Ενεργά ηχεία δαπέδου - Ακρόαση Αθήνα

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Καλησπέρα, που θα μπορούσα να ακούσω ενεργά ηχεία δαπέδου στην Αθήνα?

Κατα την γνώμη σας και βάσει των διαθέσιμων προτάσεων στην αγορά, θα αξιζε να παροπλίσω ένα συστημα Audiolab 8000M + Focal Chorus 826V για ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία ή να περιμένω?
Ακούω απο υπολογιστή και ένα Projekt CD DS2 Box.

Οι εντάσεις που προτιμώ είναι κυρίως μεσαίες προς χαμηλές και χώρος 35τ.μ.
 

gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.628
Σε τι πάσχει το υφιστάμενο σύστημά σου και θέλεις να το διορθώσεις με ενεργά;

Αν δεν έχεις σαμπ, σίγουρα πάσχει στις πρώτες δύο οκτάβες, και στη θέση σου θα ξεκινούσα με αγορά σαμπ, που είναι απαραίτητο είτε έχεις ενεργά είτε παθητικά ηχεία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.532
Εγώ (και όχι μόνο) θα έλεγα να προσθέσεις ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων δαπέδου. 2 subwoofer δηλαδή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.101
Reaction score
20.579
θα αξιζε να παροπλίσω ένα συστημα Audiolab 8000M + Focal Chorus 826V για ένα ζευγάρι ενεργά ηχεία ή να περιμένω?
Όλα εξαρτώνται από την απόσταση από την οποίαν ακούτε τα ηχεία, καθώς επίσης και από τον προϋπολογισμό. Φαντάζομαι, πως σε χώρο 35m² θα τα ακούτε από απόσταση 4 - 5m, και επομένως χρειάζεστε ηχεία και αισθητικό πλαίσιο που να υποστηρίζουν τη φαρδιά μπάφλα, ώστε να φιλοξενούν δύο γούφερ 10" ανά ηχείο. Και τα 948 να πάρετε, πάλι ανεπαρκή θα είναι.

Ή πάρτε δύο υπογούφερ με μεγάφωνο τουλάχιστον 12".

(Ενεργά ηχεία και floorstanding είναι δύο σχεδιαστικές προσεγγίσεις που δεν συνδυάζονται συχνά, και όταν τις συναντήσετε μαζί, μάλλον θα έχουν 5ψήφια τιμή).
 

Μηνύματα
30
Reaction score
67
Όλα εξαρτώνται από την απόσταση από την οποίαν ακούτε τα ηχεία, καθώς επίσης και από τον προϋπολογισμό. Φαντάζομαι, πως σε χώρο 35m² θα τα ακούτε από απόσταση 4 - 5m, και επομένως χρειάζεστε ηχεία και αισθητικό πλαίσιο που να υποστηρίζουν τη φαρδιά μπάφλα, ώστε να φιλοξενούν δύο γούφερ 10" ανά ηχείο. Και τα 948 να πάρετε, πάλι ανεπαρκή θα είναι.

Ή πάρτε δύο υπογούφερ με μεγάφωνο τουλάχιστον 12".

(Ενεργά ηχεία και floorstanding είναι δύο σχεδιαστικές προσεγγίσεις που δεν συνδυάζονται συχνά, και όταν τις συναντήσετε μαζί, μάλλον θα έχουν 5ψήφια τιμή).
Η θέση ακρόασης είναι περιπού όπως τα περιγράφετε, πιο πίσω έχει ακόμα 2-3μ βάθος και κουζίνα:

234577137_1527985260869369_6549860554195874113_n.jpg


Δεν έχω κάποιο θέμα απλά τα ακούω αρκετά χρόνια και θα θελα να ακούσω και κάτι άλλο.

Για σαμπ, μπάσο θα λεγα ότι μου λείπει στις πολύ χαμηλές εντάσεις όταν παίζουν μεταμεσονύκτιες ώρες, εκει ναι, διαφορετικά μου είναι φουλ ικανοποιητικό. Επίσης πως θα το συνδέσω στο σύστημα? λαπτοπ μέσω ενός audio interface (Steinberg UR44) συνδέεται στον προενισχύτη (audiolab) που δεν έχει έξοδο για σαμπ.

Πολύ ωραία τα 948 αλλά είχα δει μια σύγκριση μεγέθους μεταξυ των Chorus 826 - 948 και μου είχαν φανεί τεράστια!

IMG_1898.thumb.JPG..png
 
Last edited:


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Η θέση ακρόασης είναι περιπού όπως τα περιγράφετε, πιο πίσω έχει ακόμα 2-3μ βάθος και κουζίνα:

View attachment 221218

Δεν έχω κάποιο θέμα απλά τα ακούω αρκετά χρόνια και θα θελα να ακούσω και κάτι άλλο.

Για σαμπ, μπάσο θα λεγα ότι μου λείπει στις πολύ χαμηλές εντάσεις όταν παίζουν μεταμεσονύκτιες ώρες, εκει ναι, διαφορετικά μου είναι φουλ ικανοποιητικό. Επίσης πως θα το συνδέσω στο σύστημα? λαπτοπ μέσω ενός audio interface (Steinberg UR44) συνδέεται στον προενισχύτη (audiolab) που δεν έχει έξοδο για σαμπ.

Πολύ ωραία τα 948 αλλά είχα δει μια σύγκριση μεγέθους μεταξυ των Chorus 826 - 948 και μου είχαν φανεί τεράστια!

View attachment 221219
O audiolab εχει διπλη εξοδο προενισχυσης ,οποτε μια χαρα μπαινει το-τα υπογουφερ. Απλα το στησιμο ειναι καπως......τζαμι πισω,γυμνο μαρμαρο κατω,δεν ειναι και οτι καλυτερο.Βασικα ξεκινα απο ενα καλο usb dac (γυρω στα 500-700 ευρω),στην θεση της εξωτερικης καρτας ηχου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top