Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Για να ευθυμήσουμε λίγο, σας θυμίζω τον πασίγνωστο :gotcha: διεθνώς καθιερωμένο:gotcha: μαθηματικό τύπο δικής μου έμπνευσης: :lol:

Ο γενικός απλοποιημένος μαθηματικός τύπος του "as simple as possible" (klopyright by ear) για την maximum απόσταση ακρόασης αναλόγως διαμέτρου μεγαφώνου του δορυφόρου, είναι ο εξής:

27,878787* (διάμετρος μεγαφώνου σε ιντσες)= μέγιστη ιδανική απόσταση ακρόασης (σε cm)

@EAR :p
Παρεκκλίσεις πέραν των 25cm από τον ανωτέρω μαθηματικό τύπο, διώκονται ποινικά.

:smg::smg::smg::smg:



Τρόπος αδρού υπολογισμού των 25cm:

moutza~2.jpg

:lol: :lol: :lol:
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Όταν θα μάθετε τι σημαίνει profit margin να μπείτε να σχολιάσετε κάποια απο οσα εχουν γραφτεί.


Ωστόσο δε βλέπω το λόγο να μην επιλεγεί αυτό:
Να σου πω εγω γιατι δεν πρέπει να επιλεγεί το D&D:

Γιατί αυτός που θα πάρει το Sopra θα πάρει και ενισχυτή, και καλώδια. Και θα ξαναπάρει καλώδια. Και θα ξαναπάρει καλώδια. Και ξανά ενισχυτή. Και μετά διαφορετικά ηχεία.

Τον άλλον που πήρε τα D&D δεν θα του ξαναπουλήσεις τίποτα για 5-10 χρόνια.
Εκτός κι αν πας σπίτι του να του τα στήσεις λάθος.

:biggrin:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μονο για τον Jio μπορω να πω....
....μετα το ακουσμα των pmc θα τα πεταγε απο το παραθυρο τα 310 στο πρωτο δευτερολεπτο...
Αντιπαρατίθενται στο συγκεκριμένο παράδειγμα ηχεία με αρκετά διαφορετικές προδιαγραφές και κατηγορία τιμής όμως...Για κάποιον που δεν θα ήθελε να κάνει υπέρβαση βεληνεκούς Jiovani επιθυμώντας πιο προσγειωμένες και προσιτές λύσεις, σε ποια στοιχεία έγκειται η όποια αντικανονικότητα;

Όταν θα μάθετε τι σημαίνει profit margin να μπείτε να σχολιάσετε κάποια απο οσα εχουν γραφτεί.



Να σου πω εγω γιατι δεν πρέπει να επιλεγεί το D&D:

Γιατί αυτός που θα πάρει το Sopra θα πάρει και ενισχυτή, και καλώδια. Και θα ξαναπάρει καλώδια. Και θα ξαναπάρει καλώδια. Και ξανά ενισχυτή. Και μετά διαφορετικά ηχεία.

Τον άλλον που πήρε τα D&D δεν θα του ξαναπουλήσεις τίποτα για 5-10 χρόνια.
Εκτός κι αν πας σπίτι του να του τα στήσεις λάθος.

:biggrin:
Καλώδια ethernet,ομοαξονικά και οπτικά για παραδοσιακές πηγές ,XLR αναλογικά ,μαζί με καλώδια ρεύματος...Πάντα θα υπήρχε πεδίο προστιθέμενης χρέωσης...Θεωρώ όμως ότι όποιος χρήστης μπαίνει στη νοοτροπία των D&D και ομοειδών ηχειακών συστημάτων αρχίζει να εξετάζει την υψηλή πιστότητα υιοθετώντας τρόπους σκέψης - δράσης που μακροπρόθεσμα θα ζημίωναν όσους οραματίζονταν να πουλάνε παραδοσιακά ηχεία και τα παρελκόμενα αυτών εις το διηνεκές...
 
Last edited:


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
με 3 χιλιαρικα που κανουν ενα ζευγαρι 310 παιρνεις παθητικα με ενισχυτη και ακους σουπερ στα 2.5μ

....εμαθα πριν λιγο οτι αναβαθμισε ο trinnov την καμπυλη στοχου ναναι πιο ακριβης στην προβλεψη του....αλλα δεν το λενε...up με φωτακια εκαναν ...:lolsign:

ποιος ξερει τι αλλο δεν δουλευει σωστα (αφου σε αυτο το απλο δεν)και δεν το λενε :biggrin:
....οι κατοχοι ειναι ευχαριστμενοι παντως.:lolsign:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Όπως και να'χει, να μου επιτρέψετε να απορρίπτω με συνοπτικές διαδικασίες ως λανθασμένη οποιαδήποτε δήθεν αυθεντία ανάμεσά μας, όσο τουπέ αυθεντίας κι αν κουβαλάει (ή όσο μακρύ καλάμι κι αν καβαλάει) που διαφωνεί με τα έγκυρα δεδομένα της klein+Hummel (νυν Neumann) και των μηχανικών της, που αν μη τι άλλο, έχουν αποδεδειγμένα και αδιαμφισβήτητα γνώση του αντικειμένου, και ενημερώνουν οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο για αυτά που πραγματικά ισχύουν:

Απολύτως ελάχιστη απόσταση ακρόασης: 1.25 m

Συνιστώμενη απόσταση ακρόασης: 1.5 - 3.0 m

Μέγιστη απόσταση ακρόασης 11 m


Σε ερώτησή μου προς την Klein+Hummel αν το ηχείο συνίσταται για ακροάσεις σε μεγάλους οικιακούς χώρους ακρόασης, όπου μια τυπική απόσταση θέσης ακρόασης-ηχείου είναι 6-8μ, η απάντηση ήταν απολύτως καταφατική, καθώς είναι μέσα στα προβλεπόμενα όρια, δηλαδή μέχρι και σε 11μ το ηχείο δουλεύει άψογα.

Αν λοιπόν θέλετε να μάθετε, ρωτήστε τους. Προσωπικά, δεν αυθαιρετώ στα δεδομένα που παρουσιάζω, μα αντιθέτως τα τεκμηριώνω πάντα.

Ατεκμηρίωτες απόψεις δήθεν αυθεντιών, λυπάμαι μα θα απαντώνται εις το διηνεκές με παράθεση τεκμηρίωσης. 8-)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Επειδή όπως εχω ξαναγράψει είμαι ο μόνος που “τα έχει ακούσει” όλα, και ο μόνος που γνωρίζει την πικρή αλήθεια, γελάω με τα γραφόμενα.

:lolsign:

Για να μην έχουμε κλάψες, περισσότερα με πμ.

:tongue::tongue::tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Για να μην έχουμε κλάψες
Όχι, να έχουμε.

Γράψε επιτέλους.

Μια προσωπική άποψη είναι, τι φοβάσαι;
Άντε σε παρακαλώ, ξεκόλλα από τέτοιες αγκυλώσεις, ιδίως εδώ, όπου οι ανυπόστατες απόψεις κάνουν παρέλαση!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Όχι, να έχουμε.

Γράψε επιτέλους.

Μια προσωπική άποψη είναι, τι φοβάσαι;
Άντε σε παρακαλώ, ξεκόλλα από τέτοιες αγκυλώσεις, ιδίως εδώ, όπου οι ανυπόστατες απόψεις κάνουν παρέλαση!
62740426-ADAF-412A-9ABA-ED0B52B06DD6.jpeg
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Ρε σεις ομως, δε βαρεθηκατε να λετε τα ιδια στους ιδιους;;;

η ζωη ειναι ωραια, προχωρατε, μην αντιδρατε κλπ ολα καλα, ενας - δυο μειον και τι εγινε;
Να τανε η ζηλια ψωρα κλπ, ειναι και Κυριακη, δηλαδη προσπαθειτε ν απαντησετε στα ιδια στους ιδιους και παλι τα ιδια.

προσπεραση, και προχωραμε
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μηδέ ποίος τις νυν, αλλά ποίος τις ην αεί.
Λίαν φιλών σεαυτόν ουχ έξεις φίλον
Κλασε μου τον πούλον.
Ου ταυτόν είδος φαίνεται των πραγμάτων πρόσωθεν όντων εγγύθεν θ’ ορωμένων.
πολικό διάγραμμα
Γούτσου γούτσου με το...χαβά του λούτσου
Έδε παε μια κατασταση,
πως δα κατανοησωμε τα βαθυτερα νοηματα εμεις απου επηγαμε πανεπιστημιο μονο στη λεσχη
(για φαϊ)
(και κατι καταληψεις)
δε θωρω να γουζεται κιανείς ...
επισης
κυριακη 'ναι .... ηντα ωρα τρωτε ?
:drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Γράψε επιτέλους.
Θα απαντήσω με χρησμό, διότι ως γνωστόν είμαι μέντιουμ.
Συγκρίνοντας τα 4 συστήματα με Trinnov σε σπίτια γνωστών-και το δικό μου, μου άρεσαν όλα.
Όμως με αντικειμενικά υποκειμενικά :biggrin: κριτήρια ακρόασης υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην ιεραρχία. Όχι μικρές.

  • Το ποιο σύστημα ακούγεται καλύτερα και ποιο χειρότερα δεν καθορίζεται απο το σύστημα.
  • Το χειρότερο μπορει να γίνει το καλύτερο χωρίς να αλλάξεις κατι απο το σύστημα, αλλά το καλύτερο δεν μπορεί να γίνει το χειρότερο.
  • Το σύστημα που θα ήθελα να ήταν το καλύτερο, δεν ήταν το χειρότερο.
  • Το σύστημα που νόμιζα πως θα ήταν το χειρότερο, δεν ήταν. Αλλά δεν ήταν και το καλύτερο.
  • Το σύστημα που μοιάζει ως χειρότερο δεν είναι το χειρότερο, και ειναι καλύτερο απο αυτό που θεωρείται καλύτερο.
  • Το δεύτερο καλύτερο και το τρίτο καλύτερο είναι μάλλον το χειρότερο (υποκειμενικά, όχι αντικειμενικά) για τον ιδιοκτήτη του τρίτου και του δεύτερου χιαστί. Οπότε ειναι μάλλον ισόβαθμα.
:lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Θα απαντήσω με χρησμό, διότι ως γνωστόν είμαι μέντιουμ.
Συγκρίνοντας τα 4 συστήματα με Trinnov σε σπίτια γνωστών-και το δικό μου, μου άρεσαν όλα.
Όμως με αντικειμενικά υποκειμενικά :biggrin: κριτήρια ακρόασης υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην ιεραρχία. Όχι μικρές.

  • Το ποιο σύστημα ακούγεται καλύτερα και ποιο χειρότερα δεν καθορίζεται απο το σύστημα.
  • Το χειρότερο μπορει να γίνει το καλύτερο χωρίς να αλλάξεις κατι απο το σύστημα, αλλά το καλύτερο δεν μπορεί να γίνει το χειρότερο.
  • Το σύστημα που θα ήθελα να ήταν το καλύτερο, δεν ήταν το χειρότερο.
  • Το σύστημα που νόμιζα πως θα ήταν το χειρότερο, δεν ήταν. Αλλά δεν ήταν και το καλύτερο.
  • Το σύστημα που μοιάζει ως χειρότερο δεν είναι το χειρότερο, και ειναι καλύτερο απο αυτό που θεωρείται καλύτερο.
  • Το δεύτερο καλύτερο και το τρίτο καλύτερο είναι μάλλον το χειρότερο (υποκειμενικά, όχι αντικειμενικά) για τον ιδιοκτήτη του τρίτου και του δεύτερου χιαστί. Οπότε ειναι μάλλον ισόβαθμα.
:lolsign:
Σαν γρίφος από αυτούς που κυκλοφορούν στο facebook και "μπορούν να λύσουν το 5% των ανθρώπων σύμφωνα με τον Αινστάιν" :p
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Όχι να μην βαρεθουνε... :vinsent:
Γιατί στα ίδια και τα ίδια σε 90 σελίδες νήμα η κουβέντα ξεφεύγει και γίνονται αναφορές και σε άλλα πράγματα και βγαίνει πολύ υλικό για διάβασμα (πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο) τουλάχιστον για μένα που δεν ξέρω να διαβάζω ακόμα τα καρδιογράφηματα και τους υπέρηχους που ανεβάζετε :biggrin:
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Επειδή όπως εχω ξαναγράψει είμαι ο μόνος που “τα έχει ακούσει” όλα, και ο μόνος που γνωρίζει την πικρή αλήθεια, γελάω με τα γραφόμενα.

:lolsign:

Για να μην έχουμε κλάψες, περισσότερα με πμ.

:tongue::tongue::tongue:
Μήπως την έχεις ακούσει εντελώς? :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα απαντήσω με χρησμό, διότι ως γνωστόν είμαι μέντιουμ.
Συγκρίνοντας τα 4 συστήματα με Trinnov σε σπίτια γνωστών-και το δικό μου, μου άρεσαν όλα.
Όμως με αντικειμενικά υποκειμενικά :biggrin: κριτήρια ακρόασης υπήρχαν σημαντικές διαφορές στην ιεραρχία. Όχι μικρές.

  • Το ποιο σύστημα ακούγεται καλύτερα και ποιο χειρότερα δεν καθορίζεται απο το σύστημα.
  • Το χειρότερο μπορει να γίνει το καλύτερο χωρίς να αλλάξεις κατι απο το σύστημα, αλλά το καλύτερο δεν μπορεί να γίνει το χειρότερο.
  • Το σύστημα που θα ήθελα να ήταν το καλύτερο, δεν ήταν το χειρότερο.
  • Το σύστημα που νόμιζα πως θα ήταν το χειρότερο, δεν ήταν. Αλλά δεν ήταν και το καλύτερο.
  • Το σύστημα που μοιάζει ως χειρότερο δεν είναι το χειρότερο, και ειναι καλύτερο απο αυτό που θεωρείται καλύτερο.
  • Το δεύτερο καλύτερο και το τρίτο καλύτερο είναι μάλλον το χειρότερο (υποκειμενικά, όχι αντικειμενικά) για τον ιδιοκτήτη του τρίτου και του δεύτερου χιαστί. Οπότε ειναι μάλλον ισόβαθμα.
:lolsign:
Κατάλαβα,όπως και με την εξέλιξη της πανδημίας,μεταγενέστερα θα λες πως μας τα είχες πεί...Πρέπει να σημειωθεί στο πρόχειρο,ποστ υπ αριθμόν 1773 για να μην ξεχνιόμασταν...:):tongue:
Ρε σεις ομως, δε βαρεθηκατε να λετε τα ιδια στους ιδιους;;;

η ζωη ειναι ωραια, προχωρατε, μην αντιδρατε κλπ ολα καλα, ενας - δυο μειον και τι εγινε;
Να τανε η ζηλια ψωρα κλπ, ειναι και Κυριακη, δηλαδη προσπαθειτε ν απαντησετε στα ιδια στους ιδιους και παλι τα ιδια.

προσπεραση, και προχωραμε
Αδίκως θα παραπονιόσουν...Σε δουλειά εν καιρώ lockdown να βρισκόμαστε...Υπάρχει πάντως ανάγκη από μηνύματα που να διεγείρουν την...παράνοια της καθημερινότητας. :wink:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.650
Reaction score
27.990
Προσωπικά δεν περιμένω από κανένα αντιπρόσωπο ή dealer να μου πει ότι ένα ζευγάρι 8αρια ενεργά είναι το μόνο που χρειάζομαι. Πόσο μάλλον όταν πουλά και παθητικά πολλαπλάσιας αξίας.

Ο έμπορος όταν δεν φροντίζει για το κέρδος του δεν είναι έμπορος. Καλύτερα να το κλείσει γιατί εκεί πάει έτσι κ αλλιώς. Πως είναι δυνατόν να σου πει να πάρεις 2 ενεργά των 5000€ όταν έχει παθητικά που το κέρδος του θα είναι αυτά τα 5000€ και όχι η λιανική. Και θα βγάλει και από ενισχυτές, καλώδια, DACs.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολο για κάποιους να καταλάβουν ότι το μοναδικό πράγμα που μετράει είναι το χρήμα και δυστυχώς τα ενεργά είναι κόκκινο πανί. Δεν πουλάνε καλώδια, δεν πουλάνε ενισχυτές, δεν πουλάνε DACs.

Προσωπικά έχω και παραδείγματα που ενώ εκθείαζαν μια εταιρεία όταν την είχαν με το που την έχασαν έλεγαν τα χειρότερα. Ως δια μαγείας έγιναν σκουπίδια μέσα σε μια βδομάδα.

Επίσης δεν δέχομαι με τίποτα ότι η παθητική version ενός ηχείου είναι καλύτερη από την ενεργή στα σημεία. Ο λόγος είναι πολύ απλός και αφορά πάλι τα οικονομικά.
'Αλλο performance συνεπάγεται άλλη σχεδίαση, άλλα υλικά δηλαδή extra χρήμα σε χρόνο και έρευνα. Βρείτε μου ένα λόγο γιατί να κάνει κάτι τέτοιο μια εταιρεία;

Καταλαβαίνω απόλυτα το αίσθημα επιβίωσης στην αγορά οπότε δεν μιλάω καθόλου όταν βρίσκομαι μπροστά σε τέτοιες συζητήσεις γιατί ίσως χαλάσω μια πώληση.
Όχι όμως και εδώ μέσα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Σχετικά με τα neumann 310 δεν έχει νόημα η οποία συζήτηση πιστεύω διότι έχει εδώ και χρόνια διαπιστωθεί με μετρήσεις αν αξίζουν ή όχι. Για αυτόν τον λόγο δεν βλέπω και τι νόημα έχει μια ακόμη επιβεβαίωση του αμιρ σε πράγματα που είναι ήδη γνωστά.
Το συγκεκριμένο σύμφωνα με ριβιου που συνοδεύει τις απαραίτητες για ένα ηχείο μετρήσεις, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως nearfield, midfield και ως surround-Monitor σε μεγάλα στούντιο.
Είναι κλειστού τύπου και όχι μπας ρεφλεξμε ότι αυτό συνεπάγεται στις χαμηλές συχνότητες
Επίσης να επισημάνω(για όσους δεν το γνωρίζουν) ότι η αξιολόγηση ενός ηχείου προκύπτει από μετρήσεις διαφόρων παραμέτρων και το 310 τα πάει υπερβολικά καλά και κοστίζει λίγα για αυτά που προσφέρει. Το maxspl από μόνο του δεν λέει και τίποτα. Παράδειγμα το παρακάτω ανάμεσα σε 2 ηχεία. Σαφώς και το ηχείο με την κόκκινη καμπύλη μετράει καλύτερα
πάρα το γεγονός ότι το μπλε πάει πιο ψηλά σε κάποια σημεία αλλά με μηδέν ομοιογένεια
IMG_20201122_125515.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Αποκρυπτογράφηση των χροιών. Σόρρυ, των χρησμών: :lol:

Το ποιο σύστημα ακούγεται καλύτερα και ποιο χειρότερα δεν καθορίζεται απο το σύστημα.
Φυσικά.
Πάντα από το χώρο.
Ο καλύτερος χώρος, κερδάει.
Ο χειρότερος χώρος, θα χαντακώσει το καλύτερο σεταπ του κόσμου..
Το αν παίζει ATC ή PMC, είναι ήσσονος σημασίας.
Το χειρότερο μπορει να γίνει το καλύτερο χωρίς να αλλάξεις κατι απο το σύστημα, αλλά το καλύτερο δεν μπορεί να γίνει το χειρότερο.
Σωστά. Βελτιώνοντας στον ύψιστο βαθμό τον παράγοντα του χώρου, το χειρότερο μπορεί να γίνει καλύτερο.

Το σύστημα που θα ήθελα να ήταν το καλύτερο, δεν ήταν το χειρότερο.
Έτσι γίνεται συνήθως. Το τι θέλουμε να ισχύει, δεν συνάδει 100% με το τι ισχύει.
Το σύστημα που νόμιζα πως θα ήταν το χειρότερο, δεν ήταν. Αλλά δεν ήταν και το καλύτερο.
Ομοίως. Το κατάλληλο (ή ακατάλληλο) μιξ χώρου και σεταπ, μπορεί να ξεφύγει πολύ από τις προβλέψεις σου με βάση το σετάπ.
Το σύστημα που μοιάζει ως χειρότερο δεν είναι το χειρότερο, και ειναι καλύτερο απο αυτό που θεωρείται καλύτερο.
Σωστά. Γιατί συνήθως θεωρείται καλύτερο το ακριβότερο.
Αυτή η τακτική αξιολόγησης, αν και έχει κάποια βάση, ωστόσο οδηγεί συχνά σε μεγάλες (αρνητικές) εκπλήξεις.
Το δεύτερο καλύτερο και το τρίτο καλύτερο είναι μάλλον το χειρότερο (υποκειμενικά, όχι αντικειμενικά) για τον ιδιοκτήτη του τρίτου και του δεύτερου χιαστί. Οπότε ειναι μάλλον ισόβαθμα.
Πέραν της υποκειμενικής εκτίμησης, που βεβαίως έχει λόγο ύπαρξης (πτι φουρ), η αντικειμενική καταγραφή των εκάστοτε πλεονεκτημάτων ενός συνόλου σεταπ-χωρου, οδηγεί αναμφίβολα σε πιο αντικειμενικά (και ως εκ τούτου ασφαλή) συμπεράσματα.

Αντικειμενικά δεδομένα μας λένε τι είναι καλύτερο, λόγου χάριν αν είναι καλύτερο το δικάναλο από το 5-καναλο, και αν είναι καλύτερο το ιμερσιβ από το πεντακάναλο, αν είναι καλύτερη ή χειρότερη η απόκριση συχνότητας αυτού του ηχείου. Με ασφάλεια.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, δεχόμαστε κι άλλες αποκρυπτογραφήσεις των χροιών. Εεεε, χρησμών.:gotcha:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.901
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top