Ενδιαφερεται καποιος για Qobuz-Spotify-Tidal family plan?

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Παίζω Spotify, Tidal και Qobuz με Chromecast.

Το χειρότερο είναι το Spotify. Tidal και Qobuz σε άλλη κατηγορία αλλά δεν μπορώ εύκολα να καταλάβω αν είναι καλύτερο κάποιο. Νομίζω ότι είναι το Qobuz αλλά λέω και πάλι ότι απλά νομίζω.

Με Chromecast το Tidal μου δίνει max ποιότητα CD, με το Qobuz πάει μέχρι 24/96.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
41
Καλησπερα ξανα!Μετα την επιτυχια των ομαδικων οικογενειων στις διαφορες στριμινγκ υπηρεσιες, επανερχομαι με προταση για μια νεα οικογενεια!
Δημιουργησα λογαριασμο HBOmax. Αυτο επιτρεπει εως 3 οθονες ταυτοχρονα,οποτε αναζητω εως αλλα δυο ατομα αν ανδιαφερονται,ωστε να μοιραζομαστε το μηνιαιο κοστος(15 δολλαρια).
Απαραιτητη προυποθεση για να λειτουργει σωστα στην τιβι σας ολο αυτο, ειναι να εχετε τιβι με Android η συνδεδεμενο καποιο tv box με Android,που να μπορεις να εγκαταστησεις VPN,ωστε να φαινεσαι οτι εισαι Αμερικανακι, μια και για την ωρα μονο εκει κυκλοφορει το HBOmax. Εχω και συνδρομη για πολυ καλο VPN (Surfsharck), οποτε οποιος ενδιαφερεται μου στελνει!
Θα τηρηθει σειρα προτεραιοτητας, οπως ειχε γινει και με το Qobuz!
 

Gio

Μηνύματα
293
Reaction score
185
Μία ερώτηση. (μπορεί και χαζή).
Με υπότιτλους τι γίνεται; Υπάρχουν;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
41
Μία ερώτηση. (μπορεί και χαζή).
Με υπότιτλους τι γίνεται; Υπάρχουν;
Υπαρχουν σε ολα,μονο βεβαια αγγλικοι!
Να προσθεσω οτι το ΗΒΟmax, μια και ανηκει στην WarnerBros, εχει καθε μηνα, ταυτοχρονα με την πρεμιερα στους κινηματογραφους, πρεμιερα την ιδια μερα ταινιων της στην πλατφορμα του HBOmax (βλεπε Mortal Kombat, Kong vs Godgilla, Dune τον οκτωβρη κλπ)
 
  • Like
Reactions: Gio





Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Παίζω Spotify, Tidal και Qobuz με Chromecast.

Το χειρότερο είναι το Spotify. Tidal και Qobuz σε άλλη κατηγορία αλλά δεν μπορώ εύκολα να καταλάβω αν είναι καλύτερο κάποιο. Νομίζω ότι είναι το Qobuz αλλά λέω και πάλι ότι απλά νομίζω.

Με Chromecast το Tidal μου δίνει max ποιότητα CD, με το Qobuz πάει μέχρι 24/96.

Μήπως έχετε ενεργοποιημένη την εξομάλυνση έντασης στο σποτιφαι ? Αυτή είναι που κάνει την ζημιά. Η διαφορά με tidal ( έχω συνδρομή και στα δύο) είναι αμελητέα και βασικά μη ανιχνεύσιμη, όταν παίζεις στοτιφαι στα 320. Υπόψη, το Ντακ μου δεν υποστηρίζει mqa, οπότε αναφέρομαι στις λοιπές συγκρίσεις.

Πάντως ο κατάλογος, η ευκολία καθώς και ο αλγόριθμος του σποτι για συστάσεις δεν συγκρίνονται ... Είναι μακράν καλύτερο το σποτι... Όμως και δω παίζουν ρόλο τα μουσικά γούστα και πόσο δύσκολα πράγματα ψάχνει κανείς...
 



Μηνύματα
2
Reaction score
0
Παιδια καλησπερα και καλώς σας βρήκα. Υπάρχει καμια θεση κενή για tidal family; pm me! Ευχαριστώ πολύ!
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Μήπως έχετε ενεργοποιημένη την εξομάλυνση έντασης στο σποτιφαι ? Αυτή είναι που κάνει την ζημιά. Η διαφορά με tidal ( έχω συνδρομή και στα δύο) είναι αμελητέα και βασικά μη ανιχνεύσιμη, όταν παίζεις στοτιφαι στα 320. Υπόψη, το Ντακ μου δεν υποστηρίζει mqa, οπότε αναφέρομαι στις λοιπές συγκρίσεις.

Πάντως ο κατάλογος, η ευκολία καθώς και ο αλγόριθμος του σποτι για συστάσεις δεν συγκρίνονται ... Είναι μακράν καλύτερο το σποτι... Όμως και δω παίζουν ρόλο τα μουσικά γούστα και πόσο δύσκολα πράγματα ψάχνει κανείς...
Στο πρωτο, περι διαφοράς, παραειναι ανιχνευσιμη. Ειναι αδυνατο τα 320kbps να μην εχουν διαφορα με τα 1411kbps - οχι μονον "επιστημονικα" μα και ...ακροαστικα!
Για το δευτερο συμφωνω
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπερα , ειμαι διαθεσιμος για spotify premium ακροασεις . Οποιος χρειαζεται τη παρεα μου παρακαλω ας μου στειλει π.μ !
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Στο πρωτο, περι διαφοράς, παραειναι ανιχνευσιμη. Ειναι αδυνατο τα 320kbps να μην εχουν διαφορα με τα 1411kbps - οχι μονον "επιστημονικα" μα και ...ακροαστικα!
Για το δευτερο συμφωνω
πιο πολύ ρόλο παίζει η "πρώτη ύλη" παρά τα mbps. Έχω πιάσει τον εαυτό μου πολλές φορές να προτιμώ άκουσμα spotify από tidal στο ίδιο κομμάτι.
Φίλος και με τις τρεις υπηρεσίες προχθές μου έστειλε μύνημα για το πόσο μπουρδ...έλο είναι όλα.
Το μάστερ που επιλέγουν είναι πιο βασικό από όλα τα υπόλοιπα.
Αν υπάρχει το ίδιο μάστερ σε δυο διαφορετικές συνδρομητικές εννοείται ότι θα ακουστεί καλύτερα το πιο αναλυτικό.
Το ζήτημα είναι ότι....δε ξέρουμε τι ακούμε.

Προς το παρών είμαι σποτιφαηάκιας λόγω εξαιρετικού software και αναμένω την hifi έκδοση του.
Το tidal το έχω αλλά δε με βλέπω να το συνεχίζω....
Ευκαιρίας δοθείσης θα δοκιμάσω και το qobuz.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ώρες ώρες....μου επιτρέπει να παίζω μόνο 30 sec από κάθε τρακ
αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα με το qobuz?
wtf?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τσεκαρισε εάν έχεις multiple logins την ίδια στιγμή με το ίδιο account και επίσης εάν το πακέτο που έχεις μπορεί να παίξει hi-res, εάν στο κάνει στα hi-res κομμάτια.

Επισης τσέκαρε εάν τα 30sec που σου παίζει είναι σε mp3 αρχείο και όχι flac. Εάν ισχύει αυτό τότε είναι θέμα δικαιωμάτων για το συγκεκριμένο αλμπουμ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Τσεκαρισε εάν έχεις multiple logins την ίδια στιγμή με το ίδιο account και επίσης εάν το πακέτο που έχεις μπορεί να παίξει hi-res, εάν στο κάνει στα hi-res κομμάτια.

Επισης τσέκαρε εάν τα 30sec που σου παίζει είναι σε mp3 αρχείο και όχι flac. Εάν ισχύει αυτό τότε είναι θέμα δικαιωμάτων για το συγκεκριμένο αλμπουμ
μια στο τόσο μου συμβαίνει κ διορθώνεται μετά από λίγο....παίζει κανονικά τα hi res
θα δω σε λίγο το πακέτο γιατί το είχα αγοράσει από ebay

Α κ κάτι ακόμα....σε ios το app της qobuz θες κατεβαίνει κανονικά...γιατί εμένα μου κάνει νούμερα
 

Μηνύματα
366
Reaction score
1.416
Καλησπέρα σε όλους , αν υπάρχει καμία θέση για οποιοδήποτε family πρόγραμμα ας μου στείλει κάποιο pm.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top