Ενεργά ηχεία για γραφείο

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Καλη η επιστήμη αλλά μίλησα καθαρά απο προσωπική εμπειρία. Απο όλα τα pc speakers που είχα κατα καιρούς (για αυτό το budget πάντα) και στην ένταση που τα έχω (χαμηλά δηλαδή) είναι τα πιο ξεκουραστα και αρκετά λεπτομερή. Ουτε boomy ούτε tinny. Ακούω κυρίως rock/jazz. Στο σαλόνι έχω audio physic yara. Δεν θα τα συγκρίνω εννοείται. Επίσης είμαι και μουσικός και το αυτί μου ευτυχώς ή δυστυχώς είναι trained (αν και δεν ξέρω πως και σε τι ορίζουμε το trained σε αυτο το context) και πολλά φτηνά ηχεία με κουράζουν μετά από λίγο. Just my 2c.
 

Μηνύματα
709
Reaction score
1.315
Δε νομίζω ότι τα Eris 3.5 είναι ξεκούραστα ακόμα και για έναν untrained ακροατή. Φαντάζομαι πως ο @CountZero πιο πάνω τα εκλαμβάνει έτσι διότι ακούει ενώ δουλεύει, άρα μιλάμε για χαμηλές στάθμες, οπότε αυτό το boost στις χαμηλές και τις υψηλές λειτουργεί ως ιδιότυπο loudness φίλτρο! Υπόθεση κάνω εδώ, ας μας πει καλύτερα ο ίδιος.

Αλλά εγώ σχολίασα και το ισχυρισμό ότι πρόκειται και για accurate ηχείο, πράγμα που επ' ουδενί δεν μπορεί να υποστηριχθεί στα σοβαρά και οι μετρήσεις το δείχνουν ξεκάθαρα. Ναι, δεν μπορεί να περιμένει κανείς πολλά από ένα 3'' γουφεράκι/μιντ αλλά φαίνεται ότι και το port έχει τα θεματάκια του όπως και όλη η καμπίνα με πολλές αντηχήσεις, με αποτέλεσμα ο ίδιος ο reviewer να προτείνει να κλείσεις την οπή ανάκλασης και να το κροσάρεις με σαμπ. Λέει αυτολεξεί:

"No matter what speaker you buy STUFF THE PORT. It doesn’t help you get any lower. In fact, it only serves to provide a resonant bump ~ 100Hz and results in a steeper roll off."

Ο ορισμός του one-note bass δηλαδή. Το να χρησιμοποιείται δε ο Toole για να δικαιολογηθούν τέτοιες αντικειμενικές επιδόσεις από ένα ηχείο είναι λίγο αστείο. Δες την κλίση της καμπύλης στο all listeners, πόσα db σταδιακής πτώσης έχει από τα 5-6 kHz και πέρα, καμία σχέση με την απόκριση του presonus.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
από την στιγμή που δεν υπάρχει μέτρηση στη θέση ακρόασης μένουμε στις μετρήσεις του ηχείου κ σε λίγο φαντασία ως προς τα μοντς του γραφείου...άλλωστε ο soco έδωσε καλά δεδομένα για το πως μπορεί να ακουστεί το συγκεκριμένο ηχείο στην ρίαλ λάιφ
από την άλλη το να μην κατανοούμε τις καμπύλες της χάρμαν και να προσπαθούμε να τις ερμηνεύσουμε κατά το δοκούν.......ναι είναι για γελάνε και οι πέτρες......και δεν είναι το μόνο ποστ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
Αυτό που θεωρώ (σωστά ή λανθασμένα) δεδομένο είναι πως ειδικά οι εταιρίες που φτιάχνουν στουντιακά (έστω φτηνά home), άλλα και πολλές άλλες με εμπειρία στον χώρο δεν αφήνουν στην τύχη το αποτέλεσμα (ακόμα και αν οι μετρήσεις δεν πείθουν).
Η απόκριση είναι αυτή που ήθελαν για αυτά, για λόγους υποθέτω όχι τυχαίους.
Γι' αυτό δεν είμαι και κάθετος όσο αφορά μετρήσεις ηχείων κλπ..

Αν μετρούν σωστά τα εκάστοτε ηχεία σίγουρα έχουν περισσότερες δυνατότητες για σωστή ισοστάθμιση και ευελιξία αλλά ανάλογα τις συνθήκες και τη μερίδα κοινού που απευθύνονται υπάρχουν υλοποιήσεις που δεν στηρίζονται στην μέτρηση ''χάρακα'' ωστέ να αγαπηθούν - πουλήσουν - πετύχουν.

Τα συγκεκριμένα αν πιστέψουμε τον φίλο CountZero που τα χρησιμοποιεί έχουν πετύχει τον στόχο τους, δηλ. να τον ευχαριστούν (να βγάζουν τα λεφτά τους) σε περιβάλλον εργασίας σε χαμηλές ή νορμάλ στάθμες.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
από την στιγμή που δεν υπάρχει μέτρηση στη θέση ακρόασης μένουμε στις μετρήσεις του ηχείου κ σε λίγο φαντασία
Μήπως το ηχείο είναι χαμηλότερα από το αυτί, επομένως ακούει off-axis και από επάνω, οπότε χάνει όλη την εμφαση στα πρίμα;
Αλλιώς είναι όντως η χαμηλή ένταση που το φέρνει πιο κοντά στην επιθυμητή καμπύλη απόκρισης.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ποιος μίλησε για ακρίβεια? Ποιος είπε ότι το ηχείο αυτό είναι....... μόνιτορ. Απλά είναι ένα πολύ καλό ηχειάκι για κάποιον που θέλει να ακούσει μουσική στον υπολογιστή, από απόσταση κάποιων δεκάδων εκατοστών και το κυριότερο με λίγα χρήματα (λιγότερα ακόμα και από διάσημα ηχεία υπολογιστών, που σε δέκα λεπτά σε έχουν κάνει κουδουνίστρα με το χαμηλό-βουιτό σε τσίγκινο βαρέλι). Είναι ευχάριστο γιατί ακριβώς δεν είναι μόνιτορ....... φαντάζεστε ένα μόνιτορ να παίζει spotify? Το ηχείο όμως (το όποιο ηχείο), δεν είναι μόνο τι βγάζει, αλλά και τι μπάζει....... με ένα ζεστό σε ήχο dac και με υλικό ασυμπίεστο, είναι μια εξαιρετική επιλογή. Και τελικά σημασία έχει τι ακούμε και αν μας αρέσει και όχι μόνο οι μετρήσεις......διαφορετικά θα έπρεπε να οδηγηθούν στην πυρά,κάτι συνδυασμοί λαμπάτων ενισχυτικών με full range ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
φαντάζεστε ένα μόνιτορ να παίζει spotify?
Γιατί; νομίζεις πως υπάρχει κάποιο θέμα; δεν νομίζεις, φαντάζεσαι;
Γιααα come to δώθε να μη το φαντάζεσαι ούτε συ.
Ν'ακουσεις μόνιτορ με spotify.
Το spotify, gamei, και τα μόνιτορ κελαηδούν με spotify, δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω.

θα έπρεπε να οδηγηθούν στην πυρά,κάτι συνδυασμοί λαμπάτων ενισχυτικών με full range ηχεία.
Κανονικά, ναι.
Να λαμπαδιάσουν οι αηδίες.
Είναι ευχάριστο γιατί ακριβώς δεν είναι μόνιτορ
Μαζί σου διαφωνεί όλη η ψυχοακουστικη επιστήμη, όλες οι έρευνες, όλες οι τυφλες μελέτες, και οι εμπειρίες όλων μας.
Διαφωνεί η χαρμαν, ο τουλ, ο ολιβ σιν, και ο Θεός ο ίδιος.

Σοβαρά.



ΥΓ. Για να μη "φαντάζεσαι" πως παίζει ένα μόνιτορ σποτιφαι ή οτιδήποτε άλλο, απλώς βάλε ένα ζευγάρι καλά ακουστικά. Έτσι παίζει το μόνιτορ. Αυτό είναι. Άκου τώρα σποτιφαι. Άντε μπράβο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Ποιος μίλησε για ακρίβεια? Ποιος είπε ότι το ηχείο αυτό είναι....... μόνιτορ. Απλά είναι ένα πολύ καλό ηχειάκι για κάποιον που θέλει να ακούσει μουσική στον υπολογιστή, από απόσταση κάποιων δεκάδων εκατοστών και το κυριότερο με λίγα χρήματα (λιγότερα ακόμα και από διάσημα ηχεία υπολογιστών, που σε δέκα λεπτά σε έχουν κάνει κουδουνίστρα με το χαμηλό-βουιτό σε τσίγκινο βαρέλι). Είναι ευχάριστο γιατί ακριβώς δεν είναι μόνιτορ....... φαντάζεστε ένα μόνιτορ να παίζει spotify? Το ηχείο όμως (το όποιο ηχείο), δεν είναι μόνο τι βγάζει, αλλά και τι μπάζει....... με ένα ζεστό σε ήχο dac και με υλικό ασυμπίεστο, είναι μια εξαιρετική επιλογή. Και τελικά σημασία έχει τι ακούμε και αν μας αρέσει και όχι μόνο οι μετρήσεις......διαφορετικά θα έπρεπε να οδηγηθούν στην πυρά,κάτι συνδυασμοί λαμπάτων ενισχυτικών με full range ηχεία.
Εγώ ακούω με μόνιτορ ηχείο και spotify και tidal και youtube. Για την ακρίβεια τώρα στο γραφείο ακούω Kitaro απο το youtube και τα Gold μαζι με το topping D10S κελαηδάνε σε απόσταση αναπνοής απο την θέση εργασίας.
IMG_20220202_095124.jpg
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Ποιος μίλησε για ακρίβεια? Ποιος είπε ότι το ηχείο αυτό είναι....... μόνιτορ. Απλά είναι ένα πολύ καλό ηχειάκι για κάποιον που θέλει να ακούσει μουσική στον υπολογιστή, από απόσταση κάποιων δεκάδων εκατοστών και το κυριότερο με λίγα χρήματα (λιγότερα ακόμα και από διάσημα ηχεία υπολογιστών, που σε δέκα λεπτά σε έχουν κάνει κουδουνίστρα με το χαμηλό-βουιτό σε τσίγκινο βαρέλι). Είναι ευχάριστο γιατί ακριβώς δεν είναι μόνιτορ....... φαντάζεστε ένα μόνιτορ να παίζει spotify? Το ηχείο όμως (το όποιο ηχείο), δεν είναι μόνο τι βγάζει, αλλά και τι μπάζει....... με ένα ζεστό σε ήχο dac και με υλικό ασυμπίεστο, είναι μια εξαιρετική επιλογή. Και τελικά σημασία έχει τι ακούμε και αν μας αρέσει και όχι μόνο οι μετρήσεις......διαφορετικά θα έπρεπε να οδηγηθούν στην πυρά,κάτι συνδυασμοί λαμπάτων ενισχυτικών με full range ηχεία.
O χαρακτηρισμός ηχείο monitor δεν ειναι υποτιμητικος. Το αντίθετο. θα ακούσεις υλικό όπως θα ήθελε (ιδανικά) ο δημιουργός του να το ακούσεις. Το αν θέλει ο καθένας την δική του καμπύλη για να χαρεί είναι άλλο θέμα.

ΠΑΛΙ ομως αν η αφετηρία ειναι ενα καλό μονιτορ πιθανότερα ευκολότερα θα φτάσεις στο στόχο σου με αυτό απο ότι με ενα χαρχαλο που παιζ μονο με εναν τρόπο...

Συνεπώς αν και δεν συμφωνώ με τα συμπερασματα σου, ο συνδιασμός ζευγους lsr305 και ενος 310s είναι τρομακτικης αξίας για το σενάριο εργασίας που περιγράφεις.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
O χαρακτηρισμός ηχείο monitor δεν ειναι υποτιμητικος.
προφανώς και δεν είναι υποτιμητικός,κάθε άλλο.....αλλά το "ξεβράκωμα" των κακών ηχογραφήσεων και κυρίως του συμπιεσμένου υλικού,δεν αρέσει σε όλους και το πιο βασικό,δεν το χρειάζονται όλοι. Τα 305 είναι εξαιρετικά (αν και έχου τις αδυναμίες τους),αλλά μιλάμε για ηχείο με υπερδιπλάσια τιμή και με το πρόσθετο κόστος των έξτρα καλωδίων (λόγω έλλειψης εισόδου rca).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τα JBL έχουν ενισχυτή σε κάθε ηχείο τα Presonus έχουν ένα ενισχυτή και το δευτερο ηχείο είναι παθητικό. Χωρίς να έχω ακουσει κάποιο από τα δυο θα πήγαινα στα JBL για τον παραπάνω λόγο. Ωστόσο παίζει ρόλο και το budget που θέλει και έχει ο καθένας μας.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
προφανώς και δεν είναι υποτιμητικός,κάθε άλλο.....αλλά το "ξεβράκωμα" των κακών ηχογραφήσεων και κυρίως του συμπιεσμένου υλικού,δεν αρέσει σε όλους και το πιο βασικό,δεν το χρειάζονται όλοι. Τα 305 είναι εξαιρετικά (αν και έχου τις αδυναμίες τους),αλλά μιλάμε για ηχείο με υπερδιπλάσια τιμή και με το πρόσθετο κόστος των έξτρα καλωδίων (λόγω έλλειψης εισόδου rca).
Έξτρα κόστος καλωδίων; Ξέρεις πόσο είναι αυτό το κόστος; Να σου πω.
Έτοιμο καλώδιο με καρφί μικρό stereo σε 2 μεγάλα καρφιά mono, 2 μέτρων = 7 ευρώ
Καλώδιο Belden 46349 3 αγωγών και μπλεντάζ 1,30-1,50 ευρώ το μέτρο, βύσματα XLR 1,50 ευρώ το ένα.
Βύσματα καρφιά για μη ισορροπημένη σύνδεση, από 1,10 το ένα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
αλλά το "ξεβράκωμα" των κακών ηχογραφήσεων και κυρίως του συμπιεσμένου υλικού,δεν αρέσει σε όλους
Αυτό πάντως ''το ξεβράκωμα'' που λέγεται παντού εγώ με μόνιτορ (ευτυχώς) δεν το έχω ζήσει..
Ούτε με τα Atc, ούτε με τα focal, ούτε με τα Yamaha τώρα..
Είχα περισσότερα θέματα με τις ηχογραφήσεις που δεν ''συμφωνούσαν'' με τα ''full range'' και 'αλλα μη μόνιτορ ηχεία που είχα παλιότερα.
Ίσως εκτός των q acoustics..
Με τα μόνιτορ + sub βιώνω πιο ''νορμάλ'' αυτές τις διαφοροποιήσεις..




Όσο για τον Ear μην μου τον τσαντίζετε..
Είδατε?
Δεν του απάντησε άμεσα κανείς, μπήκε, τα είπε, ξέσπασε, έφυγε κύριος..

:lolsign:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
Ενώ τις άλλες τις σαβούρες θα τις συνδέσεις πώς; Ασύρματα; :laugh:
Σταμάτα βρε..
Σαβούρες..
Κάθε ηχείο-συνδυασμός έχει το κοινό του..
Ότι πέρασε από τα χέρια μου εγώ το αγάπησα, άσχετα που κατέληξα.. :rolleyes:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... ενεργα καθως σηκωνουν καλητερα την ισοσταθμιση - αρκει να μην εχουν θορυβο. Σκετα δεν παλευονται - μονο σε πολυ χαμηλες σταθμες (... βαριεμαι να το εξηγησω, αλλα τι διαβαζετε το σαιτ τοσα χρονια...) 🐒
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
... ενεργα καθως σηκωνουν καλητερα την ισοσταθμιση - αρκει να μην εχουν θορυβο. Σκετα δεν παλευονται - μονο σε πολυ χαμηλες σταθμες (... βαριεμαι να το εξηγησω, αλλα τι διαβαζετε το σαιτ τοσα χρονια...) 🐒
Σωστά αλλά..
Τα ATC π.χ. τα άκουγα τότε χωρίς sub και χωρίς ισοστάθμιση και παραδόξως όσο ''έδινα'' μέσα στα πλαίσια του μεγέθους τους βέβαια (5'') τόσο καλύτερα έπαιζαν.. :idk:
Εθιστικό ηχειάκι..
Το θέλω ξανά αυτό..
Ας μην παίζει..
Να υπάρχει εκεί να το βλέπω.. :smoke:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
-> παθητικο ?! - και αν ναι , το ακουγες σε συνδιασμο με καποιο ενισχυτικο - ως εκ τουτου...παει αρκετα μακρια η βαλιτσα(μπειμπυ)
απλοικα μπορουμε να πουμε, οτι δεν θα διαφωνει καποιος οτι μπορει να ακουγοταν ευχαριστα ..(κατι το οποιο βεβαια αποδεικνθεται με μετρησεις)
:)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993
-> παθητικο ?! - και αν ναι , το ακουγες σε συνδιασμο με καποιο ενισχυτικο - ως εκ τουτου...παει αρκετα μακρια η βαλιτσα(μπειμπυ)
απλοικα μπορουμε να πουμε, οτι δεν θα διαφωνει καποιος οτι μπορει να ακουγοταν ευχαριστα ..(κατι το οποιο βεβαια αποδεικνύεται με μετρησεις)
:)
Σταμάτα βρε με τις μετρήσεις.. :rolleyes:


Ναι, παθητικό οκ.. αλλά με φιλοσοφία μόνιτορ ;)
..και από αυτά με ''κακή'' φήμη ως προς τις κακές-μέτριες ηχογραφήσεις.

Με Creek Destiny το ''έτρεχα''
Τον ''ρούφηξε''
Ηχείο βαμπίρ.. 😎
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.257
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top