Διπλοκαλωδιωση


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
"The claim is therefore based on a misunderstanding of – and hence a misrepresentation of – the relevant physics, and how details of the signal carry the required information."

Φράση κλειδί.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Έχω την εντύπωση ότι το θέμα αυτό είναι σε λάθος κατηγορία.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Φιλοσοφικον εωτημα ....

Τι θ ακουστει καλυτερα ;

Ενα καλωδιο
Χ τιμης εις διπλουν (για να γινει διπλοκαλωδιωση) η

ενα καλωδιο
2Χ τιμης μονοκαλωδιωσης (του ιδιου κατασκευαστη εννοειται) ;;;;
 


Μηνύματα
15.029
Reaction score
20.781
εγω επιπλεον εχω μια διαφωνια οχι ως προς την αξια της διπλοκαλωδιωσης αλλα στο αν ειναι καλυτερα να εχεις crossover χωρις ισοσταθμιση εμπεδησης (αναγκαστικα για να μπορεις να το "χωρισεις" στα δυο) και διπλοκαλωδιωση παρα crossover με ισ. και μονοκαλωδιωση.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
εγω επιπλεον εχω μια διαφωνια οχι ως προς την αξια της διπλοκαλωδιωσης αλλα στο αν ειναι καλυτερα να εχεις crossover χωρις ισοσταθμιση εμπεδησης (αναγκαστικα για να μπορεις να το "χωρισεις" στα δυο) και διπλοκαλωδιωση παρα crossover με ισ. και μονοκαλωδιωση.

Τι εννοεις με αυτο ?
Υποτιθεται οτι το καθε τμημα του κροσοβερ εχει ηδη ολη του την συκωταρια κομπλε.
Εαν παλι εννοεις πιθανο RLC παραλληλα στην εισοδο του συστηματος των φιλτρων, αυτο περιλαμβανεται συνηθως στο τμημα του woofer. Σε καθε περιπτωση παντως, ο ενισχυτης θα το βλεπει οπου και να ειναι.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Φιλοσοφικον εωτημα ....

Τι θ ακουστει καλυτερα ;

Ενα καλωδιο
Χ τιμης εις διπλουν (για να γινει διπλοκαλωδιωση) η

ενα καλωδιο
2Χ τιμης μονοκαλωδιωσης (του ιδιου κατασκευαστη εννοειται) ;;;;
Πάνω από όλα η τιμή ε?...
"happy_1""happy_1":crazy_3:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η πανω απο ολα η αποδωση με οποιο ονομα και αν εχει
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μια απο τις πιο ΣΟΒΑΡΕΣ εταιριες καλωδιων ειναι η synergistic αξιζει να δει τι αναφερει περι διπλοκαλωδωσης. Και δεν ειναι μονο η εν λογω εταιρια που δεν ειναι υπερ της διπλοκαλωδιωσης τεκμηριομενα υπαρχουν και αλλες που εχει ιδια φιλοσοφια .Αραγε ολα για τα λεφτα η μηπως δεν ειναι ετσι γιατι αλλιως στο παιχνιδι παιζουν και οι κατασκευαστες ηχειων με αναλογο τροπο
οπως ειπε και ο παπας αμα δεν πλερωσεις δεν παιζ
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και η παλιοtransparent ιδια γνωμη εχει για τη διπλοκαλωδιωση ερε ατιμη κοινωνια
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και η nbs στο παιχνιδι της μονοκαλωδιωσης για την εταιρια που βγαζ συρματα για απλωμα μπουγαδας με 3 γραμματα ονομα δεν το αναφρω καν μιας και τετοια εχει ο λουκας στο ραντσο του στο san rafael :happy_4:
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Πάνω από όλα η τιμή ε?...
"happy_1""happy_1":crazy_3:


Φυσικα , που διαφωνεις βρε ;

Οσο και αν γελας λογω της τιμης καποιων XLO που κοστιζουν καποιες χιλιαδες ευρω θα σου θυμισω οτι κανενας δεν εξαναγκαζει καποιον να τ αγορασει . Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καποιος πρεπει να δοκιμαζει οτιδηποτε προτιθεται να αγορασει ειτε προκειται για καλωδιο ειτε προκειται για συσκευη ειτε αυτοκινητο ειτε ......ειτε ......
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Διαφωνώ γιατί το... φιλοσοφικό ερώτημα (μπούρδες δηλαδή) δεν είναι πόσα λεφτά θα δώσουμε για καλώδια αλλά ΠΩΣ θα κάνουμε τις μηχανές μας να παίζουν καλύτερα, με ένα καλώδιο ή δύο?

Αμάν με τα χρήματα και την αναγωγή των πάντων εκεί. Όλα κινούνται γύρω από τα λεφτά και όχι γύρω από τον ήχο για έναν και μοναδικό λόγο: Γιατί δεν έχουμε ιδέα τι γίνεται, δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε, δεν θέλουμε όμως και να μάθουμε αλλά το ρίχνουμε στα... φιλοσοφικά ερωτήματα. Να ζει κανείς ή να μη ζει και πες μου πόσα έχεις για να σου πω τι θα ακούσεις. ΑΡΡΩΣΤΙΑ.

Λύσαμε όλα τα άλλα και πήγαμε στο πόσα έχεις να χώσεις για να ακούσεις. Δεν αγοράζουμε χρυσαφικά γμ την τρέλα μου επιτέλους, ήχο αγοράζουμε. Το hi end δεν είναι τρέντυ μόδα πλουσίων που φιλοσοφούν δοκιμάζοντας καλώδια ή συλλέγοντας γυαλιστερές συσκευές, χόμπι τεχνολογίας είναι. Αποφασίστε τι παίζει και τι δεν παίζει, ασχοληθείτε με την έρευνα στο τι παίζει καλύτερα και γιατί και αφήστε τα χρήματα για τις τράπεζες. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ όταν δεν έχουμε τι άλλο να πούμε.

- Χέστηκα για το πόσο κάνουν τα XLO.
Ξέρεις να μου πεις έναν λόγο για να προτιμήσω διπλοκαλωδίωση από μονοκαλωδίωση? Το πόσα χρήματα θα διαθέσω για καλώδια είναι δικό μου πρόβλημα και ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟ με το ερώτημα. Και αυτά με τις δοκιμές κλπ είναι κουραφέξαλα και το μπαλάκι παραπέρα.

Έλεος... :crazy_1:
 

Μηνύματα
15.029
Reaction score
20.781
Μιχαλη αυτο εννοω αλλα για ολο το κρος οχι μονο αυτο του woofer. στην διπλοκαλωδιωση θα το βλεπει ο ενισχυτης και αυτο αλλα θα παρεμβαλονται και δυο μηκη καλωδιου μεχρι τον αλλο κλαδο. mΩ θα μου πεις αλλα εχουν την αξια τους.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Εταιρεία καλωδίων, και σοβαρή; Ρε argi, το άλλο, με τον Τοτό, το ξέρεις;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το αλλο με τον τοτο δεν το ξερω απλα ξερω τον τοτο γραφει λιγο πιο πανω και τον διακατεχει κριση προσωπικοτητας αλλιως split personality
by the way γιατι δεν βαζεις αντι για καλωδιο συρμα για τα ρουχα μιας και δεν υπαρχουν σοβαρες εταιριες καλωδιων
μεταξυ μας μην το πεις αυτο μακρια πο την ελλαδα γιατι θα σε παρουν για ουζουμπουρου και μην τιποτα μην πεις πως εισαι ελληνας γιατι
απλα συντηρεις την κακη μας φημη που ματαια καποιοι προσπαθουν να αλλαξουν
αν εισαι τοσο σιγουρος περνα το μεγαλο ποταμι και κανε το μαγο σαν τον carver στα 70s
αν βεβαια δεν τους πεισεις οτι δεν υπαρχουν σοβαρες εταιριες καλωδιων απλα

ΕΧΑΣΕΣ
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καποιος ειπε σοβαρη εταιρια καλωδιων το αλλο με τον τοτο το ξερεις
αλλος ειπε σοβαρη εταιρια ενισχυτικων το αλλο με τον τοτο το ξερεις
αλλος σοβαρη εταιρια ηχειων το αλλο με τον τοτο το ξερεις
γιατι δεν μεταονομαζουμε αυτη την κατηγορια απο hiend σε κατηγορια χαλι εντ. Η αλλιως
κατηγορια με ανεκδοτα μιας και τιποτα σοβαρο δεν υπαρχει για να ασχοληθουμε
ακου εκει σοβαρη εταιρια η wilson audio με τις σφυρικτρες των 200 χιλιαδων ευρο η βρωμο plinius η η αλλη η wilson beneach
καραμερτζανης ολε 25 μαρτιου 47 νικαια χτυπαμε ενα av με 65 ευρουδακια και τελος οι φαντασμενοι φανταγκοι
ουστ ρε ψωναρες οπως μου ειπε και ο χριστουγενιατικος εγω για καλωδια εχω τα χερια μου. Aυτο τα χριστουγεννα που πηρα το φιλτρακι της psaudio
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εκτός από τις... ασυνάρτητες φιλοσοφίες, κάτι επί του θέματος έχουμε?
Να μην επαναλάβω το ερώτημα, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με λεφτά, εταιρίες, μόδες, προσωπικές απόψεις ή χαϊεντάδικες φιλοσοφίες.

Argi, όποιος δεν έχει άποψη, δεν είναι ανάγκη να γράφει κάτι. Το ότι θέλουμε να γράφουμε στην hi end δεν σημαίνει ότι μπορούμε κιόλας. Όσον αφορά στα υπόλοιπα που λες, όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια. Αν ήταν εύκολα τα πράγματα θα ασχολιόταν και η κουτσή μαρία με το hi end. Μην κοιτάς που μερικοί επειδή αγόρασαν ένα ακριβό ζευγάρι καλωδίων ή ένα σούκο επιροδιομένο έγιναν χαϊεντάδες. Αυτό το hi end είναι μόνον στα μυαλά τους. Φυσικά αν σου αρέσει η κατηγορία ή όχι είναι δική σου επιλογή, αλλά από την άλλη, δεν σε υποχρεώνει κανείς να γράφεις...

Είναι τεχνικό το θέμα - ερώτημα, παρακαλώ λίγη σοβαρότητα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.992
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top