Διακοπές 2021


Μηνύματα
13.634
Reaction score
6.596
Γύρισα χθες από Τήνο...... να ευχαριστήσω όσους μου είχαν γράψει για παραλίες, φαγητό κλπ. Ήταν παρά πολύ όμορφο το νησί και στάθηκα τυχερός μιας και στις 14 μέρες που έμεινα 3 είχε άπνοια (!!!!), τις υπόλοιπες 9 όχι κάτι το ιδιαίτερο (για τα δεδομένα του νησιού) και μόλις δυο μέρες 7-8 μποφωρ. Στάθηκα πολύ τυχερός στο θέμα αέρας. Επίσης όπως μου είπαν ντόπιοι, το νησί φέτος είχε παρά πολλούς επισκέπτες και πολλούς νέους, έχει αλλάξει πολύ το τουριστικό προφίλ του νησιού την τελευταία τριετία .Το μόνο που με χάλασε ήταν χθες που το πλοίο της επιστροφής ήταν γεμάτο από τσιγγάνους (που ειχαν ερθει δηθεν για θρησκευτικο τουρισμο για την γιορτη της Παναγιας) και έπαθα πολιτισμικό σοκ........ απίθανα σκηνικά στο πλοίο. Δεν θέλω να επεκταθώ, αλλά δεν είμαστε εμείς κοινωνικοί-φυλετικοι ρατσιστές, αυτοί είναι αποσαρμοστοι.

Να βάλω και μια φωτό..... η θέα από το σπίτι που έμενα.
IMG_20210806_093059.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
20.118
Reaction score
14.480
Μοχιτο για πρώτη φορά με χάρτινο καλαμάκι σε χάρτινο ποτήρι.
Πιο οικολογικό θα ήταν από μελιτζάνα;

View attachment 220962


View attachment 220963


View attachment 220964
Δεν θες να το αποχωριστείς το νησί!

Το Περαμα δεν φημίζεται για την καλή θάλασσα,όμως με το αυτοκίνητο είναι κανείς ευέλικτος.Θα πρότεινα πριν φύγετε,να κολυμπήσετε στα νερά της παραλίας τήσ Χαλικούνα ,απέναντι από το νησάκι.

Το νερό είναι κρυστάλλινο και θυμίζει καραϊβική!


F468EE30-DE95-4CE9-A20B-6706C329E37B.jpeg

Δεν έχω ακόμη κατεβάσει η ανεβάσει τις φωτογραφίες από τη φωτ.μηχανή.
 




sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Τελικά ποιοι είναι οι τσιγγάνοι, οι ρόμπα και οι γύφτοι ?
 

Μηνύματα
3.084
Reaction score
10.220
αρα σύμφωνα με το άρθρο , γυφτοι, αθίγγανοι, τσιγγάνοι, ρομά είναι το ίδιο.
Αλλά γιατί οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται με διαφορετικό χαρακτηρισμό ;
 




Μηνύματα
13.634
Reaction score
6.596
αρα σύμφωνα με το άρθρο , γυφτοι, αθίγγανοι, τσιγγάνοι, ρομά είναι το ίδιο.
Αλλά γιατί οι ίδιοι αυτοπροσδιορίζονται με διαφορετικό χαρακτηρισμό ;
Δεν ξέρω ποιες είναι οι διάφορες και αν υπάρχουν τελικά, αλλά αυτοί που ήταν στο πλοίο, ήταν διαφορετικοί από τον κλασσικό γύφτο, με το σαραβαλιασμένο αγροτικό, που μαζεύει διάφορα από τους κάδους σκουπιδιών. Αυτοί ήταν πιο ανοιχτόχρωμοι, ντυμένοι καλά (οκ με κιτς γουστο), με ακριβά αυτοκίνητα ή με κανονικά, αλλά σε άριστη κατάσταση (πεντακάθαρα, με λαστιχαρες - ζάντες, μπουριά..... κούκλες!!!!) και πάνω στο πλοίο αγόραζαν από το κυλικείο άπειρα πράγματα (όταν οι περισσότεροι αγόραζαν καφέ και κανένα νεράκι). Δεν θέλω να αναφερθώ σε περιστατικά, δεν έχει και νόημα άλλωστε, αλλά πραγματικά ήταν ανεξέλεγκτοι. Τώρα πως όλοι αυτοί είχαν έρθει στην Τήνο, δεν μπορώ να καταλάβω. Να ήταν εμβολιασμένοι? Να είχαν κάνει μοριακό τεστ? Μήπως για την επιστροφή όλοι αυτοί είχαν κάνει self test? Mε την ευκαιρία να πω, ότι ο έλεγχος από την Τήνο ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτος......
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Το δεκαπενταυγουστο πηγαίνουν και πολλοί κοπτες Αιθιοπες.
Τιμούν ταματα τους
 






Μηνύματα
20.118
Reaction score
14.480
Δεν είναι προσβάσιμο, πήγα.
Κλειδωμένη πόρτα..




You can rent Villa Sylva Kanoni Corfu (Greece) for you vacation, wedding or other events.

(You can rent this property, starting at € 3.600,- per day.)


The original house featured in two Hollywood productions, "The Executioner" with George Pepperd & Joan Collins in 1970, and "James Bond: For Your Eyes Only" with Roger Moore & Carole Bouquet in 1981.



63AE96FA-328B-4803-B99B-0082CA23EABB.jpeg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.293
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top