Διάφορα (υπολογιστές)


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.060
Το έστειλα και μου είπε ότι θα το κάνει κόπυ-πάστε στον κυρΠαναγιώτη! :p
μη μας το παίζεις αντισύριζα ντεμέκ....
ένα μπουκάλι τσίπουρο να σου δώκει και θα τον κάνεις κολλητό :lol:
Κυρ Παναγιώτη υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί στις γραμμές που παρέθεσες;

Έκανε καλύτερη πρόταση στον Χ, και τον πήρε στην εταιρία του, όπου ο Χ διέπρεψε.

Τι σε χαλάει ακριβώς;
όχι ρέι...έπρεπε να μείνει και να παλέψει μέσω του συνδικάτου του για καλύτερες απολαβές :cry: :lolsign:
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ωρέ, τι λέτε;

Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ότι ο πολυαγαπημένος Στήβης παρέβη κάθε ηθικό και τυπικό νόμο, κλέβοντας την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου άλλου ανταγωνιστή (της Xerox εν προκειμένω), προκειμένου να "περπατήσει" το δικό του μεγαθήριο;

Το link το διαβάσατε προσεκτικά;
Και δεν είναι δικό μου, ούτε κανενός παλιοΚΚέ, της Xerox είναι!

Το ότι η Xerox δεν πρόλαβε να κατοχυρώσει ως δική της την "εφεύρεση" του Λάρυ, δε σημαίνει ότι ήταν και ηθική η κλεψιά του Στήβη.

Όσο κι αν ενοχλεί, θα επαναλάβω το απόσπασμα από το ΚΕΦΑΛΑΙΟ του Κάρολου:

«Το κεφάλαιο γεννιέται βουτηγμένο από την κορυφή ως τα νύχια στο αίμα και στη βρωμιά... στάζοντας αίμα απ' όλους τους πόρους... Με 10% κέρδος αισθάνεται τον εαυτό του σίγουρο... με 20% γίνεται ζωηρό, με 50% γίνεται θετικά παράτολμο, με 100% τσαλαπατάει όλους τους ανθρώπινους νόμους, με 300% δεν υπάρχει έγκλημα που να μη ριψοκινδυνέψει να το διαπράξει...».
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Ωρέ, τι λέτε;

Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ότι ο πολυαγαπημένος Στήβης παρέβη κάθε ηθικό και τυπικό νόμο, κλέβοντας την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου άλλου ανταγωνιστή (της Xerox εν προκειμένω), προκειμένου να "περπατήσει" το δικό του μεγαθήριο;

Το link το διαβάσατε προσεκτικά;
Και δεν είναι δικό μου, ούτε κανενός παλιοΚΚέ, της Xerox είναι!

Το ότι η Xerox δεν πρόλαβε να κατοχυρώσει ως δική της την "εφεύρεση" του Λάρυ, δε σημαίνει ότι ήταν και ηθική η κλεψιά του Στήβη.

Όσο κι αν ενοχλεί, θα επαναλάβω το απόσπασμα από το ΚΕΦΑΛΑΙΟ του Κάρολου:

«Το κεφάλαιο γεννιέται βουτηγμένο από την κορυφή ως τα νύχια στο αίμα και στη βρωμιά... στάζοντας αίμα απ' όλους τους πόρους... Με 10% κέρδος αισθάνεται τον εαυτό του σίγουρο... με 20% γίνεται ζωηρό, με 50% γίνεται θετικά παράτολμο, με 100% τσαλαπατάει όλους τους ανθρώπινους νόμους, με 300% δεν υπάρχει έγκλημα που να μη ριψοκινδυνέψει να το διαπράξει...».
Катыни
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
«Το κεφάλαιο γεννιέται βουτηγμένο από την κορυφή ως τα νύχια στο αίμα και στη βρωμιά... στάζοντας αίμα απ' όλους τους πόρους... Με 10% κέρδος αισθάνεται τον εαυτό του σίγουρο... με 20% γίνεται ζωηρό, με 50% γίνεται θετικά παράτολμο, με 100% τσαλαπατάει όλους τους ανθρώπινους νόμους, με 300% δεν υπάρχει έγκλημα που να μη ριψοκινδυνέψει να το διαπράξει...».

Κυρ Παναγιώτη κατ' αρχάς να σου πω πως, στις τελευταίες τρεις τελείτσες, ανατρίχιασα.

Κατά τα άλλα, διαβάζεις την είδηση όπως σε βολεύει να τη διαβάσεις, ώστε να επιβεβαιώσεις τα συμπεράσματα που έχεις ήδη βγάλει από την εφηβική, πιθανότατα, ηλικία.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ότι ο πολυαγαπημένος Στήβης παρέβη κάθε ηθικό και τυπικό νόμο, κλέβοντας την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου άλλου ανταγωνιστή (της Xerox εν προκειμένω), προκειμένου να "περπατήσει" το δικό του μεγαθήριο;
εεετσι κανουν στην αμερικη...απο την αρχη...ετσι κανουν στην αρχη...απο την αμερικη....
-
....ο Καρολος καλα τα λεει..αλλα αυτο ειναι μια αλλη υποθεση.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.109
Ωρέ, τι λέτε;

Κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε ότι ο πολυαγαπημένος Στήβης παρέβη κάθε ηθικό και τυπικό νόμο, κλέβοντας την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου άλλου ανταγωνιστή (της Xerox εν προκειμένω), προκειμένου να "περπατήσει" το δικό του μεγαθήριο;
Ααααχχ αυτοί οι ηθικοί νόμοι... :lolsign:
 




minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Κρίνοντας από τα γραφόμενα, δεν υπάρχει κανείς στην συζήτηση που τα πιστεύει, όλοι τρολάρουν.
Κρίμα, γιατί θα είχε πλάκα να δουλέψουν μερικούς εύπιστους :).
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Καλησπέρα σε όλους!!
Θα ζητήσω τη βοήθειά σας.
Η κόρη μου χρειάζεται ένα εξωτερικό SSD, 240 GB (δεν μάς χάλαγε και μεγαλύτερο, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ).
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες ελάχιστα έχουν, εκτός κι αν δεν ψάξαμε σωστά) και παραμερίζοντας τα μπραντ νέιμς γιατί τα οικονομικά είναι στριμωγμένα, βρήκε αυτό.
Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1)Ξέρουμε κάτι για το παραπάνω?
2)Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι φθηνότερο ή θα είναι ΓΤΠΚ?
Ευχαριστώ!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.060
Καλησπέρα σε όλους!!
Θα ζητήσω τη βοήθειά σας.
Η κόρη μου χρειάζεται ένα εξωτερικό SSD, 240 GB (δεν μάς χάλαγε και μεγαλύτερο, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ).
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες ελάχιστα έχουν, εκτός κι αν δεν ψάξαμε σωστά) και παραμερίζοντας τα μπραντ νέιμς γιατί τα οικονομικά είναι στριμωγμένα, βρήκε αυτό.
Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1)Ξέρουμε κάτι για το παραπάνω?
2)Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι φθηνότερο ή θα είναι ΓΤΠΚ?
Ευχαριστώ!!
Σταύρο....PNY χρησιμοποιώ σε σέρβις χαμηλού κοστολογίου...στατιστικά δεν μου έχει ''χτυπήσει'' κανένας

το αν και πότε θα χτυπήσει ένας σκληρός...δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας....
και ειδικά ένας ssd
το θέμα είναι να μην χάσεις αρχεία που έχει μέσα.......
προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν-βασιζόμουν ποτέ έναν ssd (μόνο) ακόμα και samsung να ήταν
πάντα να κρατά αρχεία η κόρη και αλλού...τουλάχιστον τα σημαντικά
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Σταύρο....PNY χρησιμοποιώ σε σέρβις χαμηλού κοστολογίου...στατιστικά δεν μου έχει ''χτυπήσει'' κανένας

το αν και πότε θα χτυπήσει ένας σκληρός...δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανένας....
και ειδικά ένας ssd
το θέμα είναι να μην χάσεις αρχεία που έχει μέσα.......
προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν-βασιζόμουν ποτέ έναν ssd (μόνο) ακόμα και samsung να ήταν
πάντα να κρατά αρχεία η κόρη και αλλού...τουλάχιστον τα σημαντικά
Για backup έχει εξωτερικό HD 1 tera. Τον SSD τον θέλει για να τον έχει (ημι)μονίμως συνδεδεμένο, με σκοπό να αυξήσει τα διαθέσιμα γίγα, για καθημερινή χρήση του μακ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Καλησπέρα σε όλους!!
Θα ζητήσω τη βοήθειά σας.
Η κόρη μου χρειάζεται ένα εξωτερικό SSD, 240 GB (δεν μάς χάλαγε και μεγαλύτερο, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολύ).
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο (με έκπληξη διαπιστώσαμε ότι οι γνωστές μεγάλες αλυσίδες ελάχιστα έχουν, εκτός κι αν δεν ψάξαμε σωστά) και παραμερίζοντας τα μπραντ νέιμς γιατί τα οικονομικά είναι στριμωγμένα, βρήκε αυτό.
Θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα:
1)Ξέρουμε κάτι για το παραπάνω?
2)Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι φθηνότερο ή θα είναι ΓΤΠΚ?
Ευχαριστώ!!
Να συμπληρώσω, γιατί ίσως δεν εξήγησα πλήρως.
Τον δίσκο δεν τον θέλει για backup. Επειδή στη Σχολή της αναγκάζεται να χρησιμοποιεί όλο και περισσότερα και πιο απαιτητικά προγράμματα και δεν επαρκούν πλέον τα 120 γίγα του μάακμπουκ, θέλει έναν εξωτερικό για να εγκαθιστά εκεί τα επόμενα.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Και πόσο κοστίζει η αντικατάσταση του 120άρη με έναν 250άρη μαζί με την εργασία; Να υποθέσω γύρω στα 120€;
Δεν ψάξαμε αυτό το σενάριο. Νομίζω πάντως ότι θα είναι πιο δαπανηρό.
Εν τω μεταξύ, δεν ξέρω καν αν μπορώ να εμπιστευτώ κάποιον εδώ στη Λευκάδα για τέτοιες δουλειές...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
η αλλαγή του εσωτερικού με ένα μεγαλύτερο θα ήταν η καλύτερη λύση,
αν γίνεται όμως
γιατί νομίζω σε μερικά macbook είναι soldered και σε άλλα proprietary
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top