Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Σημερα το απογευμα εβαλα στο αμαξι μου(focus ii 1.600 cc 115ps) το μαραφετι που το λενε sprint booster.
Αρχικα το σκεφτομουνα πολυ,τζαμπα παραδες θα δωσουμε ελεγα και ειμαστε και σε εποχες γ@μ@τα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ???????????????

Οσοι δεν το εχετε βαλει ακομα,κανατε ασχημα.Τρεξτε αμεσως.
Το αμαξι ειναι πολυ διαφορετικο,σε σημειο που ορισμενες φορες,μου σπαει τα νευρα απο το επιπλεον νευρο που εχει τωρα.
Ξεκιναει πολυ πιο ευκολα και στις αλλαγες ταχυτητων ειναι σαν να οδηγεις ενα πιο δυνατο αυτοκινητο.
Αξιζει τα 150 ευρωπουλα που εδωσα.
Αυτα τελος.
 


Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
οικονομία κάνει αυτό? :121:
Τι να σου πω,δεν ξερω.Σε λιγες ημερες θα δω και τα ξαναλεμε,αλλα δεν νομιζω να καταλαβω και τιποτα.Απλα το γκαζι το πατας πιο λιγο οταν θελεις να προσπερασεις και στις αλλαγες,ακουει σχεδον αμεσως.
 


Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
οικονομία κάνει αυτό? :121:
Αυτο που μπορω να πω με συγουρια,ειναι πως για να παρκαρω μπροστα στο σπιτι μου εχει μια ανηφορα σχετικα εντονη,καπου στα 150 μετρα.Εκει που αρχιζει,πρεπει να πεσω περιπου στα 20 με 30 χλμ γιατι εχει διασταυρωση και μετα με 2α να του τα σκασω μεχρι να φτασω.Πριν την 3η την εβαζα κοντα στο σπιτι,ενω τωρα την εβαλα περι τα 10 μετρα πιο πριν και με 10 χλμ λιγοτερα στο κοντερ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Δεν υπάρχει για την XANTIA μου ρε γ@μωτο!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ναι είναι έτσι η παράκαμψη που κάνει στις εντολές του ηλεκτρόγκαζου που δίνει νεύρο και ρεπρίζ στα οχήματα. Αλλά κλάψε την κατανάλωση. Μάλλον όχι στην εθνική, αλλά σίγουρα στην πόλη.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Ναι είναι έτσι η παράκαμψη που κάνει στις εντολές του ηλεκτρόγκαζου που δίνει νεύρο και ρεπρίζ στα οχήματα. Αλλά κλάψε την κατανάλωση. Μάλλον όχι στην εθνική, αλλά σίγουρα στην πόλη.
Για μεσα στη πολη εχουμε την παπια:116::116:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Τι κάνει αυτό δηλαδή, πατάει πιό πολύ γκάζι?
Βαριέμαι να διαβάσω.


EDIT: Διάβασα...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Κατά τη γνώμη μου, κακό κάνει. Δηλαδή εκεί που έχεις ηλεκτρόγκαζο και όταν πας στην εθνική με σταθερή ταχύτητα και το κάρο σου έχει περισσότερο από όσο πρέπει ανοιχτή την πεταλούδα και παράλληλα φτωχό μείγμα για οικονομία, έρχεται το μαραφέτι και παρακάμπτει τις εντολές του εκφεφάλου και δίνει πλουσιότερο μείγμα και διαφορετική θέση πεταλούδας.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Κατά τη γνώμη μου, κακό κάνει. Δηλαδή εκεί που έχεις ηλεκτρόγκαζο και όταν πας στην εθνική με σταθερή ταχύτητα και το κάρο σου έχει περισσότερο από όσο πρέπει ανοιχτή την πεταλούδα και παράλληλα φτωχό μείγμα για οικονομία, έρχεται το μαραφέτι και παρακάμπτει τις εντολές του εκφεφάλου και δίνει πλουσιότερο μείγμα και διαφορετική θέση πεταλούδας.

Αποκλείεται να επεμβαίνει με σταθερό γκάζι.
Όχι ότι θα το έβαζα ποτέ.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Δινεις αλλα 300* και βαζεις "προγραμμα"...





* εδινες, καποτε, τς παλιες καλες εποχες! Τωρα....
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Απάντηση: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Η λειτουργία είναι απλή. Αν ξέρεις λίγο το πώς δουλεύει το 'ηλεκτρονικό' γκάζι, τότε δεν είναι τίποτα να φτιάξεις ένα τέτοιο. Απλά ενισχύεις το σήμα, και π.χ. στη θέση γκαζιού Χ, αντί να στέλνεις Υ ρεύμα, στέλνεις Υ+1.
Δηλαδή, απλά εσύ πατάς γκάζι, κι αυτό 'πατάει' λίγο παραπάνω...
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Απάντηση: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Aν ήταν μόνο πλεονεκτήματα, γιατί να μην το έκαναν οι μηχανικοί της ford? (που γνωρίζουν τον κινητήρα τους όσο κανείς άλλος?
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Σωστά! αλλά εάν έχεις 1,5 τόνο αυτοκίνητο με 95 ίππους και μηδέν ρεπρίζ, και δεν υπάρχει πρόγραμμα, τότε πας σε έσχατες λύσεις, μπάς και πάρει λίγο τα πόδια του στις προσπεράσεις! :116:
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Αν κάνει αυτό που κατάλαβα, το μόνο που κάνει είναι να αντιστοιχίζει διαφορετικά το πόσο γκάζι πατάς με το πόσο ανοίγει η πεταλούδα. Τέτοια κολπάκια έχουν διάφορα αυτοκίνητα με ηλεκτρονικό γκάζι από το εργοστάσιο, εύκολα μου έρχονται στο μυαλό όχι μόνο η Μιτο με το DNA αλλά και παλιότερες 166 και GTV.

Προφανώς λοιπόν, αυτό σε τέρμα γκάζι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα! Επειδή όταν ανοίξει τέρμα η πεταλούδα, έχει ανοίξει τέρμα δεν πάει άλλο! Άρα περισσότερο τρικ εντυπωσιασμού, ψευδαίσθηση περισσότερης ισχύος στις μεσαίες στροφές, και καμία ουσία. Με άλλα λόγια ακόμη ένα άχρηστο ματζούνι.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Re: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Αν κάνει αυτό που κατάλαβα, το μόνο που κάνει είναι να αντιστοιχίζει διαφορετικά το πόσο γκάζι πατάς με το πόσο ανοίγει η πεταλούδα. Τέτοια κολπάκια έχουν διάφορα αυτοκίνητα με ηλεκτρονικό γκάζι από το εργοστάσιο, εύκολα μου έρχονται στο μυαλό όχι μόνο η Μιτο με το DNA αλλά και παλιότερες 166 και GTV.

Προφανώς λοιπόν, αυτό σε τέρμα γκάζι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα! Επειδή όταν ανοίξει τέρμα η πεταλούδα, έχει ανοίξει τέρμα δεν πάει άλλο! Άρα περισσότερο τρικ εντυπωσιασμού, ψευδαίσθηση περισσότερης ισχύος στις μεσαίες στροφές, και καμία ουσία. Με άλλα λόγια ακόμη ένα άχρηστο ματζούνι.
Τα παιδια που εβαλαν το...ματζουνι στο Οπελ Ινσιγνια (ηλεκτρογκαζο εχει), παρατηρουν τεραστιες διαφορες στην εκκινηση, στην κινηση στην πολη και γενικα στην αποκριση του γκαζιου. Λειπει δηλ. εντελως το λεγομενο lag στην αντ-αποκριση του γκαζιου, που στο Ινσιγνια ειναι αρκετα "φιμωμενο". Δεν δινει ισχυ, δηλ ιππους και ροπη, απλα αλλαζει την διαχειριση του καυσιμου παρακαμπτοντας τον εγκεφαλο, χωρις να προξενει ζημια λογω λανθασμενων πληροφοριων.Αυτααα...
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Re: Απάντηση: Re: Εβαλα στο focus μου το sprint booster

Τα παιδια που εβαλαν το...ματζουνι στο Οπελ Ινσιγνια (ηλεκτρογκαζο εχει), παρατηρουν τεραστιες διαφορες στην εκκινηση, στην κινηση στην πολη και γενικα στην αποκριση του γκαζιου. Λειπει δηλ. εντελως το λεγομενο lag στην αντ-αποκριση του γκαζιου, που στο Ινσιγνια ειναι αρκετα "φιμωμενο". Δεν δινει ισχυ, δηλ ιππους και ροπη, απλα αλλαζει την διαχειριση του καυσιμου παρακαμπτοντας τον εγκεφαλο, χωρις να προξενει ζημια λογω λανθασμενων πληροφοριων.Αυτααα...
Και επίδραση στην κατανάλωση;
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top