Εκθεση Εικονα και Ηχος 2022




Μηνύματα
61
Reaction score
5
Τεράστιο :D
Όντως ήταν τέρας,αλλά σαν ήχο πολύ ανάλυση
Χα χα. Φαντασία based on true story χα χα.

Υ.Γ.: 6 λάμπες στο κανάλι ;;; ..... κόβεται. :D
Πήγα να βάλω δύο λάμπες στο κανάλι αλλά τελικά κατέληξα με μια ..8 watt το πολύ με ένα καλό full range🙂
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κάτι ακόμα από την έκθεση.
Αφιερωμένο στους.ψηφιακούς.
View attachment 267791
Αυτό έχει περισσότερη φασαρία και από το πικάπ. Έχετε περάσει ποτέ ταινία σε τέτοια μηχανήματα; Το έκανα συχνά όταν παίρναμε μπομπίνες από το αρχείο της ΕΡΤ για παλιά πλάνα. Για πέρνα συχνά την ταινία κάθε φορά που θες να δεις - ακούσεις κάτι; Άσε καλύτερα.

Μετά βγήκαν τα ΤΑPES 😎
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Β
Full Greek
PORFYRA AUDIO - GEOMETRIC HARMONY SPEAKERS
View attachment 267755
Στα υπέρ η ανάλυση. Από τα λίγα που εβγαλαν εικόνα παρόλο το μέγεθος και τα προβλήματα του χώρου.
Όσο έπαιζε ένα πιατίνι και ένα τύμπανο καλά ήταν. Όταν ο ντράμερ αποφάσισε να παίξει, υπήρχε ένα ασαφές σύνεφο από πιατίνια κάπου στο χώρο που έπαιζαν κάτι θολό και ανακριβές όσο δε πάει. Χάος. Και μιλάμε για ηχείο με 5ψηφιο νούμερο τιμής.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
υπήρχε ένα ασαφές σύνεφο από πιατίνια κάπου στο χώρο που έπαιζαν κάτι θολό και ανακριβές όσο δε πάει. Χάος.
Αυτό μοιάζει με ντράμς που είχε κακή τοποθέτηση το μικρόφωνο πολυ κοντά στο κοντό ταβάνι χωρίς απορρόφηση κιόλας. :D

Μήπως να πείς μπραβο στο σύστημα που το ανέδειξε στην ηχογράφηση ;
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Από αυτά που άκουσα στην έκθεση και από αυτά που διάβασα εδώ βγάζω τα εξής συμπεράσματα:

1. Το hi-fi/hi-end αφορά κυρίως τη δημιουργία εύηχων (με την καλή έννοια) ήχων από αμφίβολης ποιότητας ηχογραφήσεις ή/και συγκεκριμένες ηχογραφήσεις, σε αμφίβολης ακουστικής χώρους και σε σχετικά χαμηλές εντάσεις.
2. Το hi-fi/pdf αφορά υψηλή πιστότητα ως προς το αναπαραγώμενο υλικό, το οποίο συχνά δεν είναι υψηλής ηχητικής ποιότητας.
3. Η πολυκάναλη αναπαραγωγή αφορά κυρίως ταινίες. :fuckyou:

Όσο και αν θέλουμε να φέρουμε τα 1. 2. και 3. πιο κοντά, παραμένουν και θα παραμένουν για πολύ ακόμη τρία διαφορετικά ζώα. Αντίθετα, έρχονται πλέον κοντά στα στούντιος.

Υ.γ.1 Στην πράξη ο απλός λογικός ακροατής δε χρειάζεται να επιλέξει 1. 2. ή 3. Θα πάρει σόνος ή μία καλή ηχομπάρα για να απολαύσει τη μουσική του στο σπίτι με λίγα λ7, ότι κάνει δηλαδή η μεγάλη πλειοψηφία λογικών ανθρώπων εκτός χόμπυ.
Υ.γ.2 Το δωμάτιο με τα perlisten είχα άψογο μπάσο, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα, και άψογη τονική ισορροπία δεδομένου του χώρου και των συνθηκών ακρόασης. Ήταν ξεκάθαρα στη κατηγορία 2. και γι αυτό δεν άρεσε σε όλους.
Υ.γ.3 Ήθελα μέσα στη βαβούρα να βουτήξω τον τρίνοβ και να φύγω αλλά το ξανασκέφτηκα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
2. Το hi-fi/pdf αφορά υψηλή πιστότητα ως προς το αναπαραγώμενο υλικό, το οποίο συχνά δεν είναι υψηλής ηχητικής ποιότητας.
Υ.γ.2 Το δωμάτιο με τα perlisten είχα άψογο μπάσο, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα, και άψογη τονική ισορροπία δεδομένου του χώρου και των συνθηκών ακρόασης. Ήταν ξεκάθαρα στη κατηγορία 2. και γι αυτό δεν άρεσε σε όλους.
Γενική παρατήρηση ..

Ήθελα να το γράψω αλλά το σκεφτόμουν. Θα το κάνω όμως με αφορμή τα παραπάνω.

Η σωστή αναπαραγωγή είναι μια. Αν δεν μας αρέσει αυτό που ακούμε στην συγκεκριμένη αναπαραγωγή είναι επειδή ακούμε κάτι άλλο σπίτι μας.
Αυτά τα δύο έχουν από μια καμπύλη το καθένα. Στην πρώτη περίπτωση ξέρουμε την καμπύλη, ενώ στη δεύτερη δεν έχουμε ιδέα ποια είναι και απλά ότι ταιριάζει στα οικιακά ακούσματα μας το βαφτίζουμε "σωστό".
hi-fi/pdf
:roflmao::thumbsup:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γενική παρατήρηση ..

Ήθελα να το γράψω αλλά το σκεφτόμουν. Θα το κάνω όμως με αφορμή τα παραπάνω.

Η σωστή αναπαραγωγή είναι μια. Αν δεν μας αρέσει αυτό που ακούμε στην συγκεκριμένη αναπαραγωγή είναι επειδή ακούμε κάτι άλλο σπίτι μας.
Αυτά τα δύο έχουν από μια καμπύλη το καθένα. Στην πρώτη περίπτωση ξέρουμε την καμπύλη, ενώ στη δεύτερη δεν έχουμε ιδέα ποια είναι και απλά ότι ταιριάζει στα οικιακά ακούσματα μας το βαφτίζουμε "σωστό".

:roflmao::thumbsup:
Αυτή είναι μία λογική εξήγηση.

Άλλη μία είναι ότι ο εγωισμός που διακατέχει το χόμπυ μας δε μας αφήνει να παραδεχτούμε ότι κάτι άλλο ακούγεται καλύτερα από το "δικό μας". Λογική κάτσε στα αυγά σου πασά μου.

Μία τρίτη εξήγηση, που τεκμηριώνεται στη βιβλιογραφία, είναι ότι το αναπαραγώμενο υλικό είναι συνήθως γτπκ. Με τη σωστή αναπαραγωγή εξακολουθεί να είναι γτπκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Υ.γ.2 Το δωμάτιο με τα perlisten είχα άψογο μπάσο, τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα, και άψογη τονική ισορροπία
Επειδή τον νταποστ τον ξέρω και τον εμπιστεύομαι, ας μαζέψει κάποιος σε ένα ποστ μαζεμένα τα αντίθετα σχόλια όσων είπαν για τα περλιστεν, να τους ρίξω εν Ταμ τιριριμ.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ξέχασα να γράψω ότι στη κατηγορία 1. μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ τα δωμάτιο με τα ψευτο-ATC ;-) και το δωμάτιο με τα HART και τα μικρά sonus faber.

Στο τελευταίο δε, έτυχε και άκουσα ένα δύσκολο για μικρά ηχεία ορχηστρικό της RR που το γνωρίζω πολύ καλά και μου άρεσε πιο πολύ από ότι το ακούω σπίτι. Να, είδατε τί large που είμαι;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εμένα. Έχω και εγώ χοάνες. :neo:
Δεν είναι ότι θα εμπιστευόμουν την αντίληψη του Tidal περισσότερο από τη δική σου, αλλά από τις φωτογραφίες που δημοσίευσες με τα σχετικά setup η διευθέτηση των ηχείων τους κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικούς συνειρμούς δημιουργούσε...Βλέποντας κιόλας τη χοάνη που με έχει ήδη απογοητεύσει από παλαιότερες εκθεσιακές επιδείξεις στο δωμάτιο των Lab12 και διαβάζοντας κάποιες εντυπώσεις από την τωρινή έκθεση που το ένα κανάλι στα μικρότερα μαύρα ηχεία ακουγόταν σιγανότερα μου μπαίνουν περισσότεροι ψύλλοι στ'αυτιά...
Φαντάζεσαι να σου λένε πως μια τηλεόραση παίζει μόνο κοινωνικές ταινίες, δεν παίζει ταινίες δράσης;
Καλά, για τα χαϊενδικά setup με ολιγόβατους τελικούς και συνηθισμένων προδιαγραφών ηχεία τα περισσότερα ιδιώματα σε τυπική στάθμη αναφοράς θα ισοδυναμούσαν με... ταινίες τρόμου. :sneaky:
(αλλά και δρόμου, με την έννοια του τί να παίρναμε...δρόμο φυσικά)
 
Last edited:

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Κακες ηχογραφησεις χωρις ψηφιακη παρεμβαση δεν ακουγονται. Πιριοντ.
Ακουσα συστημα που ηταν απο ευχαριστο εως ανθρωποδιωχτικο.
Ευχαριστω τα παιδια που εβαλαν ACDC.
Στο δωματιο με το φορητο εψαχνα τα ηχεια πριν καταλαβω τι επαιζε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επειδή τον νταποστ τον ξέρω και τον εμπιστεύομαι, ας μαζέψει κάποιος σε ένα ποστ μαζεμένα τα αντίθετα σχόλια όσων είπαν για τα περλιστεν, να τους ρίξω εν Ταμ τιριριμ.
Είχα σκοπό να γράψω κάτι ανάλογο:
Αρχικά είδα το σπινόραμα και διάβασα το review του γιατρού στο Stereophile, που τον εμπιστεύομαι.
Λέω, πολύ καλά ηχεία.

Έγινε και η έκθεση, και όλοι όσοι εμπιστεύομαι έγραψαν πως έβγαλαν συμπέρασμα πως είναι εξαιρετικό.
Και όσοι δεν εμπιστεύομαι καθόλου, έγραψαν το αντίθετο. Νομίζω πως το τελευταίο ήταν που με σιγούρεψε. :laugh:
3. Η πολυκάναλη αναπαραγωγή αφορά κυρίως ταινίες. :fuckyou:
:lolsign:
Εχω να δω ταινία πάνω απο 20 μέρες. Και το σύστημα αναλάβει κάθε βράδυ. Αυτά....:p
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top