Εγκατασταση δορυφορικης σε μαιζονετα

Μηνύματα
6
Reaction score
2
καλημερα σε ολους και καλως σας βρηκα. Το σπιτι μου εχει εγκατασταση κεραιας απο κατασκευη(οχι δορυφορικη) η οποια ξεκιναει απο κεραια, παει σε ενισχυτη και εν συνεχεια δινει με πριζες διελευσης σε ολα τα δωματια μεχρι στο τελος που εχει μια τελικη. Να σημειωσω οτι το σπιτι ειναι σε 4 επιπεδα(ετσι ειναι τα περισσοτερα στην παληα πολη των Χανιων) καθε οροφος δλδ και δωματιο. Θελω να βαλω δορυφορικη, και καλωδιο να παει εξωτερικα δεν παιζει, στην υπαρχουσα εγκατασταση να χρησιμοποιησω το καλωδιο της επιγειας ειναι αμφιβολου ποιοτητας, σκεφτηκα να περασω εσωτερικα νεο καλωδιο για τη δορυφορικη(εχει χωρο στο σπυραλ και περναει ευκολα) και θελω να εχω στον 3ο και στον 1ο οροφο υποδοχη για δορυφορικη, οχι για να παιξουν μαζι αλλα για αν θελω να μετακινησω τον αποκωδικοποιητη απο τον ενα οροφο στον αλλο. Υπαρχει περιπτωση να γινει με αλλο καλωδιο?? γιατι πρεπει να συνεχισει και η διελευση της επιγειας απο τον 1ο στο ισογειο, ξερω ειναι μπερδεμα οπως τα γραφω αλλα εχω απελπιστει.Εαν γινεται τι πριζες να χρησιμοποιησω? διελευσης εφ οσων θελω να συνεχισει το επιγειο? καθε βοηθεια δεκτη και ευχαριστω εκ των προτερων.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Καλώς ήρθες στο avsite! :drinks:

Στην εγκατάστασή σου δεν θα χρειαστεί να προσθέσεις καινούριο καλώδιο. Αν θα χρειαστεί να αλλάξεις το ήδη υπάρχον, θα το κρίνεις εσύ.
1. Θα συνδέσεις την επίγεια και τη δορυφορική σου κεραία σε ένα combiner όπως αυτό

και στην έξοδό του θα συνδέσεις το καλώδιο της εγκατάστασής σου.
Ένα καλής ποιότητας combiner είναι αυτό:
http://www.emimikos.gr/SEW-121-F/

2. θα αντικαταστήσες τις πρίζες της τηλεόρασης με πρίζες tv-sat, διελεύσεως και τερματική αντίστοιχα, όπως αυτή:


Καλή επιτυχία!
 


Μηνύματα
6
Reaction score
2
το combiner αυτο θα παει πριν τον ενισχυτη της επιγειας φανταζομαι? δλδ απο κεραια επιγειας -combiner- ενισχυτης? τωρα ερχεται καλωδιο απο την επιγεια, παει στον ενισχυτη που εχει στον 4ο και απο αυτον φευγει και κατεβαινει στις πριζες οπως ανεφερα ποιο πανω, η δεν παιζει ρολο αν μπει πριν η μετα?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Εγώ θα τοποθετούσα το combiner μετά τον ενισχυτή. Κανονικά το σήμα της δορυφορικής δεν χρειάζεται ενίσχυση.

Δηλαδή από τη μια: επίγεια- ενισχυτής- combiner και από την άλλη δορυφορική- combiner.

Στην περίπτωση που το σήμα της δορυφορικής στον πρώτο όροφο χάνεται, σίγουρα χρειάζεται αντικατάσταση η καλωδίωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Ετσι όπως εχουν τα πράγματα σήμερα,δεν θα άλλαζα την δομή της καλωδίωσης.
Ο αποκωδικοποιητης τοποθετείται δίπλα στον ενισχυτή των κεραιών και χρησιμοποιείτε αυτο
http://www.edision.gr/index.php?SCREEN=products_detail&ProductID=738
και αυτο
https://antoniou24.skroutzstore.gr/...odiou-tis-keraias-TV-AWV-2077-T-R.503685.html
Ώστε να έχετε την δορυφορική σας σε όλες τις πρίζες σαν επίγειο ψηφιακό κανάλι με άριστη ποιότητα εικόνας.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Kαλημερα, βασικα δεν νομιζω οτι μπορει να αλαξει κατι με την καλωδιωση ετσι οπως ειναι το σπιτι και δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα λογω αποστασης μιας και το σπιτι ειναι οροφος και δωματιο, περασα εχθες με αρκετο κοπο ενα καινουριο καλωδιο μονοκοματο ωστε να το εχω οτι και εαν γινει, ευτηχως υπηρχε χωρος στα σπιραλ και τα κουτια που εχει περασει και η κεντρικη καλωδιωση. Τουλαχιστον εαν κανω κατι λαθος να μπορω να συνδεω το καινουριο καλωδιο και να μην εχω προβλημα μεχρι να βρω τι εχω κανει λαθος στην αλλη καλωδιωση.:D
 

Μηνύματα
27
Reaction score
3
Καλημέρα.
Εγώ για να δώσω δορυφορική και επίγεια σε 4 πρίζες του σπιτιού μου χρησιμοποίησα QUAD LNB με 4 καλώδια που κατεβαίνουν μέχρι τον διακλαδωτή που υπάρχει μετά τον ενισχυτή του επίγειου σήματος (ένα κυκλικό εξάρτημα που παίρνει 1 σήμα και βγάζει 4).
Εκεί για κάθε πρίζα (κάθε έξοδο του διακλαδωτή) βάζω έναν combiner όπως αυτόν που αναφέρει παραπάνω ο χρήστης rose.Athens και έτσι μέσα στο καλώδιο που κυκλοφορεί στον τοίχο περνάω και επίγειο και SAT σήμα.
Άν και η κατασκευή και τα καλώδια ήταν παλιά, δεν είδα αισθητή απώλεια σήματος (σύγκριση με κατευθείαν καλώδιο από δέκτη σε LNB).
Μετά σε κάθε πρίζα χρησιμοποιώ πρίζα TV-SAT όπως αυτόν που αναφέρει παραπάνω ο χρήστης rose.Athens.
Το παραπάνω κύκλωμα δουλεύει εδώ και 6 χρόνια απροβλημάτιστα με δυνατότητα να υπάρχουν 4 διαφορετικοί δορυφορικοί δέκτες που να βλέπουν διαφορετικά κανάλια.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
μαλλον σε τεχνικο θα καταληξω γιατι προβλεπω να μη βλεπω τιποτα στο τελος αμα τα κανω εγω :p
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
μαλλον σε τεχνικο θα καταληξω γιατι προβλεπω να μη βλεπω τιποτα στο τελος αμα τα κανω εγω :p
Από τη στιγμή που θα πηγαινοφέρνεις τον δέκτη από όροφο σε όροφο είναι πολύ απλά τα πράγματα. Δεν χρειάζεται κάτι περισσοτερο από όσα σου έγραψα.

Όσο για τα βύσματα, όπως είπε ο zizik, απλά βιδωτά είναι. Ξεγυμνώνεις το καλώδιο, αφήνεις να προεξέχουν 6-7 χιλιοστά από το εσωτερικό σύρμα του, και πάνω στο καλώδιο βιδώνεις το βύσμα.






 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.326
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top