Δώμα ακροάσεων

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πολλοί αντέδρασαν με τα λεγόμενα μου μα εγώ απλός προσπάθησα να βοηθήσω τον άνθρωπο για μια προσιτή λύση και από προσωπικές εμπειρίες μια που έχω και τα 11 και τα 40 δεν είμαστε όλοι γνώστες σε θεωρητικό επίπεδο παρόλα αυτά επί του πρακτέου τα 40 στο δικό μου χώρο τα οδηγώ με δύο τελικούς vincent sp331 mk2 bi amping με λαμπάτο προ και πηγή pick up asr phono 2m black cartridge και είμαι πολύ ευχαριστημένος πολύ ζεστός αναλυτικός και υπέρ του δέοντος δυνατός ήχος atc δύναμη.
Mε vinsent SP-997 τα έχεις δοκιμάσει;
Λάμπα προ που λες ποιον έχεις;Σκεφτόμουν τον Αλέξανδρο των Τσακιρίδη.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
οι τελικοί υβριδικοί της vincent λειτουργούν καλά με λαμπάτους προενισχυτές εγώ τα έχω με conconance pre και παίζουν καλά όμως δεν είναι πανάκεια διότι ποτέ δεν είχα ζεστό ήχο όπως λες από ψηφιακές πηγές μόνο το pick up με ικανοποιεί πραγματικά τώρα στην ερώτησή σου δεν είμαι σίγουρος ότι θα παίζουν με τους sp 997 αφού μόνος του ο sp 331 mk με καλό προ τα παίζει ικανοποιητικά σε μέτριες εντάσεις πάντως επειδή έχεις μικρό χώρο κάτι μπορεί να γίνει επίσης εμένα τα atc μου άρεσαν με ενισχυτικά της naim και της hegel παράδειγμα είχα δοκιμάσει τα παλιά εντεκάρια με naim 2x50 και τα έπαιζε οπότε αν μπορείς να βρεις ένα λίγο μεγαλύτερο naim θα κάνεις δουλειά στο χώρο που έχεις
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
οι τελικοί υβριδικοί της vincent λειτουργούν καλά με λαμπάτους προενισχυτές εγώ τα έχω με conconance pre και παίζουν καλά όμως δεν είναι πανάκεια διότι ποτέ δεν είχα ζεστό ήχο όπως λες από ψηφιακές πηγές μόνο το pick up με ικανοποιεί πραγματικά τώρα στην ερώτησή σου δεν είμαι σίγουρος ότι θα παίζουν με τους sp 997 αφού μόνος του ο sp 331 mk με καλό προ τα παίζει ικανοποιητικά σε μέτριες εντάσεις πάντως επειδή έχεις μικρό χώρο κάτι μπορεί να γίνει επίσης εμένα τα atc μου άρεσαν με ενισχυτικά της naim και της hegel παράδειγμα είχα δοκιμάσει τα παλιά εντεκάρια με naim 2x50 και τα έπαιζε οπότε αν μπορείς να βρεις ένα λίγο μεγαλύτερο naim θα κάνεις δουλειά στο χώρο που έχεις
Πιστεύω είναι περισσότερο θέμα χώρου.Γεμισα με μαξιλάρια τις γωνιές πίσω από τα ηχεία και άκουσα μικρή διαφορά.
Τα ενισχυτικά που λέμε πιο πάνω μου φαίνονται παρόμοια. Τελικοί κ οι δύο, μόνο που έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό ο κάθε 997, παρόμοια τιμή και watt. Με το θεμα πικάπ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Το έχω σαν στόχο για το μέλλον.
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
τα sp 997 είναι παρόμοια τιμολογικά με τον sp 331 όχι τον sp 331mk( 2150 ευρώ) και ο τελευταίος τα παίζει καλά σε μέτριες εντάσεις και με καλό προ επίσης τα sp 997 δεν έχουν λάμπες στην είσοδο και δεν τα έχω ακούσει πάντως μην περιμένεις να τα οδηγήσεις με χαμηλό budget
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πιστεύω είναι περισσότερο θέμα χώρου.Γεμισα με μαξιλάρια τις γωνιές πίσω από τα ηχεία και άκουσα μικρή διαφορά.
Τα ενισχυτικά που λέμε πιο πάνω μου φαίνονται παρόμοια. Τελικοί κ οι δύο, μόνο που έχει ξεχωριστό τροφοδοτικό ο κάθε 997, παρόμοια τιμή και watt. Με το θεμα πικάπ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Το έχω σαν στόχο για το μέλλον.
Τα μαξιλάρια στις γωνίες ( μετρημένα ) κάνουν ελάχιστη δουλειά.
Οι μπασοπαγίδες όμως κάνουν φοβερή δουλειά ;)
Θέλω να πω ότι επειδή έβαλες μαξιλάρια και άκουσε αυτό που άκουσες δεν είναι λόγος να απορρίψεις τις μπασοπαγίδες. Αυτές είναι μεγάλο update!!
Και ακόμη μεγαλύτερο το ταβάνι!
 



Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τα μαξιλάρια στις γωνίες ( μετρημένα ) κάνουν ελάχιστη δουλειά.
Οι μπασοπαγίδες όμως κάνουν φοβερή δουλειά ;)
Θέλω να πω ότι επειδή έβαλες μαξιλάρια και άκουσε αυτό που άκουσες δεν είναι λόγος να απορρίψεις τις μπασοπαγίδες. Αυτές είναι μεγάλο update!!
Και ακόμη μεγαλύτερο το ταβάνι!
Ναι σύγουρα θα μπουν μπασοπαγήδες.Πειράματα κάνω.
Δεν το γλυτώνω το 3χίλιαρο δλδ.Σκεφτόμουν να μην περάσω τα 2000.
Βασικά σκεφτόμουν με 2000 έναν προ,που θα μου μείνει όπως και να συνεχίσω.Αλλίως αν φτάσω τα 3000 υπάρχει και ο ATC cia2 100...αλλά με πολύ επιφύλαξη.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άποψη μου .
Μην αγοράσεις τίποτα.
Ρίξε τα λεφτά στον χώρο .
Μεγαλύτερη αναβάθμιση .
Χώρια που μετά την περιποίηση του χώρου θα αλλάξουν και τα θέλω σου στον ενισχυτή ...
Μην πω και τα ηχεία .
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Άποψη μου .
Μην αγοράσεις τίποτα.
Ρίξε τα λεφτά στον χώρο .
Μεγαλύτερη αναβάθμιση .
Χώρια που μετά την περιποίηση του χώρου θα αλλάξουν και τα θέλω σου στον ενισχυτή ...
Μην πω και τα ηχεία .
Ευχαριστώ για την απάντηση, τα ηχεία αποκλείεται!Είμαι μεγάλος φαν της ATC και είναι πολύ φρέσκα ακόμα! Βασικά δεν νομίζω να τα βαρεθώ για πολλά χρόνια ακόμα! Με τα υπόλοιπα είναι που παίζουμε πλέον.
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Γειά χαρά σε όλους!
Έχω φτιάξει ένα δώμα-στουντιάκι χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση μέσα και έχω πάρει τα 40αρια λίγο καιρό τώρα.Για αρχή έβαλα ένα ξύλινο πατωμα laminate με υπόστρωμα αντικραδασμικό από κάτω.Αργότερα θα βάλω κάνα δύο διαθλαστές.
Δεν είχα προλάβει να τα απολαύσω ακόμα όπως ήθελα ,λόγω νέου μέλους στην οικογένεια!
Τώρα όμως ήρθε η ώρα και σκέφτομαι για αλλαγή ενισχυτή σε κάτι ποιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό όσο XTZ D3 που έχω τώρα.
Λοιπόν οι σκέψεις μου είναι και στα σε μεταχειρισμένα κυρίως,κοντά στα 1400ε.Σε ολοκληρωμένο ή προ-τελικό.
Αυτά που σκέφτομαι προς το παρόν είναι Musical Fidelity P270,Audio analogue Maestro και τον ATC Sia2 ή τον τελικό P1 (δύσκολο να βρεθεί μεταχειρ.)
Έχω ενδιασμούς για τα ATC ενισχυτικά γιατί θέλω να αποφύγω την ίδια φιλοσοφία και στον ενισχυτή.

Ακούω σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις και σε απόσταση 2 με 2,5 μέτρα.Και το δώμα είναι 2x3 μέτρα.
Ποιά η γνώμη σας;
Να πάρεις καμιά δεκαριά σαμπ, παρήγγειλε και μια μπυρίτσα και άστο να πάει το παλιάμπελο... Όπως καταλαβαίνεις αστειεύομαι φυσικά, απλά αυτά τα ηχεία (άσχετο με το εάν είναι ή δεν είναι καλά) είναι τεράστια για το χώρο που περιγράφεις... Ωστόσο επειδή εδώ μέσα πολλοί θα διαφωνήσουν, σου εύχομαι ...καλότυχος...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Να πάρεις καμιά δεκαριά σαμπ, παρήγγειλε και μια μπυρίτσα και άστο να πάει το παλιάμπελο... Όπως καταλαβαίνεις αστειεύομαι φυσικά, απλά αυτά τα ηχεία (άσχετο με το εάν είναι ή δεν είναι καλά) είναι τεράστια για το χώρο που περιγράφεις... Ωστόσο επειδή εδώ μέσα πολλοί θα διαφωνήσουν, σου εύχομαι ...καλότυχος...
Κι εγώ τον είχα αυτόν τον ενδοιασμό στην αρχή, αλλά αφού ήρθε μωρό στην οικογένεια έπρεπε να τα πάω αλλού Ή να τα πουλήσω.
Επέλεξα να τα πάω στο δωμα που πάω και αράζω, ακούω μουσική με την ησυχία μου και τελικά μένω πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα. Δεν λέω είναι μεγάλα για τα 12 τμ ,αλλά λόγο κλειστής καμπίνας και χαμηλών σχετικά εντάσεων είναι πολύ καλά!
Με τις παρεμβάσεις που κάνω σιγά σιγά και στον χώρο το αποτέλεσμα είναι ακόμα καλύτερο.
 



TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Κι εγώ τον είχα αυτόν τον ενδοιασμό στην αρχή, αλλά αφού ήρθε μωρό στην οικογένεια έπρεπε να τα πάω αλλού Ή να τα πουλήσω. Επέλεξα να τα πάω στο δωμα που πάω και αράζω, ακούω μουσική με την ησυχία μου και τελικά μένω πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.
Ελπίζω να μην την πάθεις όπως εγώ. Γιατί μέχρι που πήγαν σχολείο έβρισκα χρόνο για τον χώρο. Εδώ και τρία χρόνια η μόνη χρήση του συστήματος είναι στην πραγματικότητα για παιδικές ταινίες...
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ελπίζω να μην την πάθεις όπως εγώ. Γιατί μέχρι που πήγαν σχολείο έβρισκα χρόνο για τον χώρο. Εδώ και τρία χρόνια η μόνη χρήση του συστήματος είναι στην πραγματικότητα για παιδικές ταινίες...
Χαχα όχι εντάξει είναι σε άλλον χώρο.
Και με τι σύστημα ακούνε
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
1st.jpg


Έγινε επιτέλους η πρώτη μέτρηση!
Είμαι πολύ χαρούμενος που τα κατάφερα!
Για πείτε μου τώρα τι βλέπετε και τι κάνω; ( για να μου φύγει η χαρά )
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Βλέπουμε (που δεν βλέπουμε δηλαδή, αλλά για να γίνει κουβέντα) πως κάτω απο τα 120Hz η συγκεκριμένη μέτρηση (που δεν ξέρουμε τι μετράει) δείχνει σημαντικότατο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αν εξαιρέσεις ότι θα ευνοηθείς από subs κατά τα άλλα δεν φαίνεται κάτι γιατί η κλίμακα που έβαλες τα σιδερωνει όλα. Αν σε ενδιαφέρει να δεις βάλε κλίμακα τουλάχιστον ανά 5db , smoothing 1/6 ή και παραπάνω και δες αριστερό, δεξί και μετά both. Εκεί λογικά θα καταλάβεις ότι σου λείπει και ισοστάθμιση εκτός και αν ανήκεις σε κάποια εξαίρεση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top