Δώμα ακροάσεων

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μικρής διόγκωσης πήρα.
Αλλά δεν το είχα σκεφτεί την 2η γυψοσανίδα. Αν μπαίνει κολλητή οκ ,γιατί δεν με παίρνει για να τρώω κι Αλλο χώρο. Και εξαρτάται και από το κόστος. Αν πάει πχ 200€ δεν αξίζει.
Β

βιδωτή, κατευθείαν πάνω στην άλλη, όχι κολλητή.
 


Μηνύματα
347
Reaction score
105
και όχι με επανωτιση 100%, αλλά 50% Σταυρωτά.
και πάντα όρθιες, ποτέ στο πλάι.
Καλημέρα και Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Φαίνεται ότι έχεις αρκετή γνώση επί του θέματος και δεν σε πιάνω. Ιδικά με το επανωτιση.

Πάντως πολύ ωραίο αποτέλεσμα είναι το κολλητό ξύλο!
Πχ :
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Καλημέρα και Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Φαίνεται ότι έχεις αρκετή γνώση επί του θέματος και δεν σε πιάνω. Ιδικά με το επανωτιση.

Πάντως πολύ ωραίο αποτέλεσμα είναι το κολλητό ξύλο!
Πχ :
εννοω το εξής :
Έστω ότι έχεις μπροστά σου δυο όρθιες γυψοσανίδες (το πλάτος τους είναι πάντα 120εκ) Σταυρωτά σημαίνει ότι το δεύτερο εξωτερικό φύλλο γυψοσανιδας θα πατήσει και στα δυο υπάρχοντα φύλλα γυψοσανιδας , δηλ θα καλύψει το 50% της αριστερής και το 50% της δεξιάς , ώστε η ένωση των υπαρχόντων γυψοσανιδων να πέσει στο μέσον της δεύτερης εξωτερικής.
και πάντα όρθιες.
Αν η έξω και η έσω εφάπτονται 100% τότε θα σου ραγίσουν ΟΛΟΙ οι αρμοί γιατί θα συμπέσουν ο έσω με τον έξω αρμό.

Με το κολλητό ξύλο (δηλ ξυλεπενδυση) πρέπει να σκεφτείς πως θα χειριστείς την ένωση ξύλινης με ξύλινη επιφάνεια , τον αρμό δηλ Τα ξυλοστοκαρισματα είναι πιο δύσκολα διαχειρίσιμα και συνήθως απαιτούν αρμοκάλυπτρα, άρα ακριβότερη λύση , που πιθανότατα απαιτεί επιπλοποιό ..... άστο €€€€:fuckyou:€€€€
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Με το κολλητό ξύλο (δηλ ξυλεπενδυση) πρέπει να σκεφτείς πως θα χειριστείς την ένωση ξύλινης με ξύλινη επιφάνεια , τον αρμό δηλ Τα ξυλοστοκαρισματα είναι πιο δύσκολα διαχειρίσιμα και συνήθως απαιτούν αρμοκάλυπτρα, άρα ακριβότερη λύση , που πιθανότατα απαιτεί επιπλοποιό .
Στο βίντεο κολλάει ξύλο πάνω σε γυψοσανίδα και δεν βάζει κάτι ανάμεσα στους αρμούς.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Στην περίπτωση ξηλωματος της υπάρχουσας γυψοσανίδας ,υπάρχουν και οι διάτρητες, όπου σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον πετροβάμβακα από πίσω για απορρόφηση.
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Στο βίντεο κολλάει ξύλο πάνω σε γυψοσανίδα και δεν βάζει κάτι ανάμεσα στους αρμούς.
ναι ,αφήνει τους αρμούς γιατί απλά δεν μπορεί να τους διαχειριστεί ούτε να τους στοκάρει, γιαυτο και όχι μόνο δεν προσπαθεί να τους κρύψει , αλλά αφήνει ακόμα μεγαλύτερο κενό «ως άποψη» και καλά κάνει.
επιπλεον απαιτείται επαγγελματική ακρίβεια διότι δεν συγχωρούνται τα λάθη.
επισης παρατηρείστε ότι ξύλοεπενδύει μικρές επιφάνειες και όχι «πανιά» δηλ αν επένδυε μια επιφάνεια πχ 4μ επι 3μ ύψος , τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα με την προσπάθεια αλφαδιασματος και επιπεδότητας - ευθυγράμμισης των ξύλων.
αυτο οφείλεται στην προσθήκη κολλάς η οποία δεν επιτρέπει να αξιοποιηθεί η δεδομένη και αλφάδιασμένη επιφάνεια της υπάρχουσας γυψοσανιδας.
http://www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/accoustics/cleaneo_boards_/perforated_boards.php


Στην περίπτωση ξηλωματος της υπάρχουσας γυψοσανίδας ,υπάρχουν και οι διάτρητες, όπου σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον πετροβάμβακα από πίσω για απορρόφηση.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
ναι ,αφήνει τους αρμούς γιατί απλά δεν μπορεί να τους διαχειριστεί ούτε να τους στοκάρει, γιαυτο και όχι μόνο δεν προσπαθεί να τους κρύψει , αλλά αφήνει ακόμα μεγαλύτερο κενό «ως άποψη» και καλά κάνει.
επιπλεον απαιτείται επαγγελματική ακρίβεια διότι δεν συγχωρούνται τα λάθη.
επισης παρατηρείστε ότι ξύλοεπενδύει μικρές επιφάνειες και όχι «πανιά» δηλ αν επένδυε μια επιφάνεια πχ 4μ επι 3μ ύψος , τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα με την προσπάθεια αλφαδιασματος και επιπεδότητας - ευθυγράμμισης των ξύλων.
αυτο οφείλεται στην προσθήκη κολλάς η οποία δεν επιτρέπει να αξιοποιηθεί η δεδομένη και αλφάδιασμένη επιφάνεια της υπάρχουσας γυψοσανιδας.
http://www.knauf.gr/www/el/ksira_domisi/accoustics/cleaneo_boards_/perforated_boards.php
Ναι οκ αν βάζεις μικρά φύλλα κόντρα πλακέ, ούτως ή άλλως δεν είναι μεγάλη διάταση τα στάνταρ φύλλα που ρώτησα, δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω με τα 6 χιλ. κολλητά.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Έχω ένα μικρό πρόβλημα φουσκώματος σε 'να τοίχο. Καμιά ιδέα για γρήγορη λύση; Πχ ταπετσαρία φελλού;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Πάμε στο δώμα σιγά σιγά.
Λοιπόν ένας τοίχος είχε περαστεί με γυψοσανίδα για την υγρασία. Και δυστυχώς ανάμεσα στον τοίχο βάλανε οικοδομικό φελιζόλ, το οποίο δεν εφάπτεται στην γυψοσανίδα ,με συνέπεια να συντονίζει. Με ένα απλό χτύπημα του χεριού στην γυψοσανίδα ακούγεται " γκουπ ".
Το δίλημμα τώρα είναι:
1. ξήλωμα , παραμένουν οι ορθοστάτες και γέμισμα με πετροβάμβακα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα εφάπτεται πάνω στην γυψοσανίδα για να μην ακούγεται αυτό το γκουπ. Κόστος γύρω στα 250€.
2. Κολλάω επάνω στον υπάρχων τοίχο 6εκ. Φύλλα σημύδας . Κόστος γύρω στα 350€.
-
θά πώ και εγώ την εξυπνάδα μου .
όσες φορές εχω συνεχίσει ενα λάθος στις κατασκευές μου με " μπαλώματα " Το μετάνιωσα .
Πάρτο από την αρχή , αυτή την στιγμή έχεις " ένα λάθος " 250e . Αργά ή γρήγορα μετα το τέλος του έργου θά έχεις ένα λάθος 250 συν ότι σου κοστίσει από εδω και πέρα .
κάνε το σωστό .
Και ό πετροβάμβακας να εφάπτεται καλά πάνω στην γυψοσανίδα .....με περισσότερο πετροβάμβακα .

Φιλικά πάντα .
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
-
θά πώ και εγώ την εξυπνάδα μου .
όσες φορές εχω συνεχίσει ενα λάθος στις κατασκευές μου με " μπαλώματα " Το μετάνιωσα .
Πάρτο από την αρχή , αυτή την στιγμή έχεις " ένα λάθος " 250e . Αργά ή γρήγορα μετα το τέλος του έργου θά έχεις ένα λάθος 250 συν ότι σου κοστίσει από εδω και πέρα .
κάνε το σωστό .
Και ό πετροβάμβακας να εφάπτεται καλά πάνω στην γυψοσανίδα .....με περισσότερο πετροβάμβακα .

Φιλικά πάντα .
Πολύ σωστό.
Για τον τοίχο με τις γυψοσανίδες μπορεί να βγει η υπάρχουσα και να μπει μέσα αρκετός πετροβάμβακας. Θα κρατήσω τον σκελετό γιατί έχει μπει πάτωμα laminate. Σαν τελείωμα να βάλω πάλι γυψοσανίδα ή ξύλο;
Σε άλλον τοίχο έχω το φούσκωμα της υγρασίας. Εκεί τι κάνω;
Το κακό με την γυψοσανίδα είναι ότι δεν ξέρω πόσο μπορεί να στερεωθούν επάνω της οι διαχυτές.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Έχω ένα μικρό πρόβλημα φουσκώματος σε 'να τοίχο. Καμιά ιδέα για γρήγορη λύση; Πχ ταπετσαρία φελλού;
-
Το φούσκωμα ...από που προέρχεται ; Απο μπανιέρα ; υδραυλικά ; είναι ψηλα και έρχεται απο τον πάνω όροφο ; από τί ;

-
το ξύλο είναι όμορφο .....αλλά έχει συντονισμούς κάργα .
Τώρα πιά θα το απόφευγα σε χώρο ακρόασης ....όχι πως δεν το έχω κάνει .
Άρα ....γυψοσανίδα .
Τί διαχύτες θα ήθελες να βάλεις ;
.......κάποια φωτό απο το net ;
 
Last edited:



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
Από τον εξωτερικό τοίχο. Είναι σε ταράτσα.
Και λίγο στην γωνία.
Φέτος έκανα μια μόνωση στην οροφή του δώματος. View attachment 185949
-
Αν έχεις κάνει καλή δουλειά επάνω στην ταράτσα , που αυτό θέλω να πιστεύω ,
πρώτη μέρα .
Χοντρή σπάτουλα ,Τρίψιμο καλό
1604917906128.png


Τρίψιμο καλό - πολύ καλό -με χοντρό και ψιλό γυαλόχαρτο όπου πρέπει στο ταβάνι . Πέρασμα - καλό -με λάδι , αγορά απο χρωματοπωλείο .
Μετα από 48 ώρες , - να στεγνώσει καλά το λάδι - Αστάρι πλαστικού 2 χέρια ( να στεγνώσει καλά το πρώτο με το δεύτερο χέρι )
Μετα από 24 ώρες πλαστικό ή υδρόχρωμα το ταβάνι σου . Ότι έχει τώρα γιά να μην μπείς σε μπελάδες .
-
Τώρα , αν δεν υπάρχει ή διάθεση , καλό τρίψιμο και πέρασμα πλαστικό ή υδρόχρωμα .
-
 
Last edited:

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Από τον εξωτερικό τοίχο. Είναι σε ταράτσα.
Και λίγο στην γωνία.
Φέτος έκανα μια μόνωση στην οροφή του δώματος. View attachment 185949
Εννοείται ότι πρώτη σκέψη είναι να λυθεί το θέμα της υγρασίας. *
αν δεν βρεις λύση ή δεν θες να βρεις:whistling: τότε βάλε μια τσιμεντοσανιδα βιδωτη και κολλητά στον τοίχο.

Υ. Γ. * : αφού η υγρασία είναι χαμηλά και αφού από πίσω δεν υπάρχει κάποιο λουτρό, τότε η υγρασία είναι ανιούσα από το δάπεδο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
τσιμεντοσανιδα βιδωτη και κολλητά στον τοίχο.
Εξωτερικά Ή εσωτερικά εννοείς;
Θέλω να την βρω την άκρη.
Στο πλάι πρέπει να είναι Από το γειτονικό κτήριο. Το κάτω από έξω στις ενώσεις της ταράτσας.
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Εξωτερικά Ή εσωτερικά εννοείς;
Θέλω να την βρω την άκρη.
Στο πλάι πρέπει να είναι Από το γειτονικό κτήριο. Το κάτω από έξω στις ενώσεις της ταράτσας.
Εσωτερικά .
Γιατί η τσιμεντοσανιδα είναι αδρανής (όχι ινοσανιδες κλπ) δεν σαπίζει, δεν φουσκώνει , δεν διαλύεται από το νερό όπως η γυψοσανιδα.

αν έχει ασφσλτοπανο η ταράτσα , ίσως θέλουν συντήρηση οι αρμοί (φρεσκάρισμα με φλόγιστρο και μυστρακι)
 

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Τώρα πιά θα το απόφευγα σε χώρο ακρόασης ....όχι πως δεν το έχω κάνει .
Άρα ....γυψοσανίδα .
Μάλλον ναι γυψοσανίδα πανω στον τοίχο που έχει μόνη γυψοσανίδα . Είναι και το πιο γρήγορο.
Τώρα αν μπαίνει εκεί τσιμεντοδανιδα οπ Σ γράφει και ο Artemios δεν ξέρω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top