Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σπανίως παίζει ακουογραμμα μέχρι 18κ, προσωπικά δεν έχω δει κανένα.

Έχω ακουογραμμα μέχρι 10κ, και στο καινούριο μηχάνημα στο 424 νομίζω πως πάει μέχρι 12.

Τα ακουστικά που χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με την αναθεματισμένη γεννήτρια και τον κακής ποιότητας ενισχυτή που συνήθως έχουν, καθιστούν εντελώς ανούσιες τις μετρήσεις στα άκρα του φάσματος, πρόκειται για προϊόντα ενδοδιαμορφωσης κυρίως.

Ταυτόχρονα, η φυσιολογική πτώση ακοής με την ηλικία, δεν είναι θέμα προς διαπραγμάτευση, αλλά πρέπει να σημειωθεί και το ότι η πτώση ακοής δε σημαίνει ότι είσαι κουφός σε αυτές τις συχνότητες, απλώς χρειάζεται υψηλότερη στάθμη για να γίνουν αντιληπτές, αυτό σημαίνει πτώση ακοής, και μετριέται σε ντεσιμπέλ.

Στους ωριλάδες το ενδιαφέρον βρίσκεται στις μεσαίες συχνότητες, πέριξ του 1 χιλιοκυκλου, για επαρκή αντίληψη ομιλίας.

Πάνω από 3-4 (άντε το πολύ 5) χιλιοκυκλους, κανένας ωριλα δεν έχει το παραμικρό ενδιαφέρον..
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Yamaha HS8 25dB
Πάμε υπολογισμούς με αυτό.

25 στα 10cm
19 στα 20
13 στα 40
7 στα 80...

Ας πούμε στα 80cm

7 από 1 ηχείο
10 από 2
11 από 3
11,8 από 4
13 από 5

Για 5.1 σεταπ στα 80cm θα βγάζει 13 ντεσιμπέλ.
Στο 1,6μ απόσταση ακρόασης, θα βγάζουν μόλις 7 ντεσιμπέλ! :)


Πάμε στη συνέχεια:

14,8 για 6 ηχεία στα 80cm.
15.5 για 7, μέχρι δω είναι άριστα και για ακρόαση στα 80 cm.


16.1 για 8
16.6 για 9
17,1 για 10
17.5 για 11 ηχεία στα 80cm

Στο 1,6μ, από 11 ηχεία, 11,5 ντεσιμπέλ θόρυβος.

Αστείο...
Σιγά μη βρείτε δωμάτιο με 11 ντεσιμπέλ κατώφλι θορύβου! :gotcha:

Μόλις 4,5 ντεσιμπέλ περισσότερα από το 5.1 σεταπ, στην ίδια απόσταση ακρόασης, 1,6 μέτρα!

Φυσικά, πρόκειται για ήσυχο ηχείο, χωρίς αντιληπτά προβλήματα φυσηματος.. Φυσικό και επόμενο να μην παραπονιέται κανείς. :)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σπανίως παίζει ακουογραμμα μέχρι 18κ, προσωπικά δεν έχω δει κανένα.

Έχω ακουογραμμα μέχρι 10κ, και στο καινούριο μηχάνημα στο 424 νομίζω πως πάει μέχρι 12.

Τα ακουστικά που χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με την αναθεματισμένη γεννήτρια και τον κακής ποιότητας ενισχυτή που συνήθως έχουν, καθιστούν εντελώς ανούσιες τις μετρήσεις στα άκρα του φάσματος, πρόκειται για προϊόντα ενδοδιαμορφωσης κυρίως.

Ταυτόχρονα, η φυσιολογική πτώση ακοής με την ηλικία, δεν είναι θέμα προς διαπραγμάτευση, αλλά πρέπει να σημειωθεί και το ότι η πτώση ακοής δε σημαίνει ότι είσαι κουφός σε αυτές τις συχνότητες, απλώς χρειάζεται υψηλότερη στάθμη για να γίνουν αντιληπτές, αυτό σημαίνει πτώση ακοής, και μετριέται σε ντεσιμπέλ.

Στους ωριλάδες το ενδιαφέρον βρίσκεται στις μεσαίες συχνότητες, πέριξ του 1 χιλιοκυκλου, για επαρκή αντίληψη ομιλίας.

Πάνω από 3-4 (άντε το πολύ 5) χιλιοκυκλους, κανένας ωριλα δεν έχει το παραμικρό ενδιαφέρον..
Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα. Τσεκαρισμενο απο φιλη ΩΡΛ.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
είναι άμπασος...γι αυτό :laugh:
:fuckyou:
ο Μάρκου σε φέρμα...ΓΟΥΒ :p:lolsign:
View attachment 189405
Αν και έχω πολύ δυνατή όσφρηση , ακόμα και ώς καπνιστής, τι σχέση μπορεί να έχει αυτό με το τι ακούω?

Γουβ , κάνεις εσύ.
Τα σκυλιά κάνουνε Γουφ κουφάλογο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σπανίως παίζει ακουογραμμα μέχρι 18κ, προσωπικά δεν έχω δει κανένα.

Έχω ακουογραμμα μέχρι 10κ, και στο καινούριο μηχάνημα στο 424 νομίζω πως πάει μέχρι 12.

Τα ακουστικά που χρησιμοποιούνται σε συνδυασμό με την αναθεματισμένη γεννήτρια και τον κακής ποιότητας ενισχυτή που συνήθως έχουν, καθιστούν εντελώς ανούσιες τις μετρήσεις στα άκρα του φάσματος, πρόκειται για προϊόντα ενδοδιαμορφωσης κυρίως.

Ταυτόχρονα, η φυσιολογική πτώση ακοής με την ηλικία, δεν είναι θέμα προς διαπραγμάτευση, αλλά πρέπει να σημειωθεί και το ότι η πτώση ακοής δε σημαίνει ότι είσαι κουφός σε αυτές τις συχνότητες, απλώς χρειάζεται υψηλότερη στάθμη για να γίνουν αντιληπτές, αυτό σημαίνει πτώση ακοής, και μετριέται σε ντεσιμπέλ.

Στους ωριλάδες το ενδιαφέρον βρίσκεται στις μεσαίες συχνότητες, πέριξ του 1 χιλιοκυκλου, για επαρκή αντίληψη ομιλίας.

Πάνω από 3-4 (άντε το πολύ 5) χιλιοκυκλους, κανένας ωριλα δεν έχει το παραμικρό ενδιαφέρον..
Άντε μετά να εμπιστευτεί κανείς γιατρούς σε θέματα ήχου!!
Χάλια μηχανήματα και το ενδιαφέρον τους ως τα 5khz στη καλύτερη περίπτωση λέει....
Αυτά είναι!!:p:p
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Σπανίως παίζει ακουογραμμα μέχρι 18κ, προσωπικά δεν έχω δει κανένα.

Έχω ακουογραμμα μέχρι 10κ, και στο καινούριο μηχάνημα στο 424 νομίζω πως πάει μέχρι 12.
Η συντριπτική πλειοψηφία των μετρήσεων ρουτίνας κυμαίνεται από 125 εώς 8000 Hz και αντίστοιχη η δυνατότητα μέτρησης στα πλέον συνηθισμένα ακοομετρικά μηχανήματα. Είναι σχετικά ασυνήθιστη η δυνατότητα για υψηλότερες συχνότητες έως 12 KHz , ενώ τα 20 KHz μόνο στην ελίτ των ακοομετρητών, με κόστος στο θεό και χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα στην πράξη (μεγάλα ακοολογικά κέντρα, ερευνητικά ιδρύματα κλπ). Ακόμα κι αν υπάρχει η δυνατότητα σπάνια θα γίνει μέτρηση πάνω από τα 8 KHz.
Τα σχόλια περί μετρήσεων πάνω από 20 KHz (να μη πω και πιο κάτω:rolleyes:) προφανώς οφείλονται σε παρανόηση - λάθος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν πουλήσεις τα KH310 και πάρεις παθητικά, μετά θα λέει πως έκανες λάθος και τα ενεργά είναι καλύτερα.
Ας δει πρώτα το ένα :o δικό του σάμπ, το ξεχασμένο από το θεό τον ίδιο το καημένο το μπιενταμπλεγιου το ρυθμισμένο με οντισι :gotcha:, και τα ανεπαρκή ανόμοια ηχεία του με τα κιτρινάκια τα μιντγουφερ της οκάς, κι ας αφήσει τους άλλους ήσυχους. :lol:

Η προσωποποίηση του "όσα δε φτάνει η αλεπού" είναι ο κακομοίρης..:lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ας δει πρώτα το ένα δικό του σάμπ, το ξεχασμένο από το θεό τον ίδιο το καημένο το μπιενταμπλεγιου το ρυθμισμένο με οντισι :gotcha:, και τα ανεπαρκή ανόμοια ηχεία του με τα κιτρινάκια τα μιντγουφερ της οκάς, κι ας αφήσει τους άλλους ήσυχους. :lol:

Η προσωποποίηση του "όσα δε φτάνει η αλεπού" είναι ο κακομοίρης..:lol:
Αυτά είναι πταίσματα αν αληθεύει η ιστορία με την καρφίτσα. Αλλά μάλλον δεν αληθεύει, πρέπει να είναι πλάκα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Η συντριπτική πλειοψηφία των μετρήσεων ρουτίνας κυμαίνεται από 125 εώς 8000 Hz και αντίστοιχη η δυνατότητα μέτρησης στα πλέον συνηθισμένα ακοομετρικά μηχανήματα. Είναι σχετικά ασυνήθιστη η δυνατότητα για υψηλότερες συχνότητες έως 12 KHz , ενώ τα 20 KHz μόνο στην ελίτ των ακοομετρητών, με κόστος στο θεό και χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα στην πράξη (μεγάλα ακοολογικά κέντρα, ερευνητικά ιδρύματα κλπ). Ακόμα κι αν υπάρχει η δυνατότητα σπάνια θα γίνει μέτρηση πάνω από τα 8 KHz.
Τα σχόλια περί μετρήσεων πάνω από 20 KHz (να μη πω και πιο κάτω:rolleyes:) προφανώς οφείλονται σε παρανόηση - λάθος.
Στο παλιό 424, ήταν ένας παλαβιαρης ΩΡΛ που το έψαχνε πολύ, χαϊεντάς εντελώς, κι είχε φτιάξει ο φουστης έναν απίθανο θάλαμο, πραγματικά όμως τρομερά χαμηλό κατώφλι θορύβου εκεί μέσα.

Το μηχάνημα εκεί μετρούσε μέχρι 10κ, είχα πάει 2 φορές για μένα, πήγα και φίλους.

Φυσικά όπως τα λες είναι, την τελευταία ένδειξη στα 10κ δε τη χρησιμοποιούσε κανένας στις καθ' ημέραν ιατρικές εξετάσεις.

Είχα πάει τον πατέρα μου, που είχε ωτίτιδα και εμβοες, μέχρι 4κ μέτρησαν. Απόλυτα επαρκές.

Στο νέο 424, ο θάλαμος δεν είναι τόσο καλός, οπότε τζάμπα τα υπόλοιπα μηχανήματα... Πολύ ακριβή και εξειδικευμένη η κατασκευή τέτοιου θαλάμου.. βέβαια για τυπική ΩΡΛ χρήση, είναι άριστα. Τες πα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top