Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Αυτό ακριβώς.
Και σ'αυτό υπάρχουν περιθώρια κριτικής.

Η συμμετοχή σε ατάλαντους για παραγωγή χαλιενταδικων μπαρουφών υπό την αμφιλεγόμενη τσεσκι, είναι προσόν ή υπήρξε απλώς κίνηση μάρκετινγκ για μαζωμα του κοινού του εν λόγω παίχτουρα;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν το ήξερες;:o
Νo, no, no..
'Οχι δεν είχα διαβάσει, μόνο κάτι γενικά εδώ για τις επιδόσεις..
Πολύ πάνω από το μπάτζετ μου έτσι κι αλλιώς...
Λέτε αυτά σε 15 χρόνια να δίνονται γύρω στα 1000 κάτι?
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Και σ'αυτό υπάρχουν περιθώρια κριτικής.

Η συμμετοχή σε ατάλαντους για παραγωγή χαλιενταδικων μπαρουφών υπό την αμφιλεγόμενη τσεσκι, είναι προσόν ή υπήρξε απλώς κίνηση μάρκετινγκ για μαζωμα του κοινού του εν λόγω παίχτουρα;
Δε γνωρίζω.

Νo, no, no..
'Οχι δεν είχα διαβάσει, μόνο κάτι γενικά εδώ για τις επιδόσεις..
Πολύ πάνω από το μπάτζετ μου έτσι κι αλλιώς...
Λέτε αυτά σε 15 χρόνια να δίνονται γύρω στα 1000 κάτι?
:roflmao: :roflmao: :roflmao:
Πρέπει να γνωρίζουμε τους ισχυρούς παίχτες στο χόμπι μας, όπως ας πούμε, αν μας αρέσουν τα αυτοκίνητα, μαθαίνουμε για τα μοντέλα της Bugatti και της Keonigsegg, έστω και αν δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πρέπει να γνωρίζουμε τους ισχυρούς παίχτες στο χόμπι μας, όπως ας πούμε, αν μας αρέσουν τα αυτοκίνητα, μαθαίνουμε για τα μοντέλα της Bugatti και της Keonigsegg, έστω και αν δεν μπορούμε να τα αποκτήσουμε.
Δεν έχω πάντα όρεξη για τέτοια, καταλαβαίνω την ανάγκη των πολλών να είναι έτσι αλλά εγώ δεν βάζω κανένα ''πρέπει'' στον εαυτό μου...
Ούτε θεωρώ πως είμαι ούτε και σκοπεύω να γίνω ""big player'' σε αυτό ούτε σε κανένα άλλο hobby.
Άσε που έχω άλλο hobby απείρως πιο απολαυστικό από αυτό για εμένα.. ;)
Κι εκεί όμως με μέτρο το πάω...
Εδώ απολαμβάνω πρωτίστως την παρεούλα και δευτερευόντως τα μηχανήματα..
Απλά διαβάζω τόσο όσο, ωστε να μην είμαι εκτός θέματος πολύ συχνά :biggrin:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
99.5%.


Όσο για τον μπουτχια, έχει ένα πολύ μεγάλο μειονέκτημα, συγκρινόμενος με τον αείμνηστο Ντόχερτι: συγκρατεί υπερβολικά πολύ τις γνήσιες σκέψεις του, προσπαθώντας να είναι αναίμακτα "κομψός" και "ευγενής" στο πληκτρολόγιο, ενώ ο Ντόχερτι ήταν αιμοβόρα κομψός μπαλτάς στους καραγκιόζηδες, τους οποίους έκοβε φέτες ευγενικά κόβοντας γι'αρχή την καρωτίδα, πιτσιλώντας με αίματα χαλιά και ντουβάργια σα τις ταινίες του Ταραντίνο, γδέρνοντάς τους στη συνέχεια σα χασάπης πρίγκηπας επιπέδου Βλάντ του παλουκωτή. 😍

Πολύ μου λείπει η χατζάρα του.:(
Αυτές είναι ιστορίες ανάλυσης προφίλ για το FBI!!!
Το ερώτημα π 8-) ιός ασχολείται με ένα κοινό, το οποίο γνωρίζει πολύ λιγότερα σε συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί και με ποιο τρόπο, σίγουρα δεν έχει εύκολη απάντηση.
Ούτε από το κοινό, ούτε από τον ίδιο. ;)
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Πείτε μου ότι έβρισα ή υποτίμησα τον Αρτέμη, λέγοντάς τον καραγκιόζη τώρα, να σκίσω το καλσόν μου. :gotcha:
καλε!!!! που λεει και ο κ. ζιζικ να σε δω με καλσον οπως ο κ. κοτσιδης δεν θελω τιποτε αλλο:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτές είναι ιστορίες ανάλυσης προφίλ για το FBI!!!
Το ερώτημα π 8-) ιός ασχολείται με ένα κοινό, το οποίο γνωρίζει πολύ λιγότερα σε συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί και με ποιο τρόπο, σίγουρα δεν έχει εύκολη απάντηση.
Ούτε από το κοινό, ούτε από τον ίδιο. ;)
Μια παρέα μοιάζει με millefeuille...πολλαπλή διαστρωμάτωση και διαφοροποιημένες υφές...

Το ΄΄σωστό και πρόστυχο΄΄ millefeuille δεν είναι όποιο αγοράζεται έτοιμο -σε αρκετές περιπτώσεις για εορταστικές επισκέψεις - από γνωστά ζαχαροπλαστεία...

Η ορθή διαδικασία προβλέπει επιμέρους διατήρηση των βασικών του συστατικών (κρέμα ζαχαροπλαστικής με αγνά υλικά σε bain marie και όχι σαβούρες για οικονομία κλίμακας - ψημένο φύλλο σφολιάτας γαλλικού τύπου - κρέμα Chantilly χτυπημένη με ζάχαρη άχνη ) και παρασκευή καθενός τεμαχίου ανεξάρτητα ακριβώς τη στιγμή του σερβιρίσματος.Έτσι δεν θα έχανε ποτέ τη φημισμένη...τραγανιστή υφή του περιμένοντας τη στιγμή που θα καταναλωνόταν.

1607862801764.png


Κάπως έτσι νιώθουν και οι καταναλωτές παθητικών setup με την αύρα γευσιγνωσίας που τους προσφέρει η σύνθεσή τους...Θα είχαν δε και όλα τα δίκια άμα τα δεδομένα στην ηχητική αναπαραγωγή ταυτίζονταν μ'εκείνα της... ζαχαροπλαστικής.

Στη δε ζαχαροπλαστική του Λόγου,ταιριάζουν κι εκεί μερικές φορές δόσεις...πικρής σοκολάτας ή πικρά κεράσια.

Αυτές είναι ιστορίες ανάλυσης προφίλ για το FBI!!!
Το ερώτημα π 8-) ιός ασχολείται με ένα κοινό, το οποίο γνωρίζει πολύ λιγότερα σε συγκεκριμένο αντικείμενο, γιατί και με ποιο τρόπο, σίγουρα δεν έχει εύκολη απάντηση.
Ούτε από το κοινό, ούτε από τον ίδιο. ;)
Μια πιθανή απάντηση είναι ότι ψάχνει να βρει πού μπορεί να κάνει λάθος και τί θα του είχε διαφύγει.Η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων συντελεί σε αυτό,ανεξάρτητα από το πλήθος των γνώσεων.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μια παρέα μοιάζει με millefeuille...πολλαπλή διαστρωμάτωση και διαφοροποιημένες υφές...

Το ΄΄σωστό και πρόστυχο΄΄ millefeuille δεν είναι όποιο αγοράζεται έτοιμο -σε αρκετές περιπτώσεις για εορταστικές επισκέψεις - από γνωστά ζαχαροπλαστεία...

Η ορθή διαδικασία προβλέπει επιμέρους διατήρηση των βασικών του συστατικών (κρέμα ζαχαροπλαστικής με αγνά υλικά σε bain marie και όχι σαβούρες για οικονομία κλίμακας - ψημένο φύλλο σφολιάτας γαλλικού τύπου - κρέμα Chantilly χτυπημένη με ζάχαρη άχνη ) και παρασκευή καθενός τεμαχίου ανεξάρτητα ακριβώς τη στιγμή του σερβιρίσματος.Έτσι δεν θα έχανε ποτέ τη φημισμένη...τραγανιστή υφή του περιμένοντας τη στιγμή που θα καταναλωνόταν.

View attachment 191132

Κάπως έτσι νιώθουν και οι καταναλωτές παθητικών setup με την αύρα γευσιγνωσίας που τους προσφέρει η σύνθεσή τους...Θα είχαν δε και όλα τα δίκια άμα τα δεδομένα στην ηχητική αναπαραγωγή ταυτίζονταν μ'εκείνα της... ζαχαροπλαστικής.

Στη δε ζαχαροπλαστική του Λόγου,ταιριάζει μερικές φορές και λίγη...πικρή σοκολάτα ή πικρά κεράσια.


Μια πιθανή απάντηση είναι ότι ψάχνει να βρει πού μπορεί να κάνει λάθος και τί θα του είχε διαφύγει.Η ανταλλαγή διαφορετικών απόψεων συντελεί σε αυτό,ανεξάρτητα από το πλήθος των γνώσεων.
Ωραίες -για πολλούς- οι δαντέλες και τα κορδελάκια, αλλά και η παρασκευή του γραπτού λόγου οφείλει να σχηματοποιείται κατάλληλα για την εγκεγαλική γαστρονομία. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ωραίες -για πολλούς- οι δαντέλες και τα κορδελάκια, αλλά και η παρασκευή του γραπτού λόγου οφείλει να σχηματοποιείται κατάλληλα για την εγκεγαλική γαστρονομία. ;)
Πρέπει επίσης να μην εθίζει σε ανθυγιεινές διατροφικές πρακτικές,αλλά να έχουν αυτές χαρακτήρα ευχάριστης και πρόσκαιρης ανάπαυλας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ωραίες -για πολλούς- οι δαντέλες και τα κορδελάκια, αλλά και η παρασκευή του γραπτού λόγου οφείλει να σχηματοποιείται κατάλληλα για την εγκεγαλική γαστρονομία. ;)
Κοίτα σύντροφε, ο γραπτός λόγος έχει διαστρωμάτωση αναλόγως εφαρμογής, όπως και η γαστρονομία.

Θες παραδείγματα;

Άμα πάμε στου Μελιδη για ψήσιμο, οι μπριζόλες δε θα είναι ωρίμανσης από ειδική ποικιλία μοσχαριού Ιαπωνίας, και οι σαλάτες δε θα έχουν ρόδι και ξηρούς καρπούς τσιγαρισμενους σε δεξερωγωτι.

Στο καφενείο η χριστοπαναγία είναι λαϊκή παράδοση, ενώ σε ιατρικό συνέδριο δεν είθισται να χρησιμοποιήσετε τέτοια γλώσσα.

Εδώ χριστοπαναγίες μπορεί και να χωράνε, αν και δε χρησιμοποιούνται. Ωστόσο, αν θες να διευρύνεις τον ορίζοντα αναζήτησής σου στο τι χωράει, θα πρέπει να μελετήσεις τα γραπτά του Ντόχερτι. Μια χαρά χωράνε.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πρέπει επίσης να μην εθίζει σε ανθυγιεινές διατροφικές πρακτικές,αλλά να έχουν αυτές χαρακτήρα ευχάριστης και πρόσκαιρης ανάπαυλας.
Όσο γιαυτό, δεν θα μπορούσα παρά να δώσω -δίχως αναστολές- την ψήφο μου!

Δίχως πρόσκαιρες "πρόστυχες" ανάπαυλες ποια θα ήταν η αξία -σ' αυτή τη ζωή- που θα είχαν οι...παύλες! :)

ΥΓ. Στην υγειά του....πειραγμένου monitoring!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Κοίτα σύντροφε, ο γραπτός λόγος έχει διαστρωμάτωση αναλόγως εφαρμογής, όπως και η γαστρονομία.

Θες παραδείγματα;

Άμα πάμε στου Μελιδη για ψήσιμο, οι μπριζόλες δε θα είναι ωρίμανσης από ειδική ποικιλία μοσχαριού Ιαπωνίας, και οι σαλάτες δε θα έχουν ρόδι και ξηρούς καρπούς τσιγαρισμενους σε δεξερωγωτι.

Στο καφενείο η χριστοπαναγία είναι λαϊκή παράδοση, ενώ σε ιατρικό συνέδριο δεν είθισται να χρησιμοποιήσετε τέτοια γλώσσα.

Εδώ χριστοπαναγίες μπορεί και να χωράνε, αν και δε χρησιμοποιούνται. Ωστόσο, αν θες να διευρύνεις τον ορίζοντα αναζήτησής σου στο τι χωράει, θα πρέπει να μελετήσεις τα γραπτά του Ντόχερτι. Μια χαρά χωράνε.
Kώστα έχω διαβάσει αρκετά απο τα γραπτά του και ομολογώ ότι δεν αισθάνομαι βολικά όταν αναφέρομαι σε κάποιον που δεν γνώριζα και επίσης έχει μετοικίσει σε άλλον πλανήτη.

Προσωπικά, με καλύπτει, ως ερμηνεία, η έκφραση -στα αναφερόμενα παραδείγματα σου- "και του λιμανιού και του σαλονιού", δηλαδή -αν τόχεις- , να συναναστρέφεσαι με διαφορετικές (κοινωνικο-μορφολογικά και ιδιοσυγκρασιακά) ομάδες.

Είναι βέβαια πολύ δύσκολο να επιτευχθεί η πλήρης αποδοχή σου και η διαφορετικότητα αναγνωρίζεται ΕΥΚΟΛΑ (πλην ακραίων ικανοτήτων ή ψυχιατρικών διαταραχών) από τις ομάδες, γιατί κανείς δεν μπορεί να κάνει βαρκάδα σε δύο βάρκες ταυτόχρονα Όοοσο ΤΣΑΚ και νάναι.

Συνήθως ένας έξυπνος γνωσιακά, αντιληπτικά και κοινωνικά ...άτομος πέρα από τις αξίες του, κουβαλάει και τα βίτσια του όπου και να συναγελάζεται. Αν αυτά είναι αρεστά στις όποιες ομάδες συναναστροφής, περιέχονται στο φάκελο "μπράβο ρε φίλε, δεν είσαι δικός μας, αλλά θα μπορούσες να ήσουν".

Όπως γνωρίζεις, ο γραπτός ιδιαίτερα λόγος σε συσχέτιση με τις προσωπικές αξίες του γράφοντος, είναι μία πολύπλοκη εξίσωση η οποία ανάγεται σε πολλά μαθηματικά μοντέλα επίλυσης.:drinks:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το ΄΄σωστό και πρόστυχο΄΄ millefeuille δεν είναι όποιο αγοράζεται έτοιμο -σε αρκετές περιπτώσεις για εορταστικές επισκέψεις - από γνωστά ζαχαροπλαστεία...

Η ορθή διαδικασία προβλέπει επιμέρους διατήρηση των βασικών του συστατικών (κρέμα ζαχαροπλαστικής με αγνά υλικά σε bain marie και όχι σαβούρες για οικονομία κλίμακας
Bhutia σ'ευχαριστω.
Όσο κι'αν έψαχνα δεν θα μπορούσα να το διατυπώσω καλύτερα.

Το πρώτο είναι το παθητικό σύστημα
Το "ετοιματζιδικο" δεν μπορεί να είναι άλλο από τα ενεργά... ;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.143
Reaction score
26.706
Οι μόνιμα αποτυχημένες προσπάθειες της γιαγιάς μου να φτιάξει μια καλή τούρτα ήταν παθητικές.
Όι νόστιμες τούρτες που αγοράζαμε από τα ζαχαροπλαστεία ήταν ενεργές.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οι μόνιμα αποτυχημένες προσπάθειες της γιαγιάς μου να φτιάξει μια καλή τούρτα ήταν παθητικές.
Όι νόστιμες τούρτες που αγοράζαμε από τα ζαχαροπλαστεία ήταν ενεργές.
Και γιατι οχι το αντιθετο? Εννοω γιατι η τουρτα της γιαγιας να ειναι παθητικη? Πως οριζεται αυτο? Και πως οριζεται το αντιθετο?
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κοίτα σύντροφε, ο γραπτός λόγος έχει διαστρωμάτωση αναλόγως εφαρμογής, όπως και η γαστρονομία.

Θες παραδείγματα;

Άμα πάμε στου Μελιδη για ψήσιμο, οι μπριζόλες δε θα είναι ωρίμανσης από ειδική ποικιλία μοσχαριού Ιαπωνίας, και οι σαλάτες δε θα έχουν ρόδι και ξηρούς καρπούς τσιγαρισμενους σε δεξερωγωτι.

Στο καφενείο η χριστοπαναγία είναι λαϊκή παράδοση, ενώ σε ιατρικό συνέδριο δεν είθισται να χρησιμοποιήσετε τέτοια γλώσσα.

Εδώ χριστοπαναγίες μπορεί και να χωράνε, αν και δε χρησιμοποιούνται. Ωστόσο, αν θες να διευρύνεις τον ορίζοντα αναζήτησής σου στο τι χωράει, θα πρέπει να μελετήσεις τα γραπτά του Ντόχερτι. Μια χαρά χωράνε.
Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.
Αν δεις εναν με καμπουρα δεν απευθυνεσαι σ αυτον φωναζοντας τον "καμπουρη" Αντικειμενικα δεν ειναι λαθος, αλλα ωστοσο ειναι αγενεια.

Στο καφενειο υπαρχουν θαμωνες, γνωστοι μεταξυ τους. Εκφραζονται λοιπον ελευθερα. Απευθυνεται ο Κωστας προς εμενα και χρησιμοποιει και λιγα "γαλλικα". Εγω χαμογελαω. Δεν ανεχομαι ομως κατι παρομοιο απο καποιον αγνωστο, θα γινει πολεμος!

Δηλαδη για να παμε στα του φορουμ, υπαρχουν εδω αυτοι που γραφουν αρκετο καιρο, αρα υπαρχει εξοικιωση μεταξυ τους, λογικο να εκφραζονται σε οτι αφορα την μεταξυ τους επικοινωνια πιο ελευθερα.

Ομως εδω υπαρχει πολυ μεγαλυτερο κοινο απ αυτο του καφενειου, και υπαρχει και κοσμος που θα παρεξηγησει τον καφενειακο λογο. Επομενως ο λογος οταν δεν αναφερομαστε σε καποιο προσωπο με τον οποιο εχουμε εξοικιωση απαιτειται να ειναι "ευγενικος - κοσμιος" Σε διαφορετικη περιπτωση περιμενει ο Νταχαρης με την δαμοκλειο σπαθη. :lol:

Αλλωστε ο σωστος χειρισμος της γλωσσας δεν αποτρεπει και τον επιθετικο ευγενικο λογο. Ισως μαλιστα ειναι πολυ πιο αποτελεσματικος. Πιστευω οτι δειχνει κι αλλα προσοντα. Ευγενεια, ψυχραιμια, πειθαρχια.

Εχοντας διαβασει γραπτα του Ντοχερτι (ομολογουμενως οχι πολλα) μου δοθηκε η εντυπωση οτι ειχε πολυ επιδεξιο γραπτο λογο. Αλλα για κατι τετοιο δε ειναι αναγκη βεβαια να αναφερομαστε στον μακαριτη. Θεωρω οτι ειναι δειγμα πολιτισμου και καλλιεργειας.

Ενας κακος συνειρμος μου ηρθε στο μυαλο μου. Οταν ημουν στρατιωτης ο προφορικος λογος των μονιμαδων ηταν επιεικως απαραδεκτος. Λογω αξιωματος μιλουσαν στους φανταρους λες και ηταν σκουληκια. Ειχα παει επι πρωθυπουργιας του Κ Καραμανλη. Μεσα σ ενα μηνα περιπου ειχαν γινει εκλογες και βγηκε ο Α Παπανδρεου. Η πρωτη διαταγη που ηρθε στα στρατευματα αφορουσε την απαγορευση του καψονιου. Υποχρεωσαν να διαβασουν το διαταγμα παρουσια των οπλιτων. Οι περισσοτεροι φανταροι ακουγαν το διαταγμα με δακρυα στα ματια. Οταν μπηκαμε στους θαλαμους αμεσως μετα μας ξαναεκαναν καψονια πολυ χειροτερα. Ομως συντομα καποιοι Αξιωματικοι πηραν δυσμενεις μεταθεσεις και σταδιακα σχεδον καταργηθηκαν.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.232
Reaction score
8.119
΄΄καραγκιόζης audiophile΄΄

δεν μιλας ομορφα, παιρνεις την μορφη αλλων σιγα σιγα...:(
....η κακες παρεες τα κανουν αυτα ..
Μια χαρά τα λέει. Μπορεί να λέει ότι θέλει εδώ μέσα και όταν μιλάει ο bhutia κρατάμε σημειώσεις. Το έχει κερδίσει το αξίζει θα το προασπίσουμε όσο είμαστε εδώ. Αν σας αρέσει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.143
Reaction score
26.706
Και γιατι οχι το αντιθετο? Εννοω γιατι η τουρτα της γιαγιας να ειναι παθητικη? Πως οριζεται αυτο? Και πως οριζεται το αντιθετο?
Η καημένη η γιαγιά μου πάλευε τόσα χρόνια να ματσάρει σαβαγιάρ ή παντεσπάνια του εμπορίου με διάφορες μόρφατ και ερμόλ του εμπορίου. Ο μάστορας ζαχαροπλάστης σού δίνει έτοιμη την τούρτα, όμορφη, σωστή και ενεργή,
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top