Ενεργά ηχεία για home cinema

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Από Ελλάδα θα τα πάρω..
Βλέπω ότι ούτε το v1 έχει auto on-off.
Όποτε μένει η λύση του πολυμπριζου...
Δεν βλέπω λόγω να πάω σε v1 δηλαδή..
.
Κάτι ακόμη...
Η σύνδεση θα γίνει με rca και όχι με XLR...
Στα πολλά μέτρα υπάρχει περίπτωση να έχω θόρυβο?
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Ακόμα και με τα 8" στα 100 περίπου θα θες να τα κόψεις. Εγώ και τα 15" στα 100 τα έκοβα. Γενικά πάρε το μεγαλύτερο ηχείο που σηκώνει η τσέπη σου αν το θες για home cinema.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Από Ελλάδα θα τα πάρω..
Βλέπω ότι ούτε το v1 έχει auto on-off.
Όποτε μένει η λύση του πολυμπριζου...
Δεν βλέπω λόγω να πάω σε v1 δηλαδή..
.
Κάτι ακόμη...
Η σύνδεση θα γίνει με rca και όχι με XLR...
Στα πολλά μέτρα υπάρχει περίπτωση να έχω θόρυβο?
To v1 έχει auto standby, κατέβασε το manual και θα το δεις.

Υπάρχουν ground loop isolators αλλά γιατί να μπλέξεις με πατέντες και επιπλέον εξοδα;

xlr = πολιτισμός

Ότι σου γράφει ο @Alexandros1986 είναι σωστό, όμως επιμένω στην άποψη ότι για να αγοράσεις καλύτερο ηχείο από το kali (για 2,3μ απόσταση ακρόασης) θες παραπανω από τα τριπλάσια χρήματα.

Υπάρχουν και τα σινεματζιδικα τα οποία είναι πρώτης τάξεως λύση αλλά δεν έχω εικόνα από κόστος μαζί με ενισχυτικά.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
To v1 έχει auto standby, κατέβασε το manual και θα το δεις.

Υπάρχουν ground loop isolators αλλά γιατί να μπλέξεις με πατέντες και επιπλέον εξοδα;

xlr = πολιτισμός

Ότι σου γράφει ο @Alexandros1986 είναι σωστό, όμως επιμένω στην άποψη ότι για να αγοράσεις καλύτερο ηχείο από το kali (για 2,3μ απόσταση ακρόασης) θες παραπανω από τα τριπλάσια χρήματα.

Υπάρχουν και τα σινεματζιδικα τα οποία είναι πρώτης τάξεως λύση αλλά δεν έχω εικόνα από κόστος μαζί με ενισχυτικά.
Δυστυχώς ο ενισχυτής μου δεν έχει XLR..
Όσο για το v1 δε βλέπω κάτι στην πλάτη του, ίσως γίνεται με τα τζαμπερακια που έχει? 🙄
Είναι η διάφορα τιμής πολύ μικρή από v1 σε v2... Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω το παλαιό όσο αφορά τον ήχο...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Δυστυχώς ο ενισχυτής μου δεν έχει XLR..
Όσο για το v1 δε βλέπω κάτι στην πλάτη του, ίσως γίνεται με τα τζαμπερακια που έχει? 🙄
Είναι η διάφορα τιμής πολύ μικρή από v1 σε v2... Δε ξέρω αν αξίζει να πάρω το παλαιό όσο αφορά τον ήχο...
το V2 είναι σαφέστατα πιο βελτιωμένο στα σημεία...και κυρίως στο φύσημα που έχει παρατηρηθεί στο v1
αλλά όπως είπε ο ndis...αν η απόσταση ακρόασης είναι στα 2+ δεν θα το ακούσεις
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ναι είναι πάνω από τα δύο μέτρα...
Αλλά αν μέχρι στα δύο ακούγεται, είναι ένα θέμα νομίζω...
Όποτε μιλάμε για το v2...
Ψάχνοντας επίσης είδα κ τη σειρά lp..
Κάποιοι λένε ότι είναι πιο γεμάτος ήχος..
Υπάρχει το lp6 και lp8..
Δεν είναι 3δρομο... Δεν ξέρω αν φοράει το ίδιο τουιτερ... 🙄🤔
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Δεν ακούγεται στα 2μ κανένα ενισχυτικό του v1, απλά η διαφορά με το v2 σε χρήμα είναι μικρη. Στα 7 κομμάτια v1 θα βγάλεις ένα v2, αστεία πράγματα.

Το lp, στο έχω γράψει και πριν, είναι εξίσου καλή επιλογή αν έχεις ευχέρεια στην τοποθέτηση. Θες υποχρεωτικά σωστό ύψος βάσεων, θες συγκεκριμένη θέση ακροασης. Πρόβλημα θα έχεις σίγουρα με το κεντρικό, θα γλυτώσεις όμως αρκετα χρήματα σε σχέση με το in8.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Μπορώ να έχω την σωστή τοποθέτηση.
με λίγη κλήση γίνεται δουλειά?
Με βολεύει που είναι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις κιόλας..
Θα μπουν επάνω σε τοίχο τα τρία εμπρός...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Μπορώ να έχω την σωστή τοποθέτηση.
με λίγη κλήση γίνεται δουλειά?
Με βολεύει που είναι πιο μαζεμένο σε διαστάσεις κιόλας..
Θα μπουν επάνω σε τοίχο τα τρία εμπρός...
πρόσεξε Δημήτρη

τα λεφτά όλα στα μοντέλα ιν 8 κ 5 είναι το ομοαξονικό μιντ τουίτερ
το οποίο ειδικά σε κεντρικό με κακη τοποθέτηση και κλίση θα βοηθήσει πολύ περισσότερο από το lp
Αθήνα είσαι πήγαινε να τα ακούσεις..σίγουρα κάποιος θα τα έχει για ακρόαση
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
πρόσεξε Δημήτρη

τα λεφτά όλα στα μοντέλα ιν 8 κ 5 είναι το ομοαξονικό μιντ τουίτερ
το οποίο ειδικά σε κεντρικό με κακη τοποθέτηση και κλίση θα βοηθήσει πολύ περισσότερο από το lp
Αθήνα είσαι πήγαινε να τα ακούσεις..σίγουρα κάποιος θα τα έχει για ακρόαση
Βγαίνουν πολύ γκουμουτσες για το χώρο μου τα 8αρια που τόσο θα ήθελα κ συμφέρουν σε σχέση με τα 5αρια...
Αν πάω σε σειρά i θα πάω για το i5..
Και αποσο έχω διαβάσει στο ίντερνετ θεωρούν το lp6 καλύτερο από το μικρό I...
Έχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια...
Εδώ είναι ο χώρος της τριάδας...
Δυστυχώς το κεντρικό πρέπει να σκαρφαλώσει πάνω στο ράφι με κλήση προς το κάτω... Δε θέλω πολύ φαρδύ αλλά και τα 3 κιλά επιπλέον βάρους...
 

Attachments


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Δημήτρη υπο ιδανικες συνθήκες το lp μπορεί να είναι μέχρι και ελάχιστα καλύτερο από το in. Ιδανικές συνθήκες όμως στα σαλόνια μας αποτελούν τεράστια ουτοπία. 1 στους 10 όμως μπορεί να έχει τον κατάλληλο χώρο και δυνατότητες τοποθετήσης ώστε τα lp να δουλέψουν βέλτιστα.

Στους υπόλοιπους 9 παντως τα in θα είναι καλύτερα. Δεν είναι μαγεία η αρχιτεκτονική των in τα κάνει περισσότερο ανεκτικά στις επιπτώσεις μη βέλτιστης τοποθέτησης.

Στην υπερβολή, τα in ακούγονται χειρότερα όταν είναι εντός άξονα!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Είμαι ανάμεσα στα in5 και lp6..
Το κεντρικό θα τοποθετηθεί πλάγια πράγμα που τουλάχιστον στα μανιουαλ των ηχείων μπορεί να κάνει το in5...
Όποτε κεντρικό είναι μονόδρομος το in?
Αν ξαπλώσει ένα lp? 🙄
Πόσο μπορεί να δέσει ένα in με ένα lp?
Υπάρχει κ η ισοστάθμιση του οντισι..αλλά ο αντιπρόσωπος λέει είναι κοντά ηχητικά, ίδια υπογραφή...
Το lp το ακούω λίγο πιο γεμάτο γενικά...
Το in πιο καθαρό...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Είμαι ανάμεσα στα in5 και lp6..
Το κεντρικό θα τοποθετηθεί πλάγια πράγμα που τουλάχιστον στα μανιουαλ των ηχείων μπορεί να κάνει το in5...
Όποτε κεντρικό είναι μονόδρομος το in?
Αν ξαπλώσει ένα lp? 🙄
Πόσο μπορεί να δέσει ένα in με ένα lp?
Υπάρχει κ η ισοστάθμιση του οντισι..αλλά ο αντιπρόσωπος λέει είναι κοντά ηχητικά, ίδια υπογραφή...
Το lp το ακούω λίγο πιο γεμάτο γενικά...
Το in πιο καθαρό...
6.5αρη και 3m θέση ακρόασης δεν συμβαδίζουν. Για 5αρη ούτε κουβέντα, κλαυσιγελος. Μεχρι και με τα 8αρια in8/lp8 οριακά θα είσαι.

Τα κύριο πλεονεκτήμα της τριδρομης, ομοαξονικής αρχικτεκτονικής, έναντι της συμβατικής δίδρομης είναι οτι οι περιορισμοί που έχουμε στα σαλόνια μας παίζουν μικρότερο ρόλο. Κερδίζεις καλύτερη απόδοση σε περισσότερες θέσεις ακρόασης, χωρίς να πρέπει να κυκλοφορείς με χάρακες, λεϊζορ και μοιρογνωμόνια!

Αρα οχι, υπο κανονικές συνθήκες τα lp δεν ειναι καλύτερα απο τα in. Αυτό δεν σημαίνει οτι τα lp ειναι κακή πρόταση. Το αντίθετο, για σχεδον τα μισά χρήματα απο τα in είναι μια εξαιρετική πρόταση η οποία μπορεί να λειτουργήσει εξίσου καλά εφόσον υπάρχει η δυνατότητα σωστής τοποθέσης τους στο χώρο σου. Σωστή τοποθέτηση δεν είναι αυτή που λέει η σύζυγος, ετσι! Θα χρειαστεις σωστό ύψος, σωστές κλισεις, σωστές αποστάσεις, σωστό ορισμό τριγώνου, σταθερη θέση ακρόασης κλπ κλπ.

Αν σου δεν αρέσει ο ψυχαναγκασμός θα λατρέψεις τα in, αν μπορεις να ζήσεις με κάποια καταπιέση και έχεις και τη δυνατότητα να τα κάνεις όλα σωστά, τα lp θα σε καλύψουν εξίσου καλά.

Αν θες να γλυτώσεις 1κ στη 5αδα, μη το συζητάμε τσάμπα, αγόρασε τα lp.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Περίπου 110 ευρώ είναι η διαφορά των ηχείων.. In5-lp6
Όποτε μιλάμε για 550 ευρώ στην πεντάδα..
Αλλά το κύριο θέμα είναι το μέγεθος των μεγαλύτερων...
Η απόσταση του κεντρικού είναι τα 2.30.
Δεξι αριστερό 2.60
Και περίπου στα 2.5 τα πίσω....
Θέλω να πάρω το βέλτιστο αλλά σε σχέση εκτός της τιμής προς απόδοση να κοιτάξω κ να μην έρθουν παραταιρα στο χώρο...
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Ερώτηση,...αν έβαζε 3 τεμαχια in8 μπροστα και όλα τα άλλα να είναι από την σειρά lp η το lp8η το lp6 θα πειραζε;
Πόσο λάθος ακουστικά θα ήταν;
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.872
Ο χώρος αν είναι καθιστικό η γνώμη μου είναι να βάλεις 5'' ώστε να τα ενσωματώσεις όμορφα και να επενδύσεις σε καλά sub (2 και πάνω).
Αν δεν ζητάς τρελές εντάσεις μια χαρά θα σε ικανοποιήσουν..
Αν μειώσεις και λίγο την απόσταση ακρόασης θα είσαι τέλεια..

Έτσι θα τα έχεις και καλά με τη γυναίκα ;)

Όσο αφορά το σινεμά αν είσαι μερακλής ούτε 8άρια ούτε 10άρια θα σε καλύψουν απόλυτα..
Πάντα θα θες κάτι παραπάν' :biggrin:
Το σινεμά είναι μεγάλη τρούπα..8-)

Εδώ η επιλογή των sub και ο αριθμός τους θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά.

Αν έχεις ''σπηλιά'' (dedicated) άσε τα 5ιντσα-6,5ιντσα κλπ και πήγαινε σε θεριά να σκίσεις τη γάτα :p



Υ.Γ.
Πάρε σίγουρα με auto on-off είναι πολύ βολικό.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top