Ενισχτυτης Α/V για ηχεία B&W MT20

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Γειά σας,

Βρίσκομαι σε δίλημα σχετικά με την επιλογή κατάλληλου ενισχυτή για το 5.1 σύστημα ηχείων ΜΤ20 της B&W.

Eίμαι μεταξύ των:

1. Marantz SR 5002 (600Ε)
2. Sony 1200 ES (520Ε)
3. Pioneer VSX 917 (420Ε)

Με ενδιαφέρει η καλή απόδοση στην μουσική. Εξού και η προτήμηση μου στον Marantz. O ενδιασμός μου όμως είναι αν θα μπορεί ο Marantz έχοντας τα λιγότερα watt (90W εναντι 100W και 110W) να ανταπεξέλθει σε σε πολύωρη χρήση με υψηλή οδήγηση (κοινώς πάρτυ :)).

Ερώτημα μου είναι αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για την αγορα του Marantz σε σχέση με τους άλλους δύο (έστω και με λιγότερα watt) ;

Είναι όντως μεγάλη η διαφορά τους στην ακρόαση μουσικής


Το budget μου είναι γύρω στα 500E, είμαι όμως ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.

Σας ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για πολύωρη χρήση σε ιδιαίτερα υψηλές στάθμες εγώ πάντως δε θα επέλεγα κανένα από αυτούς :) Αλλά φαντάζομαι εννοείς "λογικά υψηλές στάθμες". Δε μου λες, ο αμέσως επόμενος πιο ακριβός Pioneer έχει δει πόσο πάει; Ρωτάω γιατί η διαφορά τιμής μεταξύ Marantz και Pioneer είναι αρκετή, οπότε αν ο επόμενος Pioneer πάει σε ανάλογη τιμή του Marantz ίσως θα ήταν καλή περίπτωση. Πάντως πολύ γενικά Marantz για μουσική, αλλά αν θες να τσιτώσεις λίγο τα ηχεία καλύτερα Pioneer (βέβαια πιο πολύ προσανατολισμένος σε HC). Μπορούν να σου πουν και φίλοι που έχουν τα MT20 (νομίζω είναι κάνας δυο).
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Για πολύωρη χρήση σε ιδιαίτερα υψηλές στάθμες εγώ πάντως δε θα επέλεγα κανένα από αυτούς :) Αλλά φαντάζομαι εννοείς "λογικά υψηλές στάθμες". Δε μου λες, ο αμέσως επόμενος πιο ακριβός Pioneer έχει δει πόσο πάει; Ρωτάω γιατί η διαφορά τιμής μεταξύ Marantz και Pioneer είναι αρκετή, οπότε αν ο επόμενος Pioneer πάει σε ανάλογη τιμή του Marantz ίσως θα ήταν καλή περίπτωση. Πάντως πολύ γενικά Marantz για μουσική, αλλά αν θες να τσιτώσεις λίγο τα ηχεία καλύτερα Pioneer (βέβαια πιο πολύ προσανατολισμένος σε HC). Μπορούν να σου πουν και φίλοι που έχουν τα MT20 (νομίζω είναι κάνας δυο).
Ναι, ναι εννοώ λογικά υψηλές στάθμες (και μάλιστα περιστασιακά... "happy_1")
Για τον επόμενο pioneer ανεβαίνουμε στα 750Ε, οπότε φεύγει πολύ από το budget μου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.789
Members
37.944
Νεότερο μέλος
MORPH
Top