating a performance that offers a cinematic level of immersion.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983

The newly-unveiled 97-inch OLED.EX display boasts the company’s special ‘Film CSO (Cinematic Sound OLED)’ technology, which allows the display to vibrate and generate the sound directly from the display without separate speakers. A 5.1 channel sound system is embedded into the widescreen, creating a performance that offers a cinematic level of immersion.
θα έχει μπάσα; θα ψάχνουμε το φόκους σε κάθε μποτιά; :biggrin:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958

 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top