Διαλέγοντας ηχεία


GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Τι ηχεια να διαλεξω για μικρο χωρο μετριες εως δυνατες εντασεις για τα περοσσοτερα ειδη μουδικης.Μεχρι τωρα παιζω με ηχεια ραφιου jpw 90db 60w και παθητικο woofer.Σκεφτομαι για τα klipsch rp 15M και αργοτερα ενα καινουριο ενισχυτη yamaha.Μηπως να παω σε κατι profesional?
Επειδή το ερώτημα τίθεται πρός όλους στο φόρουμ θα πώ και εγώ την αποψή μου. Εάν με κάποιο τρόπο θα μπορούσε να αποκατασταθεί η ακοή μου ( μάλλον στην άλλη ζωή θα συμβεί αυτό ), θα επέλεγα με κλειστά μάτια ΑUDIO SPECTRUM . Οχι μόνο λόγω του ότι είναι ελληνική εταιρεία και πλέον είναι επιτακτική ανάγκη η στήριξη των ελληνικών εταιρείων του χώρου , αλλά λόγω του ότι θα τα λατρέψεις τα ηχεία της ΑS . Πιστεψέ με 3 ζευγάρια πέρασαν από τα χέρια μου και μπορώ να εκφέρω άποψη [ Τα πολύ καλά studio 6 , τα Xanadou s.e. (δεν χρειάζονται συστάσεις ) και τα λατρεμένα !! ΑRTEMIS V4 ] .

http://www.highfidelity.gr/?product_brand=audio-spectrum.

Tα τελευταία studio 6 RT πού έβγαλε η εταιρεία το 2011 είναι πολύ καλά και ευκολοδήγητα ηχεία και θα μπορείς να απολαύσεις με αυτά όλα τα είδη της μουσικής .Ορισμένα μοντέλα υπάρχουν πρός διάθεση σε 2-3 καταστήματα του χώρου και μάλιστα με πολύ μειωμένες τιμές ,(πχ. τα studio 6 RT το 2011 που προτοβγήκαν έιχαν ενδεικτική λιανική τιμή περίπου στα 1570 € και τώρα πωλούνται προς 750 € το ζεύγος .Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα ARTEMIS V4 ).
Τώρα θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί το ότι : Μα η spectrum electronics C.O. έχει κλείσει . Λάθος η εταιρεία δεν έχει κλείσει , βρίσκεται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, (δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που ίσως δεν είναι ανακοινώσιμες ) και περιμένει κάποιες αποφάσεις που κατά τα αναμενόμενα θα είναι πολύ ευνοικές για την εταιρεία. Συνεπώς υπάρχει 90% πιθανότητα η εταιρεία να επανέλθει ΔΡΙΜΥΤΑΤΗ και ενδεχομένως το γεγονός αυτό θα συμβεί μέσα στο 2018.

Υ.Γ. εγώ άκουγα τα artemis που έιναι ηχεία δαπέδου σε ένα χώρο 25-30 τετραγωνικά περίπου, (όχι δεν κουφάθηκα από το γεγονός αυτό ) και το ηχητικό αποτέλεσμα που λάμβανα ήταν εξαιρετικό -θεσπέσιος ήχος .
 
Last edited:

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Επειδή το ερώτημα τίθεται πρός όλους στο φόρουμ θα πώ και εγώ την αποψή μου. Εάν με κάποιο τρόπο θα μπορούσε να αποκατασταθεί η ακοή μου ( μάλλον στην άλλη ζωή θα συμβεί αυτό ), θα επέλεγα με κλειστά μάτια ΑUDIO SPECTRUM . Οχι μόνο λόγω του ότι είναι ελληνική εταιρεία και πλέον είναι επιτακτική ανάγκη η στήριξη των ελληνικών εταιρείων του χώρου , αλλά λόγω του ότι θα τα λατρέψεις τα ηχεία της ΑS . Πιστεψέ με 3 ζευγάρια πέρασαν από τα χέρια μου και μπορώ να εκφέρω άποψη [ Τα πολύ καλά studio 6 , τα Xanadou s.e. (δεν χρειάζονται συστάσεις ) και τα λατρεμένα !! ΑRTEMIS V4 ] .

http://www.highfidelity.gr/?product_brand=audio-spectrum.

Tα τελευταία studio 6 RT πού έβγαλε η εταιρεία το 2011 είναι πολύ καλά και ευκολοδήγητα ηχεία και θα μπορείς να απολαύσεις με αυτά όλα τα είδη της μουσικής .Ορισμένα μοντέλα υπάρχουν πρός διάθεση σε 2-3 καταστήματα του χώρου και μάλιστα με πολύ μειωμένες τιμές ,(πχ. τα studio 6 RT το 2011 που προτοβγήκαν έιχαν ενδεικτική λιανική τιμή περίπου στα 1570 € και τώρα πωλούνται προς 750 € το ζεύγος .Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα ARTEMIS V4 ).
Τώρα θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί το ότι : Μα η spectrum electronics C.O. έχει κλείσει . Λάθος η εταιρεία δεν έχει κλείσει , βρίσκεται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, (δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που ίσως δεν είναι ανακοινώσιμες ) και περιμένει κάποιες αποφάσεις που κατά τα αναμενόμενα θα είναι πολύ ευνοικές για την εταιρεία. Συνεπώς υπάρχει 90% πιθανότητα η εταιρεία να επανέλθει ΔΡΙΜΥΤΑΤΗ και ενδεχομένως το γεγονός αυτό θα συμβεί μέσα στο 2018.

Υ.Γ. εγώ άκουγα τα artemis που έιναι ηχεία δαπέδου σε ένα χώρο 25-30 τετραγωνικά περίπου, (όχι δεν κουφάθηκα από το γεγονός αυτό ) και το ηχητικό αποτέλεσμα που λάμβανα ήταν εξαιρετικό -θεσπέσιος ήχος .
Εχω ακουσει τα αρτεμης νομιζω σε σαλονι πριν πολλα χρονια ειναι πολυ καλα ηχεια για αλλες μουσικες πιστευω.Οταν ξεκινησα να ασχολουμε εποχη 90ς τα Audio spectrum μεσουρανουσαν νομιζω ο Ερμης ειχε κοντα 1.000.000 δρχ. Αλλες εποχες.
Εγω κολησα με τα klipsch γιατι ειναι για πολλα γουστα και για παρτυ και για κυρηλε καταστασεις.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Το κακο ειναι πως εχω 3 κεφαλες 680 μια γνησια βελονα ell και μια replika( τσαμπα 34 ευρω για τη replica) .Δεν βρισκω βελονες.και σκεφτομαι την 2m red η sure m 447 .βασικα περιμενω να βρω 2ο 1210 να παρω κεφαλοβελονες ζευγαρι.
Δωσε λιγα χρηματα παραπανω φτασε στα 145 ευρω και παρε την ortofone gold ηχιτικα ειναι πολυ πανω απο την 2Μ red της εχω της βελονες και εχω δει διαφορα.
https://technosound.gr/ortofon-concorde-gold-single/

Aν θες λιγο πιο οικονομικη αλλα κοντα ηχιτικα στην κατηγορια της gold ειναι αυτη ortofone Nightclub 125 ευρω.
http://www.djshop.gr/pd/ortofon-con...LpqEFth25MFaaTv4LuWkT1zUqk_88jqxoCtxEQAvD_BwE

Kαλυτερη λυση κανεις λιγο υπομονη μαζευεις χρηματα και ξενοιασες ειναι η ortofone 2m bronze 290 ευρω.
https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=431

Ηχιτικα ειναι πιο πανω απο της προηγουμενες που ανεφερα και απο την 680 η διαφορα θα ειναι εμφανης, ειναι ελλειπτικες και οι 3 που ανεφερα.
[DOUBLEPOST=1519461178][/DOUBLEPOST]
Ετσι καπως γινεται. Κανονικα παιζω με ενα μεικτη behringer για να τα εχω ολα πανω τωρα λειπει για καθαρισμο και ελεγχο .Τοτε θα δω με τα ρυθμιστικα και το gain θα τα ταιριαξω.
[DOUBLEPOST=1519422392][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1519422517][/DOUBLEPOST]Καλο βραδυ μαζευομαι αυριο δουλευω πρωι πρωι.
Αδερφε ξηλωσε τον behringer ειναι για τα μπαζα αν θες να παιξεις με μικτη θα πας σε pionner απο 900αρι και πανω που πλεον ειναι παλιος η ΑLEN ΗΕΑΤΗ και βεβαια ο ενισχυτης να εκτελει και να εχει εισοδο τελικου οχι δηλαδη σε μια εισοδο cd πχ του ολοκληρομενου.

Ξηλωσε της πηγες σου απο τον μικτη και βαλτες κατ ευθειαν στον ενισχυτη σου.
 


Μηνύματα
94
Reaction score
26
Δωσε λιγα χρηματα παραπανω φτασε στα 145 ευρω και παρε την ortofone gold ηχιτικα ειναι πολυ πανω απο την 2Μ red της εχω της βελονες και εχω δει διαφορα.
https://technosound.gr/ortofon-concorde-gold-single/

Aν θες λιγο πιο οικονομικη αλλα κοντα ηχιτικα στην κατηγορια της gold ειναι αυτη ortofone Nightclub 125 ευρω.
http://www.djshop.gr/pd/ortofon-con...LpqEFth25MFaaTv4LuWkT1zUqk_88jqxoCtxEQAvD_BwE

Kαλυτερη λυση κανεις λιγο υπομονη μαζευεις χρηματα και ξενοιασες ειναι η ortofone 2m bronze 290 ευρω.
https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=431

Ηχιτικα ειναι πιο πανω απο της προηγουμενες που ανεφερα και απο την 680 η διαφορα θα ειναι εμφανης, ειναι ελλειπτικες και οι 3 που ανεφερα.
[DOUBLEPOST=1519461178][/DOUBLEPOST]

Αδερφε ξηλωσε τον behringer ειναι για τα μπαζα αν θες να παιξεις με μικτη θα πας σε pionner απο 900αρι και πανω που πλεον ειναι παλιος η ΑLEN ΗΕΑΤΗ και βεβαια ο ενισχυτης να εκτελει και να εχει εισοδο τελικου οχι δηλαδη σε μια εισοδο cd πχ του ολοκληρομενου.

Ξηλωσε της πηγες σου απο τον μικτη και βαλτες κατ ευθειαν στον ενισχυτη σου.
Φιλε το εκανα ετσι παιζω τωρα.Για τον behringer το καταλαβα τον εχω βαλει για πουλημα και μαζευω για pioneer.Απλα φοβαμαι τα μεταχειρισμενα και ο καινουριος εχει 1100 και ο alen 850-900.
[DOUBLEPOST=1519467392][/DOUBLEPOST]
Δωσε λιγα χρηματα παραπανω φτασε στα 145 ευρω και παρε την ortofone gold ηχιτικα ειναι πολυ πανω απο την 2Μ red της εχω της βελονες και εχω δει διαφορα.
https://technosound.gr/ortofon-concorde-gold-single/

Aν θες λιγο πιο οικονομικη αλλα κοντα ηχιτικα στην κατηγορια της gold ειναι αυτη ortofone Nightclub 125 ευρω.
http://www.djshop.gr/pd/ortofon-con...LpqEFth25MFaaTv4LuWkT1zUqk_88jqxoCtxEQAvD_BwE

Kαλυτερη λυση κανεις λιγο υπομονη μαζευεις χρηματα και ξενοιασες ειναι η ortofone 2m bronze 290 ευρω.
https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=431

Ηχιτικα ειναι πιο πανω απο της προηγουμενες που ανεφερα και απο την 680 η διαφορα θα ειναι εμφανης, ειναι ελλειπτικες και οι 3 που ανεφερα.
[DOUBLEPOST=1519461178][/DOUBLEPOST]

Αδερφε ξηλωσε τον behringer ειναι για τα μπαζα αν θες να παιξεις με μικτη θα πας σε pionner απο 900αρι και πανω που πλεον ειναι παλιος η ΑLEN ΗΕΑΤΗ και βεβαια ο ενισχυτης να εκτελει και να εχει εισοδο τελικου οχι δηλαδη σε μια εισοδο cd πχ του ολοκληρομενου.

Ξηλωσε της πηγες σου απο τον μικτη και βαλτες κατ ευθειαν στον ενισχυτη σου.
Για τη
Φιλε το εκανα ετσι παιζω τωρα.Για τον behringer το καταλαβα τον εχω βαλει για πουλημα και μαζευω για pioneer.Απλα φοβαμαι τα μεταχειρισμενα και ο καινουριος εχει 1100 και ο alen 850-900.
[DOUBLEPOST=1519467471][/DOUBLEPOST]Για τη nightclub θα παω οταν θα ερθει η ωρα.
 


Μηνύματα
94
Reaction score
26
Η σειρα Xone απο τον πιο μικρο εως τον πιο μεγαλο μικτη ειναι αρκετα καλη

https://www.djmarket.gr/allen-heath-xone-23-dj-2.html#.WpFfgB3FL3g

Για μενα παρε την ortofone gold ειναι ενα σκαλι πιο πανω απο την Nightclub.
[DOUBLEPOST=1519477439][/DOUBLEPOST]Ο xone43c εχει 735 euro.Ειναι να τα πουλαω ολα και να παιρνω αλλα με βλεπω.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Με στο ΣΚ θα τα σουλουπωσω και θα ανεβασω φωτο.Γιατι λογω δοκιμων και επισκευων τα ανακατεψα ολα.
Καλημέρα σας είπα να ανεβασω φωτό μετά από λίγο συγυρισμα.
1η φωτό όπως ήταν πριν πουλήσω τον technics και το 2ο mkii
2η 'οπως ήταν λίγεσ μέρες πριν
3ή σήμερα
Σημείωση το μικτάκι που βλέπετε δεν το χρησιμοποιώ είναι το πρώτο μου και το τσεκάρω για να πάει για πούλημα.
 

Attachments

Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
[DOUBLEPOST=1519477439][/DOUBLEPOST]Ο xone43c εχει 735 euro.Ειναι να τα πουλαω ολα και να παιρνω αλλα με βλεπω.
Σε βλεπω να πετας τσαμπα 743 ευρω δεν υπαρχει λογος να παρεις 4καναλο μικτη απο την στιγμη που δεν εχεις μαγαζι ξενυχταδικο χρησιμοποιησε τα χρημ. για τον μικτη στο να παρεις μια καλη πηγη η ενισχυτικο!

Αν ψαχνεις να φτιαξεις ενα καλο συστημα να ακους μουσικη το ξεκινας ολο λαθος με το να κοιτας μικτη!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τώρα θα μπορούσε κάποιος να επικαλεστεί το ότι : Μα η spectrum electronics C.O. έχει κλείσει . Λάθος η εταιρεία δεν έχει κλείσει , βρίσκεται σε ένα ιδιότυπο καθεστώς, (δεν θα ήθελα να επεκταθώ σε λεπτομέρειες που ίσως δεν είναι ανακοινώσιμες ) και περιμένει κάποιες αποφάσεις που κατά τα αναμενόμενα θα είναι πολύ ευνοικές για την εταιρεία. Συνεπώς υπάρχει 90% πιθανότητα η εταιρεία να επανέλθει ΔΡΙΜΥΤΑΤΗ και ενδεχομένως το γεγονός αυτό θα συμβεί μέσα στο 2018.
Πολύ δύσκολο , έως απίθανο να ξαναλειτουργήσει.
Απ όσα μου είπε ο Γ.Πετρόπουλος πέρσι , απλά δεν μπορεί να διαλύσει την εταιρεία πριν βγεί δικαστική απόφαση για αποζημίωση απ την ασφάλεια.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Σε βλεπω να πετας τσαμπα 743 ευρω δεν υπαρχει λογος να παρεις 4καναλο μικτη απο την στιγμη που δεν εχεις μαγαζι ξενυχταδικο χρησιμοποιησε τα χρημ. για τον μικτη στο να παρεις μια καλη πηγη η ενισχυτικο!

Αν ψαχνεις να φτιαξεις ενα καλο συστημα να ακους μουσικη το ξεκινας ολο λαθος με το να κοιτας μικτη!
[DOUBLEPOST=1519563894][/DOUBLEPOST]Ισως έχεις δίκιο απλά τον ήθελα το μίκτκη να 'εχω τα πάντα συνδεμένα και να μπορώ να έχω δυο πικάπ.Πρέπει να πουλήσω και τίποτα για να πάω για καινούρια.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Δωσε λιγα χρηματα παραπανω φτασε στα 145 ευρω και παρε την ortofone gold ηχιτικα ειναι πολυ πανω απο την 2Μ red της εχω της βελονες και εχω δει διαφορα.
https://technosound.gr/ortofon-concorde-gold-single/

Aν θες λιγο πιο οικονομικη αλλα κοντα ηχιτικα στην κατηγορια της gold ειναι αυτη ortofone Nightclub 125 ευρω.
http://www.djshop.gr/pd/ortofon-con...LpqEFth25MFaaTv4LuWkT1zUqk_88jqxoCtxEQAvD_BwE

Kαλυτερη λυση κανεις λιγο υπομονη μαζευεις χρηματα και ξενοιασες ειναι η ortofone 2m bronze 290 ευρω.
https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=431

Ηχιτικα ειναι πιο πανω απο της προηγουμενες που ανεφερα και απο την 680 η διαφορα θα ειναι εμφανης, ειναι ελλειπτικες και οι 3 που ανεφερα.
[DOUBLEPOST=1519461178][/DOUBLEPOST]

Αδερφε ξηλωσε τον behringer ειναι για τα μπαζα αν θες να παιξεις με μικτη θα πας σε pionner απο 900αρι και πανω που πλεον ειναι παλιος η ΑLEN ΗΕΑΤΗ και βεβαια ο ενισχυτης να εκτελει και να εχει εισοδο τελικου οχι δηλαδη σε μια εισοδο cd πχ του ολοκληρομενου.

Ξηλωσε της πηγες σου απο τον μικτη και βαλτες κατ ευθειαν στον ενισχυτη σου.
[DOUBLEPOST=1519564765][/DOUBLEPOST]η nightclub έχει 8mv εξοδο και η gold 6mv πωσ η gold είναι καλύτερη.Αν αφαιρέσω το headshell τι βάρος βάζω;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Προσωπικά,θα κατέβαζα λίγο χαμηλότερα τα ηχεία και θα τα τοποθετούσα δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης και λίγο πιο μπροστά.
Στο τραπεζάκι που έχεις μπροστά από την τηλεόραση,τον ενισχυτή,cd player και ένα πικάπ.
Αυτά.
Special!

Αφού θες να παίζεις και μουσική όμως,πάρε έναν σχετικά καλό μίκτη και έναν τελικό.
(κράτα όμως και τον yamaha.Ποτέ δεν ξέρεις!) :)
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Προσωπικά,θα κατέβαζα λίγο χαμηλότερα τα ηχεία και θα τα τοποθετούσα δεξιά και αριστερά της τηλεόρασης και λίγο πιο μπροστά.
Στο τραπεζάκι που έχεις μπροστά από την τηλεόραση,τον ενισχυτή,cd player και ένα πικάπ.
Αυτά.
Special!

Αφού θες να παίζεις και μουσική όμως,πάρε έναν σχετικά καλό μίκτη και έναν τελικό.
(κράτα όμως και τον yamaha.Ποτέ δεν ξέρεις!) :)
[DOUBLEPOST=1519585115][/DOUBLEPOST]εκει που ειναι τα ηχεια ειναι στο υψος του αυτιου.Ειναι μικρός ο χώρος και λόγω σοφίτας είναι σαν χωνί. Τα ηχεία έχουν μεταξύ τους 1.80 και γω είμαι στα 4μ περίπου.Πόσο χαμηλα να τα πάω;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Τα ηχεία έχουν μεταξύ τους 1.80 και γω είμαι στα 4μ περίπου.
Γι'αυτό είπα ότι θα τα έβαζα εκατέρωθεν της τν.Για να μπορέσει να ανοίξει το 1.80 και να μικρύνει το 4...
Τώρα όπως τα έχεις ακούς πιο πολύ σοφίτα και λιγότερο ηχεία!:)
Πόσο χαμηλα να τα πάω;
Θα τα κατέβαζα τόσο ώστε να είναι στο ύψος του αυτιού του καθήμενου στον καναπέ.
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Γι'αυτό είπα ότι θα τα έβαζα εκατέρωθεν της τν.Για να μπορέσει να ανοίξει το 1.80 και να μικρύνει το 4...
Τώρα όπως τα έχεις ακούς πιο πολύ σοφίτα και λιγότερο ηχεία!:)

Θα τα κατέβαζα τόσο ώστε να είναι στο ύψος του αυτιού του καθήμενου στον καναπέ.
Τα έχω σε αυτό ύψος επειδή σχεδόν πάντα κάθομαι στη καρέκλα του υπολογιστή και το tweeter είναι όντως στο ύψος του αυτιού.
[DOUBLEPOST=1519588326][/DOUBLEPOST]Σήμερα ασχολήθηκα λίγο με τον yamaha κάτι έγινε λίγο τις υψηλές και χωρίς direct σε βινύλια με καλό ήχο ήταν καλός.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Ίσως να μην μπουμπούνιζαν τόσο αν καθόντουσαν λίγο χαμηλότερα με μια κλίση προς τα πάνω έτσι ώστε να σημαδεύουν τα αυτιά σου!
Λέω,ίσως..δεν είμαι και σίγουρος!!
 

Μηνύματα
94
Reaction score
26
Ίσως να μην μπουμπούνιζαν τόσο αν καθόντουσαν λίγο χαμηλότερα με μια κλίση προς τα πάνω έτσι ώστε να σημαδεύουν τα αυτιά σου!
Λέω,ίσως..δεν είμαι και σίγουρος!!
Θα το δοκιμάσω μες τη βδομάδα κάποια στιγμή .Κανονικά εδω μέσα θέλει ηχείο με το port μπροστά ή όπως ήταν πριν με τα μικρότερα τα jpw και το sub.Με τον technics είχα τα jow στο Α και το sub στο Β όποτε ήθελα μπάσο έβαζα το sub και επειδή είχα ρεύμα ο technics τα έπαιζε αρκετά καλά.Αλλά τότε τον σκότωσα για 350 euro λόγω ανάγκης.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
[DOUBLEPOST=1519564765][/DOUBLEPOST]η nightclub έχει 8mv εξοδο και η gold 6mv πωσ η gold είναι καλύτερη.Αν αφαιρέσω το headshell τι βάρος βάζω;
Η gold ηχιτικα ειναι καλυτερη απο την Nightclub το οτι βγαζει 2 mv εξοδο παραπανω απλα θα σου ακουγετε λιγο πιο δυνατα αυτο δεν εχει να κανει με την ηχιτικη της συμπεριφορα!

Το τι βαρος θα βαλεις στην καιν. βελονα που θα τοποθετησεις το αναγραφει στης οδηγιες χρησης στην συσκευασια της εκαστοτε βελονα που θα αγορασεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.632
Μηνύματα
2.868.587
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top