Δικτυο xbox360-pc

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Βαφω το σπιτι και βρηκα την καλυτερη ευκαιρια να σκαψω λιγο τοιχους και να περασω καλωδια.Μπορει καποιος να μου πει σε μελλοντικη μου αγορα ενος xbox 360 ,ακριβως τι καλωδιο χρειαζομαι για την δικτυωση του με το pc?Το pc θα ειναι στο γραφειο και το 360 λιγα μετρα μακρυα στο ρακ μαζι με το dvdplayer και τον ενισχυτη για το home cinema.

ΥΓ.Αναφερομαι στην συνδεση του 360 με το ιντερνετ προφανως μεσω pc...Αν υπαρχουν και αλλες πιθανες συνδεσεις παρακαλω ελευθερα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αν κάνεις τη σύνδεση μέσω router (το σοφότερο) χρειάζεσαι ένα καλώδιο δικτύου patch, σαν αυτό που συνδέουμε το PC με το router.
Αν τα συνδέσεις απ' ευθείας, χρειάζεσαι ένα δικτύου cross, σαν και αυτό που συνδέουμε δύο pc απ' ευθείας μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Υπάρχουν 2 λύσεις (για DSL πάντα):
1) Παίρνεις ένα switch, το συνδέεις με το router του dsl. Στίς άλλες θυρίδες συνδέεις το pc και το xbox. (κόστος 20 ευρώ περίπου)
2) Παίρνεις ένα νέο router με 4-5 ethernet. και τα συνδέεις όλα εκεί πάνω. (40 - 70 ευρώ)
Εγώ έχω κάνει το τελευταίο και όλα πάνε μια χαρά!
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Εχω dsl usb modem οποτε αναγκαστικα μεσω καρτας δικτυου του υπολογιστη θα παει.Δεν εχω dsl modem router για να το στειλω απευθειας...
Οποτε ενα utp cat6 θελω?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Το καλύτερο δώρο που θα μπορούσες να κάνεις στον εαυτό σου, είναι να πετάξεις το usb να να πάρεις ένα modem/router να τελειώνεις.
Το usb είναι της παρηγοριάς, μην βασίσεις σε αυτό τις μελλοντικές επιλογές σου.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Ωραια.Με βαση τοτε οτι παιρνω ενα modem/router (px usr 9108) τι ακριβως καλωδιο να περασω?Τον ακριβη τυπο του αν μπορειτε να μου πειτε.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Ένα patch ethernet. Υπάρχει βέβαια πάντα και η ασύρματη σύνδεση, αν σε ενδιαφέρει. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα καλώδια, καλύτερα ενσύρματα :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top