Διαφορετικός ήχος με πηγή δύο διαφορετικούς MAC

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.808
Reaction score
2.223
Πάρτε μία συσκευή dedicated Streamer.
Θα ακούσετε καλύτερα και θα απελευθερώσετε το MAC, για τις δουλειές σας.

Π.χ. το φετινό με βραβείο EISA --> Ziddo NEO S ( θα σας εκπλήξει και το dac του)

ή τα πιο οικονομικά iFI Zen Stream, Bluesound Node κλπ....
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Καλή μέρα σε όλους! Αντιμετωπίζω τα εξής θέματα! Επί σειρά ετών άκουγα μουσική με ένα παλιό Macbook pro του 2012 χρησιμοποιόντας το Τidal. Mετά από διαδοχικές αναβαθμίσεις του Tidal, κάποια στιγμή έπαψε να λειτουργεί, καθώς η έκδοση λογισμικού που υποστηρίζει ο υπολογιστής μου, δεν επαρκούσε πλέον. Αγόρασα λοιπόν ένα καινούργιο Macbook Pro με λογισμικό MacOS Monterey 12.3 με το νέο Chip Apple M1 Pro. Δηλαδή υπολογιστή πολύ πιο σύγχρονο γρήγορο και εξελιγμένο, από τον παλιό! Περίμενα λοιπόν καλώς ή κακώς, ήχο, τουλάχιστον ισάξιο ή και ακόμη καλύτερο από αυτό που είχα πριν! Το παράξενο είναι, ότι ο υπολογιστής αυτός μου δείνει την εντύπωση, ότι έχει χειρότερο ήχο από τον προηγούμενο! Τον δοκίμασα ως πηγή στα δύο, από τα τρία μου συστήματα που χρησιμοποιώ για να ακούω μουσική που έχουν και διαφορετικά DAC, και ήχο με το ίδιο χειρότερο αποτέλεσμα! Προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου, ότι αυτή η διαφορά είναι ψυχοακουστική που λογικά, είναι και το πιο πιθανό. Αλλωστε δεν μπορώ να αντιπαραβάλλω τους δύο Mac καθώς ο παλαιότερος απλά πλέον δεν παίζει. Αρα δεν μπορεί να κάνει κανείς να κάνει, μία πιο αντικειμενική αντιπαράθεση, ώστε να βεβαιωθεί κανείς, ότι αυτό είναι απλά ιδέα μου και όχι πραγματικότητα! Μπορεί να συμβαίνει όντως κάτι τέτοιο; Εχει παρατηρήσει κανείς κάτι παρόμοιο; Μπορεί άραγε να παίζει λόγο το ότι ο νέος υπολογιστής δεν έχει την παλιά εξοδο usb και έχω βάλει ένας από τους απλούς κινέζικους αντάπτορες, από το πλαίσιο, που κάνουν τη νέα έξοδο HDMI, Εthernet και usb; Στο τρίτο σύστημα δε μπόρεσα να το συνδέσω καθώς διαθέτει ως DAC τη Metric Lio8, που δεν έχει Usb! Αλλο ένα πρόβλημα, και δε ξέρω, αν υπάρχει αντίστοιχος αντάπτορας για σύνδεση! Στο πλαίσιο πάντως, δεν έχουν! Θα ήθελα τις γνώμες σας και βοήθεια πάνω σε αυτά!
Επίλυση του ''μυστηρίου'' . Στις ρυθμίσεις του Τidal υπάρχει η επιλογή ''sound output'' . Oταν είναι πατημένη η επιπλογή ''system Controlled'' , έναντι των αντίστοιχων ''usb dac'' που εμφανίζει το Dac Audio resaerch, ''metric lio8'' ή ''Grimm LS1'' . Η διαφορά είναι ακουστή ( στο audioresearch), αισθητή σε metric Lio 8 και το ... χάος στο Grimm Ls1. Eπιπλέον ο οδηγός των Grimm και Lio8 παρότι υποτίθεται, ότι είχαν υποτίθεται μεταφερθεί αυτούσιες στο νέο υπολογιστή, στην αρχή , ο υπολογιστής δεν ενεργοποιούσε καν την metric, ενώ απενεργοποιούσε τα sub των Grimm για κάποιο ανεξήγητο, λόγο σε σημαντικό εύρος χαμηλών συχνοτήτων. Χρειάστηκαν εκ νέου εισαγωγή των παραμέτρων, στις αντίστοιχες εφαρμογές, που για κάποιο λόγο ήταν άλλα αντί άλλων! Τα sub π.χ. ενεργοποιούνταν από τους...30 κύκλους και κάτω! Αυτό για κάποιο λόγο, δεν επιρρεάζει μόνο το χαμηλό, αλλά και τις μεσαίες συχνότητες, καθώς το aντίστοιχο μεγάφωνο, επιφορτiζεται με πολύ μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων, που αλλιώς, τις αναλαμβάνει το πολύ ικανότερο για αυτό τη δουλειά, μεγάγωνο των sub! Τέλος υπάρχει αντάπτορας από usbc σε firewire! Μου το δάνεισε φίλος και το έχω ήδη παραγγείλει και εγώ!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.862
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top