Διακοπές 2021

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Τελευταια επικοινωνία απο την πατριδα...πριν απο λιγο...

Θειο,ποτε φευγετε;;
-ὅσον οὔπω...
Θα ερθετε Χανια;;
-Θα έρθουμε για λίγες ωρες,δουλειες Σουδα,να δουμε και τα ανιψια ...
Θα πατε Ηρακλειο;;;
-Θα πανε...,εχει κοσμο εκει τωρα,ασε καλυτερα...(xfader κλπ...):biggrin:
Tι ειναι αυτη η φωτο;;;

-
Τι αλλο;;...κατσε κατω απο την μπαρα...,το λεει κιολας...,ειναι το τσεκαρισμα που κανουν ολοι οι "τσιπαρισμενοι"για να δουν αν δουλευει το...μαμουνι...

Με τι θα ερθετε;;;
-Υπηρχε ενα διλημμα ...πρωτη επιλογη ηταν αυτη...

-Αλλα...,θα χωρουσαν τα σετ;;;


-Μετα αποφασισαμε να πανε οι αλλοι ετσι ... executive my a@@ ...

-Εμεις ...ομορφα,επιλογη απο παλια...

- ...με ...καποιες προσαρμογες...για υπνο και επιπλεον αλεξιπτωτο...

-That's executive...κι οχι τα μπλιμπλικια που κυκλοφορουν...,αντρικια πραματα...
Και ...ποσες μερες θα πετατε;;;
-Τι ειπα θα σου φερω;;;Γιααα θυμισε μου...:fuckyou:

Καλο καλοκαιρι σε ολους,καλες διακοπες...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
"Ιδιωτική παραλία"; μπα, δε νομιζω - ιδιωτικη αυθαιρεσια ναι!
Τα έχουμε συζητήσει παλιότερα αυτά. Και δεν βγάλαμε άκρη.

Ο συγκεκριμένος οικισμός έχει μόνο ιδιόκτητες κατοικίες, δεν είναι δηλαδή καλοκαιρινός προορισμός. Η είσοδος έχει πύλη με φύλακα που αφήνει μόνο τους κατοίκους.

Θα μπορούσε να βρίσκεται σε βουνό αλλά τώρα μας ενδιαφέρει ότι έχει μπροστά μία μικρή παραλία. Που λόγω της μορφολογίας του εδάφους δεν έχει άλλη πρόσβαση από πλάγια.

Είναι αστείο να θελήσει κάποιος άσχετος να επιθυμήσει να πάει σε αυτή τη συγκεκριμένη μίνι παραλία, όταν στην τριγύρω περιοχή υπάρχουν δεκάδες μεγάλες και καλύτερες.

Αν απαιτήσει να το κάνει "ακτιβιστικά" θα είναι μέγας μαλ@κας αφού προτιμάει να τσακωθεί για να πάει κάπου που κανείς δεν τον θέλει.

Εννοείται ότι πας στην παραλία (ή όπου αλλού) για να περάσεις καλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί να διαλέξεις ένα μέρος που θα είσαι παρείσακτος ή δεν ταιριάζει στον τρόπο ζωής σου.

Εγώ θα απαιτούσα να είναι όλοι οι λουόμενοι και εμβολιασμένοι αλλά πάμε αλλού.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Ο συγκεκριμένος οικισμός έχει μόνο ιδιόκτητες κατοικίες, δεν είναι δηλαδή καλοκαιρινός προορισμός. Η είσοδος έχει πύλη με φύλακα που αφήνει μόνο τους κατοίκους.
Που είναι, αν επιτρέπεται;
Γιατί ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Περαν του οτι διαφωνω ...πλερια με την αντιληψη σου περι "ιδιωτικοτητας" και "αποκλειστικοτητας" δημοσιου χωρου, συντομα θα εχω λεπτομερειες περι του... καθεστωτος εκει
Δεν μ' ενδιαφέρει, φίλε μου.

Εξάλλου φιλοξενούμενος είμαι για 2 βδομάδες.

Προσωπικά, η επιλογή του οποιουδήποτε προορισμού μου εξαρτάται από το περιβάλλον και την ατμόσφαιρα. Αν είναι "λίγο απ' όλα" δεν πατάω.

Όπως λοιπόν αποφεύγω τα μέρη που συχνάζουν αυτοί που δεν ταιριάζω, έτσι επιθυμώ να μην έρχονται αυτοί στα δικά μου.

Στο πώς θα περάσω καλά δεν βάζω αστερίσκους.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ιδου τι λεει ιδιοκτητης στον "Θησεα":
"...το δικαίωμα πρόσβασης στον αιγιαλό είναι κατοχυρωμένο καταστατικά. Τα διάφορα κόλπα που χρησιμοποιούν οι νεοέλληνες είναι παράνομα. Το ίδιο ίσχυει και για τον Οικισμό Θησέας όπου μένω. Μόνο που η μορφολογία του εδάφους είναι τέτοια που δύσκολα να πάρει την απόφαση κάποιος να κατέβει με τα πόδια αφού υπάρχει φύλαξη και απαγορεύεται να κατέβει στην παραλια κάποιος με το αμάξι του."
Μαλλον δεν απανταει!😆
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Περαν του οτι διαφωνω ...πλερια με την αντιληψη σου περι "ιδιωτικοτητας" και "αποκλειστικοτητας" δημοσιου χωρου, συντομα θα εχω λεπτομερειες περι του... καθεστωτος εκει
Εγώ συμφωνώ 200% μαζί σου σε αυτό το θέμα.

Όμως όταν:

- Πάω σε μια παραλία και ακούγεται στη διαπασών το μπουζούκι από το Χ (κωλο)μπιτσόμαρο και πιο κει τα μπιτάκια από το Υ και όλα αυτά να μπλέκονται μεταξύ τους

- Όλη η παραλία (ή έστω όλα τα καλά κομμάτια) είναι παρανόμως πιασμένη με επί πληρωμή ξαπλώστρες με τις ευλογίες (ή την ανοχή) των αρχών

- Οι ως άνω ξαπλώστρες είναι τοποθετημένες (προ covid, έστω) σε τέτοια απόσταση ώστε αν κλάσει ο από πάνω θα πετάξει η πετσέτα σου, όπως το κουβερτάκι του Κώστα

έχει νόημα πλέον να λέμε ότι οι παραλίες αυτές είναι κοινόχρηστες; Αφού πάλι υπάρχει ένας νταβατζής που κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς να με ρωτήσει. Αν είναι έτσι καλύτερα να πάω να βρω μια "ιδιωτική" που να ταιριάζει και με τα γούστα μου. Παράνομο και το ένα, παράνομο και το άλλο, απλά στη δεύτερη θα περάσω καλύτερα.

Και στην τελική πιο εύκολα (αν θέλαμε) θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε να μπει μια τάξη στις δημόσιες παραλίες. Αν δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε αυτό, έχουμε ελπίδα με τις "ιδιωτικές"; Γι'αυτό τείνω να καταλήξω στο ότι αντί να φάω όλη μου τη ζωή νευριάζοντας για κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει, μήπως απλά να το αποδεχτώ και να τελειώνω;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Ιδου τι λεει ιδιοκτητης στον "Θησεα":
"...το δικαίωμα πρόσβασης στον αιγιαλό είναι κατοχυρωμένο καταστατικά. Τα διάφορα κόλπα που χρησιμοποιούν οι νεοέλληνες είναι παράνομα. Το ίδιο ίσχυει και για τον Οικισμό Θησέας όπου μένω. Μόνο που η μορφολογία του εδάφους είναι τέτοια που δύσκολα να πάρει την απόφαση κάποιος να κατέβει με τα πόδια αφού υπάρχει φύλαξη και απαγορεύεται να κατέβει στην παραλια κάποιος με το αμάξι του."
Μαλλον δεν απανταει!😆
Μπορεί κάποιος να έρθει στην παραλία με σκάφος. Υπάρχει και λιμανάκι.

Η παραλία είναι τεχνητή. Έφεραν πολλά φορτηγά χοντρή άμμο και την έφτιαξαν. Κάθε χρόνο συμπληρώνουν ό,τι χάλασε τον χειμώνα. Όλες οι εγκαταστάσεις (ντους, ομπρέλες, αποδυτήρια) φτιάχτηκαν και συντηρούνται από τα κοινόχρηστα των κατοίκων.

Το πρόβλημα της συζήτησης δεν είναι ο συγκεκριμένος χώρος αλλά η μη κατανόηση ότι ο καθένας μας θέλει άλλα πράγματα στη ζωή του.

Όταν θέλουμε ποιοτικό τουρισμό, δηλαδή αυτόν που αφήνει χρήμα, πρέπει να εξυπηρετούμε τις ανάγκες των εν δυνάμει επισκεπτών.

Αυτός λοιπόν που θα μας αφήσει τα λεφτά του, δεν θέλει δίπλα του ούτε τον μεθυσμένο βορειοευρωπαίο ούτε τον Έλληνα που κάνει σπίτι του την παραλία και κυνηγάει τα παιδιά του να τα ταΐσει κεφτεδάκια. Όποιος πληρώνει απαιτεί.

Ευτυχώς υπάρχουν αμέτρητες παραλίες για όλους.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Εγώ συμφωνώ 200% μαζί σου σε αυτό το θέμα.

Όμως όταν:

- Πάω σε μια παραλία και ακούγεται στη διαπασών το μπουζούκι από το Χ (κωλο)μπιτσόμαρο και πιο κει τα μπιτάκια από το Υ και όλα αυτά να μπλέκονται μεταξύ τους

- Όλη η παραλία (ή έστω όλα τα καλά κομμάτια) είναι παρανόμως πιασμένη με επί πληρωμή ξαπλώστρες με τις ευλογίες (ή την ανοχή) των αρχών

- Οι ως άνω ξαπλώστρες είναι τοποθετημένες (προ covid, έστω) σε τέτοια απόσταση ώστε αν κλάσει ο από πάνω θα πετάξει η πετσέτα σου, όπως το κουβερτάκι του Κώστα

έχει νόημα πλέον να λέμε ότι οι παραλίες αυτές είναι κοινόχρηστες; Αφού πάλι υπάρχει ένας νταβατζής που κάνει ό,τι γουστάρει χωρίς να με ρωτήσει. Αν είναι έτσι καλύτερα να πάω να βρω μια "ιδιωτική" που να ταιριάζει και με τα γούστα μου. Παράνομο και το ένα, παράνομο και το άλλο, απλά στη δεύτερη θα περάσω καλύτερα.

Και στην τελική πιο εύκολα (αν θέλαμε) θα μπορούσαμε να απαιτήσουμε να μπει μια τάξη στις δημόσιες παραλίες. Αν δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε αυτό, έχουμε ελπίδα με τις "ιδιωτικές"; Γι'αυτό τείνω να καταλήξω στο ότι αντί να φάω όλη μου τη ζωή νευριάζοντας για κάτι που δεν πρόκειται να αλλάξει, μήπως απλά να το αποδεχτώ και να τελειώνω;
Δεν διαφωνω, μα δεν σύμφωνω με το συμπερασμα σου - της υποταγηςδηλαδη στο "μοιραιο".
Μπορεί κάποιος να έρθει στην παραλία με σκάφος. Υπάρχει και λιμανάκι.

Η παραλία είναι τεχνητή. Έφεραν πολλά φορτηγά χοντρή άμμο και την έφτιαξαν. Κάθε χρόνο συμπληρώνουν ό,τι χάλασε τον χειμώνα. Όλες οι εγκαταστάσεις (ντους, ομπρέλες, αποδυτήρια) φτιάχτηκαν και συντηρούνται από τα κοινόχρηστα των κατοίκων.

Το πρόβλημα της συζήτησης δεν είναι ο συγκεκριμένος χώρος αλλά η μη κατανόηση ότι ο καθένας μας θέλει άλλα πράγματα στη ζωή του.

Όταν θέλουμε ποιοτικό τουρισμό, δηλαδή αυτόν που αφήνει χρήμα, πρέπει να εξυπηρετούμε τις ανάγκες των εν δυνάμει επισκεπτών.

Αυτός λοιπόν που θα μας αφήσει τα λεφτά του, δεν θέλει δίπλα του ούτε τον μεθυσμένο βορειοευρωπαίο ούτε τον Έλληνα που κάνει σπίτι του την παραλία και κυνηγάει τα παιδιά του να τα ταΐσει κεφτεδάκια. Όποιος πληρώνει απαιτεί.

Ευτυχώς υπάρχουν αμέτρητες παραλίες για όλους.
Συμφωνω με ολα (γνωριζοντας την "ειδικη" περιπτωση του "Θησεα"), διαφωνω μεν με την αποκλειστικη χρηση δημοσιου χωρου απο μια ισχυρη οικονομικα ταξη, μα συμφωνω με το "ο πελατης - με τα €€€€£- εχει δικιο να απολαμβανει οτι τσούχτερα πληρωνει". Μυλος δηλαδη😁
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Ελπίζω να πέρασες καλά.
Μου αρέσει η δυτική πλευρά, από Αγ Άννα και κάτω μέχρι Βίγλα.
Συνήθως αράζαμε στον Μάραγκα, αλλά Αύγουστο μήνα και κάναμε εκδρομούλες.
Προκόπης και Αγ Άννα είχαν πάρα πολύ κόσμο και τα απέφευγα για μπάνιο.
Την Χώρα επίσης την απέφευγα γιατί το βράδυ γινόταν πανζουρλισμός, όλοι εκεί πήγαιναν.
Αν έχεις αυτοκίνητο, η Απείρανθος και ο Πάνορμος δυτικά του νησιού μου άρεσαν, αλλά ψιλοταλαιπωρία να πας.
Πολύ ωραία θέα στη Γκρόττα.

Ο συμφορουμίτης Makis.Pol θα έχει πιο έγκυρες πληροφορίες. Μόνο το avatar του φτάνει.
Όποιος θέλει ρωτάει ελεύθερα .
Μας έχουν ζαλίσει για τα Κουφονήσια με τα γαλαζοπράσινα νερά του .
Τα οποία είναι καλαντο η Μουτσούνα στην ουσία με παραλίες με άμμο .
Στα Κουφονήσια μηδέν άμμο μηδέν ξαπλώστρες ...
Πχ αη προκοπη έχει χοντρή άμμο .
Αγία Άννα η πλάκα ψιλή άμμο .
Τip στην πλάκα υπάρχουν μαγαζιά που δεν πληρώνεις ξαπλώστρα ...
 

Attachments



Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Πολύ περίεργα τα πράγματα αυτό το καλοκαίρι, για διάφορους λόγους και μας προέκυψε Τήνος. Κάθε πρόταση, συμβουλή από κάποιον που έχει πάει, καλοδεχούμενη.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Η χαρά του παράξενου. Επιτέλους! Όπως λέω, η συνολική ομορφιά ενός μέρους απαιτεί εγκαταστάσεις αντάξιες του φυσικού κάλλους.

Είμαστε στην Ελούντα, στο ξενοδοχείο Porto Elounda Resort ένα από τα ομορφότερα που έχω επισκεφτεί. Υπέροχη πεντακάθαρη πισίνα που με ανάγκασε να μπω. :biggrin:

Κι ένα παγωμένο Daiquiri και μετά ...πείνασα.

IMG_20210704_112525~3.jpg
IMG_20210704_165258.jpg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
Πολύ περίεργα τα πράγματα αυτό το καλοκαίρι, για διάφορους λόγους και μας προέκυψε Τήνος. Κάθε πρόταση, συμβουλή από κάποιον που έχει πάει, καλοδεχούμενη.

... & φαγητό στο θαλασσακι , ακριβό λίγο


... εγώ φέτος τόν Αύγουστο 7+7 ημέρες στις Πετριές Εύβοιας ... Δεν την παλεύω 14 σερί χωρίς πικάπ
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
... εγώ φέτος τόν Αύγουστο 7+7 ημέρες στις Πετριές Εύβοιας ... Δεν την παλεύω 14 σερί χωρίς πικάπ
Μην πας, χάλια είναι...άκου που σου λέω...πες το και στους φίλους σου...μακριά...ιδιαίτερα αν έχεις μικρά παιδιά...:roflmao::laugh::thumbsdown::biggrin::rofl:
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Λιανή άμμος ρε θα την βρει την άκρη στην ταβέρνα
Αν και ο σποκ είναι Αεκτζής όποτε κλιμακι τον βλέπω να τρώει
Σούπερ ήταν το Πσκ στην Σέριφο λέω να ξαναπάω
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.927
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top