Ενεργα ηχεια Klipsch sixes

Μηνύματα
189
Reaction score
130
Με αφορμη το στησιμο ενος παρα πολυ απλου και compact συστηματος εγινα κατοχος των ενεργων ηχειων sixes της Klipsch!
Στο διαδυκτιο ειχα διαβασει εξαιρετικες κριτικες.. και καμια αρνητικη..παρολα αυτα εχω ορισμενες αμφιβολιες.. αλλα ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη...
Αρχικα σαν κατασκευη φαινονται αρκετα καλα..πολυ στιβαρα.. το ξυλο και το τελειωμα του καταπληκτικο χωρις ψεγαδια... οι γριλιες με μαγνητη παρα πολυ καλες..
Απο συνδεσμολογια ειναι φουλ.. ενσωματωμενο phono stage... που δεν εχω τεσταρει σχολαστικα..γιατι παιζω με ενα πολυ entry level πικαπ ... καθως δε χρειαζομαι κατι παραπανω...,bluetooth line in..optical & coaxial...
Η πρωτη μου ενσταση ειναι στο τηλεκοντρολ.... παααρα πολυ κακη ποιοτητα κατα τη γνωμη μου.. προιον βαθιας Κινας που καμια φορα δεν πιανει και καλα.. θεωρω πως ενα ηχειο που κοστιζει 1000 ευρω θα επρεπε να εχει ενα αξιοπρεπες κοντρολ και οχι αυτο το μαραφετι...
Τωρα το βασικοτερο... ΗΧΟΣ...
Οι πρωτες εντυπωσεις δεν ηταν και παρα πολυ καλες...
Τα μπασα μου ακουγονται υπερβολικα... ακομα και σε χαμηλες εντασεις μπουμαρει ολο το δωματιο...δοκιμαζοντας ως πηγη το λαπτοπ και χρησιμοποιοντας ενα eq aπο το αbleton κοβωντας 5db tους 80 κυκλους καπως το αποτελεσμα ισορροπησε τον ηχο κανοντας λιγο πιο λαμπερα τα πριμα.. που παρολο το μεγεθος της κορνας-τουιτερ θεωρω πως ειναι αρκετα θολα..και χωρις λεπτομερειες που ανετα εχουν ηχεια που κοστιζουν τα μισα λεφτα...δινουν την εντυπωση πως λειπουν συχνοτητες...
Εαν υπαρχει καποιος κατοχος θα ηθελα πολυ να συζητησουμε το θεμα και να ανταλλαξουμε αποψεις!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.929
Μια διόρθωση: δεν είναι ενεργά, είναι αυτοενισχυόμενα.
δινουν την εντυπωση πως λειπουν συχνοτητες...
Μπορείς να πάρεις μια μέτρηση με REW?
 

Μηνύματα
189
Reaction score
130
λιγο δυσκολο εδω που ειμαι.. γιατι δεν εχω μικροφωνο... θα κανω μια προσπαθεια με το μικροφωνο του μακ..αλλα σιγουρα δεν ειναι το ιδιο
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Έχει ο κουμπάρος μου ένα μικρότερο ζευγάρι αυτοενισχυόμενα της klipsch, με πεντάρι. Το remote το βρήκα λειτουργικό και... συνεργάσιμο. Υπάρχει όντως ένα bump στις μεσοχαμηλές για να δίνει αίσθηση μεγαλύτερου ηχείου, που προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο, λαμβάνοντας υπόψη τη χρήση του σετ. Στις υψηλές βρίσκω κι εγώ ότι πάσχει, μου λείπει ο "άερας" (για να μιλήσω με επιστημονικούς όρους :D ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Είναι "mid-fi" προϊόν, όχι "hi-fi".

Διαθέτει τρομερές ευκολίες χρήσης, πλούσιες δυνατότητες και το σημαντικότερο: όμορφη βινταζ εμφάνιση, αλλά και αρκετά υψηλή τιμή για το "πακέτο", μα τελικά παραμένει ένα "mid-fi" Bluetooth ηχείο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mπα ...ο χαραχτηρας των ηχειων της εταιριας και συγκεκριμενο κοινο που τον ασπαζεται...
Με hi fi ματια mid-fi ειναι η εταιρια γενικως...
 

Μηνύματα
189
Reaction score
130
Εχουν περασει κ αλλα ηχεια της συγκεκριμενης εταιριας απο τα χερια μου και δεν ειχα κανενα προβλημα.. βεβαια μιλαμε για παλιες σειρες..και οχι για καινουρια ηχεια τυπου κολωνα η ραφιου...οποτε δεν ξερω πως παιζουν τα σχετικα καινουρια.
Τα αυτοενισχυομενα τα 5αρια τα fives sυγκεκριμενα εχω την εντυπωση πως παιζουν πολυ καλυτερα απο τα sixes... και τα 2 δινουν την εντυπωση μεγαλυτερου ηχειου ειδικα αν καποιος μπορει να τα ακουει χωρις να τα βλεπει..
Ξεκαθαρα μιλαμε για προιον mid-fi αλλα με τιμη hifi
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top