Ενεργά ηχεία Kali Audio LP-6 - Δοκιμή στο AvMentor



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Έχω ένα ίδιο γατί τώρα, αλλά συνολικού μήκους 20cm με την ουρά τεντωμένη...
Παραπατουσε διπλα σ'ένα κάδο σκουπιδιών.

Ευτυχώς το πρέσα Κανάριο δε το'φαγε, του το άφησα στο κεφάλι πάνω κι ήταν όλα μια χαρά.

Ούτε σταγόνα αίμα στη θέα Κάλι...

Έτσι ήταν και το άλλο το γατί όταν το πήρα, μάλιστα με ένα μάτι μισοβγαλμένο και το άλλο θολό, έτοιμο για τύφλωση.
Βγήκε χειρουργικά το ένα μάτι, έφτιαξε το άλλο. Από 100γρ βάρους, έγινε γάτα παχιά, μου φέρνει ακρίδες και κάνα ποντικάκι που και που..

Είναι εκπαιδευμένη τωρα. Λέει σε όλους "πάρτε ενεργά, μακριά απ'τα χρεπια τα μπιενταμπλεγιου, καλύτερα ρεντεκο".
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Έχω ένα ίδιο γατί τώρα, αλλά συνολικού μήκους 20cm με την ουρά τεντωμένη...
Παραπατουσε διπλα σ'ένα κάδο σκουπιδιών.

Ευτυχώς το πρέσα Κανάριο δε το'φαγε, του το άφησα στο κεφάλι πάνω κι ήταν όλα μια χαρά.

Ούτε σταγόνα αίμα στη θέα Κάλι...

Έτσι ήταν και το άλλο το γατί όταν το πήρα, μάλιστα με ένα μάτι μισοβγαλμένο και το άλλο θολό, έτοιμο για τύφλωση.
Βγήκε χειρουργικά το ένα μάτι, έφτιαξε το άλλο. Από 100γρ βάρους, έγινε γάτα παχιά, μου φέρνει ακρίδες και κάνα ποντικάκι που και που..

Είναι εκπαιδευμένη τωρα. Λέει σε όλους "πάρτε ενεργά, μακριά απ'τα χρεπια τα μπιενταμπλεγιου, καλύτερα ρεντεκο".
20200214_154800.jpg

Έτσι κι εμένα...Το σώσαμε και είχε ένα μάτι βγαλμένο και ένα μάτι θολό. Κάναμε εγχείριση το ένα και το άλλο πλέον βλέπει αλλά όχι 100%. Βέβαια έχει γίνει στρουμπουλή πλέον.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όντως, αυτός ο συνδυασμός στο 5-χιλιαρο, είναι τρομακτική ευκαιρία, σε αυτή την τιμή τι να βρεις αντίπαλο; Μη το συζητάμε καν!
...
Με ένα ρημαδι ταληρο, φουλ σετάπ.
...
Ένα Dirac σαν του @wizzy, Tidal και τέλος.
Μην ξεχάσουν τα...γατάκια και την...προμήθεια.

69
 


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Πιστεύω ότι κάπου έχουμε χάσει την έννοια του "συστήματος".

Δέχομαι πως τα ενεργά ηχεία (όχι τα ενισχυόμενα) έχουν πλεονεκτήματα, τα σημαντικότερα είναι ο/οι ενσωματωμένος/-οι ενισχυτής/-ες, οι ρυθμίσεις και η παράκαμψη του κρος.
Αυτό που παραβλέπουμε είναι τα υπόλοιπα περιφερειακά για να υλοποιηθεί το σύστημα, έτσι όπως του αρμόζει ή περιγράφουμε πως είναι.

Στην περίπτωση του τεστ των Kali, συζητάμε για προενισχυτή, transport και dac για cd player και "ρολόι", ένα κόστος περιφερειακών κοντά στα 10 χιλιάρικα!
Είναι λογικό να "σπρώξουν" στα όρια τους τα ηχεία.
Ο πραγματικός, καθημερινός, χρήστης όμως θα καταλήξει με ένα dac/pro αξίας 150 έως 350 ευρώ…

Τους τελευταίους μήνες έχω "παίξει" με πολλούς συνδυασμούς ενεργών ηχείων, όλα -ΜΑ ΟΛΑ- ανταποκρίθηκαν καλύτερα όταν τα υπόλοιπα μηχανήματα ήταν πολλαπλάσιας αξίας.
Δοκίμασα Elac, Kef, KRK, Tannoy, Yamaha κ.α., όταν το dac/pro κινούνταν σε χαμηλή κατηγορία τιμής, με ό,τι και αν σημαίνει αυτό (ποιότητα, ευελιξία συνδέσεων κ.λπ.) τα αποτελέσματα ήταν ΠΑΝΤΑ κατώτερα σε σχέση με τα μηχανήματα που η τιμή τους ήταν μεγαλύτερη και –θεωρητικά- ανταποκρινόταν σε καλύτερη ηχητική ποιότητα.
Αναρωτιόσουν αν είχες κάνει λάθη στη σύνδεση, αν άλλαξες τη θέση των ηχείων, αν είχαν χάσει την ευθυγράμμιση τους, αν κάποιος πείραξε τη θέση ακρόασης και ό,τι άλλο μπορεί να σκεφτείς ότι χάλασε την απόδοση.

Οι υποστηρικτές των ενεργών ηχείων (είπαμε, με το δίκιο τους σε πολλούς τομείς) και των πολυκάναλων συστημάτων με ενεργά, έχουν φροντίσει για τον ήχο τους με περιφερειακά που –κάθε άλλο- παρά προσιτά είναι στον περισσότερο κόσμο που ρωτά για νέο σύστημα ή αναβάθμιση αυτού που υπάρχει.

Πολλές φορές συζητάμε πως η προενίσχυση των –χαμηλής κατηγορίας τουλάχιστον, κάποιοι αναφέρουν και υψηλότερης κατηγορίας- A/V ολοκληρωμένων δεν κάνει για μουσική, πως η προσθήκη τελικού ενισχυτή δε θα βοηθήσει τόσο την ποιότητα –λόγω των χαμηλών προδιαγραφών του- αλλά θα βοηθήσει στην οδήγηση.

Γιατί στα ενεργά δεν ισχύει το ίδιο;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τους τελευταίους μήνες έχω "παίξει" με πολλούς συνδυασμούς ενεργών ηχείων, όλα -ΜΑ ΟΛΑ- ανταποκρίθηκαν καλύτερα όταν τα υπόλοιπα μηχανήματα ήταν πολλαπλάσιας αξίας.
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις. Θα ήθελες να πεις ποιά ήταν τα φτηνά συνοδά που δεν "έπαιξαν" καλά και ποιά τα "πολλαπλάσιας αξίας" που βοήθησαν να ξεδιπλώσουν τα ηχεία όλες τις αρετές τους;
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Μεταφερω την προσωπική μου εμπειρία από το γραφείο που διατηρώ εντος της οικίας μου.

Ο συνδιασμός φθηνού focusrite, ζεύγους lsr305 της πλακας και ενός lsr310s του πεταματου ! Ειναι καλύτερος και φθηνότερος από τον συνδιασμο sprout100 και Klipsch rp600 που ειχα ή από τον συνδιασμό sprout100 και elac dbr62 που έχω.

Δεν προσθέτω το sub μου στη συγκριση γιατί φτάσαμε και ξεπερασαμε τα διπλά λεφτά, ουτε συγκρίνω επιμέρους κομματια. Το vfm των ενεργών ηχείων είναι αξεπέραστο.

Εστω yolo ομως, λεφτά υπάρχουν. Πως πας και ψωνίσεις αναλογικα όταν γνωρίζεις οτι η τεχνολογικη εξέλιξη και καινοτομία στο χώρο του ηχου βρίσκεται στο ψηφιακό τομεα;;;

Αμφιβάλλω σοβαρότατα δηλαδη αν το R&D σε επιπεδο αναλογικού τομέα είναι το 1/100 του ψηφιακού.

Ζούμε στο 2020 ρε γαμωτο , δε θα πρέπει να ξεκολησουμε τα μυαλά μας;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ζούμε στο 2020 ρε γαμωτο , δε θα πρέπει να ξεκολησουμε τα μυαλά μας
Σωστά.
Yolo που λες.

Χτύπα 11 τεμάχια me Geithain 901 και μια τετράδα σαμπ της φίρμας, να στήσεις ένα σεταπ 7.4.4 να δεις το φως του γαλαξία.

Εκεί να δεις vfm. Χαοτικά υψηλότερο του (ομολογουμένως αχτύπητου) σετ των JBL.
Διαστημικά υψηλότερο.
Το vfm των ενεργών ηχείων είναι αξεπέραστο.
Όσο πιο πολλά λεφτά δώσεις για σοβαρά ενεργά, τόσο θα μεγαλώνεις τη γραμματοσειρά της παραπάνω δήλωσης. ;)
 
Last edited:


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μεταφερω την προσωπική μου εμπειρία από το γραφείο που διατηρώ εντος της οικίας μου.

Ο συνδιασμός φθηνού focusrite, ζεύγους lsr305 της πλακας και ενός lsr310s του πεταματου ! Ειναι καλύτερος και φθηνότερος από τον συνδιασμο sprout100 και που ειχα ή από τον συνδιασμό sprout100 και elac dbr62 που έχω.
Με αυτά ακούω κι εγώ, οπότε να και κάποιος να συνεννοηθώ! Παίζουν καλά τα άτιμα.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Υπάρχουν λύσεις επ'αυτου.

Το μόνο πρόβλημα, είναι να έχεις τη δυνατότητα να τα εντοιχισεις, άλλο πρόβλημα αγαπητέ μου φίλε, δεν υπάρχει.

Σα τον εντοιχισμό, δεν έχει.
Όποιος έχει χωσει ηχεία στα ντουβάργια, δε γυρίζει πίσω. ;)

Πολιτισμός...
Ρε λες να εντοιχίσω και τα δικά μου?
Θα γλυτώσω και το βάψιμο με το plasti dip που θέλει 6 χέρια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Ρε λες να εντοιχίσω και τα δικά μου?
Θα γλυτώσω και το βάψιμο με το plasti dip που θέλει 6 χέρια.
2 χέρια και είσαι κομπλέ....δεν θέλει παραπάνω :thumbsup:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Σίγουρα?
Ο αντιπρόσωπος έλεγε μιν 5 6 για να στρώσει καλά.
για ξύλο δεν μιλάμε?
σε μαύρο χρώμα που έχω χρησιμοποιήσει...με 2 ήταν τζετ....
αρκεί να το αφήσεις να στεγνώσει καλά το πρώτο

τι χρώμα θέλεις?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Μαύρο ματ.
MDF είναι.
όπως είπε και ο Αλεξης πιο πάνω...βαριά 3 χέρια....
αν το βάψεις σωστά στην απόσταση που πρέπει δεν χρειάζεται παραπάνω...θα το δεις και εσύ όταν το κάνεις
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top