Διακοπή παραγωγής Jico SAS; Όχι!

Μηνύματα
135
Reaction score
263
Τέταρτη μέρα μαζι της πλεον, και μετα απο αρκετές σοβαρές ακροάσεις, το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ειναι πολυ μεγαλο :) δεν αναφέρω κατι για χαρακτηριστικά, που υστερεί, που κερδίζει έδαφος σα βελόνα κ.τ.λ. Με τη μικρη μου εμπειρία στο χωρο, θα γράψω απλα, οτι με εκανε να ακουςω ολη μου τη δισκογραφία απ´την αρχη, με έβαλε στο τρυπακι να πλυνω και κανα βινυλιο, και έγεινε η κολλητή μου σύντροφος στο πρωινο μου καφε.

Το συστημα που τρεχει η sas, όπως εχει αυτη την εποχή
Amp: AMC cvt3030 (παραχώρηση απτο φίλο Χριστο)
Phono: PLINIUS Jarrah (αναβαθμισμένο εξολοκλήρου σε πολλα σημεία)
Turntable: Project Rpm 9.2 με καλωδίωση cardas, cartridge JVC-z1s stylus: neo Jico sas
Ηχεια: ELAC B6
 

Attachments


Μηνύματα
352
Reaction score
207
Καλοακουστη...θα ειχε ενδιαφερον ενα συκγριτικο αλλα οι συνθηκες προσομοιωσης παλιας και νεας sas δεν ειναι ευκολες
Θα πρεπει να τοποθετησει καποιος στην ιδια κεφαλη τις ανταλλακτικες βελονες και ιδανικα αυτες να εχουν τις ιδιες περιπου ωρες χρησης
Αν επιτρεπετε...ποσο κοστισε μαζι με τα μεταφορικα και εαν υπηρχε θεμα τελωνειου
Ευχαριστω
 


Μηνύματα
352
Reaction score
207
Δημητρη πραγματικα ειμαι ολος απορια για να δουμε εαν η νεα sas εχει να πει κατι παραπανω η απλα ειναι μονο κατα 2 φορες περιπου ακριβοτερη ετσι απλα...
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
διπλά πήγε ε?
μας πηρανε χαμπαρι !
ναι ειμαι διαθεσιμος να το κανουμε..

υ.γ.
δε ξερω κατα ποσο τα οδηγει o amc αυτα τα ηχεια
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Και ακόμη πιο νέα (και ακριβότερη) σειρά με πιο ελαφρύ cantilever:

Rock and Roll. Ruby.
JICO stylus

Dear Friends,

After the untimely demise of the original and much loved Super Analog Stylus, earlier this year we unveiled the newly developed neoSAS line of premium quality replacement styli. The first series of the new product line, the neoSAS/S which replaced the boron cantilever of the first generation SAS with a solid crystalline sapphire rod, was released this July.

We are now excited to announce the release of the second installment of the product line, the neoSAS/R series with tapered ruby cantilever. Featuring the same laser-cut Super Analog Stylus natural diamond tip, one point tension wire suspension system, and specially forged samarium cobalt magnet of the neoSAS/S combined with a tapered ruby cantilever, the neoSAS/R represents our most technologically advanced series of replacement styli to date.

The four facets of the ruby are precision cut to gradually narrow toward the diamond tip along the longitudinal axis of the cantilever. This gives the neoSAS/R an even lower moving mass allowing the SAS tip to trace the record groove with improved precision, accuracy, speed, and fidelity.

The neoSAS/S and neoSAS/R, both hand crafted, offer the highest quality and sound reproduction performance available in a replacement phono stylus. Each has its own signature sound which will be enjoyed according to the particular application and individual taste of the user.

The sapphire version of the neoSAS are available across a diverse line of phono replacement styli spanning over 50 unique models.

The ruby version is available in the following models:

VN35 neoSAS/R
VN45HE neoSAS/R
VN5MR neoSAS/R
VN5xMR neoSAS/R
N97xE neoSAS/R
STYLUS 1 neoSAS/R

More models will be available soon, eventually reaching parity with the range of replacements currently available for the neoSAS/S.

Key Features:
-Nude mounted, laser-cut, Super Analog Stylus single crystal natural
-Diamond tip
-Crystalline sapphire or tapered ruby cantilever
-One point tension wire suspension system
-Specially forged, lightweight, rare earth transducer magnet
-Premium craftsmanship, hand made in Japan

We invite you to experience the superior sonority of one or both versions of the neoSAS today.

Now accepting orders, please allow additional time for processing depending on demand.

Please be advised that neoSAS/R with tapered ruby cantilever replacement styli are available exclusively through our web shop at http://www.jico-stylus.com.

The team at JICO
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Χρησιμοποιω SAS απο την πρωτη μερα που την παρουσιασαν πριν πολλα χρονια,μαλιστα αγορασα 3 απο τις 30 (αν δεν κανω λαθος) κομπλε κεφαλες που εφτιαξαν.
Σημερα εχω την εντυπωση οτι μαλλον εχουν καβαλησει το καλαμι ? Η ακριβη εκδοση με μεταφορικα και φορους θα κοστιζει γυρω στα 480-500 ευρω.
Εμενα , οσο καλη κι αν ειναι ,και ισως και να την δοκιμασω συντομα,μου φαινεται σαν αυτοκτονια απο μερους της JICO. Η εκδοση " S " ας πουμε οτι ειναι σε καλη τιμη........
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Από τη στιγμή που τις φτιάχνουν "built to order", ήτοι δεν κρατάνε στοκ, νομίζω δεν τους πειράζει κιόλας.
Σου λέει θες την ακριβή; Σου φτιάχνω μια και στην στέλνω, αφού το λένε και για την απλή ότι θα τους πάρει μέρες να στην στείλουν.

Αλλά κι εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι η διπλάσια τιμή θα συνεπάγεται ότι θα είναι 2 φορές καλύτερη από την απλή neoSAS/S.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Από τη στιγμή που τις φτιάχνουν "built to order", ήτοι δεν κρατάνε στοκ, νομίζω δεν τους πειράζει κιόλας.
Σου λέει θες την ακριβή; Σου φτιάχνω μια και στην στέλνω, αφού το λένε και για την απλή ότι θα τους πάρει μέρες να στην στείλουν.

Αλλά κι εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι η διπλάσια τιμή θα συνεπάγεται ότι θα είναι 2 φορές καλύτερη από την απλή neoSAS/S.
Ουτε απο την παλια δεν θα ειναι 2 φορες καλυτερη θα ελεγα.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Αλλά κι εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι η διπλάσια τιμή θα συνεπάγεται ότι θα είναι 2 φορές καλύτερη από την απλή neoSAS/S.
Τίποτα στο "hiend" δεν συνεπάγεται ότι 2 φορές ακριβότερο σημαίνει και 2 φορές καλύτερο. Ίσως να είναι ελάχιστα καλύτερη που σίγουρα δε θα δικαιολογεί το 2Χ στην τιμή.
Αλήθεια γιατί τόσος ντόρος με την JICO? Εγώ που έχω βάλει απλή JICO αλλά και SAS σε JVC z1-s δεν είδα αξιοσημείωτες διαφορές που να δικαιολογούν την διαφορά τιμής.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Χρησιμοποιω SAS απο την πρωτη μερα που την παρουσιασαν πριν πολλα χρονια,μαλιστα αγορασα 3 απο τις 30 (αν δεν κανω λαθος) κομπλε κεφαλες που εφτιαξαν.
Σημερα εχω την εντυπωση οτι μαλλον εχουν καβαλησει το καλαμι ? Η ακριβη εκδοση με μεταφορικα και φορους θα κοστιζει γυρω στα 480-500 ευρω.
Εμενα , οσο καλη κι αν ειναι ,και ισως και να την δοκιμασω συντομα,μου φαινεται σαν αυτοκτονια απο μερους της JICO. Η εκδοση " S " ας πουμε οτι ειναι σε καλη τιμη........
+10000000000

Βασικά έχω ψωνίσει 3 διαφορετικές βελόνες με άριστα αποτελέσματα από jico αλλά πλέον θεωρώ υπερβολή τις τιμές αυτές.

Πραγματικά υπάρχουν πολύ καλές κεφαλές στα ίδια χρήματα.

Χώρια για τα βινύλια που διαθέτω που τα περισσότερα δεν χρειάζεσαι SAS, με μια καλή ελλειπτική μια χαρά ακούς. :D

Τεσπα..... καλές αγορές.
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Τίποτα στο "hiend" δεν συνεπάγεται ότι 2 φορές ακριβότερο σημαίνει και 2 φορές καλύτερο. Ίσως να είναι ελάχιστα καλύτερη που σίγουρα δε θα δικαιολογεί το 2Χ στην τιμή.
Ναι, λάθος το διατύπωσα, αυτό που λες εννούσα θενκς!
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Σύμφωνα με το
http://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?f=19&t=91370
προτείνεται και η Audio-Technica AT150MLX:
"The real value leader, although probably not for much longer, remains the Audio-Technica AT150MLX, which can be found — whole cartridge and stylus — on the 'bay for as little as $279, giving you the same diamond as the SAS but mounted on a miraculously thin gold-plated boron cantilever."
που τη βρήκε ο τυπάς σ'αυτή την τιμή είναι άλλο θέμα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.871.728
Members
37.931
Νεότερο μέλος
freebil
Top