Ενεργά Midfield monitors


Μηνύματα
228
Reaction score
393
Αν σε καλυπτουν τα 28Ηz @F3 του Sub12 τοτε τα Focal ειναι καλη επιλογη για εσενα.
Εγω παντως αν επαιρνα Focal ηχεια, δεν θα επαιρνα Focal Sub. Δεν θα τα πω αχρηστα γιατι ειναι βαρια κουβεντα αλλα οποτε ακουσα sub Focal η πρωτη σκεψη που μου ερχοταν στο μυαλο ηταν "κριμα τα λεφτα".
Αν δεν εχεις την εμπειρια η τον εξοπλισμο να ενσωματωσεις sub διαφορετικων κατασκευαστων υπαρχει παντα η επιλογη της εγκαταστασης απο επαγγελματια.
Μην πω ψέματα, από subs δεν πολυκατέχω. Έχεις κάτι υπόψιν σου στα χρήματα περίπου του sub12;
To 420 γιατί δεν το σκέφτεσαι;
Λόγω τιμής κυρίως. Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 7k max. Ιδανικά κοντά στα 6.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Έχει ακούσει κανείς κάποιο (ιδανικά κάποια) από τα παρακάτω; Για ένα στερεοφωνικό σετάπ που μελλοντικά ίσως γίνει 2.1 ή 2.2
Ας μην αρχίσουμε σας παρακαλώ τα 6.2/7.4/12.6 κλπ γιατί είναι τελείως εκτός δυνατοτήτων και οικονομικών και χωροταξικών.

- Focal trio 11
- Neumann KH310
- Dynaudio Core 59

Αυτή τη στιγμή έχω τα Focal Solo6 + Sub6 αλλά πάνω από τα 2μ ψιλοκαταρρέουν οπότε μάλλον πρέπει να πάμε σε κάτι μεγαλύτερο για μια θέση ακρόασης στα 2.5-3μ.
Προφανώς και ο χώρος παίζει τεράστιο ρόλο. Απλά θα ήθελα γνώμες αναφορικά με τις αντικειμενικές δυνατότητες ή αδυναμίες κάποιων εκ των παραπάνω.
Προφανώς αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μέχρι 7k πολύ ευχαρίστως (εκτός από Genelec. Όσο καλά και να ακούγονται, δεν βλέπονται)
Και γιατί να πάρεις στουντιακά Monitor και όχι ενεργά ηχεία που προορίζονται για σαλόνι (καθαρά από αισθητική άποψη μιλώ) ; (KEF, Dynaudio, ELAC, ATC, κ.λ.π κ.λ.π)
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Ίσως να σκεφτειτε τον συνδυασμό KSDigital C88 Reference με sub το Arendal 1723 2s; Τιμολόγηση πέριξ των 5,5k
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Μην πω ψέματα, από subs δεν πολυκατέχω. Έχεις κάτι υπόψιν σου στα χρήματα περίπου του sub12;
Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος? Ποσο μεγαλα σε μεγεθος μπορουν να ειναι (για να χωρανε)? Ποσο εμφανισιμα θα πρεπει να ειναι?
Ποσο χαμηλα θες να κατεβαινουν?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 7k max
Δεν έχω λύση για απόσταση ακρόασης που λες (3μ) και γεμάτες στάθμες αναφοράς.

Η δε προμήθεια ζεύγους σαμπ, που αναπόφευκτα θα συμβεί κάποτε, θα εκτοξεύσει το κόστος.

Η δική μου πρόταση, για δικαναλο που λες, είναι εξαρχής να ακολουθήσεις την πορεία του Σίμος, δηλαδή να χτυπήσεις ένα ζευγάρι me geithein 901, τα οποία λόγω 15" γουφερ με καρδιοειδη λοβό, εκτιμώ πως θα βγάζουν καλύτερο μπάσο στη θέση ακρόασης στα 3 μέτρα από πολλούς άλλους συνδυασμούς δορυφόρων με σαμπ, στα ίδια λεφτά.

Άμα το ψάξεις καλά, στα 9 χιλιάρικα θα καθαρίσεις.

Οι άλλες επιλογές, ακόμα και Κορ από νταϊναόντιο με ζεύγος σαμπ σειράς Κορ, θα κοστίσουν περισσότερο και δε θα πλησιάσουν ποτέ τον ήχο των γκέι.

Κεφ στα 3μ δε θα έστηνα ούτε ως ανέκδοτο.

Τα Νιούμαν τα 420 είναι βεβαίως ταμάμ για 3μ.


ΥΓ.
Ta 8361A (Genelec) θα έπρεπε να είναι η πρώτη σου επιλογή. Αυτά που λες για καμπύλες και δεξερωγωτι, τα ακούω βερεσε.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
393
Ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος? Ποσο μεγαλα σε μεγεθος μπορουν να ειναι (για να χωρανε)? Ποσο εμφανισιμα θα πρεπει να ειναι?
Ποσο χαμηλα θες να κατεβαινουν?
Ο χώρος είναι 4x7 με τα ηχεία τοποθετημένα στη μικρή πλευρά. Από εμφάνιση, μένουμε σε βάσης με μόνη εξαίρεση τα genelec που δεν μου πολυαρέσουν.
Αν κατεβαίνουν στα 32hz είναι σούπερ.
Ευχαριστώ και πάλι
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Η δική μου πρόταση, για δικαναλο που λες, είναι εξαρχής να ακολουθήσεις την πορεία του Σίμος, δηλαδή να χτυπήσεις ένα ζευγάρι me geithein 901, τα οποία λόγω 15" γουφερ με καρδιοειδη λοβό, εκτιμώ πως θα βγάζουν καλύτερο μπάσο στη θέση ακρόασης στα 3 μέτρα από πολλούς άλλους συνδυασμούς δορυφόρων με σαμπ, στα ίδια λεφτά.
Αν αποκλείει τα Genelec για εμφανισιακούς λόγους, θέλει @@ να προτείνεις geithain 😂

Όλο κλέβεις ρε άτιμε όμως. 16'' woofer έχουν και επίσης εγώ έχω πάρει τα 801, αλλά οκ, για λίγο μεγαλύτερη απόσταση.

Από εμφάνιση, μένουμε σε βάσης με μόνη εξαίρεση τα genelec που δεν μου πολυαρέσουν.
Βάσης είναι και τα geithain πάντως. ΟΚ, μεγάλης βάσης. Αλλά πάντως βάσης 😄
Και βλέπω πως δεν τα αποκλείεις, ωραία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο χώρος είναι 4x7 με τα ηχεία τοποθετημένα στη μικρή πλευρά. Από εμφάνιση, μένουμε σε βάσης με μόνη εξαίρεση τα genelec που δεν μου πολυαρέσουν.
Αν κατεβαίνουν στα 32hz είναι σούπερ.
Ευχαριστώ και πάλι
Για να μη χάνονται χρόνος,χρήμα ή... φαιά ουσία, μπορούμε να λογαριάσουμε τον εξής θεμελιώδη παράγοντα : Εάν ο χώρος ακρόασης διακρίνεται από κακούς χρόνους RT (> 0,5 sec) σε μεσαίες και μεσοϋψηλές οκτάβες χωρίς πρόθεση να βελτιώνονταν αυτοί με ακουστική φροντίδα, τότε είναι ανώφελο να εξετάζεται η απόκτηση μεγαλύτερου σε μέγεθος ηχείου προκειμένου ν'αυξανόταν η διάσταση πλευράς στο στερεοφωνικό τρίγωνο...

Με ακατάλληλα RT η στερεοφωνική απεικόνιση θα καταρρέει ενώ θα γίνονται αισθητοί διάφοροι χρωματισμοί όσο κατάλληλο και να είναι το ίδιο το ηχείο γι ακρόαση σε μεγαλύτερες αποστάσεις.Δεν πα να ναι και Gethard, μια η άλλη...

Οπότε εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο προτιμότερο θα ήταν να έμενες στο τρέχον nearfield setup...
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ο χώρος είναι 4x7 με τα ηχεία τοποθετημένα στη μικρή πλευρά. Από εμφάνιση, μένουμε σε βάσης με μόνη εξαίρεση τα genelec που δεν μου πολυαρέσουν.
Αν κατεβαίνουν στα 32hz είναι σούπερ.
Ευχαριστώ και πάλι
Για τα sub ρωτουσα.

Παντως με τα ηχεια στην μικρη πλευρα και δεδομενου οτι θα πρεπει να εχουν καποιες αποστασεις απο τους πλαινους τοιχους δεν βλεπω πως θα προεκυπτε η αποσταση ακροασης των 3μ χωρις να χαλασει το ισοπλευρο τριγωνο ηχειων-θεσης ακροασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Με ακατάλληλα RT η στερεοφωνική απεικόνιση θα καταρρέει ενώ θα γίνονται αισθητοί διάφοροι χρωματισμοί όσο κατάλληλο και να είναι το ίδιο το ηχείο γι ακρόαση σε μεγαλύτερες αποστάσεις.Δεν πα να ναι και Gethard, μια η άλλη...
Α, ναι.

Τα μεταξωτά βρακιά..
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Συμφωνώ με τα ανωτέρω διότι η ιδανική συνθήκη ακρόασης απαιτεί σωστό τρίγωνο στερεοφωνικά επομένως αναγκαστικά θα αυξηθεί και η πλευρική τους απόσταση με ότι αυτό συνεπάγεται για τις ανακλάσεις.
Να προσθέσω ότι το Rt60 μπορεί να δωσει μια ωραιοποιημενη κατάσταση διότι οι πρώιμες ανακλάσεις στην ουσία <<δεν λαμβάνονται υποψιν>>. Επομενως είναι απαραίτητη και η διερεύνηση των άμεσων ανακλασεων με χρήση για παράδειγμα ενός γραφήματος ETC.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ο χώρος είναι 4x7 με τα ηχεία τοποθετημένα στη μικρή πλευρά.
Δεν βγαίνουν τα κουκιά.

Τουλάχιστον μισό μέτρο δε θα αφήσεις από τον πλαϊνό τοίχο; Που είναι λίγο; Να μη πούμε 75cm από τον πλαϊνό; Να πούμε. Βγάλε 1,5 μέτρο.

Τι πλάτος έχει το ηχείο; Να πούμε μισό μέτρο έτσι για να μας βγει στρογγυλό;

Απόσταση Τουίτερ από Τουίτερ, βγαίνει 2 μέτρα στην μικρή διάσταση.

Ωραία.
Πάρε τα 310.

Καλημέρα .



ΥΓ. Άμα θες να σου πω πως εξατμίζεται το 7 μέτρα για τη θέση ακρόασης, ας ξεκινήσουμε με το πόση απόσταση πρέπει να αφήσεις από τον πίσω της θέσης ακρόασης τοίχο, δες κάνα Ρίου για τοποθέτηση, οι δορυφόροι είτε κολλητά είτε σε απόσταση >1,40 από τον πίσω τοίχο, και προφανώς το >1,40 κερδαει.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μπορεί να τα τοποθετήσει στην μεγάλη διάσταση, κολλημένα στον τοίχο και τον καναπέ 1μετρο απόσταση από το τοιχωμα
I love this game:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Μπορεί, αλλά δε θέλει.

Είπε στη μικρή.

Επίσης μπορεί να πάρει τζενελεκ, αλλά δε θέλει.

Αυτααααα..


ΥΓ. Στη μεγάλη διάσταση αν μπουν τα ηχεία, η απόσταση της θέσης ακρόασης μόνο 1μ από τον πίσω της τοίχο είναι πολύ πολύ οριακή, θα μπουμπουνάει.

Το ηχείο on wall σημαίνει μισό μέτρο απόσταση Τουίτερ από τον πίσω τοίχο.

4-1,5= 2,5

Λιιιγο ακόμα τον καναπέ, 2,25 άρα μια χαρά τα 310.

Εν ζεύγος 310 με μια 4-αδα τα μικρά σαμπ, είναι στα λεφτά του.


Στα ίδια λεφτά βγαίνει το 18s, αν νιώθει μπουτχιας.



Στο 18s αρκούν 2 τεμάχια, ειδάλλως 4 τεμάχια από 9s.

I know this game. 😎



ΥΓ. Για αυτό το χώρο, τα me geithein απορρίπτονται, δε χωράνε. Μόνο αν ανοίξει τρύπες μέσα στους τοίχους να τα εντοιχισει, οπότε πάει με την απλή καμπίνα και βγαίνει ακριβώς στα λεφτά του.


ΥΓ. 666. Χωρίς ηχητική περιποίηση χώρου, μιλάμε για πεταμένα λεφτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Καλημέρα πάρε φοκαλ ή νταινο. Το φοκαλ σου δίνει δυνατότητα απενεργοποίησης του κάτω μεγαφώνου, οπότε το κάνει από μιντφιλμτ, σε νιαρφιλντ. Νομιζω το κάνει και το νταινο.

Και στην τελική, το φοκαλ είναι το περισσότερο χρωματισμένο να ακούς τη μουσική σου στο σαλόνι.

(Είχα συμβιώσει για κάνα οκτάμηνοε τα φοκαλ 11)
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ο χώρος είναι 4x7 με τα ηχεία τοποθετημένα στη μικρή πλευρά. Από εμφάνιση, μένουμε σε βάσης με μόνη εξαίρεση τα genelec που δεν μου πολυαρέσουν.
Αν κατεβαίνουν στα 32hz είναι σούπερ.
Ευχαριστώ και πάλι
Νομιζω οτι το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να ανεβασεις μια κατοψη του χωρου (οχι μονο τα ντουβαρια αλλα και τα επιπλα και φυσικα πορτες, παραθυρα κτλ) για να παρεις πιο σωστες απαντησεις.
Με τα μεχρι τωρα δεδομενα το προβλημα σου δεν ειναι τα ηχεια που εχεις τωρα. Με δυο λογια το πιθανοτερο ειναι πως ο'τι και να παρεις παλι θα εχεις προβλημα.

Αν η "καταρρευση" των Solo6 στα 3μ προερχεται απο την επιδραση του χωρου λογω της εγγυτητας στους πλαινους τοιχους (και της αναποφευκτης συμμετοχης τους σε αυτη την αποσταση), αυτο δεν προκειται να αλλαξει με μεγαλυτερα ηχεια.
Οι λυσεις που διαφαινονται στον οριζοντα ειναι ειτε η τοποθετηση των ηχειων μακρυτερα απο τους πλαινους τοιχους και μεταφορα της θεσης ακροασης στα 2μ, ειτε με το υπαρχον σεταπ ειτε με καποιο αλλο (πχ Focal Trio 11 χωρις high-pass + το υπαρχον Sub6 μονο για ενισχυση των κατωτερων συχνοτητων) ειτε με αλλαγη στην διαταξη και τοποθετηση των ηχειων στην μεγαλη διασταση για να κερδισεις αλλο μισο μετρο αποσταση ακροασης.
Καλημέρα πάρε φοκαλ ή νταινο. Το φοκαλ σου δίνει δυνατότητα απενεργοποίησης του κάτω μεγαφώνου, οπότε το κάνει από μιντφιλμτ, σε νιαρφιλντ. Νομιζω το κάνει και το νταινο.

Και στην τελική, το φοκαλ είναι το περισσότερο χρωματισμένο να ακούς τη μουσική σου στο σαλόνι.

(Είχα συμβιώσει για κάνα οκτάμηνοε τα φοκαλ 11)
Δεν νομιζω οτι αυτη η δυνατοτητα των focal εχει καποια χρησημοτητα για ακροαση μουσικης. Ειναι χρησιμη μονο σε ενα στουντιο για να δει ο μηχανικος πως θα παιζουν σε ενα συστημα με μικρα ηχεια χωρις να αλλαξει ηχεια αλλα για ακροαση μουσικης στο σπιτι δεν βλεπω ποιο το οφελος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Το Focal Trio 11 ειναι ουσιαστικα ενα μικρο αυτονομο nearfield monitor 5 ιντσων, ενσωματωμενο μεσα σε ενα μικρο 10" sub που δεν κατεβαινει πολυ χαμηλα. Σε λειτουργια πληρους φασματος υποθετω πως θα κοβει το 5" καπου μεταξυ 200-400Ηz ωστε να μπορεσει σαν συνολο το ηχειο να ανταπεξελθει σε εντασεις mid-field ενω με το πατημα ενος κουμπιου μπορει να απενεργοποιει ταυτοχρονα τοσο το high-pass του midrange οσο και το γουφερ.
Το Sub6 ειναι ενα subwoofer το οποιο ειναι ειτε ιδιο με το woofer του Trio 11 ειτε λιγο μεγαλυτερο.
Ενα ζευγαρι Trio 11, σε πληρες φασμα και με το ηδη υπαρχον sub6 να παιζει μονο τα πολυ χαμηλα για υποστηριξη, θα ειναι κατα τη γνωμη μου το καλυτερο setup για τον χωρο με το μικροτερο δυνατο κοστος αλλα με την προυποθεση η τοποθετηση των ηχειων να γινει σωστα, η θεση ακροασης να προσαρμοστει αναλογα και να γινουν και καποιες επεμβασεις στο χωρο για βελτιωση της ακουστικης.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
393
Για να μη χάνονται χρόνος,χρήμα ή... φαιά ουσία, μπορούμε να λογαριάσουμε τον εξής θεμελιώδη παράγοντα : Εάν ο χώρος ακρόασης διακρίνεται από κακούς χρόνους RT (> 0,5 sec) σε μεσαίες και μεσοϋψηλές οκτάβες χωρίς πρόθεση να βελτιώνονταν αυτοί με ακουστική φροντίδα, τότε είναι ανώφελο να εξετάζεται η απόκτηση μεγαλύτερου σε μέγεθος ηχείου προκειμένου ν'αυξανόταν η διάσταση πλευράς στο στερεοφωνικό τρίγωνο...

Με ακατάλληλα RT η στερεοφωνική απεικόνιση θα καταρρέει ενώ θα γίνονται αισθητοί διάφοροι χρωματισμοί όσο κατάλληλο και να είναι το ίδιο το ηχείο γι ακρόαση σε μεγαλύτερες αποστάσεις.Δεν πα να ναι και Gethard, μια η άλλη...

Οπότε εάν συμβαίνει κάτι τέτοιο προτιμότερο θα ήταν να έμενες στο τρέχον nearfield setup...
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους που έχετε μπει στον κόπο να απαντήσετε. Το εκτιμώ ιδιαίτερα και ας μην γνωριζόμαστε.

Στο θέμα τώρα, ο χωρος είναι το γραφείο μου, οπότε υπάρχει δυνατότητα ακουστικής φροντίδας χωρίς τον φόβο παντόφλας.

Όντως οι αποστάσεις δεν βγαίνουν για τα 3μ (οριακά στα 2,5μ) αλλά αν αλλάξω γραφείο ή αν μεταφερθούν τα ηχεία κάπου στη μεγάλη διάσταση (είναι λίγο μανούρα αλλά γίνεται), θα ήθελα να ασχοληθώ με την εκ νέου ακουστική του χώρου παρά να πρέπει να ξανα αγοράσω ηχεία για το νέο σετάπ. Γι'αυτό ανέφερα τα 3μ. Δεν είμαστε να αλλάζουμε κάθε 2-3 χρόνια.

Ο χώρος γενικά είναι ψιλογεμάτος με έπιπλα και διάφορα τζάτζαλα μάτζαλα ενώ δεν υπάρχουν μεγάλες γυάλινες επιφάνειες, καθρέφτες κλπ. Εκτός από 4 πάνελ 120x60x10 που έχουν μπει με το αυτί για τις πρώτες ανακλκάσεις δεν έχει γίνει κάποια μελέτη με μετρήσεις αλλά σίγουρα είναι μέσα στο πρόγραμμα.
Αν παρεπιπτώντος ξέρετε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει σε αυτό το κομμάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου στέλνατε στοιχεία επικοινωνίας με π.μ.

Τα 310 με ένα ζευγάρι 18s θα παίζανε στα 3μ;
ή
τα LYD48 με τα ίδια sub;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
πολυ ωραια.
Πριν κανεις καποια κινηση αποταμιευοντας ενα χ ποσο θα πρεπει να ασχοληθεις με το υπαρχων σεταπ. Χρονος, Χρημα, Ενεργεια. Καλο ειναι να υπαρχουν και τα 3.
Συνηθως οι νεοι εχουν ενεργεια και χρονο αλλα δεν εχουν το χρημα, ενω οι μεσηλικες εχουν χρημα αλλα καθολου χρονο λογω συνηθως οικογενειακων υποχρεωσεων. Οι μεγαλυτεροι σε ηλικια εχουν χρημα,χρονο αλλα καθολου ενεργεια.
Ας ξεκινησουμε λοιπον απο τα βασικα :biggrin:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top