ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΕΡΑΙΑ

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Στο δωματιο που ειναι το home cinema δεν εχω κεραια. Σπανια βλεπω και τηλεοραση. Το να τρυπησω τον τοιχο (με θερμομονωση) για να περασω το καλωδιο δεν το καλβλεπω. Εχω διαβασει για τις εσωερικες κεραιες με αμφιλεγομενα αποτελεσματα. Ποια η αποψη σας?
 

Μηνύματα
1.416
Reaction score
2.538
Είχα εσωτερική κεραία για χρόνια, μια χαρά πιάνει. Προφανώς υποθέτω ότι δεν είναι όλες ίδιες αλλά εμένα έπιανε σε πολύ δύσκολο σημείο, φαντάσου ότι η εξωτερική και μου έκανε κόλπα.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Αν υπάρχει απρόσκοπτη επαφή μεταξύ κέντρου εκπομπής και σημείου λήψης, θα μπορούσες να ρισκάρεις με μία εσωτερική. Ψάξε και σε σχετικά τεστ που έχουν γίνει στο εξωτερικό. Όπως όμως έγραψα, είναι ρίσκο, ειδικά αν δεν 'βλέπεις' τις κεραίες στο βουνό.
Κανονικά πρέπει να κάνεις αυτό που δεν καλοβλέπεις.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Η αληθεια ειναι οτι βρισκομαι σε μια λακουβα (μονοκατοικια) και περιμετρικα εχει σε καποια αποσταση οικοδομες ψηλες, δεν εχω καμμια θεα με το βουνο που βρισκονται οι κεραιες.
Εν τω μεταξυ με την κεραια στην πλακα εγω πιανω τα παντα, στη γειτονια οι περισσοτεροι τα κρατικα καναλια δεν τα πιανουν.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
με την κεραια στην πλακα εγω πιανω τα παντα
Μια τρύπα στον τοίχο δεν είναι τίποτα, τελείωνε.. :biggrin:
Βάλε μόνωση απ'εξω αφού περάσει το καλώδιο, και τέλος.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Θεωρώ ότι καλύτερο σε εσωτερική κεραία την Meliconi AT-49. Κάνει πολύ καλή δουλειά!
https://www.mediamarkt.gr/product/t...exaseis/keraies/meliconi-881011-at-49/0621976
Μία ήταν η κεραία των κεραιών.
gorenje αν θυμάμαι καλά. Εσωτερική με ενσωματωμένο πεδιόμετρο , επεξεργαστή , περιστρεφόταν μόνη της και κλείδωνε στην βέλτιστη θέση. Ρυθμιζόμενο κέρδος κλπ. Την είχα βρεί στην αυστρία πριν κάτι χρόνια . Ακριβή τότε κάπου 150e εκεί .
Μου την έφαγε η υπέρταση του ΔΕΔΗΕ.
Βασίλη βάλε μία εξωτερική uhf μεγάλη 91 στοιχείων , χωρίς μείκτες και λοιπές μ@λ@κίες. Κατευθείαν η κάθοδος στον δέκτη , και καθάρισες. Αν βρείς καμιά FUNKE τόσο το καλύτερο. Αλλά είναι ακριβές.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top