Ενεργά towers (golden ear definitive technology)

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Για εμένα θες μια καλή βάση είτε σε avr είτε σε ηχεία. Ένας πολύ καλός avr είναι ο nad t758 v3 κοντά στα 1400. Στα 1100 περίπου ο αναβαθμισμένος denon 3700. Στα 800 περίπου παίζει σε μτχ ένας marantz sr7011. Από ηχεία αν σε περνει για golden ear τα 7 είναι τρομερά για τα λεφτά τους αλλά μόνο ενισχυτής και τα δύο μπροστινά σε βγάζουν εκτός budget... Η άλλη λύση είναι ενεργά όπου εκεί υπάρχουν πολλές επιλογές. Μια οικονομική λύση είναι 5 dynaudio lyd 7 και δύο σαμπ presonus t10 ας πούμε που κοντά στο τριχιλιαρο θα έχεις πολύ καλή ομοιογένεια και εντάσεις αλλά μαζί με τον avr θα περάσεις τα 4 χιλιάρικα... Στα 2.5 χιλιάρικα συνολικά είναι δύσκολο να κάνεις πολλά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Στα 2.5 χιλιάρικα συνολικά είναι δύσκολο να κάνεις πολλά.
Δεν χρειάζεται απαισιοδοξία, προτάσεις χρειάζεται. ;)

Η δική μου πρόταση, είναι η γνωστή των πρισόνους.

600€ το τεμάχιο ο δορυφόρος:


Και 380 έκαστο σαμπ:



Για αρχή 2 δορυφόροι και 2 σαμπ θα κοστίσουν λίγο κάτω από 2 χιλιάρικα.

Αργότερα προσθέτει κι άλλους δορυφόρους. Έχει πέσει η τιμή τους, ηταν στα 750 το τεμάχιο..

Θα χρειαστεί κάποιο ποσό για μια βασική περιποίηση του χώρου.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θεωρώ ότι προτού αραδιάσουμε μοντέλα,πρέπει ο άμεσα ενδιαφερόμενος να έχει υπόψιν την πιθανότητα να ξόδευε λεφτά στο...βρόντο εφόσον δεν θα είχε πρώτα κατανοήσει ορισμένες θεμελιώδεις παραμέτρους...
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Μπορεί να ξέφυγα λίγο στης απαιτήσεις εντάσεως ένα ικανοποιητικό μαχ είναι 93/98 db δεν παρατηρούσα καν τι έγραφα λόγο δουλειάς.. με αυτό στον νου μας πάμε σε μια απόσταση ηχείων στους 70 πόντους το καθένα από το κέντρο της τηλεοράσεις η (του γενικού setup) και 37 πόντους από τον τοίχο σίγουρα πνίγονται ότι και αν λέμε και χρειάζονται άλλα πράγματα να κάνω και όχι ηχεία. άλλα καταλαβαίνετε είμαι 23 και δεν έχω χρόνο για τέτοια 😂 BRING THE B&W club I'm looking for those 604 s3
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.496
Reaction score
37.569
για τι ειδη μουσικης μιλαμε; γενικα δε παιζει ρολο.. αλλα απο περιεργεια.. 🐒
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μπορεί να ξέφυγα λίγο στης απαιτήσεις εντάσεως ένα ικανοποιητικό μαχ είναι 93/98 db δεν παρατηρούσα καν τι έγραφα λόγο δουλειάς.. με αυτό στον νου μας πάμε σε μια απόσταση ηχείων στους 70 πόντους το καθένα από το κέντρο της τηλεοράσεις η (του γενικού setup) και 37 πόντους από τον τοίχο σίγουρα πνίγονται ότι και αν λέμε και χρειάζονται άλλα πράγματα να κάνω και όχι ηχεία. άλλα καταλαβαίνετε είμαι 23 και δεν έχω χρόνο για τέτοια 😂 BRING THE B&W club I'm looking for those 604 s3
Ανέστη,οι καιροί δεν είναι για λεφτά στο βρόντο...Ακόμα και τα 110 dB (υπόψιν για στιγμιαίες κορυφώσεις και όχι συνεχόμενη στάθμη) μπορούν να επιτευχθούν χωρίς αιμορραγία,πρέπει όμως πρώτα να έχεις πλάνο στο πώς θα διευθετηθούν οι ηχειακές πηγές στο χώρο και κατόπιν να σκεφτείς τι θ'αγοράσεις...

1598376179925.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Άμα μπορείς να τα βάλεις κολλητά στον πίσω τοίχο, θα είσαι οκ.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Τα πάντα δεν έχω ένα είδος μουσικής μπορεί σήμερα να βαράω house και αύριο να εχω Mozart με καρα άσε...
Βρήκα ένα B&W 604 s3 και ο κύριος ήθελε 900€ οπότε όχι και μετά ένα 605 s2 που να πω την αλήθεια δεν θέλω να έχω ένα extra πρόβλημα στο κεφάλι μου οπότε συνεχίζω την αναζήτηση
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ηχεία definitive technology 8060
Ενδιαφέρουσα σχεδίαση. Large.
Πιθανοτατα θα καλύψουν τις απαιτήσεις σου για μπασο, ένταση και ποιοτητα χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε περιπέτειες.
Για τα λεφτά τους πάντα.
Διατίθενται για ακρόαση;
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Μπορεί να ξέφυγα λίγο στης απαιτήσεις εντάσεως ένα ικανοποιητικό μαχ είναι 93/98 db δεν παρατηρούσα καν τι έγραφα λόγο δουλειάς.. με αυτό στον νου μας πάμε σε μια απόσταση ηχείων στους 70 πόντους το καθένα από το κέντρο της τηλεοράσεις η (του γενικού setup) και 37 πόντους από τον τοίχο σίγουρα πνίγονται ότι και αν λέμε και χρειάζονται άλλα πράγματα να κάνω και όχι ηχεία. άλλα καταλαβαίνετε είμαι 23 και δεν έχω χρόνο για τέτοια 😂 BRING THE B&W club I'm looking for those 604 s3
Στους 70 πόντους απόσταση ακρόασης θα έχεις εκκοφαντικές στάθμες από τους δορυφόρους. Φαντάσου ότι στη δικιά μου περίπτωση με 78 πόντους και τα JBL LSR 305 που προδιαγράφονται με 108 dB μέγιστη στάθμη (δεν ξέρω σε ποια συχνότητα, δε λένε), έχω το ρυθμιστικό έντασης στο 7/10 και όταν τα βάζω τέρμα, παίζουν όσο δυνατά αντέχω. Οπότε μην τρελαίνεσαι να πάρεις δορυφόρους που θα βγάζουν τρελές στάθμες στο 1 μέτρο.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Όμορφα λίγο πολύ που άκουσα και είδα είμαι σε ένα δίλημμα B&W 604 s3 800$
Klipsch rp8000F new δυστυχώς τα άκουσα τα definitive και δεν θέλω να έχω ένα έξτρα κύκλωμα ρεύματος στο σύστημα μου και τώρα που έχω αυτά τα δυο ηχεία μπροστά μου λέω να πάω για ένα από αυτά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top