Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Κάπως ψηλά δεν είναι τα τουίτερ;
Επειδή δε σου απάντησε κανείς ακόμα.
Τα συγκεκριμένα έχουν ακουστικό άξονα με κατηφορική (προς τη θέση ακρόασης) κλίση. Οπότε οπτικά είναι ψηλά. Ο @jiovani75 είχε αναρτήσει το σχεδιάγραμμα της εταιρίας που περιέγραφε την κλίση. Οπότε, ανάλογα με την απόσταση του ακροατή, τα tweeter τοποθετούνται όλο και πιο ψηλά. Αν μπορείς @jiovani75 να αναρτήσεις πάλι το σχέδιο της PMC.
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εάν κάποιος (εγώ) ο οποίος έχει 7αδα klipsch (rp σειρά, η καλή), αντικαταστήστει τα σαραουντ με ενεργά (για να μην αγοράζει ενισχυτές) με πχ kali ή presonus (με 8αρια γουφερ), θα έχει κάνει μ@λ@κία;

Το σκεπτικό υπάρχει στην περίπτωση που πάω για pre οπότε θα πρέπει να αγοραστούν και τελικοί ή τελικός 4κάναλος. Οικονομικά, συμφέρει να πουληθούν τα klipsch πάντως...
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Επειδή δε σου απάντησε κανείς ακόμα.
Τα συγκεκριμένα έχουν ακουστικό άξονα με κατηφορική (προς τη θέση ακρόασης) κλίση. Οπότε οπτικά είναι ψηλά. Ο @jiovani75 είχε αναρτήσει το σχεδιάγραμμα της εταιρίας που περιέγραφε την κλίση. Οπότε, ανάλογα με την απόσταση του ακροατή, τα tweeter τοποθετούνται όλο και πιο ψηλά. Αν μπορείς @jiovani75 να αναρτήσεις πάλι το σχέδιο της PMC.

νομίζω πως είναι αυτό....


0108DE3B-08CE-443D-8586-7E2573AE1A92.jpeg
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εάν κάποιος (εγώ) ο οποίος έχει 7αδα klipsch (rp σειρά, η καλή), αντικαταστήστει τα σαραουντ με ενεργά (για να μην αγοράζει ενισχυτές) με πχ kali ή presonus (με 8αρια γουφερ), θα έχει κάνει μ@λ@κία;

Το σκεπτικό υπάρχει στην περίπτωση που πάω για pre οπότε θα πρέπει να αγοραστούν και τελικοί ή τελικός 4κάναλος. Οικονομικά, συμφέρει να πουληθούν τα klipsch πάντως...
Πας καλά βρε..;
Πάρε αυτά που πρέπει καημένε..
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Εάν κάποιος (εγώ) ο οποίος έχει 7αδα klipsch (rp σειρά, η καλή), αντικαταστήστει τα σαραουντ με ενεργά (για να μην αγοράζει ενισχυτές) με πχ kali ή presonus (με 8αρια γουφερ), θα έχει κάνει μ@λ@κία;
Σκέψου μήπως δώσεις όλα τα Klipsch. Πάντα στοχεύουμε στην μέγιστη δυνατή ομοιομορφία.
Δες αποστάσεις ακροασης κτλ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εάν κάποιος (εγώ) ο οποίος έχει 7αδα klipsch (rp σειρά, η καλή), αντικαταστήστει τα σαραουντ με ενεργά (για να μην αγοράζει ενισχυτές) με πχ kali ή presonus (με 8αρια γουφερ), θα έχει κάνει μ@λ@κία;

Το σκεπτικό υπάρχει στην περίπτωση που πάω για pre οπότε θα πρέπει να αγοραστούν και τελικοί ή τελικός 4κάναλος. Οικονομικά, συμφέρει να πουληθούν τα klipsch πάντως...
Εφόσον δεν σκοπεύεις ν'αντικαταστήσεις ολόκληρη τη σειρά συνεπάγεται ότι σου αρέσει ο ήχος.
Εφόσον ο ήχος τους σου αρέσει,προτείνεται ν'αντικαταστήσεις τα μικρότερα περιφερικά καθώς και το κεντρικό με τεμάχια ισοδύναμα προς τα main L-R . Άρα και στιβαρούς ενισχυτές για την οδήγησή των.Μην πάρεις ενεργά - και ακόμα περισσότερο μη έχοντα ομοειδή ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά προς τα υπόλοιπα - ίσα για να λες ότι απλούστευσες τη δραστηριότητά σου...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εάν κάποιος (εγώ) ο οποίος έχει 7αδα klipsch (rp σειρά, η καλή), αντικαταστήστει τα σαραουντ με ενεργά (για να μην αγοράζει ενισχυτές) με πχ kali ή presonus (με 8αρια γουφερ), θα έχει κάνει μ@λ@κία;

Το σκεπτικό υπάρχει στην περίπτωση που πάω για pre οπότε θα πρέπει να αγοραστούν και τελικοί ή τελικός 4κάναλος. Οικονομικά, συμφέρει να πουληθούν τα klipsch πάντως...
Ωχ τι διαβάζουν τα ματάκια μου.....

Κάνε τη κίνηση πάρε ένα rc64 κεντρικό δώσε του αρκετά watt και θα είσαι άρχοντας.

Τεράστια διαφορά το κεντρικό, η καλύτερη κίνηση που έχω κάνει μετά τα arendal.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Εχω το διαβολο να σου στειλω αν θελεις. Τον αγγελο τον εχασα...να εχεις 2.
Θα το έκανες αυτό για μένα; Σοβαρά; Σε ευχαριστώ!:hi:
Να σου στείλω pm με τη διεύθυνση μου;
Οπότε ομοφωνα, θα κανω μ@λ@κια!

Καλα θα παρω τελικο/τελικους.

Απλα ρωτησα!
Όταν αποφασίσεις για τελικό ή τελικούς και προϋπολογισμό, στείλε μου ένα pm.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εφόσον δεν σκοπεύεις ν'αντικαταστήσεις ολόκληρη τη σειρά συνεπάγεται ότι σου αρέσει ο ήχος.
Εφόσον ο ήχος τους σου αρέσει,προτείνεται ν'αντικαταστήσεις τα μικρότερα περιφερικά καθώς και το κεντρικό με τεμάχια ισοδύναμα προς τα main L-R . Άρα και στιβαρούς ενισχυτές για την οδήγησή των.Μην πάρεις ενεργά - και ακόμα περισσότερο μη έχοντα ομοειδή ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά προς τα υπόλοιπα - ίσα για να λες ότι απλούστευσες τη δραστηριότητά σου...
Πολύ σωστά.

Όμοιας ηχητικής σφραγίδας πρέπει να είναι όλοι οι δορυφόροι, και ομοίων δυνατοτήτων δυναμικού εύρους.

Το μικρότερων δυνατοτήτων ηχείο σε ένα πολυκάναλο σεταπ, καθορίζει το δυναμικό εύρος ολοκλήρου του σετάπ.

Εφόσον έχεις ήδη κλιψ που σ'αρεσουν, συμπληρώνεις όμοια, ομοίων δυνατοτήτων μέγιστης στάθμης.

Αν θες αλλαγή εξοπλισμού, πρέπει να φύγουν όλα τα κλιψ και να μπουν τα νέα, είτε ενεργά είτε παθητικά αδιάφορο.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
ομοίων δυνατοτήτων μέγιστης στάθμης.
σε συνάρτηση με την απόσταση πάντα.

γιατί οι περισσότεροι νομίζω που έχουμε μακρόστενους χώρους κυρίως τα πλαϊνά είναι πολύ κοντά
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top