Ενισχυτής για Dali Zensor 7

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

έχω εδώ και χρόνια ένα ζευγάρι dali zensor 7 πάνω σε έναν pioneer vsx-922 και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από τον ήχο. Θέλω να αλλάξω ενισχυτή και να πάω σε δικάναλο για ακρόαση μουσικής χωρίς να με ενδιαφέρουν επιπλέον παροχές όπως DAC, bluetooth κτλ. Θέλω κάτι που να οδηγεί σωστά τα ηχεία μου σε χαμηλή και μεσαία ένταση και τα ακουστικά μου Sennheiser HD650.
Ο χώρος μου είναι γύρω στα 20τμ και η ακρόαση θα γίνεται σε απόσταση γύρο στα 2-3 μέτρα. Το budget μου είναι χαμηλό, γύρω στα 500 ευρώ. Μου προτάθηκε από δύο διαφορετικά καταστήματα ο Cambridge Audio AXA35 αλλά η ονομαστική του ισχύς μου δημιουργεί αμφιβολίες για το κατα πόσο μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία μου. Μια άλλη σκέψη είναι ο Yamaha A-S501.

Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια ή τις προτάσεις σας.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλησπερα , για χαμηλες εντασεις σε marantz μεταχειρισμενο σειρα pm 800x και σε αποσταση κατω των 2,5 μετρων
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Καλησπέρα σε όλους,

έχω εδώ και χρόνια ένα ζευγάρι dali zensor 7 πάνω σε έναν pioneer vsx-922 και δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από τον ήχο. Θέλω να αλλάξω ενισχυτή
Γεια σου φίλε, πάτα λίγο φρένο.... Μπορεί να "φταίει" ο ενισχυτής σου, τα ηχεία σου, ο χώρος σου.... βεβαιώσου πως όντως φταίει ο ενισχυτής σου πριν πάρεις άλλον.... Φαντάσου να πάρεις άλλον και να διαψευστείς....

Τώρα, τούτων λεχθέντων:

Ο A-S501 έχει πάρει πολύ μεγάλη αύξηση τα τελευταία 1-2 χρόνια όπως μπορείς να δεις στο σκρουτζ... Κοίτα και τον 701, που είναι πιο δυνατός και ελάχιστα πιο ακριβός.... Κοίτα και idealo.de, δε θα χάσεις....
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Στα 500 ευρώ δύσκολα θα βρεις ποιοτικό ενισχυτή πανω από 40w που απαιτούν τα ηχεια σου. Θες μόνο καινούργιο;
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γεια σου φίλε, πάτα λίγο φρένο.... Μπορεί να "φταίει" ο ενισχυτής σου, τα ηχεία σου, ο χώρος σου.... βεβαιώσου πως όντως φταίει ο ενισχυτής σου πριν πάρεις άλλον.... Φαντάσου να πάρεις άλλον και να διαψευστείς....
Φίλε μου έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς για να βεβαιωθώ θα πρέπει να συνδέσω κάποιον άλλον ενισχυτή στα ηχεία μου, κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό. Γενικά οι φτηνοί πολυκάναλοι με τα πολλά extra δεν φημίζονται για την ποιότητα του ήχου τους στη μουσική για αυτό και σκέφτομαι να τον αλλάξω.

Κοίτα και idealo.de, δε θα χάσεις....
Όντως πολύ καλές τιμές αλλά δεν βλέπω να στέλνουν Ελλάδα. Υπάρχει κάτι που χάνω?
Στα 500 ευρώ δύσκολα θα βρεις ποιοτικό ενισχυτή πανω από 40w που απαιτούν τα ηχεια σου. Θες μόνο καινούργιο;
Θα προτιμούσα καινούριο, δεν αποκλείω το μεταχειρισμένο αν βρω κάτι ποιοτικό σε αυτά τα χρήματα.
Καλησπερα , για χαμηλες εντασεις σε marantz μεταχειρισμενο σειρα pm 800x και σε αποσταση κατω των 2,5 μετρων
Σε ευχαριστώ φιλέ μου. Δεν είχα δει κάτι σε marantz μέχρι στιγμής. Θα το κοιτάξω.
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
26
Φίλε μου έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς για να βεβαιωθώ θα πρέπει να συνδέσω κάποιον άλλον ενισχυτή στα ηχεία μου, κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό. Γενικά οι φτηνοί πολυκάναλοι με τα πολλά extra δεν φημίζονται για την ποιότητα του ήχου τους στη μουσική για αυτό και σκέφτομαι να τον αλλάξω.



Όντως πολύ καλές τιμές αλλά δεν βλέπω να στέλνουν Ελλάδα. Υπάρχει κάτι που χάνω?


Θα προτιμούσα καινούριο, δεν αποκλείω το μεταχειρισμένο αν βρω κάτι ποιοτικό σε αυτά τα χρήματα.

Σε ευχαριστώ φιλέ μου. Δεν είχα δει κάτι σε marantz μέχρι στιγμής. Θα το κοιτάξω.
Φίλε μου έχεις δίκιο αλλά δυστυχώς για να βεβαιωθώ θα πρέπει να συνδέσω κάποιον άλλον ενισχυτή στα ηχεία μου, κάτι το οποίο δεν είναι εφικτό. Γενικά οι φτηνοί πολυκάναλοι με τα πολλά extra δεν φημίζονται για την ποιότητα του ήχου τους στη μουσική για αυτό και σκέφτομαι να τον αλλάξω.



Όντως πολύ καλές τιμές αλλά δεν βλέπω να στέλνουν Ελλάδα. Υπάρχει κάτι που χάνω?


Θα προτιμούσα καινούριο, δεν αποκλείω το μεταχειρισμένο αν βρω κάτι ποιοτικό σε αυτά τα χρήματα.

Σε ευχαριστώ φιλέ μου. Δεν είχα δει κάτι σε marantz μέχρι στιγμής. Θα το κοιτάξω.
Καλησπέρα.. Επειδή έχω τα dali oberon 7 τα οποία είναι σχεδόν παρόμοια με τα δικά σου θα σου έλεγα να αυξήσεις το μπάτζετ σου γιατί αλλιώς θα πετάξεις τα λεφτά σου.
Τα ηχεία σου κατεβαίνουν χαμηλά και θέλουν δυνατό ενισχυτή για να πάρεις το μέγιστο.. Εγώ τα έχω με ένα nad c375.. Επίσης μπορείς να δεις yamaha a-s1100 όχι ποιο χαμηλή κατηγορία..
 



Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση με αφορμή την ερώτηση του φίλου ο pm8004 μπορεί να οδηγήσει τα monitor audio bx6? Τον κοιτάω γιατί έχει και main in και θα μπει πανω στον avr sr6009 και σε ενα sub velodyne impact 12.
 
Last edited:

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλημέρα σε όλους μια ερώτηση με αφορμή την ερώτηση του φίλου ο pm8004 μπορεί να οδηγήσει τα monitor audio bx6? Τον κοιτάω γιατί έχει και main in και θα μπει πανω στον avr sr6009 και σε ενα sub velodyne impact 12.
Καλημέρα. Για πιο λόγο να το κάνεις αυτό (αγορά του συγκεκριμένου ενισχυτή και πάνω στον avr)? Μάλλον χρειάζεσαι ενισχυτή με ht passthrough. ( Bypass)
Εκτός αν θέλεις να ενισχύσεις τα δύο μπροστινά με τελικό ενισχυτή,οπότε πάλι δεν κάνει ο συγκεκριμένος.
 

Feanor21

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
190
Reaction score
17
Καλημέρα. Για πιο λόγο να το κάνεις αυτό (αγορά του συγκεκριμένου ενισχυτή και πάνω στον avr)? Μάλλον χρειάζεσαι ενισχυτή με ht passthrough. ( Bypass)
Εκτός αν θέλεις να ενισχύσεις τα δύο μπροστινά με τελικό ενισχυτή,οπότε πάλι δεν κάνει ο συγκεκριμένος.
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, θέλω να ενισχύσω τις 2 κολώνες. Ο rotel RB-1552 MKII θα έκανε?
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση, θέλω να ενισχύσω τις 2 κολώνες. Ο rotel RB-1552 MKII θα έκανε?
Παρακαλώ. Ναι για αυτό που θέλεις κάνει ο Rotel είτε οποιοσδήποτε άλλος τελικός ενισχυτής..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top