Εκτίμηση επαγγελματικων μηχανημάτων

Μηνύματα
5
Reaction score
2
Καλησπέρα! Έχω στην αποθήκη μου διάφορα μηχανήματα και αναρωτιέμαι αν έχουν καποια αξία.

Ειναι 4 πικαπ (2 micro seiki dd22 και 2 pioneer), μίκτες, ενισχυτης και ηχεία ψηλότερα απο εμένα (1.88cm)!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



 

Μηνύματα
48
Reaction score
11
Μόνο τα πικάπ παίζει να έχουν κάποια αξία και ανάλογα με τις βλάβες που έχουν.Τα ηχεία είναι προϊστορικά pa που τα γουφερ τους αν μη τι άλλο θέλουν πέταμα και το νοβοπάν τους αμφιβάλλω αν έχει μείνει ακέραιο μετά από τόσα χρόνια.
Τα υπόλοιπα στις φωτογραφίες για ανακύκλωση.
Καλά πόσο τεράστια αποθήκη έχεις ;☺



[/QUOTE]
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Ποιός αθεόφοβος έβαλε τον άθλιο on off διακόπτη πάνω στο micro seiki ήθελα να ήξερα.
Υπό κανονικές συνθήκες τα seiki έχουν γύρω στα 150 ευρώ. Κατά τα άλλα μάλλον έχουν καταστραφεί όλα.
Έχεις και δίσκους;
 

Μηνύματα
147
Reaction score
16
Ο 9500 ειναι καλο μοντελο της PIONEER,εαν μπορεις να του κανεις ενα service και κρατα τον για παντα!Τωρα σε αξια που λες τα PL 12D και 15D σε καλη κατασταση τα δινουν 100-150 ευρω.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.584
Όλα όσα δείχνεις έχουν παραπλήσια αξία σε ευρωπουλα, δηλαδη μικροποσά από 25 έως 100€, και χρήζουν συντήρησης.

Αν συντηρηθούν και επανέλθουν σε λειτουργική κατάσταση, πιθανολογείται ότι δε θα θέλεις να τα "ξεφορτωθείς". ;)

Το κόστος συντήρησης είναι παραπλήσιο της τρέχουσας αξίας τους.

Κατά την εκτίμησή μου, αξίζει να κάνεις μία προσπάθεια συντήρησης, αρχόμενης από τα ηχεία. Αν μπορούν να επανέλθουν σε πλήρη λειτουργία χωρίς μεγάλα έξοδα, προχώρα.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Ιδιαίτερα ευχαριστώ για την λεπτομέρεια οσο αναφορά τον κατασκευαστή των ηχείων.

Ολα αυτα τα πράγματα, κρατάνε μεσα τους ενα μικρο κομμάτι απο την ιστορια, καθώς έπαιζαν σε ντίσκο του πατέρα μου , την δεκαετία του 80! (γι'αυτο και ο διακοπτης στα 2 micro seiki). Παρόλα αυτά, δεν θα τα κρατήσω...

Ηδη έδιωξα τον ενισχυτή και τα δυο πικαπ pioneer . Τωρα θα προσπαθήσω να λειτουργησω τα Micro seiki και να δοκιμάσω τα ηχεία. Αλήθεια, τι ενισχυτή χρειάζομαι για να δω αν έστω δουλευουν αυτα τα ηχεία?

Έχω και 600 δίσκους και 150 δισκάκια περίπου, κυρίως ντίσκο, maxi single κτλ, αλλα υπάρχουν και μερικά rock, jazz κτλ.

Τα ηχεία έχουν μηδενικό WAF!

Προσπάθησα να απαντήσω σε όλους, χωρίς να κάνω κουραστικές παραθέσεις!
 
Last edited:




Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Ιδιαίτερα ευχαριστώ για την λεπτομέρεια οσο αναφορά τον κατασκευαστή των ηχείων.

Ολα αυτα τα πράγματα, κρατάνε μεσα τους ενα μικρο κομμάτι απο την ιστορια, καθώς έπαιζαν σε ντίσκο του πατέρα μου , την δεκαετία του 80! (γι'αυτο και ο διακοπτης στα 2 micro seiki). Παρόλα αυτά, δεν θα τα κρατήσω...

Ηδη έδιωξα τον ενισχυτή και τα δυο πικαπ pioneer . Τωρα θα προσπαθήσω να λειτουργησω τα Micro seiki και να δοκιμάσω τα ηχεία. Αλήθεια, τι ενισχυτή χρειάζομαι για να δω αν έστω δουλευουν αυτα τα ηχεία?

Έχω και 600 δίσκους και 150 δισκάκια περίπου, κυρίως ντίσκο, maxi single κτλ, αλλα υπάρχουν και μερικά rock, jazz κτλ.

Τα ηχεία έχουν μηδενικό WAF!

Προσπάθησα να απαντήσω σε όλους, χωρίς να κάνω κουραστικές παραθέσεις!
Οι συγκεκριμένες καμπ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδια!

Ιδιαίτερα ευχαριστώ για την λεπτομέρεια οσο αναφορά τον κατασκευαστή των ηχείων.

Ολα αυτα τα πράγματα, κρατάνε μεσα τους ενα μικρο κομμάτι απο την ιστορια, καθώς έπαιζαν σε ντίσκο του πατέρα μου , την δεκαετία του 80! (γι'αυτο και ο διακοπτης στα 2 micro seiki). Παρόλα αυτά, δεν θα τα κρατήσω...

Ηδη έδιωξα τον ενισχυτή και τα δυο πικαπ pioneer . Τωρα θα προσπαθήσω να λειτουργησω τα Micro seiki και να δοκιμάσω τα ηχεία. Αλήθεια, τι ενισχυτή χρειάζομαι για να δω αν έστω δουλευουν αυτα τα ηχεία?

Έχω και 600 δίσκους και 150 δισκάκια περίπου, κυρίως ντίσκο, maxi single κτλ, αλλα υπάρχουν και μερικά rock, jazz κτλ.

Τα ηχεία έχουν μηδενικό WAF!

Προσπάθησα να απαντήσω σε όλους, χωρίς να κάνω κουραστικές παραθέσεις!

οι καμπινες κορνας θελουν για αρχη μεγαφωνα συγκεκριμενων spec για να παίξουν σωστα και επειδή πια καμπινες οπίσθιας φόρτωσης (back loaded horns) δεν υπάρχουν ειναι δυσκολο και να βρεθουν τα μεγαφωνα. Τωρα για να δοκιμαστουν τα υπάρχοντα οποιοσδήποτε τελικος η ολοκληρωμενος με λιγα βατακια θα τα δουλεψουν για να δεις αν όντως παιζουν χωρίς βομβους και θορυβους στα πηνεια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.020
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top