Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Διαθέσιμο εδώ και λίγες ώρες είναι από το App Store το Mountain Lion.Η τιμή στο Ελληνικό App Store είναι 15.99 ευρώ και το μέγεθος του αρχείου περίπου 4 GB!



Παράλληλα με την ανακοίνωση την ανακοίνωση των οικονομικών αποτελεσμάτων για το γ΄τρίμηνο του έτους, η Apple επιβεβαίωσε ότι από σήμερα κυκλοφορεί το νέο λειτουργικό σύστημα OS X 10.8 Mountain Lion.

Το νέο OS X 10.8 Mountain Lion θα έχει πάνω από 200 νέα χαρακτηριστικά και λειτουργίες και αναμένεται να κοστίζει λιγότερο από 30 ευρώ ενώ όποιος χρήστης ενδιαφέρεται, μπορεί να το κατεβάσει μέσα από το Mac App Store όπως ακριβώς είχε γίνει και το 2011 με την κυκλοφορία του παλιότερου λειτουργικού Lion.
Πάντως καλό θα ήταν όσοι ενδιαφερόμενοι κατεβάσουν το νέο OS X να ελέγξουν αν οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν, υποστηρίζουν το νέο λειτουργικό για να μην έχουν προβλήματα, ενώ σίγουρα θα πρέπει να γίνει και κάποιο backup.

Attikipress
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Μόλις βρω χρόνο θα το περάσω.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

1.png

Πρώτο post με το Mountain Lion και δε θα μπορούσε να είναι αλλού…παρά εδώ,στο iCorner!

Ολα πήγαν καλά.Αν το υποστηρίζει το mac που έχετε,αναβαθμίστε άμεσα και θα με θυμηθείτε.Ολα είναι πιο γρήγορα πλέον,ενώ το Safari κυριολεκτικά πετάει!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

2.jpg

Οταν επιλέγουμε πλέον Software Update ή Ενημέρωση Συστήματος μας ανοίγει το App Store και μας βγάζει τις διαθέσιμες εφαρμογές του συστήματος:
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Υπάρχουν κάποιες διαφορές σε θέματα ασφάλειας του συστήματος στο Mountain Lion.Οσοι το έχετε εγκαταστήσει πιθανόν να το διαπιστώσατε ήδη.
Αν όχι ακόμη, σε κάποια updates προγραμμάτων που θα βγαίνουν καθημερινά πλέον για συμβατότητα με το 10.8,θα δείτε κάποια περίεργα μηνύματα,άγνωστα για μας στο παρελθόν!

Η Apple στο 10.8 επιδιώκει πλέον τα περισσότερα προγράμματα να μπαίνουν στο App Store.Βέβαια υπάρχουν κάποια προγράμματα που από τη φύση τους δεν είναι δυνατόν να μπουν στο App Store,όπως τα peer to peer για παράδειγμα.Ζητάει λοιπόν οι προγραμματιστές που δεν θέλουν να μπουν στο App Store να στείλουν τα προγράμματα για πιστοποιήση στην Apple.
Τι γίνεται όμως με κάποια προγράμματα που είτε είναι ερασιτεχνικά,όπως για παράδειγμα το DuneX,είτε για τον Α ή Β λόγο ο δημιουργός αυτών δεν θέλει να τα στείλει στην Apple για να τα ελέγξει?
Δείτε το παράδειγμα με το Serviio που είναι Dlna server και τι γίνεται όταν αναβαθμίσουμε στη νεώτερη έκδοση και είμαστε με 10.8:

Αφού το εγκαταστήσουμε και πάμε ν'ανοίξουμε το πρόγραμμα με 2πλό κλικ,θα δούμε το παρακάτω μήνυμα



Με δεξί κλικ στο εικονίδιο του προγράμματος επιλέγουμε άνοιγμα



Στη συνέχεια θα δούμε το παρακάτω παράθυρο,επιλέγουμε άνοιγμα και το πρόγραμμα θα μας ανοίγει κανονικά πλέον με 2πλό κλικ όπως και πριν το 10.8



Αν θέλουμε βέβαια όλα τα προγράμματα που κατεβάζουμε να μας ανοίγουν όπως και πριν και αφού είμαστε σίγουροι τι κάνουμε,από ποιούς κατεβάζουμε και γνωρίζουμε τα προγράμματα αυτά,τότε πάμε στις Προτιμήσεις Συστήματος/Ασφάλεια και επιλέγουμε Οπουδήποτε.Το λειτουργικό default έχει προεπιλογή Mac App Store και αναγνωρισμένοι προγραμματιστές.
Θα πρότεινα να μην το αλλάξουμε αυτό και να ακολουθούμε την διαδικασία που αναφέρω παραπάνω.

 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Το νέο λιοντάρι της Apple πεινάει πολύ...
Πολλοί χρήστες έχουν αναφέρει μεγάλη πτώση στη διάρκεια της μπαταρίας από τη στιγμή που αναβάθμισαν το λειτουργικό τους στο Mountain Lion.

https://discussions.apple.com/thread/4135250?start=0&tstart=0
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Πιθανόν να τρώει μπαταρία,αλλά δεν μπορώ να έχω άποψη.Εμένα από το Snow Leopard ακόμη,η μπαταρία μου τάχει φτύσει και δεν την έχω αλλάξει,ουσιαστικά μόνο με καλώδιο το χρησιμοποιώ το MacBook Pro μου!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια πτώση στη διάρκεια. Όμως και το δικό μου MacBook Pro θέλει αλλαγή μπαταρίας. Άρα δεν ξέρω αν σε "υγιή" μπαταρία θα υπήρχε διαφορά.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Μιας και ήρθαν και σε μας τα virous κλπ (καλά όχι έτσι ακριβώς,αλλά θα πρέπει να προσέχουμε περισσότερο) καλό θα είναι να εγκαταστήσουμε το ClamXav που είναι και free και open source.Δοκιμασμένο χρόνια τώρα και απόλυτα ασφαλές!:126:
 



vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

βρε Μακολεβεντες.....ποιο προγραμμα να χρησιμοποιω στο Μακιον για rar-zip αρχεια?υπαρχει και καποιο free?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Υπάρχουν πολλά:StuffIt Expander,The Unarchiver,UnRarX,MacPAR deLuxe κλπ Ολα τα παραπάνω είναι free.Θα τα βρεις στο MacUpdate
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Για zip βέβαια υπάρχει και το Archive Utility του συστήματος!
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Μόλις βγήκε το 10.8.1

Version 10.8.1:
This update includes general operating system fixes that improve the stability and compatibility of your Mac, including fixes that:

Resolve an issue that may cause Migration Assistant to unexpectedly quit
Improve compatibility when connecting to a Microsoft Exchange server in Mail
Address an issue playing audio through a Thunderbolt display
Resolve an issue that could prevent iMessages from being sent
Address an issue that could cause the system to become unresponsive when using Pinyin input
Resolve an issue when connecting to SMB servers with long names
Address a issue that may prevent Safari from launching when using a Proxy Automatic Configuration (PAC) file
Improve 802.1X authentication with Active Directory credentials.

REQUIREMENTS

Intel, OS X 10.8 or later
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.117
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Πριν μισή ώρα μου έβγαλε pop-up και με ειδοποίησε για το update. Το έκανα αμέσως. Δεν πήρε πάνω από 5 λεπτά.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.456
Απάντηση: Διαθέσιμο το Mountain Lion!

Ναι και σε μένα το ίδιο,ούτε 5' δεν πήρε η όλη διαδικασία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top