Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.630
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Black Rhodium Super Jazz Main. 1.5 μετρα μηκος τερματισμενα με Wattgate γυρω στα 170 Ευρω το ενα... Τερματισμενα με απλα βυσματα γυρω στα 100 Ευρω...
ωραία. και ποιά είναι τα μηχανήματά σου?
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

ωραία. και ποιά είναι τα μηχανήματά σου?
δε καταλαβαινω τι σχεση εχει αυτο αλλα θα σου πω...

προ και τελικος απο την Sovereign, DAC απο την Orpheus Labs και ηχεια τα Hyperion Sound 938....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.630
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Ναι, τώρα θα καταλάβεις τι σχέση έχει η ερώτησή μου:

o προ και o τελικος απο την Sovereign, όπως και το DAC απο την Orpheus Labs, δεν είχαν καλώδιο ρεύματος στη συσκευασία τους? Τόση "ματζιριά" ρε παιδί μου?

αν είχαν, δε δούλεψαν με αυτά τα καλώδια ρεύματος σωστά?

Και αν δε δούλεψαν σωστά, οπότε αναγκάστηκες να πάρεις τα καλώδια που λες, ποιό ήταν το όφελος ηχητικά ή κατασκευαστικά ή χρηστικά με τα νέα σου καλώδια, και τι έχει να πει ο κατασκευαστής αυτών των συσκευών για αυτό το θέμα (των καλωδίων ρεύματος)?

(υποθέτω ότι η γνώμη του κατασκευαστή των προ και τελικού της Sovereign, καθώς και του DAC της Orpheus Labs, μετράει, καθώς εμπιστεύτηκες της κατασκευές τους)
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Ναι, τώρα θα καταλάβεις τι σχέση έχει η ερώτησή μου:

o προ και o τελικος απο την Sovereign, όπως και το DAC απο την Orpheus Labs, δεν είχαν καλώδιο ρεύματος στη συσκευασία τους? Τόση "ματζιριά" ρε παιδί μου?

αν είχαν, δε δούλεψαν με αυτά τα καλώδια ρεύματος σωστά?

Και αν δε δούλεψαν σωστά, οπότε αναγκάστηκες να πάρεις τα καλώδια που λες, ποιό ήταν το όφελος ηχητικά ή κατασκευαστικά ή χρηστικά με τα νέα σου καλώδια, και τι έχει να πει ο κατασκευαστής αυτών των συσκευών για αυτό το θέμα (των καλωδίων ρεύματος)?

(υποθέτω ότι η γνώμη του κατασκευαστή των προ και τελικού της Sovereign, καθώς και του DAC της Orpheus Labs, μετράει, καθώς εμπιστεύτηκες της κατασκευές τους)

οχι μια χαρα δουλεψαν με τα καλωδια ρευματος που ειχαν μεσα. Απλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο... Μη με ρωτας να σου γραψω τι ακριβως εδωσαν τα καλωδια αυτα σε σχεση με τα μαμισια, προτιμω να το κρατησω για τον εαυτο μου. Παντως κατι θα εδωσαν για να παρω αλλα 2 μετα το πρωτο που δοκιμασα...

ο κατασκευαστης της εκαστοτε εταιριας δε νομιζω οτι εχει αποψη για το ποιο καλωδιο ρευματος θα χρησιμοποιησεις ΕΣΥ ουτε για το εαν διαλεξεις το ταδε ρακ για να βαλεις τις συσκευες του επανω, οπως δεν εχει αποψη και για το ποια καλωδια ηχειων και interconnect θα βαλεις. Απλα του ειναι παντελως αδιαφορο....

Προφανως αυτος οταν φτιαχνει και τεσταρει τα μηχανηματα του θα χρησιμοποιει καποια καλωδια αλλα δε σημαινει οτι θα στα δωσει και πακετο. Εαν τα θελεις πληρωσε τα.... Εαν σε νοιαζει τι χρησιμοποιει ρωτα τον... Εμενα δε με νοιαζει ιδιαιτερα...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Tο thread έχει ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα, μην το κάνουμε μάχη καλωδίων..
Έχουμε άλλα 200 thread περί καλωδίων και μπορούμε να πλακωθούμε εκεί όσο θέλουμε!

Η τεχνογνωσία, το μέγεθος και τα resources της Belden στην κατασκευή καλωδίων νομίζω να αρκούν ώστε να είναι ασφαλής αγορά το οποιοδήποτε καλώδιο της εταιρείας και κατ'επέκταση αυτό του power buy. Νομίζω αυτό μας αρκεί στο συγκεκριμένο θέμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν ξέρω αν υπάρχει ενδιαφέρον για κάτι διαφορετικό πάντως πριν από λίγες ημέρες προμηθεύτηκα καλώδιο ρεύματος θωρακισμένο, με 4 αγωγούς των τεσσάρων καρέ ο καθένας, με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και κόστος 17 ευρώ το μέτρο.

Αύριο μπορώ να ανεβάσω και φωτογραφία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.630
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

το Belden θα βγει 7-8 ευρώ το μέτρο....

νομίζω ότι ...και πολλά είναι. μέχρι εκεί.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Πέτρο αυτό που περιγράφεις είναι σαν το Belden 83754, το οποίο δε νομίζω να είναι τόσο ακριβό.

Mε το συγκεκριμένο υπάρχει συνταγή για ωραιότατο - αν και overkill - καλώδιο ρεύματος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η διπλάσια τιμή, για το καλώδιο μόνο, ακούγεται κάπως, αλλά αν αναλογιστεί κανείς τις τιμές για ένα <<καλό>> καλώδιο εμπορίου και το κόστος των φις μάλλον αξίζει τον κόπο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο αυτό που περιγράφεις είναι σαν το Belden 83754, το οποίο δε νομίζω να είναι τόσο ακριβό.

Mε το συγκεκριμένο υπάρχει συνταγή για ωραιότατο - αν και overkill - καλώδιο ρεύματος.
Παρόμοιο είναι το καλώδιο που λέω αλλά όχι το ίδιο.
Γερμανική εταιρία το παράγει και αυτό.
Στη ιστοσελίδα που δίνεις υπάρχει ένα link για το συγκεκριμένο καλώδιο της Belden που φαίνεται να έχει 9,5 δολάρια το ένα πόδι.
Δηλαδή το μέτρο 28,5 δολάρια περίπου. Βάλε και τα μεταφορικά...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Eίναι Canadian Dollars και δεν είπα ότι είναι η φθηνότερη πηγή (το πουλάει κρυογεννημένο τρομάρα του!).. Απλά έχει τη "συνταγή" εκεί.
Έχει datasheet με specs ο Γερμανός που λες;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δεν είμαι σπίτι τώρα και δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες.
Πάντως κοντά στα μέρη σου είναι η πηγή που το αγόρασα.
Αύριο θα μπορώ να πω και λεπτομέρειες και φωτογραφία.
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Μηπως θα ηταν καλη ιδεα να ρωτησεις τον David ποια καλωδια χρησιμοποιει αυτος στο συστημα του? Παντως οχι τα Belden....

Οταν του εκανα παραγγελια για τα δικα μου (τερματισμενα με Wattgate 320i) βρεθηκαμε να χρησιμοποιουμε τα ιδια...
Αγαπητέ μου φίλε gpol ο David μπορεί να έχει οποιουδήποτε είδους και κόστους καλώδιο αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Και δε με ενδιαφέρει γιατί ο David έχει σίγουρα διαφορετικό πορτοφόλι από το δικό μου, διαφορετικό σύστημα από το δικό μου, διαφορετική ακουστική αντίληψη από τη δική μου και στη τελική τι θα μου πει αυτός, έμπορος είναι και όχι φίλος μου και θα πει τα δικά του...

Αλλά μου κάνει εντύπωση πως με περισσή σιγουριά λες πως δεν έχει καλώδια Belden... φίλος σου είναι;

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Τελικά η περίπτωση να το βρούμε από Ελλάδα δεν τελεσφόρησε.

Επειδή είμαι έτοιμος να παραγγείλω, και για αποφυγή παρεξηγήσεων να παρακαλέσω πως, αν υπάρχει κάποιος ο οποίος μετάνιωσε να το

πει, αλλιώς αύριο θα γίνει η παραγγελία τελικά για 60 μέτρα προς σχεδόν 7,5 ευρώ το μέτρο συμπεριλαμβανομένης και της αποστολής.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Αγαπητέ μου φίλε gpol ο David μπορεί να έχει οποιουδήποτε είδους και κόστους καλώδιο αλλά δεν με ενδιαφέρει.

Και δε με ενδιαφέρει γιατί ο David έχει σίγουρα διαφορετικό πορτοφόλι από το δικό μου, διαφορετικό σύστημα από το δικό μου, διαφορετική ακουστική αντίληψη από τη δική μου και στη τελική τι θα μου πει αυτός, έμπορος είναι και όχι φίλος μου και θα πει τα δικά του...

Αλλά μου κάνει εντύπωση πως με περισσή σιγουριά λες πως δεν έχει καλώδια Belden... φίλος σου είναι;
για καλο το ειπα φιλε μου εσυ παρε οτι γουσταρεις...

παντως ναι οταν παρηγγειλα να μου φτιαξει τα Black Rhodium μου ειπε οτι αυτα χρησιμοποιει και αυτος....
 

Μηνύματα
431
Reaction score
4
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

για καλο το ειπα φιλε μου εσυ παρε οτι γουσταρεις...

παντως ναι οταν παρηγγειλα να μου φτιαξει τα Black Rhodium μου ειπε οτι αυτα χρησιμοποιει και αυτος....
Εντάξει, καλή καρδιά, αλλά γιατί να πιστέψεις-ω κάτι που δεν είδες-α, ειδικά όταν υπάρχει ο παράγοντας κέρδος στην μέση.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Tις σειρές της Schurter που δέχονται 14ΑWG καλώδιο (όπως αυτά που πουλάει ο τύπος εδώ).
Για μία πιο HiEnd αίσθηση και αναλογικές χροιές κοίτα αυτό κι αυτό.
Πρόκειται για εξόφθαλμες αντιγραφές των Oyaide και, πέρα από την πλάκα, έχουν το καλό ότι δέχονται όλα τα καλώδια, ανεξαρτήτως διαμέτρου αγωγών.
Αν έχεις καλώδιο με 3 x 12ΑWG αγωγούς, για παράδειγμα, είναι χλωμό να το χωρέσεις σε "συμβατικά" σούκο και IEC χωρίς να το καταστρέψεις.
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Απάντηση: Re: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

Tις σειρές της Schurter που δέχονται 14ΑWG καλώδιο (όπως αυτά που πουλάει ο τύπος εδώ).
Για μία πιο HiEnd αίσθηση και αναλογικές χροιές κοίτα αυτό κι αυτό.
Πρόκειται για εξόφθαλμες αντιγραφές των Oyaide και, πέρα από την πλάκα, έχουν το καλό ότι δέχονται όλα τα καλώδια, ανεξαρτήτως διαμέτρου αγωγών.
Αν έχεις καλώδιο με 3 x 12ΑWG αγωγούς, για παράδειγμα, είναι χλωμό να το χωρέσεις σε "συμβατικά" σούκο και IEC χωρίς να το καταστρέψεις.
Αυτο λεει κατι η πολλα τα λεφτα? Wattgate 320i IEC Clear Cryo Treated http://www.takefiveaudio.com/mall/shopexd.asp?id=684 :138:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.630
Απάντηση: Ενδιαφερόμενοι για αγορά Belden 19364;

ΙΜΗΟ ότι γράφει "Cryo Treated" καλό είναι να το αποφεύγουμε όπως ο διάλος το λιβάνι.

τα φτηνότερα Schurter που λέει κι ο Κου-Φου είναι υπεράξια για κάθε χρήση....
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.878
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top