Διπλά μίντ-γούφερ!

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
1800 w τα Pioneer wow!:D

Ποιοτικότερα τα Peerless κατά την γνώμη μου.
Και εγώ έτσι λέω, αλλά δεν ξέρω εάν τα τουίτερ, έχουν βάσεις για το ταμπλό, ξέρεις, εκείνες τις λίγο λοξές.
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Αξιόλογα και τα 2 σετ.
Το peerless είναι πιο φλατ με καλύτερο tweeter, το TSE εχει πολύ καλό μιντ με λίγο παραπάνω προβολή στη μεσαία περιοχή.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα (δεν υπάρχει λόγος),θα ρωτήσω κάτι για sub, αυτό που ξέρω εγώ (από αρχαιοτάτων χρόνων), είναι ότι τα sub, αυτό που κάνουν, είναι να μετακινούν ποσότητα αέρα, τώρα εάν τοποθετήσουμε ένα αυτοενισχυόμενο sub, κάτω από το κάθισμα (όπως προτείνει ο κατασκευαστής), με την απόσταση του καθίσματος 10cm ή και πιο λίγο, πάνω από τον κώνο, τι διάολο αέρα να μετακινήσει? δεν είναι ''λάθος'' τοποθέτηση? ή έχω μείνει πίσω? (καλά αυτό είναι δεδομένο!) :roflmao:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Έχουν βελτιωθεί τα πράματα, αλλά αφού το θες ενεργό δες την περίπτωση εσωτερικά της ρεζέρβα. Πχ το jbl
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Έχουν βελτιωθεί τα πράματα, αλλά αφού το θες ενεργό δες την περίπτωση εσωτερικά της ρεζέρβα. Πχ το jbl
Έτσι δεν θα είναι σκεπασμένο απο το ''καπάκι'' της ρεζέρβας? πως θα ''μετακινεί'' αέρα, σχεδόν σκεπασμένο? (δεν έχω ιδέα απο sub), γιατί πάντα ήμουν εναντίον! τώρα όμως που αναγκαστικά θα πάω σε 5.25 ηχειάκια, πρέπει κάπως να πάρω λίγο μπάσο, τα πίσω οβάλ, προσπαθώ (με πολύ κόπο ομολογώ), να αποφύγω, μιας και είναι ακριβώς στα αυτιά των πίσω επιβατών!
Υ.Γ είσαι και μακρυά αγαπητέ, αλλιώς θα σε είχα ''πρήξει'' απο κοντά, μιας και είσαι πολύ υπομονετικός άνθρωπος, ασφαλώς αυτό το ''προνόμιο'', αντικατοπτρίζεται και στην επαγγελματική σου ιδιότητα! δεν μπορεί να είναι αλλιώς!!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όπως έχω ξαναπεί το ιδανικό σύστημα στο αυτοκίνητο είναι διαιρούμενο και σαμπ. Αφού λοιπόν στο ε36 θα τοποθετήσεις 5,25 στις εμπρός θέσεις, τοποθέτησε έναν 4καναλο να τα οδηγεί και το υπόλοιπο μισό του ενισχυτή να παίξει γέφυρα το Χ σαμπ. Αυτή η λύση είναι πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες. Το κάθισμα της ε36 δεν έχει περιθώριο ύψους ώστε να χωρέσει το Χ ενεργό, τα 6χ9 δεν τα θέλεις, άρα πας σε παθητικό σαμπ μ ενισχυτή. Αφού πας σ ενισχυτή αγόρασε 4καναλο που έχει πολύ μικρή διαφορά κόστους από τον 2καναλο και με τα cross που θα έχει θα το ρυθμίσεις πιο σωστά.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Όπως έχω ξαναπεί το ιδανικό σύστημα στο αυτοκίνητο είναι διαιρούμενο και σαμπ. Αφού λοιπόν στο ε36 θα τοποθετήσεις 5,25 στις εμπρός θέσεις, τοποθέτησε έναν 4καναλο να τα οδηγεί και το υπόλοιπο μισό του ενισχυτή να παίξει γέφυρα το Χ σαμπ. Αυτή η λύση είναι πολύ καλύτερη από τις προηγούμενες. Το κάθισμα της ε36 δεν έχει περιθώριο ύψους ώστε να χωρέσει το Χ ενεργό, τα 6χ9 δεν τα θέλεις, άρα πας σε παθητικό σαμπ μ ενισχυτή. Αφού πας σ ενισχυτή αγόρασε 4καναλο που έχει πολύ μικρή διαφορά κόστους από τον 2καναλο και με τα cross που θα έχει θα το ρυθμίσεις πιο σωστά.
[/QUOTE

Δηλαδή κάτι τέτοιο κάνει? μια και το πόρτ μπαγκάζ της Ε36 είναι πολύ περιορισμένο!
MTX RTF10AS
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Κάτι τέτοιο αλλά όχι τόσο μεγάλο. Επίσης πρέπει να συμβαδίζει με τα watt του ενισχυτή.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ta watt είναι 4Χ70 RMS, νομίζω ότι θα φθάσουν, θέλει σκέψη και μέτρημα μεγέθους, πάντως ευχαριστώ! το πιθανότερο είναι, να επικοινωνήσουμε πάλι κάποια στιγμή, όταν ξεμπερδέψω με κάποιες επείγουσες υποχρεώσεις!!!

ΥΓ. κοίτα ρε διλήμματα που έχει ο κόσμος! απορώ με τον εαυτό μου καμιά φορά που ''συνέρχομαι'' :laugh:
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Δεν ξέρω αν εχεις κουπε ή 4πορτο πάντως θυμάμαι 100% στο σενταν ε36 είχα δύο κούτες clarion sw3013b
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δεν ξέρω αν εχεις κουπε ή 4πορτο πάντως θυμάμαι 100% στο σενταν ε36 είχα δύο κούτες clarion sw3013b
Έχω το sedan, και δεν έχει χώρο πίσω, επίσης χρησιμοποιώ το μικρό πόρτ μπαγκάζ πολύ! εδώ και ο ενισχυτής που έβαλα στην πλάτη του πίσω καθίσματος, με ενοχλεί όταν φορτώνω, πρόσεξε το καλώδιο, πρόσεξε το μηχάνημα, έχω ψιλοαγανακτήση! δίπλα του στην ίδια πλάτη έλεγα μήπως βάλω ενεργό, ή παθητικό Slim δηλαδή κάποιο από αυτά, που πιάνουν σχεδόν τον ίδιο χώρο!
Kenwood KSC-SW11
MTX RTF10AS Slim
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Έχω το sedan, και δεν έχει χώρο πίσω, επίσης χρησιμοποιώ το μικρό πόρτ μπαγκάζ πολύ! εδώ και ο ενισχυτής που έβαλα στην πλάτη του πίσω καθίσματος, με ενοχλεί όταν φορτώνω, πρόσεξε το καλώδιο, πρόσεξε το μηχάνημα, έχω ψιλοαγανακτήση! δίπλα του στην ίδια πλάτη έλεγα μήπως βάλω ενεργό, ή παθητικό Slim δηλαδή κάποιο από αυτά, που πιάνουν σχεδόν τον ίδιο χώρο!
Kenwood KSC-SW11
MTX RTF10AS Slim
το kenwood μου μοιάζει με δονητή πιο πολύ πάρα με sub ... το mtx το χω δει από κοντά οχι να παίζει όμως θέλει και έναν ενισχυτή υπολόγιζε +200€ εκεί + τοποθέτησή
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
το kenwood μου μοιάζει με δονητή πιο πολύ πάρα με sub ... το mtx το χω δει από κοντά οχι να παίζει όμως θέλει και έναν ενισχυτή υπολόγιζε +200€ εκεί + τοποθέτησή
Έλεγα τα δύο απο τα τέσσερα κανάλια του ενισχυτή να πάνε στο MTX γεφυρωμένα? όλα είναι υπο σκέψη!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top