[Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Καλησπέρα σας.

Μιας και ο καιρός πλησιάζει για διακοπές φτάσαμε σε ένα σημείο το οποίο πρέπει να κρατάμε αναμνήσεις από τις διακοπές μας σε καλύτερη ποιότητα.

Ομολογώ πως από καιρό είμαστε σε σκέψη (μαζί με τη σύζυγο) να κάνουμε μια αγορά Φωτογραφικής Μηχανής DSLR αλλά σίγουρα είναι και ο οικονομικός τομέας στη μέση που ακόμα και τώρα μας "παγώνει" μπορώ να πω σε ένα κόστος της τάξης των 500€ περίπου.
Σίγουρα θα μου πείτε πως το φθηνό και καλό δεν μπορείς να το έχεις αλλά αυτές που προαναφέρονται στον τίτλο είναι οι πλέον προτεινόμενες στην λίστα μας προς αγορά και εδώ θα χρειαστώ τις γνώσεις σας και την βοήθειά σας μιας και δεν έχω απόψεις και εμπειρία πάνω στο είδος αυτό.


Σας κούρασα αλλά καλό ήταν να αναφέρω κάποια πραγματάκια μήπως και βοηθήσω τονίζοντας ότι είμαι "αρχάριος" στον τομέα αυτό.


Κάθε άποψη και συμβουλή είναι δεκτή αν και εγώ είμαι λίγο lite τύπος του στυλ να πάρουμε μια κλασική και αδιάβροχη.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Mερικές ερωτήσεις στις οποιες πρέπει να απαντησεις ΝΑΙ πριν κανεις το μεγάλο βήμα


-- Εισαι διατεθειμενος να διαβασεις και να μαθεις καποια πραγματα; Μια DLSR θελει να επενδυσεις χρονο για να σου δώσει το κατι παραπάνω και την καλύτερη ποιότητα. Αλλιως ισως βρεθεις στην δυσάρεστη θεση να διαπιστώσεις οτι οι φωτογραφιες απο την παλαιά compact φαινονται καλύτερες! (Το εχω δει σε φιλους που εσπευσαν γεματοι ενθουσιασμό να αγορασουν τετοιες μηχανες και μετα απο λιγο καιρο ενασχόλησης κατέληξαν σε αγγελίες ...)

-- Είσαι διατεθειμενος να κουβαλάς παντα το εστω μικρο βαλιτσάκι μαζι σου ; Η SLR δεν μπαινει στην τσέπη

-- Εισαι διατεθειμενος να επενδυσεις σε φακους, φλας, φιλτρα κλπ ; Ολοι θα σου πουν οτι "δεν χρειάζεται" αλλά .. θα χρειαστει.. Ειναι ακριβό σπορ δυστυχώς.


Αν σε αυτά τα ερωτήματα η απαντηση ειναι ΝΑΙ τότε προχώρα, αλλιως η ταπεινη μου γνωμη μετά απο 15+ χρονια ενασχολησης με το σπορ ειναι να το ξανασκεφτείς...

Επι του πρακτέου θα σου πρότεινα ειτε την Canon 450D/500D ειτε εαν θελεις Nikon να κανεις μια μικρή υπέρβαση και να πας στην D5000. Την D3000 δεν την προτεινω (αν και ειμαι Nikonάκιας)


Επισης χρησιμο θα ηταν να μας ελεγες τι θελεις να φωτογραφιζεις περισσότερο, πως το σκεφτεσαι κλπ..
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Να σε ευχαριστήσω για αρχή την άμεση απάντησή σου.

Χρόνο έχω και όρεξη να διαβάσω για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ. Από μια γρήγορη ματιά όντως βλέπω αν και το είχα ακουστά πως είναι ακριβό "άθλημα". Ήδη κουβαλάω πάντα όπου και αν ταξιδέψω το netbook μου (χρήσιμο για την δουλειά μου) , οπότε δεν μπορώ να πω πως με ενοχλεί το γεγονός για μια επιπλέον ακόμα συσκευή. Πάντα θαύμαζα φωτογραφίες από διάφορα σημεία τα οποία είναι στην ουσία στίγματα τα οποία δεν μπορείς να τα βλέπεις σε καθημερινότητα. Όπως επίσης και τοπία , καταστάσεις , στιγμές "αμοντάριστες" άσχετου περιεχομένου. Οι λοιπές μου σκέψεις είναι στιγμές οικογενειακές και κυρίως από "φάσεις" τις οποίες ο λατρευτός μου 4-άποδος μου χαρίζει σε κάθε μας εξόρμηση.


Γενικώς μετά από συμβουλές και πληροφορίες θέλω να εξοικειωθώ με την ερασιτεχνική φωτογραφία.
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
στιγμές "αμοντάριστες" άσχετου περιεχομένου. Οι λοιπές μου σκέψεις είναι στιγμές οικογενειακές και κυρίως από "φάσεις" τις οποίες ο λατρευτός μου 4-άποδος μου χαρίζει σε κάθε μας εξόρμηση.
Μιας και ο καιρός πλησιάζει για διακοπές φτάσαμε σε ένα σημείο το οποίο πρέπει να κρατάμε αναμνήσεις από τις διακοπές μας σε καλύτερη ποιότητα.
Μήπως με αυτά τα κριτήρια να πάρεις βιντεοκάμερα;

Βίντεο>>>φωτογραφίες
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Με προβλημάτισες ομολογώ αλλά επειδή έχω ήδη μια "mini" HD camera , σκέφτηκα να πάω σε καθαρά φωτογραφική μηχανή.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.543
Reaction score
126.256
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

να προσπαθήσω να μπερδέψω ακόμα περισσότερο την κατάσταση βάζοντας και την Olympus στον προβληματισμό σου?
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Μιας και έχεις Olympus, μπορείς να μας δείξεις μερικές φωτογραφίες της, να πάρουμε μια ιδέα; Κατά προτίμηση σε εξωτερικό χώρο με φως ημέρας και φωτεινές.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Καλησπέρα σας.

Μιας και ο καιρός πλησιάζει για διακοπές φτάσαμε σε ένα σημείο το οποίο πρέπει να κρατάμε αναμνήσεις από τις διακοπές μας σε καλύτερη ποιότητα.

Ομολογώ πως από καιρό είμαστε σε σκέψη (μαζί με τη σύζυγο) να κάνουμε μια αγορά Φωτογραφικής Μηχανής DSLR αλλά σίγουρα είναι και ο οικονομικός τομέας στη μέση που ακόμα και τώρα μας "παγώνει" μπορώ να πω σε ένα κόστος της τάξης των 500€ περίπου.
Αν και το τονίζεις θα σου πρότεινα (με την δικαιολογία ότι δεν αγοράζει συχνά κανείς DSLR) να κοιτάξεις την Canon 550D.
Δεν θα σε απογοητεύσει και θα σε καλύψει και με το παραπάνω σε φωτογραφία και αν λιγάκι δώσεις λίγο περισσότερο βάση και σε βίντεο HD εξωπραγματικής ποιότητας σε σχέση με ότι βιντεοκάμερα HD κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στα 800€.
Το ξέρω ότι φεύγει αρκετά από το όριο που έχεις θέσει αλλά θα αποζημιωθείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.543
Reaction score
126.256
Απάντηση: Re: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Μιας και έχεις Olympus, μπορείς να μας δείξεις μερικές φωτογραφίες της, να πάρουμε μια ιδέα; Κατά προτίμηση σε εξωτερικό χώρο με φως ημέρας και φωτεινές.
πες μου που μπορώ να βάλω αρχεία 4*3.000 πίξελ, ώστε να τα δείτε ως έχουν. Αλλιώς δε νομίζω να βγάλετε άκρη...
 

Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Έχεις δίκιο, κάντε 6-7 άντε 10 σε 1 zip-rar και ανέβασέ τα στο www.megaupload.com

Μετά δώσε μας εδώ το λινκ που σου εμφανίζει. Δεν έχει περιορισμό στις φορές που θα κατέβει το αρχείο.

Ευχαριστώ προκαταβολικώς, μιας και ήθελα να σου ζητήσω φωτός από τότε που φωτογράφησες τα ψάρια σου.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Καλημέρα σας , ομολογώ πως όντως προβληματίστηκα με τις απόψεις σας... Χαζεύοντας όμως τις DSLR έπεσε το μάτι μου και στην Pentax DSLR K-x χωρίς φυσικά να απορρίπτω την πολύ καλή πρόταση της Canon DSLR EOS 550D

Πφφφ
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Re: Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Καλημέρα σας , ομολογώ πως όντως προβληματίστηκα με τις απόψεις σας... Χαζεύοντας όμως τις DSLR έπεσε το μάτι μου και στην Pentax DSLR K-x χωρίς φυσικά να απορρίπτω την πολύ καλή πρόταση της Canon DSLR EOS 550D

Πφφφ
Ειναι εξαιρετική μηχανή με πολύ καλη απόδοση σε χαμηλά ISO. Μην την προσπεράσεις αβίαστα, εγώ δεν θα ειχα κανενα προβλημα να την αγοράσω....
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Αν και σας κούρασα με όλες τις απόψεις και σκέψεις μου , αλλά από μια συζήτηση γρήγορη που έχω κάνει με την σύζυγο και την στήριξη του ταμείου μας βλέπω για την Canon DSLR EOS 450D... Δεν ξέρω αν τελικά θα βγει σε καλό. Η μόνη καλή εκδοχή στην όλη κατάσταση είναι ότι τουλάχιστον ως δώρο κερδίζουμε την κάρτα μνήμης (αξίας 32€)...
 


Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

550€ μαζί με τον φακό 18-55mm IS + SanDisk Ultra II Memory Card (SDHC, 8GB)
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Με λιγο ψαξιμο στην Αθηνα στα γνωστά φωτομαγαζα θα βρεις την Nikon D5000 + 18-55 VR στην ιδια περιπου τιμή (αντε 10-15 Ευρώ παραπάνω).

Προσωπικά θα την προτιμουσα :107: καθοτι ειναι νεοτερο μοντέλο και εχει αριστη αποδοση σε υψηλά ISO και σπαστή οθόνη η οποια ειναι χρησιμοτατη σε πολλές καταστάσεις (π.χ macro)

Η επιλογή δική σου..
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου... Τελικά από σήμερα το βράδυ θα είμαι ένας ακόμη κάτοχος μιας Nikon DSLR D5000 Kit
 

Μηνύματα
205
Reaction score
0
Re: Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου... Τελικά από σήμερα το βράδυ θα είμαι ένας ακόμη κάτοχος μιας Nikon DSLR D5000 Kit
Αφού ο κύβος ερρίφθη μου αφαιρώ το λόγο :107:

Περιμένω-ουμε εντυπώσεις!

Με λιγο ψαξιμο στην Αθηνα στα γνωστά φωτομαγαζα θα βρεις την Nikon D5000 + 18-55 VR στην ιδια περιπου τιμή (αντε 10-15 Ευρώ παραπάνω).

Προσωπικά θα την προτιμουσα :107: καθοτι ειναι νεοτερο μοντέλο και εχει αριστη αποδοση σε υψηλά ISO
ΑΝ γνωρίζεις, έχει καλύτερη συμπεριφορά από 450D-500D μετά το iso800? Επίσης, είναι συγκρίσιμη με την D90 (iso κυρίως αλλά και γενικότερα) και τέλος αληθεύει ότι τα jpg της είναι ολίγον soft?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.543
Reaction score
126.256
Απάντηση: [Διαξιφισμός] Canon DSLR EOS 450D ή Nikon DSLR D3000

καλές ....λήψεις!
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.432
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top