Διακοπή σήματος ήχου μέσω spdif

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Καλημέρα σε ολους. Εδω και 3 βδομαδες εχω ενα θεματακι.
Κατ αρχάς πάμε στο setup. Δίνω σήμα από PC μεσώ ενός spdif αντάπτορα της asus(κουμπώνει στην μητρική) αγορασμένο απο αγγλια σε εναν Yamaha AS-501 χρησιμοποιοντας digital coaxial cable. Εδω και 3 βδομάδες πολλές φόρες (οχι παντα) όταν ΚΛΕΙΝΩ κάποιο φως στο σπίτι το σήμα κόβεται για ένα δευτερόλεπτο. Σπιτι εχω διαρροής, δεν πέφτει.
Μετέφερα το σύστημα πρόσφατα σε άλλο σπίτι και το ξανακάνει όταν ΣΒΗΝΕΙ το ψυγείο που βρίσκεται στον χώρο. Έχω αλλάξει πολυπριζα, καλώδια τροφοδοτικού pc, καλώδια spdif, άλλαξα την κάρτα θέση πάνω στο κουτι του pc, συνεχίζει και κάνει το ίδιο. Μου το έκανε μια μέρα και όταν έβγαλα και έβαλα την κεραία τις tv στον τοίχο, και εχθές μόλις ακούμπησα με τα χέρια τις μπορνες του ενισχυτή έκανε το ίδιο.
Σε κάποια στιγμή μου το έκανε και οταν ακουμπούσα το πλαϊνό καπάκι του pc πάνω στο σασί. Κοβόταν το σήμα. Άλλαξα πολυπριζο και δε το ξανάκανε αυτό με το καπάκι.
Δοκίμασα απ την κάρτα spdif με οπτική και φυσικά όλα δούλεψαν τέλεια αφού η οπτική δε μεταφέρει ρεύμα.
O αντάπτορας είναι αυτός. Υπάρχει περίπτωση να έχει διαρροή στο σασι η κάποιο πρόβλημα με την γείωση του;

https://www.ebay.com/p/SPDIF-Optica...te-MSI-Motherboard/621680137?iid=272563710974
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα στο παρελθόν και δεν βρήκα λύση διατηρώντας το ίδιο καλώδιο και τον ίδιο τρόπο σύνδεσης. Άλλαξα τρόπο σύνδεσης, έβαλα καλώδιο οπτικής ίνας και τέλος το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Πιθανον κακη ποιοτητα θωρακισης ομοαξονικου καλωδιου ή προβληματα γειωσης. Βαλε τις συσκευες στην ιδια πριζα (μεσω ενος ή περισσότερων πολυπριζων) και ξαναδοκιμασε. Φταίει η χαμηλη ταση του spdi που δυσκολευει τη ανοχη σε παρασιτα.

Στις ακριβοτερες συσκευες γινεται τερματισμος των καλωδιων με μετασχηματιστη παλμων σταθερης αντιστασης εισοδων εξοδων ή μπαίνει aes/ebu
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Λοιπον έκανα τα εξης. Έκανα διάφορους συνδιασμούς με τις συνδέσεις, πολυπριζα, αναστροφή φάσης στις συσκευες. Μέτρησα με πολύμετρο διάφορα πράγματα καθώς και για κάποιο βραχυκύκλωμα αλλά δε βρήκα κάτι. Μετά αποφάσισα να βγάλω τον wasapi driver από το foobar και να παίξω από τον driver της κάρτας ήχου. Πρόβλημα τελος. Επίσης έβγαλα και το apo equalizer που ειχα στα windows10. Τώρα ξανα εγκατεστησα τον wasapi μήπως εφταιγε το APO. Ίσως αυτή η κάρτα spdif να μη παίζει καλά με ένα απ' τα 2.
 



Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Gigabyte Z97M D3H με intel g5400 πάνω.
Ειχες αναφέρει asus και msi που και οι δυο μαρκες εχουν σωστα χρονισμενο pci και δεν περιμενα να εχεις gb για μαμα.
Σταματησα τις gigabyte για τον ιδιο (σχεδον) λογο σε ολα τα συστηματα για audio/home cinema. Λαθη χρονισμου, χαμενα πακετα κλπ. Σε αυτες ουτε lynx, ουτε maudio pci καρτες παιζουν σωστα και φταιει ο χρονισμος του pci και η αδυναμια παραμετροποιησης του λεπτομερως απο το bios. Σε ολες τις άλλες χρήσεις δεν εχω πρόβλημα με gigabyte.

Ουτε οι ενσωματωμένες καρτες ηχου παίΖουν σωστα...
 

Μηνύματα
35
Reaction score
12
Είχα μια asus πριν με ενσωματωμένο spdif και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απλά έκανα update λόγο ανάγκης να παίζω και κάνα 4κ βιντεακι και γενικά δεν είχα ποτέ προβλημα με gigabyte πριν, αλλά που να φανταζομουν αυτό το προβλημα. Asus msi gigabyte είναι συμβατός ο ανταπτορας spdif.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Είχα μια asus πριν με ενσωματωμένο spdif και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Απλά έκανα update λόγο ανάγκης να παίζω και κάνα 4κ βιντεακι και γενικά δεν είχα ποτέ προβλημα με gigabyte πριν, αλλά που να φανταζομουν αυτό το προβλημα. Asus msi gigabyte είναι συμβατός ο ανταπτορας spdif.
Δεν φταει ο adaptor. Παθητικος ειναι.
Στη z97 d3h μαλιστα με εναν απο τους δυνατους i3 και 16gb ram, δοκιμασα και διαφορα bios αλλα τα ιδια χαλια. Αφου εχασα αρκετό χρονο στο troubleshooting απεφυγα να την πεταξω απο το παραθυρο και τελικα την εβαλα για αλλη χρηση. Στα pci μαλιστα που εχει, κολλάνε και καποιοι adaptec scsi controllers που δοκιμασα αλλα και η lynx aes16.
Εβαλα τελικα μια asus με 2 pci (+3χ1+2 express) και σειριακη και i5 και ησύχασα

Και σε αλλα δυο mb gb ειχα για παρομοια χρηση εχανα που και που πακετακια και ακουγα κατι τσικ στα ηχεια με τις ενσωματωμενες καρτες ηχου αλλα και με soundblaster
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top