Δώμα ακροάσεων

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Από την οποία τροφοδοτείς όλες τις συσκευές; Στην πραγματικότητα αυτό που έκανες δεν έσπασε τον κύκλο της γείωσης, αν έχω καταλάβει τη συνδεσμολογία σου.
Πρέπει να αφήσεις τη γείωση στον τοίχο, μέχρι το πολύμπριζο. Να έχεις γειωμένο το pc, αλλά να μη δώσεις γείωση στον τελικό ενισχυτή ή στα ενεργά ηχεία, απομονώνοντας τη γείωση μόνο από το δικό τους καλώδιο.
ΟΚ κατάλαβα. Στο καλώδιο του τελικού πως βγάζω την γείωση;
Θα μπορούσα να τροφοδοτήσω τον τελικό από άλλη πρίζα που θα αφαιρέσω μόνο σε εκείνη την γείωση;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Το πιο απλό είναι να βάλεις μονωτική ταινία στα 2 σιδεράκια πάνω στο φις της γείωσης του τελικού και να το βάλεις στην πρίζα χωρίς να φύγουν. Θέλει λίγο επιδεξιότητα, μη σκοτωθείς και μετά μας κατηγορούν. Κλείσε το γενικό για σιγουριά.

Αν κατάλαβα καλά, εσύ έχεις άλλη μέθοδο, ανοίγεις την πρίζα στον τοίχο και αποσυνδέεις από αυτή το καλώδιο της γείωσης;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Οπότε ήρθε η ώρα να σας μάθω τον τρόπο μου για αυτή τη δουλειά.
Διεκδικώ παγκόσμια πατέντα. :p

Αγοράζουμε έναν αντάπτορα από αμερικάνικο σε ευρωπαϊκό ρεύμα και είμαστε έτοιμοι.
Το σούκο της συσκευής μπαίνει κανονικά αλλά αφήνει τη γη εκτός.

adaptoras-amerikaniko-revma-se-evropaiko.jpg


ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ.... ΔΕ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ Η ΜΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
Οπότε δεν το προτείνω για μόνιμη χρήση αλλά για δοκιμή και εφόσον κατανοείτε τι κάνετε.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Οπότε ήρθε η ώρα να σας μάθω τον τρόπο μου για αυτή τη δουλειά.
Διεκδικώ παγκόσμια πατέντα. :p

Αγοράζουμε έναν αντάπτορα από αμερικάνικο σε ευρωπαϊκό ρεύμα και είμαστε έτοιμοι.
Το σούκο της συσκευής μπαίνει κανονικά αλλά αφήνει τη γη εκτός.

View attachment 185062

ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ.... ΔΕ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ Η ΜΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.
Οπότε δεν το προτείνω για μόνιμη χρήση αλλά για δοκιμή και εφόσον κατανοείτε τι κάνετε.
Το πήρα.
Το έβαλα, ευτυχώς δεν είναι η γείωση.
Δυστυχώς έχω ακόμα το πρόβλημα του θορύβου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το πήρα.
Το έβαλα, ευτυχώς δεν είναι η γείωση.
Δυστυχώς έχω ακόμα το πρόβλημα του θορύβου.
χμμμμ
Τότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις με την οπτική, αν όλα πάνε καλά αγόρασε ένα τέτοιο "παπαράκι" για να διαλέγεις είσοδο οπτική:


Δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς αυτό αλλά πρέπει όμως να είναι switch, να έχει εισόδους να διαλέξεις προς μία έξοδο που θα πάει στο dac σου και όχι splitter σαν αυτό που έδειξες πιο πάνω (https://www.skroutz.gr/s/13774322/Marmitek-Toslink-female-2x-Toslink-female-TS12.html)
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
χμμμμ
Τότε θα πρότεινα να δοκιμάσεις με την οπτική, αν όλα πάνε καλά αγόρασε ένα τέτοιο "παπαράκι" για να διαλέγεις είσοδο οπτική:


Δεν είναι ανάγκη να είναι ακριβώς αυτό αλλά πρέπει όμως να είναι switch, να έχει εισόδους να διαλέξεις προς μία έξοδο που θα πάει στο dac σου και όχι splitter σαν αυτό που έδειξες πιο πάνω (https://www.skroutz.gr/s/13774322/Marmitek-Toslink-female-2x-Toslink-female-TS12.html)
Ναι θα το δοκιμάσω σήμερα. Πρέπει να πάρω ένα ανταπτοράκι για mini βύσμα.
Έχεις δίκιο για το switch ,το σκεφτόμουν κ εγώ ότι κάτι δεν πάει καλά με το splitter στην περίπτωσή μου.

Ο βασικός και κύριος ενδοιασμός μου είναι για το περιορισμένο bandwidth του Toslink.
Αν δεν κάνω λάθος είναι:
Οπτική 24/96, coaxial SPDIF 24/192 και USB/Firewire go to 32/384.
Να με ανησυχεί αυτό στην είσοδό μου στον κόσμο της ψηφιακή αναπαραγωγής;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο βασικός και κύριος ενδοιασμός μου είναι για το περιορισμένο bandwidth του Toslink.
Αν δεν κάνω λάθος είναι:
Οπτική 24/96, coaxial SPDIF 24/192 και USB/Firewire go to 32/384.
Να με ανησυχεί αυτό στην είσοδό μου στον κόσμο της ψηφιακή αναπαραγωγής;
Το minidsp ddrc νομίζω κάνει την επεξεργασία στα 32 bit/48kHz οπότε δεν έχει και καμιά σημασία... και ψηλότερα να την έκανε επίσης δε φαντάζομαι να καταλάβαινες διαφορά.
Η είσοδος σου στον κόσμο της ψηφιακή αναπαραγωγής είναι δυναμική με nuc/minidsp με dirac οπότε οι μουσικές σου σε περιμένουν :p
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τα καλά νέα είναι ότι επιτέλους με την οπτική παίζει μια χαρά χωρίς θόρυβο. Βέβαια τώρα αρνείται να δώσει ήχο από το USB ,αλλά δεν πειράζει. Θα παίζει το ddrc με οπτική από εδώ και πέρα. Και το USB μόνο για ρύθμιση.

Τώρα πριν πάρω το switch, όταν θα τρέχω το dirac ,θα πρέπει να είναι συνέχεια συνδεδεμένος ο υπολογιστής για να δουλεύει παράλληλα;

(Δοκιμάστηκε και το χαζό audioquest USB και δεν κάνει απολύτως τίποτα)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τώρα πριν πάρω το switch, όταν θα τρέχω το dirac ,θα πρέπει να είναι συνέχεια συνδεδεμένος ο υπολογιστής για να δουλεύει παράλληλα;
Όχι, τα φίλτρα αφού τελειώσει το σεταρισμα του Dirac μεταφέρονται απο τον υπολογιστή στο minidsp και τρέχουν απο κει
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πάμε στο δώμα σιγά σιγά.
Λοιπόν ένας τοίχος είχε περαστεί με γυψοσανίδα για την υγρασία. Και δυστυχώς ανάμεσα στον τοίχο βάλανε οικοδομικό φελιζόλ, το οποίο δεν εφάπτεται στην γυψοσανίδα ,με συνέπεια να συντονίζει. Με ένα απλό χτύπημα του χεριού στην γυψοσανίδα ακούγεται " γκουπ ".
Το δίλημμα τώρα είναι:
1. ξήλωμα , παραμένουν οι ορθοστάτες και γέμισμα με πετροβάμβακα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα εφάπτεται πάνω στην γυψοσανίδα για να μην ακούγεται αυτό το γκουπ. Κόστος γύρω στα 250€.
2. Κολλάω επάνω στον υπάρχων τοίχο 6εκ. Φύλλα σημύδας . Κόστος γύρω στα 350€.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πώς θα σου φαινόταν να κάνεις μια μικρή τρύπα σε μια άκρη και να ρίξεις λίγο αφρό πολυουρεθάνης να φρακάρει; Μετά το κλείσιμο της τρύπας με στόκο είναι πολύ εύκολο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Πώς θα σου φαινόταν να κάνεις μια μικρή τρύπα σε μια άκρη και να ρίξεις λίγο αφρό πολυουρεθάνης να φρακάρει; Μετά το κλείσιμο της τρύπας με στόκο είναι πολύ εύκολο.
Πολύ καλή ιδέα! Θα πρέπει να βάλω λίγο σε διάφορα σημεία; Θα του δώσει αρκετό βάρος;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα πρέπει να κανεις πολλές τρύπες και να βάζεις απο λίγο.
Μπορει φουσκώνοντας να στα ξηλώσει ολα αν βάλεις πολύ.

Πρόσεχε μην μπλέξεις.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Σωστό!
Αν τα πετάξει θα πάω για αλλαγή. Ας δοκιμάσω. Το κόλπο αυτό μου κόστισε μόνο 5€.
Ανοίγω δουλειές για την καραντίνα...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Πάμε στο δώμα σιγά σιγά.
Λοιπόν ένας τοίχος είχε περαστεί με γυψοσανίδα για την υγρασία. Και δυστυχώς ανάμεσα στον τοίχο βάλανε οικοδομικό φελιζόλ, το οποίο δεν εφάπτεται στην γυψοσανίδα ,με συνέπεια να συντονίζει. Με ένα απλό χτύπημα του χεριού στην γυψοσανίδα ακούγεται " γκουπ ".
Το δίλημμα τώρα είναι:
1. ξήλωμα , παραμένουν οι ορθοστάτες και γέμισμα με πετροβάμβακα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα εφάπτεται πάνω στην γυψοσανίδα για να μην ακούγεται αυτό το γκουπ. Κόστος γύρω στα 250€.
2. Κολλάω επάνω στον υπάρχων τοίχο 6εκ. Φύλλα σημύδας . Κόστος γύρω στα 350€.
2η γυψοσανιδα και καθάρισες.
Πώς θα σου φαινόταν να κάνεις μια μικρή τρύπα σε μια άκρη και να ρίξεις λίγο αφρό πολυουρεθάνης να φρακάρει; Μετά το κλείσιμο της τρύπας με στόκο είναι πολύ εύκολο.
αν δεν στα τινάξει όλα , τυχερός θα είσαι. Ακόμα και αφρό μικρής διόγκωσης , να βάλεις , θέλει πολλες τρύπες, όπως σου είπε ο dimi και το μερεμετι θα είναι περισσότερο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Μικρής διόγκωσης πήρα.
Αλλά δεν το είχα σκεφτεί την 2η γυψοσανίδα. Αν μπαίνει κολλητή οκ ,γιατί δεν με παίρνει για να τρώω κι Αλλο χώρο. Και εξαρτάται και από το κόστος. Αν πάει πχ 200€ δεν αξίζει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Βάλε πρώτα λίγο αφρό μέσα στη γυψοσανίδα να φρακάρει η μόνωση και μετά αν θέλεις κόλλα από πάνω και δεύτερη γυψοσανίδα. Να ξέρεις ότι ο σκελετός πίσω από τις γυψοσανίδες έχει κατακόρυφα στοιχεία ανά 60 εκατοστά. Ανάμεσα μπαίνει το φύλλο φελιζόλ. Θα πρέπει να χτυπήσει με το χέρι σου τον τοίχο να δεις πού είναι κούφιο από πίσω και που έχει το ξύλο ή σίδερο από πίσω. να βάλεις σε όλα τα "διαμερίσματα" που δημιουργούνται. Λίγο πάνω και λίγο κάτω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top