Δώμα ακροάσεων

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Γειά χαρά σε όλους!
Έχω φτιάξει ένα δώμα-στουντιάκι χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση μέσα και έχω πάρει τα 40αρια λίγο καιρό τώρα.Για αρχή έβαλα ένα ξύλινο πατωμα laminate με υπόστρωμα αντικραδασμικό από κάτω.Αργότερα θα βάλω κάνα δύο διαθλαστές.
Δεν είχα προλάβει να τα απολαύσω ακόμα όπως ήθελα ,λόγω νέου μέλους στην οικογένεια!
Τώρα όμως ήρθε η ώρα και σκέφτομαι για αλλαγή ενισχυτή σε κάτι ποιό ζεστό και όχι τόσο αυστηρό όσο XTZ D3 που έχω τώρα.
Λοιπόν οι σκέψεις μου είναι και στα σε μεταχειρισμένα κυρίως,κοντά στα 1400ε.Σε ολοκληρωμένο ή προ-τελικό.
Αυτά που σκέφτομαι προς το παρόν είναι Musical Fidelity P270,Audio analogue Maestro και τον ATC Sia2 ή τον τελικό P1 (δύσκολο να βρεθεί μεταχειρ.)
Έχω ενδιασμούς για τα ATC ενισχυτικά γιατί θέλω να αποφύγω την ίδια φιλοσοφία και στον ενισχυτή.

Ακούω σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις και σε απόσταση 2 με 2,5 μέτρα.Και το δώμα είναι 2x3 μέτρα.
Ποιά η γνώμη σας;
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Λύσε πρώτα τα προβλήματα του χώρου στο μπάσο και μετά αλλάζεις ενισχυτή, αν χρειάζεται.

Μέτρα, βάλε bass traps στις γωνιές, ξαναμέτρα, και βλέπουμε.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Βλέπω ότι τα ηχεία σου και ο ενισχυτής σου είναι πολύ καλά. Προσωπικά δεν θα άλλαζα τίποτα από τα 2. Για περιέγραψε ακριβώς τι δεν σου αρέσει στον ήχο σου. Κάποια μέτρηση του τί ακούς έχεις κάνει; Έχεις κάποιες ακυρώσεις σε συγκεκριμένες συχνότητες; Ενισχύονται κάποιες άλλες με αποτέλεσμα να χρωματίζεται ο ήχος σου και για αυτό να μη σε ικανοποιεί; Ίσως αν χρησιμοποιούσες μικρές διαχυτικές επιφάνειες στα σημεία των πρώτων ανακλάσεων των ηχείων;

EDIT: Και αυτό που είπε ο γιατρός από πάνω.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Ο χώρος με τα κλειστού τύπου καμπίνας είναι μια χαρά.Η αλλαγή από τα 19αρια μου άρεσε πάρα πολύ και πήρα αυτά που ήθελα.
Περισσότερο κοντρολαρισμένο χαμηλό,απίστευτη ρεαλιστικότητα και ζωντάνια!
Αυτό που θέλω είναι να αποκτήσω λίγο περισσότερη ζεστασιά σε όλο το εύρως των συχνοτήτων.Ευτυχώς τίποτα δεν είναι ενοχλητικό ,ούτε οι υψηλές που τις φοβάμαι πάντα.
Από μετρήσεις δεν ξέρω πώς να κάνω.Πάω με το αυτί...Αν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος.
 





Μηνύματα
347
Reaction score
105
Ξέχασα να πω ότι δεν έχω επενδύσει ακόμα σε καλώδια.Ήθελα τα Kimber τα 8 .Νομίζω είναι ότι πρέπει.
Τώρα έχω με χαλκό-ασήμι.
 





Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Χωρίς να ακουστώ αφοριστικος νομίζω ότι αυτή είναι η χροιά των atc.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
1.Βασικά είναι λίγο περίεργο να ταιριάζουν τα 40αρια σε 6τετρ και μάλιστα να σου αρέσουν και περισσότερο από τα 19αρια. Ίσως ένα σαμπ παρέα με τα 19αρια να ήταν πιο σωστή κίνηση.

2. Σε 6 τετρ με το που ανοίγεις λίγο το volume ακούς κυρίως το χώρο και όχι το σύστημα. Επένδυςη στην ακουστική περιποίηση αν αυτός ο χώρος θα παραμείνει αφού είναι και dedicated.

3. για τις μέτριες προς χαμηλές εντάσεις, δεν κάνουν τα atc.

4. Καλώδια σε τέτοιο σύστημα χώρο είναι σταγόνα στο Αιγαίο.

5. Ο Xtz έχει κάπως μεταλλικό ήχο οποτε άλλαξε τον anyway.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Χωρίς να ακουστώ αφοριστικος νομίζω ότι αυτή είναι η χροιά των atc.
Και μαζί με αυτό μήπως υπάρχει περίπτωση να ρίξεις κάνα τοίχο να μεγαλώσεις το δώμα???
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πριν αρχίσεις να σκορπάς χρήματα σε ενισχυτικά και καβλώδια σκέψου οτι ίσως τελικά είναι προτιμότερο να πουλήσεις τα ATC και τον XTZ και να πας σε άλλη κατηγορία με την αγορά αξιόλογων ενεργών monitor και ταυτόχρονα βελτίωση του χώρου ώστε να μετατραπεί σε στούντιο, τα 6 τετρ. γίνονται ένα ωραιότατο στουντιάκι από τη στιγμή που η χρήση του χώρου θα είναι αποκλειστικά αυτή.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top