Δυοῖν κακοῖν προκειμένοιν τὸ μὴ χεῖρον βέλτιστον

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606




Άρα, κερδάει, στα σημεία, το πατριωτάκι;
Και επειδη ειναι κλειστος, επομενως ομορφοτερος. Δε μπορει να φαινονται οι ''καραφλοι'' μεσ' στο σπιτι Πρεπει να υπαρχει και καποιος με μαλλια επιτελους:p
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Απο τ' αδερφια μου ! τσι δικους μου αθρωπους ! στην Αμερικη ! στη καλιφορνια ! (ψηλα ...)

View attachment 107505

(μ' αρεσει πολυ και το λαμπατερ)
- φαίνονται οι σωστοί άνθρωποι

- οι βάσεις δεν παραείναι ψηλές ;
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Μα είστε εντελώς κουζουλοί επαέ πέρα! :headbang::headbang::headbang:

Εγώ απλά ρώτησα, για λογαργιαζμό φίλου με χωρίς πρόζβαση:

Θα μπορούσε, παρακαλώ πολύ, κάπχοιο επιφανές μέλος του κονκλαβίου των ρασιοναλιστών να μου πει* πχοιός από τους παρακάτω δγυό ενισχυτές είναι ο "πχιό σωστός" ή ο "λιγότερο λάθος" και γιατί;

Κουρτίνα ένα: Cayin LA-34

Κουρτίνα δυο: Audio Technologies VIA-50

Δε ρωτάω πχοιός από τους δγυό ... το πυκνώνει το τίμπρο ή απομακρύνει τα μόρια τση μουσικής!



ΥΓ: ΔΕΝ ΕΝΩ ΠΣΩΝΙΣΕΙ ΠΡΑΜΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕ!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?
Ο φίλος χωρίς πρόσβαση ξαναχτυπά
Ρείξε μια ιδέα στον< <φίλο> > και για τον Aeolos του τσακιρίδη με τις kt 150 !!!!!
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γεια σας μρε κοπέλια. :hi:
Θα μπορούσε, παρακαλώ πολύ, κάπχοιο επιφανές μέλος του κονκλαβίου των ρασιοναλιστών να μου πει* πχοιός από τους παρακάτω δγυό ενισχυτές είναι ο "πχιό σωστός" ή ο "λιγότερο λάθος" και γιατί;
Κουρτίνα ένα: Cayin LA-34
Κουρτίνα δυο: Audio Technologies VIA-50
*Με την παγκοζμίως γνωστή νηφαλιότητα, πσυχραιμία και αμεροληπσία που διακρίνει τέτχοιες συζητήσεις στο αβουσάϊτ, εννοείται. :D
Να μηνύσεις στον συνεργάτη δίχως...όνομα (και πρόσβαση για να μην ξεχνιόμαστε),ότι η εμπλοκή τέτοιων ενισχυτικών γι ασφαλή οδήγηση ηχείων μοιάζει με τη χρήση σαγιονάρας για την οδήγηση οχημάτων.
Μπορεί να μην τιμωρείται μεν από τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ.,αλλά δεν παύει να είναι επίφοβη υπό κάθε έννοια ασφαλούς οδήγησης.
Ο φίλος χωρίς πρόσβαση ξαναχτυπά
Ρίξε μια ιδέα στον< <φίλο> > και για τον Aeolos του τσακιρίδη με τις kt 150 !!!!!
Το μη...χοίρον,βέλτιστον.:D
(Διαθέτει και καλαίσθητη κλούβα για τους...γλόμπους)
Θα τον γλιτώνει επίσης από τον ψυχαναγκασμό της εναλλαγής λυχνιών,καθότι μια είναι η KT150 και άλλη καμία.;)
Απο τ' αδερφια μου ! τσι δικους μου αθρωπους ! στην Αμερικη ! στη καλιφορνια ! (ψηλα ...)

View attachment 107505
(μ' αρεσει πολυ και το λαμπατερ)
Californication - όπως τραγουδούσαν κάποτε και οι Red Hot Chili Peppers.:laugh:
Ενώ η φλοκάτη με το παχύ πέλος ταπεινώνει έως και την...μπουχάρα του DF.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Να μηνύσεις στον συνεργάτη δίχως...όνομα (και πρόσβαση για να μην ξεχνιόμαστε),ότι η εμπλοκή τέτοιων ενισχυτικών γι ασφαλή οδήγηση ηχείων μοιάζει με τη χρήση σαγιονάρας για την οδήγηση οχημάτων.
Μπορεί να μην τιμωρείται μεν από τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ.,αλλά δεν παύει να είναι επίφοβη υπό κάθε έννοια ασφαλούς οδήγησης.
Μπορεί η ελπίδα να πεθαίνει τελευταία αλλά, φευ, δεν είναι αθάνατη η κ0υφ@λ@... :(

Του τα έχω πει όλα αυτά του ξεροκεφάλα. Τον παρέπεμψα να δγιαβάσει Κωσταφτχιά και απείλησε να πλακωθούμε στο κσύλο. Τον παρέπεμψα σε δικά σου γραπτά και με κυνήγησε με καραμπίνα... :hunter: :o:o:o

Ας σου πω που καταλήγω:

Ο ΒΙΑ-50 μου φαίνεται ως ο πιο σωστός ο λιγότερο λάθος από τους δγυό σε όρους υπσηλής πιστότητας. Όμως, όπως πολύ ορθά αναφέρει ο Κωσταφτχιάς παραπάνω:

να έχεις λαμπάτο και να μη φαίνονται φάτσα κάρτα πρώτη μούρη οι λάμπες, είναι λάθος.
Στο κάτω κάτω της γραφής, γιατί τον πήρες;
Έχω, πλέον, πειστεί ότι η απόκτηση (οποιουδήποτε) λαμπάτου ενισχυτή, σε όρους υπσηλής πιστότητας, είναι λάθος. Σιμπλ αζ δατ. Για να εξακολουθεί, όμως, κανείς να επιθυμεί να αγοράσει έναν λαμπάτο ενισχυτή κάτι σοβαρό θα πρέπει να συμβαίνει (στην κεφαλή ντου). :D

Όμως, αν ο φίλος με χωρίς πρόζβαση θέλει ντε και καλά να αποκτήσει έναν από τους δγυό τότε μου φαίνεται ορθότερη η πχιό λάθος επιλογή: δηλαδή καλύτερο θα είναι να επιλέξει τον ενισχυτή που πυκνώνει περισσότερο το τίμπρο και μικραίνει, ταυτόχρονα, την απόσταση ανάμεσα στα μόρια της μουσικής ... ήτοι τον Κάγιν!

Εσύ τι λες;

Το μη...χοίρον,βέλτιστον.:D
Θα τον γλιτώνει και από τον ψυχαναγκασμό της εναλλαγής λυχνιών,καθότι μια είναι η KT150 και άλλη καμία.;)
ΟΚ, αλλά είναι ακριβός αφού... :(

Californication - όπως τραγουδούσαν κάποτε και οι Red Hot Chili Peppers.:laugh:
Ενώ η φλοκάτη με το παχύ πέλος ταπεινώνει έως και την...μπουχάρα του DF.
Don't mess with the Foot! :tongue:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μπορεί η ελπίδα να πεθαίνει τελευταία αλλά, φευ, δεν είναι αθάνατη η κ0υφ@λ@... :(

Του τα έχω πει όλα αυτά του ξεροκεφάλα. Τον παρέπεμψα να δγιαβάσει Κωσταφτχιά και απείλησε να πλακωθούμε στο κσύλο. Τον παρέπεμψα σε δικά σου γραπτά και με κυνήγησε με καραμπίνα... :hunter: :o:o:o

Ας σου πω που καταλήγω:

Ο ΒΙΑ-50 μου φαίνεται ως ο πιο σωστός ο λιγότερο λάθος από τους δγυό σε όρους υπσηλής πιστότητας. Όμως, όπως πολύ ορθά αναφέρει ο Κωσταφτχιάς παραπάνω:



Έχω, πλέον, πειστεί ότι η απόκτηση (οποιουδήποτε) λαμπάτου ενισχυτή, σε όρους υπσηλής πιστότητας, είναι λάθος. Σιμπλ αζ δατ. Για να εξακολουθεί, όμως, κανείς να επιθυμεί να αγοράσει έναν λαμπάτο ενισχυτή κάτι σοβαρό θα πρέπει να συμβαίνει (στην κεφαλή ντου). :D

Όμως, αν ο φίλος με χωρίς πρόζβαση θέλει ντε και καλά να αποκτήσει έναν από τους δγυό τότε μου φαίνεται ορθότερη η πχιό λάθος επιλογή: δηλαδή καλύτερο θα είναι να επιλέξει τον ενισχυτή που πυκνώνει περισσότερο το τίμπρο και μικραίνει, ταυτόχρονα, την απόσταση ανάμεσα στα μόρια της μουσικής ... ήτοι τον Κάγιν!

Εσύ τι λες;
Δεν τον παρεξηγώ,και ο ίδιος τις λάμπες τις κρατώ εγκατεστημένες στο υπνοδωμάτιο για να κοιμάμαι και να ξυπνώ ήρεμα και...ήμερα διατηρώντας στάθμες υποβάθρου αντιστοιχούσες σε ισχύ υποδιαιρέσεων του Watt.
ΟΚ, αλλά είναι ακριβός αφού... :(
Μιλάμε και για πολύ...σπασμένο τηλέφωνο.:p
AKARL,η έκδοση του Aeolos με τις KT150 είναι η ULTRA
Λούσου με...ultra και θα δεις...:D
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
η έκδοση του Aeolos με τις KT150
...τιμάται 2400 ευρώ. Αν, όμως, ο κατασκευαστής τη βάλει όπως είναι μέσα σε ένα σασί με 25mm αλουμινένια πρόσοψη και κουτί από λακαρισμένη καρυδιά, που πατάει σε ακίδες πάνω σε επίχρυσα πιατάκια, μπορεί άνετα να την πουλάει 50.000 ευρώ και να μη μιλάει κανένας.
 

A

AKARL

Guest
Δεν τον παρεξηγώ,και ο ίδιος τις λάμπες τις κρατώ εγκατεστημένες στο υπνοδωμάτιο για να κοιμάμαι και να ξυπνώ ήρεμα και...ήμερα διατηρώντας στάθμες υποβάθρου αντιστοιχούσες σε ισχύ υποδιαιρέσεων του Watt.
:thumbsup: :wink: :drinks:

Μιλάμε και για πολύ...σπασμένο τηλέφωνο.:p
AKARL,η έκδοση του Aeolos με τις KT150 είναι η ULTRA
Λούσου με...ultra και θα δεις...:D
Καλλιά έχω τη μπιτυρίδα. :sneaky:

Την έπσακσα ονλάϊν την έκδοση του Aeolos με τις KT150 και πέτυχα ένα "ρηβγιού" (σαν αυτά για τα οποία συζητάμε αλλού) σε ένα σάϊτ όπου κρίνουν σκόπιμο να διευκρινίσουν ότι:

"Αν και το επιτελείο των τεχνικών μας διαθέτει ότι μπορεί να χρειαστεί κανείς για να μετρήσει τις «bench επιδόσεις» πχ. ενισχυτών και ηχείων μα και το πόσο «τίμιο» μπορεί να χαρακτηρίζεται το ζητούμενο απόκτησης από αυτή την οπτική γωνία, θεωρούμε πως η τιμιότητα μετριέται μόνον από τα ακουστικά μας όργανα (και το moto “touch it, feel it”), το κατά πόσον αυτά εξιτάρονται «χωρίς παρωπίδες και συναλλαγές κάτω από το τραπέζι». Το πόσο τίμιο, άρτιο θεωρούμε τελικά τον ήχο τους στην κατηγορίας τους και ευρύτερα, σε σχέση με την προτεινόμενη λιανική τους και όχι το κόστος των υλικών κατασκευής τους τα οποία ούτως ή άλλως εκτίθενται υπό το φως του φωτογράφου και του αρθρογράφου."
:rolleyes: :headbang:

Note to self: You will NOT, repeat, NOT comment on such bullshit...

Ξανοίξτε να δείτε ήντα μαργαριτάργια περιέχει το ρηβγιού:

1) Ο Aeolos Ultra είναι το φετινό αστέρι της Tsakiridis Devices. Ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής με εβδομήντα υγιέστατα watts σε λειτουργία ultralinear (τάξη ΑΒ1) και περί των τριανταπέντε σε τριοδική λειτουργία (καθαρή τάξη Α), τα οποία προέρχονται από την χρήση τεσσάρων λυχνιών εξόδου ΚΤ150 της Tungsol.

2) Από αυτούς (ΜΣ εξόδου) εξαρτάται σε μεγάλο ποσοστό η ισχύς και η ποιότητα, ακόμη και η εσωτερικότητα αν θέλετε ενός εκλεπτισμένου ηχητικά λαμπάτου τελικού σταδίου, τόσο σε σχέδια όπου εκμεταλλεύονται πολλές λυχνίες ανά κανάλι για μεγαλύτερη –τουλάχιστον- ισχύ (push-pull) όσο και σε αυτά που προτιμούν μία λυχνία ανά κανάλι –συνήθως τρίοδο- και σε τάξη Α (Single Ended Class A).

3) Η έκταση δε του σώματος σε όλο το φάσμα, και η αληθοφάνεια και πυκνότητα των ηχοχρωμάτων δεν ανήκουν με τίποτε στην κατηγορία τιμής του ενισχυτή, το μόνον σίγουρο. Επιπλέον, το φαινόμενο «πάχυνσης» των ειδώλων που λάβαμε με κάποιους πιο ακριβούς ενισχυτές και χρήση άλλων λυχνιών (845/211) με τις ΚΤ150 του Aeolos Ultra υποχώρησε παντελώς.

4) Η απουσία κάποιας ένδειξης ή τάσης υπερβολής έφερε μεγάλο κέρδος στη μουσική ροή, στο πως περιγράφονται οι νότες κάθε οργάνου τόσο σε διάρκεια απολήξεων όσο και σε φυσικότητα ακολουθίας και ελαστικότητας απόσβεσης, τέτοια που να σε πείθει πως έρχεσαι πιο κοντά στο πραγματικό γεγονός ή έστω… σε ένα καλό αναλογικό setup με βινύλιο!
(Δώσε πόνο άρχοντα να κλαίει ο Κόγιας και να τραβά τα μαλλιά του Κωσταφτχιάς :D)

5) Με τα BP9060 εντύπωση προκάλεσε η ικανότητα του σετ να αποδίδει τον αέρα και τις αποστάσεις μεταξύ των μουσικών ειδώλων με άνεση και χωρίς γρέζι ή τραχύτητα.
(Είπα κι εγώ θα λείπει το ... γρέζι; Που είσαι Ποδόγιατρε να καμαρώσεις!)

6) Το ‘μουσικό άγγιγμα’ έγινε πλέον κανόνας στις περισσότερες καλές ηχογραφήσεις. Εδώ αξίζει να τονίσω ότι απήλαυσα μακροσκελείς ακροάσεις κλασσικής, ροκ αλλά και τζαζ μέσα σε ένα ιδανικό σε «θερμοκρασία» ηχοχρωμάτων περιβάλλον.

7) Με σχετικά χαμηλό προϋπολογισμό μπορούμε να έχουμε έναν Aiolo σε Ultra έκδοση με τις άψογες λυχνίες εξόδου ΚΤ 150 σε δράση. Σε αυτή του την «ενδυμασία» ο Aeolos προσφέρει υψηλά επίπεδα ρεαλισμού, ηχοχρωμάτων και ολογραφικής περιγραφής της μουσικής σκηνής, καθιστώντας πολύ δύσκολα εφικτό από ίδιου κόστους τρανζιστορική υλοποίηση, έστω και να τον ατενίσει σε αυτούς τους τομείς.
(Πάρτα .... ταλαίπωρε Πούτση και κάν'τα κορνίζα :fuckyou:)

Έχοντας πει, ο ρηβγιούερ, τα παραπάνω καταλήγει στο συμπέραζμα:

Ακούστε λοιπόν άφοβα, κερδίστε σε πιστότητα και ακόμη περισσότερα σε χρήματα.

The End!
 



Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Να μηνύσεις στον συνεργάτη δίχως...όνομα (και πρόσβαση για να μην ξεχνιόμαστε),ότι η εμπλοκή τέτοιων ενισχυτικών γι ασφαλή οδήγηση ηχείων μοιάζει με τη χρήση σαγιονάρας για την οδήγηση οχημάτων.
Μπορεί να μην τιμωρείται μεν από τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ.,αλλά δεν παύει να είναι επίφοβη υπό κάθε έννοια ασφαλούς οδήγησης.

Το μη...χοίρον,βέλτιστον.:D
(Διαθέτει και καλαίσθητη κλούβα για τους...γλόμπους)
Θα τον γλιτώνει επίσης από τον ψυχαναγκασμό της εναλλαγής λυχνιών,καθότι μια είναι η KT150 και άλλη καμία.;)

Californication - όπως τραγουδούσαν κάποτε και οι Red Hot Chili Peppers.:laugh:
Ενώ η φλοκάτη με το παχύ πέλος ταπεινώνει έως και την...μπουχάρα του DF.
Η χρήση σαγιονάρας στην οδήγηση μπορει και να τιμωρηθεί συμφωνα με τον ΚΟΚ με 50 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για 30 μέρες. Αναγκαία προϋπόθεση για την επιβολη του προστιμου είναι ο οδηγός να μην είναι σε θέση φορώντας τις σαγιονάρες να έχει πλήρη έλεγχο του οχήματος του. Τη διευκρίνιση για το νόμο την έκανα εντελώς συνειρμικά με τον ενισχυτή ωστόσο από ότι φαίνεται το παράδειγμα που εφερες μόνο ατυχές δεν ήταν.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
εβδομήντα υγιέστατα watts
Ενώ ο Πούτζης πάει κάθε μήνα τα βατάκια του στον παιδίατρο :lolsign:
[DOUBLEPOST=1539733338][/DOUBLEPOST]
μέσα σε ένα ιδανικό σε «θερμοκρασία» ηχοχρωμάτων περιβάλλον.
Φοράτε σαγιονάρα άφοβα. Ζεσταίνει η λάμπα :focus:
[DOUBLEPOST=1539733924][/DOUBLEPOST]Και επειδή παρατράβηξε ο προβληματισμός εδώ μέσα, ας πάρει αυτά
upload_2018-10-17_2-51-45.png
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.664
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top