Ελαστικά αυτοκινήτων, για EV








costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Και γιατί να μην βάλουμε λάστιχα EV στο θερμικό;
Καλή ερώτηση.

Αν είναι αρκετά βαρύ, ώστε να ταιριάζει με τα σπεκς των ελαστικών, θα είναι καλή ιδέα.

Πιθανώς βέβαια, να είναι πιο ακριβά.
 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ με άζωτο που έβαζα στη μηχανή.
Ιδίως καλοκαίρι σε ταξίδι , με μέση 180 χλμ/ώρα . Πρώτη στάση Λειβανάτες , για βενζίνη και έλεγχο πιέσεων.
Με αέρα το 42 του πίσω τροχού είχε φτάσει για πλάκα 54. Το δε εμπρός από 36 ήταν μόλις 40 psi.
Κάνοντας το ίδιο ταξίδι με άζωτο αληθινό, σε φιάλη που του έφερναν του λαστιχά και μου χρέωνε 5 e , σε ίδιες στάσεις και με παρεμφερείς συνθήκες , η διαφορά στην πίεση ήταν απλά αμελητέα . 1 PSI στα δύο.
Διαφορά στον θόρυβο φυσικά και δεν κατάλαβα . Αυτό που σίγουρα κατάλαβα ήταν ότι το λάστιχο δεν τουμπάνιαζε και εξακολουθούσε να συμπεριφέρεται ομαλά.
Αζωτο χρησιμοποιείται και στους τροχούς των αεροπλάνων .
Είναι πιο σταθερό δεν μεταβάλονται οι πιέσεις πάνω κάτω , και δεν υπάρχει περίπτωση σκασίματος ή φωτιάς η οποία σίγουρα θα βοηθηθεί από 2-4-6-8 πλήρως φουσκωμένα με αέρα λάστιχα.
Πάντα μιλάμε για άζωτο και όχι αέρα άνευ υγρασίας.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603
Advan Sport V108 EV


Διαθέσιμο από το φθινόπωρο.

Έγινε και μια φιέστα στην θρυλική πίστα του Nurburgring για την παρουσίαση του νέου ελαστικού, με Τέσλα:

 



TGD

Μηνύματα
7.209
Reaction score
7.236
Pirelli Scorpion είχα στο CR-V και μου άρεσε πάρα πολύ. Το έβαλαν και φίλοι μου στα δικά τους, επίσης ήταν ευχαριστημένοι. Και υπήρχε και σε all-weather.
Γιατί δεν βρίσκεται στην Ευρώπη;

Εντιτ:
Τώρα κατάλαβα το πρόβλημα. Τα κορυφαία της σειράς Scorpion δεν βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
ΥΓ. Προσωπικά έβαλα "άζωτο" στα λάστιχα, μπας και καταφέρω να μειώσω την πολύ μεγάλη αύξηση πίεσης από κρύο σε ζεστό, παραγίνονται κούτσουρα στα 47-48, μεγάλη η διαφορά από 41-42.
Ο μονος λογος για να βαλεις αζωτο ειναι αυτος ακριβως που έγραψες.Και το θεμα ειναι οτι στις ζεστες συνθηκες που έχουμε ως χωρα πρεπει να ψαχτεις μονος σου για το πανω και το κατω ,συμφωνα με την εποχη τον τροπο οδηγησης και δυστυχως το απαραδεκτο οδοστρωμα. Κατα τα αλλα ειναι θεμα το που θα βρεις για να συμληρωσεις αν χρειαστει, γιατι δεν ειναι τοσο διαδεδομενο οσο ο αερας ο κοπανιστος .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.624
Μηνύματα
2.868.456
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top