ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΓΙΑ DALI CONCEPT 6

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Μα και να τα εχει τα ηχεια καποιος αλλος ειναι σε διαφορετικο χωρο θα σου πει οτι ναναι
Το cross ειναι οτι ρυθμιζεις ενας ευρος συχνοτητων να παιζει απο τα ηχεια και το υπολοιπο ( το χαμηλο ) παιζει
μονο με το subwoofer . Αυτο ειναι καλο ωστε να μην ''κουραζεις τα ηχεια" και να αποδιδουν καλυτερα
Υ.Γ Να σημειωσω οτι δεν σου εστειλα προσωπικα καποιον ενισχυτη απλα ειχαμε μια συνομιλια για καποιον ενισχυτη που διαθετω και ενδιαφερθηκες .
Ειναι δυσκολο να ερθει καποιος στο χωρο σου νομιζω και ειδικα με τετοιες συνθηκες
Αλλα οχι ακατορθωτο . Τυχη χρειαζεται και υπομονη
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Γιατι πρεπει να προσθέσω σαμπ?γενικά οι ακροάσεις που κάνω είναι κυρίως από πικαπ
Για να ακούς ΚΑΙ τα πρώτα 30Hz, που τώρα δεν τα ακούς. Εκτός αν δε σε ενδιαφέρουν.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Για να ακούς ΚΑΙ τα πρώτα 30Hz, που τώρα δεν τα ακούς. Εκτός αν δε σε ενδιαφέρουν.
Να σου πω την αληθεια μου δεν ξέρω πως είναι :D αλλα σίγουρα ακούγεται καλό.
Και πως το κάνεις αυτό?εννοώ συνδεσμολογικά
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αγαπητέ Δημήτρη,
Μετά από μια ματιά που έριξα στα spec του ενισχυτή σου δε νομίζω ότι είναι 100 watt rms ειναι Maximum Power γιατί έχει πολύ παραμόρφωση με 10% THD στα 8ohm, ίσως είναι περίπου 50-60 watt rms.
Συμφωνώ ότι χρειάζεσαι έναν ενισχυτή πιο δυνατό για να ευχαριστηθείς τα Dali.
Και επίσης ο συγκεκριμένος ενισχυτής δε δέχεται σαμπ.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
15
Αγαπητέ Δημήτρη,
Μετά από μια ματιά που έριξα στα spec του ενισχυτή σου δε νομίζω ότι είναι 100 watt rms ειναι Maximum Power γιατί έχει πολύ παραμόρφωση με 10% THD στα 8ohm, ίσως είναι περίπου 50-60 watt rms.
Συμφωνώ ότι χρειάζεσαι έναν ενισχυτή πιο δυνατό για να ευχαριστηθείς τα Dali.
Και επίσης ο συγκεκριμένος ενισχυτής δε δέχεται σαμπ.
Καλημέρα Θανάση,
Από τις πολύ λίγες γνώσεις που έχω με το που πήρα τα ήχεια κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά με τον ενισχυτή οτι είναι πολύ ψόφιος,γιαυτο μπήκα στην διαδικασία να πάρω έναν άλλον αλλα επειδη η επιλογές είναι εκατοντάδες δεν ξέρω πραγματικά τι να διαλέξω
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Σε αυτά τα λεφτά που διαθέτεις δύσκολο να βρεις κάτι καλό μόνο μεταχειρισμένο ............
Πουλάνε στο site αυτό που είναι στα λεφτά σου ρίξε μία ματιά.
Μια χαρά. Έχει και πρε άουτ για μελλοντική ζεύξη με σαμπ(ς)
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Καλησπέρα Δημήτρη,
Η αγγελία που σου πρότεινε ο Θανάσης είναι μια πολύ καλή λύση.
Επίσης με λίγα παραπάνω πας σε καινούριο Yamaha R-N602 ή Onkyo TX-8250.
Αν δεν σε ενδιαφέρει το sub και εφόσον έχεις και phono stage μπορείς να πας στον Yamaha R-N402D.
Με όλους τους παραπάνω θα δεις αρκετή διαφορά και μπορείς να κάνεις πολλά παραπάνω από αυτά που κάνεις τώρα. Σκέψου μήπως μπορείς να πουλήσεις αυτόν που έχεις ώστε να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να ανάβεις κι άλλο κατηγορία.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ο Μarantz της αγγελίας είναι πολύ κάλος και μάλλον η μέρα με τη νύχτα ,σε σύγκριση με τον 201 που έχεις τώρα. Η μόνο επιλογή για να πάρεις κάλο ενισχυτή, με σχετικά λίγα χρήματα, είναι να πας σε μτχ., σε καινούργιο πρέπει να κινηθείς στα 1000 ευρώ.
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Χίλιες φορές να πάνε τα χρήματα σε "καλύτερο" ενισχυτή και σαμπ, παρά όλα σε κάποιον "ακόμη καλύτερο" ενισχυτή.
 


Μηνύματα
535
Reaction score
435
Επειδή έχω ένα setup με τα Concept 8 (το μεγαλύτερο αδερφάκι από τα Concept 6 που έχεις), άλλξα αρκετούς ενισχυτές ώστε να τα ακούσω να κελαηδάνε (η αληθεια είναι ότι τα είχα υποτιμήσει αρκετά και δε περίμενα τόσο θεαματικά αποτελέσματα με την αλλαγή τελικού).

Κατέληξα σε έναν Advance X-A160 ως τελικό για τον εν λόγω setup.

Εκτιμώ όμως ότι θα χρειαστείς και το Concept 12 Sub (το αντίστοιχο sub της σειράς τους), ή κάποιο παρόμοιο για να πάρεις σωστά μπάσα.
 

Μηνύματα
39
Reaction score
2
Αν σου αρεσει ο ηχος Yamaha μπορεις να ανεβεις στον MusicCast R-N803D με 770 € αλλα θα πεσει καποια στιγμη λιγο .Το βαζεις με δοσεις αποφευγωντας τυχον κακοτοπιες μεταχειρισμενου , μπορεις να τον ακουσεις ισως στο Νακα
Επισης μπορει να κανει και cross με σαμπ . Εχεις και Streamer :)
Αξιζει να δωσεις 250€ παραπανω
Εχω ηχεια δαπεδου και τα επαιζα με τον rx496rds 2*75. Τον αντκατεστησα με τον rx797rds 2*100 πιστευοντας οτι θα εχω καλυτερο ογκο ηχου και απο τις χαμηλες εντασεις ομως εγινε το αντιθετο!!! Επισης ο ηχος του 797 ειναι πιο στερεοφωνικος πιο ανοιχτος κατι που δεν μου αρεσει.. Μετα απο τοσα χρονια μιας για πηγη μουσικης χρησιμοποιω ενα dvd της pioneer θα με βολευε πολυ η θυρα usb και ετσι σκεφτομαι τον rn803!!! Επειδη την πατησα με τον 797 δεν ξερω τι θα δω απο τον rn803???!!!
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εχω ηχεια δαπεδου και τα επαιζα με τον rx496rds 2*75. Τον αντκατεστησα με τον rx797rds 2*100 πιστευοντας οτι θα εχω καλυτερο ογκο ηχου και απο τις χαμηλες εντασεις ομως εγινε το αντιθετο!!! Επισης ο ηχος του 797 ειναι πιο στερεοφωνικος πιο ανοιχτος κατι που δεν μου αρεσει.. Μετα απο τοσα χρονια μιας για πηγη μουσικης χρησιμοποιω ενα dvd της pioneer θα με βολευε πολυ η θυρα usb και ετσι σκεφτομαι τον rn803!!! Επειδη την πατησα με τον 797 δεν ξερω τι θα δω απο τον rn803???!!!
Για ποσο μεγαλο χωρο μιλαμε και για τι εντασεις ?
 

Μηνύματα
39
Reaction score
2
Για ποσο μεγαλο χωρο μιλαμε και για τι εντασεις ?
28τμ και τα ηχεια ειναι pure acoustics qx900f με τα 6.5'' woofer.
Μετα το 30% της εντασης του ενισχυτη αρχιζει και μου αρεσει ο ογκος του ηχου.. Το προβλημα το ειχα λυσει οταν ενα διαστημα οδηγουσα και 2 ζευγαρι δαπεδου αλλης εταιριας και ειχαν στο κατω μερος 8'' woofer σκληρης αναρτησης!!! Τα εδωσα ομως λογω ελλειψης χωρου..
Ειχα ακουσει καποια μικρα δαπεδου indiana line δεν πρεπει να ειχαν υψος πανω απο 80εκ και στενα στο φαρδος πρεπει να ειχαν μοναδες 4'' επαιζαν σε χαμηλη ενταση φανταστικα!!! Καμια σχεση με τα δικα μου..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top