Ενδιαφερεται καποιος για Qobuz-Spotify-Tidal family plan?


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Είμαι πολυ ευχαριστημένος απο την ποιότητα του Qobuz, και την ενσωμάτωση με το Roon
Thanks @flash

Ανεβάζω τα πολυκάναλα που βρήκα, αν κάποιος εχει εντοπίσει κι άλλα παρακαλώ να ενημερώσει

43A43838-5AA3-4207-ABEB-7F220AB31D25.jpeg
C261FA0C-6490-42B2-B382-DE2A0AB36474.jpeg
BDED7FFC-E238-4F72-98CD-A47642D89509.jpeg
750BA5F8-3040-4777-8F87-B4911CEFB541.jpeg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί έχουν τον ίδιο δίσκο σε διαφορετικό hi res
νταξ καλή μαγκιά αυτή με το διαφορετικό χρώμα στην μπάρα προόδου

αλλά στο σερτς όταν ψάχνεις ένα κομμάτι...στα αποτελέσματα καλό είναι να αρχίσουν να βάζουν δίπλα και σηματάκι αν είναι hi res ή όχι....πρέπει να το πατήσεις να παίξει για να καταλάβεις αν είναι
 

Μηνύματα
4.835
Reaction score
25.600
Στο δικό μου σύστημα, η ποιότητα του Qobuz ( σε στέρεο ακρόαση)σε σχέση με το tidal είναι καλύτερη ως προς το βάθος της σκηνής και έχει καλύτερα μικροδυναμικά και ανάλυση.
 

Μηνύματα
906
Reaction score
2.552
Ανεβάζω τα πολυκάναλα που βρήκα, αν κάποιος εχει εντοπίσει κι άλλα παρακαλώ να ενημερώσει
Φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα ακούσματα!
Ελίτσες και κονιάκ προσφέρονται μαζί;

:laugh: :laugh:


Εντάξει, πέρα απ΄την πλάκα, ευχαριστούμε για την συγκέντρωση του υλικού. Τρωγόμουν να βρω κι εγώ, αλλά βαρέθηκα :tongue:.

Θα τα ερευνήσω...🔍🔍
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
Φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα ακούσματα!
Ελίτσες και κονιάκ προσφέρονται μαζί;

:laugh: :laugh:


Εντάξει, πέρα απ΄την πλάκα, ευχαριστούμε για την συγκέντρωση του υλικού. Τρωγόμουν να βρω κι εγώ, αλλά βαρέθηκα :tongue:.

Θα τα ερευνήσω...🔍🔍
κάθε μέρα για τον dimi είναι ψυχοσάββατο....πας επίσκεψη για ακρόαση και σου φέρνει κόλλυβα για κέρασμα :laugh:
 

sps

Μηνύματα
707
Reaction score
511
Ήδη εντοπίζω διάφορες στις δισκοθήκες qobuz - tidal , στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω τις playlist που έπαιζα στο tidal βλέπω στο qobuz ότι κάποια LP δεν υπάρχουν. Και κάποια που ήταν MQA στο tidal στο qobuz είναι 44.1 kHz, και αντίστροφα LP που στο tidal ήταν 16/44.1 στο qobuz είναι 24/44.1. Μάλλον το καλύτερο προς ώρα είναι συνδρομή και στα δύο.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Καλημέρα!!
Πρώτον και εγώ δηλώνω πολύ ευχαριστημένος με την ποιότητα του qobuz.
Άνοιξαν τα αυτιά μου σε σχέση με Spotify.
Άσχετο δεύτερον, μια και έχω ατομική συνδρομή στο Spotify και πλήρωνω 6,99€, είμαι μέσα για Family γκρουπάκι!
Και για Tidal!
 



Μηνύματα
498
Reaction score
246
Καλησπέρα στην παρέα.
Αν υπάρξει συζήτση για family σε tidal και spotify ή deezer, θα ήθελα να συμμετάσχω.
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Άντε να μαζευόμαστε για Deezer!
1,75 τον μήνα ο καθένας, 21 ευρώ τον χρόνο

1) flash
2) olymnik
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Παλικαρια καλημερα και εγω ενδιαφερομαι για family πακετο ομως βοηθηστε με σε κατι επειδη με ενδιαφερει η ηχητικη ποιοτητα τι χανουμε τι κερδισουμε απο Tidal,Spotify, Deezer?

Bλεπω το spotify παιζει μονο μεχρι 320k. στο πριμιουμ πακετο, το Tidal εχει καλυτερο ηχο αλλα υστερη σε βιβλιοθηκη μουσικης ας πουμε απο το Spotify? για δωστε μου λιγο τα φωτα σας ποιο ειναι καλυτερο ηχητικα με ποιους πολλους τιτλους και πιο εχει ευκολο μενου?
 


sps

Μηνύματα
707
Reaction score
511
Το Tidal ειναι lossless (ασυμπίεστα 16/44.1 και MQA 24/96)
το spotify και το deezer είναι σε συμπιεσμένη μορφή.

Δίνουμε αρκετές χιλιάδες ευρώ για αγορά ενισχυτή και ηχείων. Το αρχείο που ακούμε παίζει καθοριστικό ρόλο.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Έχει κάποιος συσκευή που να υποστηρίζει Tidal connect να μας μεταφέρει εντυπώσεις σε σύγκριση με το Spotify connect;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Έχει κάποιος συσκευή που να υποστηρίζει Tidal connect να μας μεταφέρει εντυπώσεις σε σύγκριση με το Spotify connect;
Το χρησιμοποιώ με Chromecast. Τον τελευταίο καιρό άρχισε να μου κάνει νερά, άλλο κομμάτι να παίζει και στο κινητό να δείχνει ακόμα το προηγούμενο, να παίζει κάτι αλλά στο κινητό η λίστα να είναι άδεια κλπ. Γενικά μου έχει σπάσει λίγο τα νεύρα, γιατί δεν έχω βρει κάποιον εύκολο τρόπο να το "συνεφέρνω" όταν συμβαίνει αυτό, τρώει χοντρό κόλλημα. Βέβαια κάποια στιγμή νομίζω ότι έκανε κάτι τέτοια και σε αναπαραγωγή στο ίδιο το κινητό, οπότε μπορεί να μην σχετίζεται με το Connect αλλά να είναι γενικότερο bug, δεν ξέρω.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην εννοούσες ακουστικές εντυπώσεις!
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
το spotify και το deezer είναι σε συμπιεσμένη μορφή.
Σε ατομικό λογαριασμό, το deezer προσφέρει επιλογή για ασυμπίεστη μορφή.
Σε οικογενειακό λογαριασμό όμως μόνο συμπιεσμένα (προς το παρόν).

Για μένα η σειρά προτίμησης είναι:
Qobuz > Tidal > Deezer > Spotify
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Για μένα, Tidal και Qobuz, είναι περίπου ισοδύναμα ηχητικά, και αισθητά καλύτερα από Spotify. Επίσης, σπάνια δεν μπορώ να βρω κάτι που θέλω να ακούσω.
Πάντως κατά 80% ακούω ράδιο καλλιτεχνών στο Spotify.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.566
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top