ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα Παιδιά και καλό υπόλοιπο Καλοκαιριου.
Σας Στέλνω μήνυμα απο την πανεμορφη Μηλο και θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αγορα ενός τελικου δικάναλου Ενισχτύτη !
Καταρχήν το budget μου είναι μαξιμου ως 1500 ευρω ! θα με ενδιέφερε η περίπτωση τόσο ένός γλύκού λαμπατου λιγων βαττ ενιχυτή όσο και ενός transzistor αξιόλογου δοκιμασμένου με γλυκες χροιές!
Και αναφέρω πως κατα βάση ακουω μουσική μεσω tablet smartphone (spotify kai tidal) κλπ τα οποία και συνδέω με τον ενισχυτή μου μεσω ενός DAC της IFI !!
Επίσης μου αρέσει να ακούω χαλαρή μουσική ανεξαρτήτου είδους!
Ο ενισχυτής που έχω τώρα και τον χρησιμποιώ στο cinema αλλα και για μουσική στερεο ειναι o Primare spa 21 ( Primare SPA21 Surround Processor/Amplifier)
Τα ηχεία μου είναι της Tringle και συγκεκριμένα τα Luna AUStrale μεγάλο ηχείο!
Το καλώδια που έχω σε όλα interconnect και καλωδια ηχείων έιναι της ATlas !
το πιο βασικό να μην ξεχάσω ο χώρος μου είναι περί τσ 25 τ.μ. !!
Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις γνώμες σας όντας σίγουρα πολύ πιο έμπειροι και παλοί στο χώρο και φυσικά έχοντας πάτνα τη διαθεση το οτιδήποτε αν μπορώ να το ακουσω και ζωντανα!
Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονυσης Αργυρέας
Μήλος
 

K

kimon

Guest
Περίεργο που τόσο καιρό δεν απάντησε κανείς...Εκτός και αν το έχουν ρίξει όλοι στα ενεργά ηχεία ή στο σούπερ-ντούπερ χάι-έντ.:)
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Η γνώμη μου στα χρήματα που διαθέτεις είναι ο Quad Elite,είχα για χρόνια τον 909 και πραγματικά τον ευχαριστήθηκα και είναι και μέσα στο budget σου.
 




Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα Παιδιά και καλό υπόλοιπο Καλοκαιριου.
Σας Στέλνω μήνυμα απο την πανεμορφη Μηλο και θα ηθελα τη γνώμη σας σχετικά με την αγορα ενός τελικου δικάναλου Ενισχτύτη !
Καταρχήν το budget μου είναι μαξιμου ως 1500 ευρω ! θα με ενδιέφερε η περίπτωση τόσο ένός γλύκού λαμπατου λιγων βαττ ενιχυτή όσο και ενός transzistor αξιόλογου δοκιμασμένου με γλυκες χροιές!
Και αναφέρω πως κατα βάση ακουω μουσική μεσω tablet smartphone (spotify kai tidal) κλπ τα οποία και συνδέω με τον ενισχυτή μου μεσω ενός DAC της IFI !!
Επίσης μου αρέσει να ακούω χαλαρή μουσική ανεξαρτήτου είδους!
Ο ενισχυτής που έχω τώρα και τον χρησιμποιώ στο cinema αλλα και για μουσική στερεο ειναι o Primare spa 21 ( Primare SPA21 Surround Processor/Amplifier)
Τα ηχεία μου είναι της Tringle και συγκεκριμένα τα Luna AUStrale μεγάλο ηχείο!
Το καλώδια που έχω σε όλα interconnect και καλωδια ηχείων έιναι της ATlas !
το πιο βασικό να μην ξεχάσω ο χώρος μου είναι περί τσ 25 τ.μ. !!
Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις γνώμες σας όντας σίγουρα πολύ πιο έμπειροι και παλοί στο χώρο και φυσικά έχοντας πάτνα τη διαθεση το οτιδήποτε αν μπορώ να το ακουσω και ζωντανα!
Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φιλικά
Διονυσης Αργυρέας
Μήλος
Τι κακό έχει ο Primare; Ή απλά θες να κάνεις μια αλλαγή προς αμιγή στερεοφωνικό ενισχυτή; Προενισχυτή ποιον θα χρησιμοποιήσεις;
Λοιπόν ας δούμε τι λέει η ίδια η εταιρεία των ηχείων σου (για να μην θεωρηθεί προσωπική άποψη)

Άρα χρειάζεσαι ισχύ...μια λύση https://www.nordacoustics.co.uk/product-page/nord-one-up-nc500dmst
δεύτερη λύση: https://www.avsite.gr/forum/threads/ΤΕΛΙΚΟΙ-ΜΟΝΟΜΠΛΟΚ-tsakikidis-apollon-plus.152297/
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Αν θελεις γλυκες χρειες παρε vintage διαφορετικα Yamaha AS-2000 / Yamaha AS-2100
Πως αντιλαμβάνεται κάποιος τις γλυκές χροιές και πως δημιουργούνται αυτές; (τεχνοκρατική άποψη παρακαλώ. Εξαρτάται από το πως π.χ κινείται το διάφραγμα του μεγαφώνου ή τέλος πάντων πως ακριβώς δηλαδή ένας ενισχυτής "αναγκάζει" ένα συγκεκριμένο ηχείο να βγάλει μόνο "γλυκές χροιές¨
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Πως αντιλαμβάνεται κάποιος τις γλυκές χροιές και πως δημιουργούνται αυτές;
Στρογγυλεμένα άκρα ή προβολικά μεσαία, δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, όπου η απόκριση στα άκρα του φάσματος παίρνει την κατιούσα.

Και αυξημένες αρμονικές παραμορφώσεις πρώτης αρμονικής, γνωστές και ως "λαμπάτες" παραμορφώσεις, ή "εύηχες", δηλαδή υψηλότερη στάθμη στο πρώτο πολλαπλάσιο της βασικής αρμονικής.

Σορόπι. Μέλι.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Στρογγυλεμένα άκρα ή προβολικά μεσαία, δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, όπου η απόκριση στα άκρα του φάσματος παίρνει την κατιούσα.

Και αυξημένες αρμονικές παραμορφώσεις πρώτης αρμονικής, γνωστές και ως "λαμπάτες" παραμορφώσεις, ή "εύηχες", δηλαδή υψηλότερη στάθμη στο πρώτο πολλαπλάσιο της βασικής αρμονικής.

Σορόπι. Μέλι.
Ok. Ας θεωρήσουμε τώρα ότι έχουμε δυο ενισχυτές: έναν vintage και έναν μοντέρνο. Με την ίδια ισχύ, την ίδια τροφοδοσία κ.λ.π γενικά με την ίδια ικανότητα οδήγησης, ίδιες παραμορφώσεις κ.λ.π. Και καλούνται να οδηγήσουν το ίδιο ηχείο (που ας θεωρήσουμε ότι οδηγείται επαρκώς). Με ποιον τρόπο ο vintage ενισχυτής θα καταφέρει να βγάζει "γλυκές" χροιές από το ηχείο ενώ ο μοντέρνος να βγάζει σκληράδα από το ίδιο ηχείο;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ok. Ας θεωρήσουμε τώρα ότι έχουμε δυο ενισχυτές: έναν vintage και έναν μοντέρνο. Με την ίδια ισχύ, την ίδια τροφοδοσία κ.λ.π γενικά με την ίδια ικανότητα οδήγησης, ίδιες παραμορφώσεις κ.λ.π. Και καλούνται να οδηγήσουν το ίδιο ηχείο (που ας θεωρήσουμε ότι οδηγείται επαρκώς). Με ποιον τρόπο ο vintage ενισχυτής θα καταφέρει να βγάζει "γλυκές" χροιές από το ηχείο ενώ ο μοντέρνος να βγάζει σκληράδα από το ίδιο ηχείο;
Θεωρώ ο ίδιος ότι η υπογραμμισμένη υπόθεση στην οποία έχει βασιστεί το ερώτημα θα είναι απραγματοποίητη στην πράξη.

Μολαταύτα,εάν με κάποιον ακαδημαϊκό τρόπο υφίσταται παρεμφερές φάσμα αρμονικών παραμορφώσεων κι ενδοδιαμόρφωσης, τότε θα εξετάζονταν άλλοι τύποι : η παραμόρφωση μετάβασης (Transient Distortion),δηλαδή ανεπάρκεια άμεσης και ακριβούς ανταπόκρισης της εξόδου στις διακυμάνσεις κατά το πλάτος του σήματος στην είσοδο που εκδηλώνεται υπό μορφή κωδωνισμών ιδίως στους τετραγωνικούς παλμούς από αντίστοιχους τόνους χαμηλής και υψηλής συχνότητας.

Εάν μάλιστα ο παλαιός ενισχυτής θα ήταν ισχυρά πολωμένος σε τάξη Α έναντι του νέου που θα ήταν κυρίως τάξης Β ,τότε παίζει και η παραμόρφωση διάβασης (Crossover Distortion).
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Με ποιον τρόπο ο vintage ενισχυτής θα καταφέρει να βγάζει "γλυκές" χροιές από το ηχείο ενώ ο μοντέρνος να βγάζει σκληράδα από το ίδιο ηχείο;
Σαν υπόθεση, ότι ο βινταζ είναι γλυκόηχος κι ο μοντέρνος σκληρός, δεν στέκει.
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.:p


Τες πα.

Σε γενικές γραμμές, το παλιό μηχάνημα δε θα χαρακτηρίζεται από εκπληκτικά άκρα στο φάσμα, θα κόβει πρίμα, άρα θα είναι πιο γλυκανάλατος.

Ταυτόχρονα, δε θα χαρακτηρίζεται από ταχύτητα κι επάρκεια ρευμάτων για μικρο και μάκρο δυναμικά, οπότε θα συμπεριφέρεται σα κομπρέσιον, στρογγυλεύοντας τις αιχμές και διευκολύνοντας τη δουλειά ανεπαρκών ηχείων.

Γενικά, η ασυμπίεστη αναπαραγωγή είναι πιο "επιθετική" και πιο κοντά σε λάιβ άκουσμα, ενώ η κομπρεσαρισμένη πιο ήπια και κατάλληλη για μουσική ασανσέρ, σαν αυτές που παίζουν στις εκθέσεις Χάι εντ..:p

Σε χαμηλή στάθμη, και σε πρόγραμμα περιορισμένου δυναμικού και συχνοτικού εύρους, ένα παλιό ενισχυτικό μπορεί να ακουστεί ιδιαίτερα συμπαθητικά. Αντιθέτως, σε δύσκολο πρόγραμμα και σε απαιτητικές δυναμικές στιγμές, ξεβρακώνεται, σκληραίνει και γδέρνει κανονικά. Εκεί βέβαια, ένα σύγχρονο διακοπτικό ενισχυτικό, παίζει θαυμάσια.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Αχρείαστες να'ναι..!:p
Εκτός από χαμηλού επιπέδου υπηρεσίες ορθογράφου έχεις να προσφέρεις κάτι άλλο ?
[DOUBLEPOST=1540992053][/DOUBLEPOST]
Στρογγυλεμένα άκρα ή προβολικά μεσαία, δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, όπου η απόκριση στα άκρα του φάσματος παίρνει την κατιούσα.

Και αυξημένες αρμονικές παραμορφώσεις πρώτης αρμονικής, γνωστές και ως "λαμπάτες" παραμορφώσεις, ή "εύηχες", δηλαδή υψηλότερη στάθμη στο πρώτο πολλαπλάσιο της βασικής αρμονικής.

Σορόπι. Μέλι.
Δεν νομιζω οτι οι γλυκες χροιες εχουν να κανουν με μειωμενη αποκριση στα ακρα, αν υπαρχει καποια τεχνοκρατικη αποψη για το αντιθετο θα ηθελα να την δω. Ισως ειναι θεμα αρμονικων oπου εμφανιζονται οι παραμορφώσεις (educated guess) , γενικα αυτο ειναι θεμα της ψυχοακουστικης οπου οι γνωσεις μας ειναι μετριες (σε αντιθεση με την τεχνοκρατικη αποψη, παραμορφωσεις, bandwidth κλπ)
 


Μηνύματα
889
Reaction score
201
Σαν υπόθεση, ότι ο βινταζ είναι γλυκόηχος κι ο μοντέρνος σκληρός, δεν στέκει.
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.:p


Τες πα.

Σε γενικές γραμμές, το παλιό μηχάνημα δε θα χαρακτηρίζεται από εκπληκτικά άκρα στο φάσμα, θα κόβει πρίμα, άρα θα είναι πιο γλυκανάλατος.

Ταυτόχρονα, δε θα χαρακτηρίζεται από ταχύτητα κι επάρκεια ρευμάτων για μικρο και μάκρο δυναμικά, οπότε θα συμπεριφέρεται σα κομπρέσιον, στρογγυλεύοντας τις αιχμές και διευκολύνοντας τη δουλειά ανεπαρκών ηχείων.

Γενικά, η ασυμπίεστη αναπαραγωγή είναι πιο "επιθετική" και πιο κοντά σε λάιβ άκουσμα, ενώ η κομπρεσαρισμένη πιο ήπια και κατάλληλη για μουσική ασανσέρ, σαν αυτές που παίζουν στις εκθέσεις Χάι εντ..:p

Σε χαμηλή στάθμη, και σε πρόγραμμα περιορισμένου δυναμικού και συχνοτικού εύρους, ένα παλιό ενισχυτικό μπορεί να ακουστεί ιδιαίτερα συμπαθητικά. Αντιθέτως, σε δύσκολο πρόγραμμα και σε απαιτητικές δυναμικές στιγμές, ξεβρακώνεται, σκληραίνει και γδέρνει κανονικά. Εκεί βέβαια, ένα σύγχρονο διακοπτικό ενισχυτικό, παίζει θαυμάσια.
ενταξει αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα βινταζ των 45 Watt και των 10 Kgr με ενα των 200 W και τελειως διαφορετικη τροφοδοσια φυσικα τα δυναμικα δεν θα εχουν καμια σχεση.
[DOUBLEPOST=1540992529][/DOUBLEPOST]
Ωχ ωχ ωχ
Η ειρωνεία μόνο έλλειψη επιχειρημάτων προδίδει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
θεμα της ψυχοακουστικης οπου οι γνωσεις μας ειναι μετριες (σε αντιθεση με την τεχνοκρατικη αποψη, παραμορφωσεις, bandwidth κλπ)
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η "ψυχοακουστική" ανήκει στις "θετικές" επιστήμες, πρόκειται για απόλυτα "τεχνοκρατικό" (όπως λες) τομέα της ηλεκτροακουστικής, τίγκα στα αμιγώς τεχνικά PDF και στις μετρήσεις.

Το "ψυχο" είναι παραπλανητικής φύσεως, και ουδεμία σχέση έχει με "ψυχολογία" ή άλλα ψυχο-τέτχια.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
γενικα αυτο ειναι θεμα της ψυχοακουστικης οπου οι γνωσεις μας ειναι μετριες
Μέτριες; Ε όχι και μέτριες! Για διάβασε λίγο.

ενταξει αλλα δεν μπορεις να συγκρινεις ενα βινταζ των 45 Watt και των 10 Kgr με ενα των 200 W και τελειως διαφορετικη τροφοδοσια φυσικα τα δυναμικα δεν θα εχουν καμια σχεση.
Τα κιλά του ενισχυτή τώρα, γιατί έμπλεξαν στην κουβέντα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τα κιλά του ενισχυτή τώρα, γιατί έμπλεξαν στην κουβέντα;
Γιατί επηρεάζουν την ψυχολογία του ακροατή. ;)

Τι να κλάσ' ο κλας ντε των 600 γραμμαρίων μπροστά στον 50-κιλο βαρβατιλοενισχυτή με τις παχουλές του τις ψύκτρες; Με τι ψυχή να κάτσεις να τον ακούσεις τον ενισχυτή κατηγορίας πούπουλου;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top