ΕΠΙΛΟΓΗ ΗΧΕΙΩΝ

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλησπερα, εχω τον ολοκληρωμενο ενισχυτη TEAC AX5000 μοντελο του 1991 και θα ηθελα γνωμες για ηχεια που θα του ταιριαζαν. ξερω βεβαια οτι το σημαντικοτερο ειναι το τι αρεσει στα αυτια μου αλλα ρωταω για το τι θα ταιριαζε απο χαρακτηριστικα ισως και απο τεχνικης αποψης. τα ακουσματα μου ειναι κυριως στο ευρυτερο ειδος της ροκ
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες
Ωραίος ενισχυτής στα νιάτα του, πόσο είναι το χρηματικό όριο που θα διαθέσεις ?

s-l1600 (2).jpg
s-l1600 (1).jpg
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες
Ωραίος ενισχυτής στα νιάτα του, πόσο είναι το χρηματικό όριο που θα διαθέσεις ?

View attachment 188637 View attachment 188638
Καλως σας βρηκα, γυρω στα 500-600 εχω βαλει ταβανι. Πιστευεις οτι θα πρεπει να αλλαξω και ενισχυτη ισως, λογω παλαιοτητας
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
νομίζω ότι δε χρειάζεται στη παρούσα φάση, λόγο και οικονομικών δυσκολίων φαντάζομαι ?
ένα καλό ζευγάρι ηχείων για Ροκ μουσική είναι ....

αλλά έχουν τώρα κάποιες εταιρείες Black Friday σε ηχεία όπως
Τriangle -20%
3050i Hχεία δαπέδου από 859 ευρώ στα 599 ευρώ
και Dali oderon 5 549 ευρώ
 
Last edited:

Μηνύματα
33
Reaction score
5
νομίζω ότι δε χρειάζεται στη παρούσα φάση, λόγο και οικονομικών δυσκολίων φαντάζομαι ?
ένα καλό ζευγάρι ηχείων για Ροκ μουσική είναι ....

αλλά έχουν τώρα κάποιες εταιρείες Black Friday σε ηχεία όπως
Τriangle -20%
3050i Hχεία δαπέδου από 859 ευρώ στα 599 ευρώ
και Dali oderon 5 549 ευρώ
Εχω ακουσει που λενε καποιοι, μακρια απο τις φτηνες σειρες της klipsch, Ισχυει ?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Κοίτα τα klipsch είναι ιδιαίτερα ηχεία λόγο κόρνας, η θα τα λατρέψεις η δε θα τα γουστάρεις καθόλου.
Η ηχητική τους συμπεριφορά είναι σχεδόν το ίδιο παντού, φυσικά τα πιο μεγάλα μοντέλα παίζουν καλυτέρα, αλλά το ίδιο ισχύει και σε άλλες μάρκες.
Το καλύτερο είναι να ακούσεις κάποια ηχεία πρώτου τα αγοράσεις.
Πόσα τ.μ. είναι ο χώρος ακρόασης ?
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Κοίτα τα klipsch είναι ιδιαίτερα ηχεία λόγο κόρνας, η θα τα λατρέψεις η δε θα τα γουστάρεις καθόλου.
Η ηχητική τους συμπεριφορά είναι σχεδόν το ίδιο παντού, φυσικά τα πιο μεγάλα μοντέλα παίζουν καλυτέρα, αλλά το ίδιο ισχύει και σε άλλες μάρκες.
Το καλύτερο είναι να ακούσεις κάποια ηχεία πρώτου τα αγοράσεις.
Πόσα τ.μ. είναι ο χώρος ακρόασης ?
Γυρω στα 30τ.μ
τι γνωμη εχεις για https://www.skroutz.gr/s/4007969/Magnat-Monitor-Supreme-2002.html#reviews

σχετικα με τον ενισχυτη μου , το χωρο μου και το ειδος της μουσικης που ακουω, και καποια συγκριση μεταξυ τους αν εχεις αποψη για καποια απο αυτα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Εχω το μικρο του αδελφακι ax3000 . Δυνατος ενισχυτης στα 60 w , καλο drive .
Ειναι λιγο πριματος και σε τοποθετει μπροστα στη σκηνη .Εμενα προσωπικα μ αρεσει αυτο Χρειαζεται ηχεια να τον " τιθασευσουν ".
Εχω δοκιμασει Dali , Monitor audio , Infinity , Q acoustics.
Ta q acoustics του πανε παρα πολυ καλα . Επισης θα παει πολυ καλα με Focal .
Παρολαυτα οι ρυθμισεις τονικοτητας μου αρεσουν πολυ και πιστευω δεν χαλανε τον ηχο και μπορεις να τον καλιμπραρεις σε οποιοδηποτε ηχειο . Το καλυτερο βεβαια θα παρεις απο το direct mode
Ο δικος μου εχει θεματακι με το ποντεσιομετρο και σιγουρα θελει ενα φρεσκαρισμα πυκνωτων
Εφοσον το δικο σου παιζει καλα ξεκινας με το ηχειο που σου αρεσει .
Το μονο κακο το τηλεχειριστηριο ..
Στις αγγελιες μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες . !!
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Εχω το μικρο του αδελφακι ax3000 . Δυνατος ενισχυτης στα 60 w , καλο drive .
Ειναι λιγο πριματος και σε τοποθετει μπροστα στη σκηνη .Εμενα προσωπικα μ αρεσει αυτο Χρειαζεται ηχεια να τον " τιθασευσουν ".
Εχω δοκιμασει Dali , Monitor audio , Infinity , Q acoustics.
Ta q acoustics του πανε παρα πολυ καλα . Επισης θα παει πολυ καλα με Focal .
Παρολαυτα οι ρυθμισεις τονικοτητας μου αρεσουν πολυ και πιστευω δεν χαλανε τον ηχο και μπορεις να τον καλιμπραρεις σε οποιοδηποτε ηχειο . Το καλυτερο βεβαια θα παρεις απο το direct mode
Ο δικος μου εχει θεματακι με το ποντεσιομετρο και σιγουρα θελει ενα φρεσκαρισμα πυκνωτων
Εφοσον το δικο σου παιζει καλα ξεκινας με το ηχειο που σου αρεσει .
Το μονο κακο το τηλεχειριστηριο ..
Στις αγγελιες μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες . !!
Εχω το μικρο του αδελφακι ax3000 . Δυνατος ενισχυτης στα 60 w , καλο drive .
Ειναι λιγο πριματος και σε τοποθετει μπροστα στη σκηνη .Εμενα προσωπικα μ αρεσει αυτο Χρειαζεται ηχεια να τον " τιθασευσουν ".
Εχω δοκιμασει Dali , Monitor audio , Infinity , Q acoustics.
Ta q acoustics του πανε παρα πολυ καλα . Επισης θα παει πολυ καλα με Focal .
Παρολαυτα οι ρυθμισεις τονικοτητας μου αρεσουν πολυ και πιστευω δεν χαλανε τον ηχο και μπορεις να τον καλιμπραρεις σε οποιοδηποτε ηχειο . Το καλυτερο βεβαια θα παρεις απο το direct mode
Ο δικος μου εχει θεματακι με το ποντεσιομετρο και σιγουρα θελει ενα φρεσκαρισμα πυκνωτων
Εφοσον το δικο σου παιζει καλα ξεκινας με το ηχειο που σου αρεσει .
Το μονο κακο το τηλεχειριστηριο ..
Στις αγγελιες μπορεις να βρεις πολυ καλες ευκαιριες . !!
Καλησπερα κι απο μενα, πρωτα απ ολα να πω οτι ειμαι ασχετος, και συνεχιζω, τι εννοεις "σε τοποθετει μπροστα στη σκηνη" ? και "χρειαζεται ηχεια να τον τιθασευσουν"? και για ποιο τηλεχειριστηριο λες? ο δικος μου δεν εχει τηλεχειρισηριο.
Τα Q acoustics ειναι εγγλεζικα ? και ποια η διαφορα των 3050 με τα 3050i ?
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
..ναι οταν εγραψα το κακο για το τηλεχειριστηριο εννοουσα οτι δεν εχει!!
Ο καθε κατασκευαστης ενισχυτων επιλεγει να δωσει μια δικη του ´πινελια ´´ στο συστημα
Σωστο η λαθος δεν μπορω να το κρινω . Πχ οι marantz εχουν πιο γλυκο ηχο , ειναι γνωστο
O 3050ι ειναι ο αντικαταστατης του 3050 θεωρητικα εχει καλυτερο ηχο , οι αποψεις διαφερουν
Εγγλεζικα στην σχεδιαση μονο
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
..ναι οταν εγραψα το κακο για το τηλεχειριστηριο εννοουσα οτι δεν εχει!!
Ο καθε κατασκευαστης ενισχυτων επιλεγει να δωσει μια δικη του ´πινελια ´´ στο συστημα
Σωστο η λαθος δεν μπορω να το κρινω . Πχ οι marantz εχουν πιο γλυκο ηχο , ειναι γνωστο
O 3050ι ειναι ο αντικαταστατης του 3050 θεωρητικα εχει καλυτερο ηχο , οι αποψεις διαφερουν
Εγγλεζικα στην σχεδιαση μονο
Φανταζομαι
..ναι οταν εγραψα το κακο για το τηλεχειριστηριο εννοουσα οτι δεν εχει!!
Ο καθε κατασκευαστης ενισχυτων επιλεγει να δωσει μια δικη του ´πινελια ´´ στο συστημα
Σωστο η λαθος δεν μπορω να το κρινω . Πχ οι marantz εχουν πιο γλυκο ηχο , ειναι γνωστο
O 3050ι ειναι ο αντικαταστατης του 3050 θεωρητικα εχει καλυτερο ηχο , οι αποψεις διαφερουν
Εγγλεζικα στην σχεδιαση μονο
..ναι οταν εγραψα το κακο για το τηλεχειριστηριο εννοουσα οτι δεν εχει!!
Ο καθε κατασκευαστης ενισχυτων επιλεγει να δωσει μια δικη του ´πινελια ´´ στο συστημα
Σωστο η λαθος δεν μπορω να το κρινω . Πχ οι marantz εχουν πιο γλυκο ηχο , ειναι γνωστο
O 3050ι ειναι ο αντικαταστατης του 3050 θεωρητικα εχει καλυτερο ηχο , οι αποψεις διαφερουν
Εγγλεζικα στην σχεδιαση μονο
Πιστευεις οτι θα σηκωνε ενα φρεσκαρισμα και ο δικος μου TEAC ? Τον εχω απο το 1994, Αλλα πως θα ειμαι σιγουρος εκει που θα τον δωσω αν θα γινει δουλεια ?
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Δεν μπορω να στο πω αυτο . Παρε τα ηχεια που σου αρεσουν και κανουν για το χωρο σου πρωτα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ξεκίνα ακροάσεις με κλιπσ πρώτα! Για ροκ σε συνδυασμό με rotel ότι πρέπει.
Για δοκιμή σε συνδυασμό (σύγκριση) με όλες τις παραπάνω επιλογές που αναφέρεις, εδώ:
Audioshow
(δεν κάνω διαφήμιση αλλά σε αυτό το κατάστημα θα έχεις την δυνατότητα ταυτόχρονης ακρόασης με τις περισσότερες επιλογές που σε ενδιαφέρουν και μην ξεχνάμε, τα αυτάκια μας, είναι οι καλύτεροι σύμβουλοι ).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Κάνε μια υπέρβαση! Δεν αγοράζουμε κάθε ημέρα Ηχεία!Για αρκετά χρόνια θα συμβιώνουμε μαζί τους!
Χαρακτηριστικά που βοηθάνε στο ταίριασμα με τον ρότελ σου:
SENSITIVITY (ευαισθησία) : 97dB @ 2.83V / 1m
Απόκριση: 34-25kHz +/- 3dB !!
rf 260f

η ακόμη καλύτερα στην ίδια περίπου τιμή: RP-6000F FLOORSTANDING SPEAKER
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Κάνε μια υπέρβαση! Δεν αγοράζουμε κάθε ημέρα Ηχεία!Για αρκετά χρόνια θα συμβιώνουμε μαζί τους!
Χαρακτηριστικά που βοηθάνε στο ταίριασμα με τον ρότελ σου:
SENSITIVITY (ευαισθησία) : 97dB @ 2.83V / 1m
Απόκριση: 34-25kHz +/- 3dB !!
rf 260f

η ακόμη καλύτερα στην ίδια περίπου τιμή: RP-6000F FLOORSTANDING SPEAKER
Καλησπερα, δεν εχω Rotel αλλα τον Teac ax-5000 του 1991
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλησπερα, δεν εχω Rotel αλλα τον Teac ax-5000 του 1991
Ζητώ συγνώμη!
Εννοείται αναφέρομαι στον teac. Πάντα μπέρδευα αυτές τις 2 εταιρείες! :drinks:
Γενικά σε παλαιότερες υλοποιήσεις προτιμάται η klipsch λόγω της υψηλής ευαισθησίας των υλοποιήσεων της (παραπάνω αναφέρεται 97 db!)! Και κατόπιν αντικαθιστώντας το μηχάνημα με πιο σύγχρονο και πιο ισχυρό, βελτιώνεται περαιτέρω ο ήχος τους!
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top